Jump to content
IGNORED

Burnout


eumeswil

Recommended Posts

@Mel razumem te da reagujes emotivno, zbog sopstvenog negativnog iskustva. zao mi je zbog toga i potpuno razumem tvoju ogorcenost.


Ipak, trebala bi da izbegavas generalizaciju jer znas i sama da nista nije crno-belo.

 

uostalom, drzimo se burnouta ovde.

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
Just now, Djuro said:

@Mel razumem te da reagujes emotivno, zbog sopstvenog negativnog iskustva. zao mi je zbog toga i potpuno razumem tvoju ogorcenost.


Ipak, trebala bi da izbegavas generalizaciju jer znas i sama da nista nije crno-belo.

 

uostalom, drzimo se burnouta ovde.

 

Pa imala sam i ja burnout, to ne oslobadja ljude od 'obaveza'. Kad kazes sopstveno negativno iskustvo, to je onako malo bezveze, jer brzo saznas da u situacijama slicnim onoj u kojoj sam se ja nasla 80% muskaraca uhvati tutanj. Izgovor se nadje lako. 80% vec nije samo sopstveno negativno iskustvo, 80% je statistika, i to kakva. U skolama treba da se uci da devojcicama otvara oci koje su im sanse da se nadju precrtane ako ista podje lose. Samo 20% muskaraca je u fazonu da pokusava da se izbori sa ozbiljnim problemima, 80% su dezerteri na prvu loptu. TO je meni bilo sokantno.

  • Hvala 1
Link to comment

vise zena nego muskaraca se povlaci sa trzista rada i to jeste odraz retadicionalizacije koliko god i dostatnosti jedne plate za zivot domacinstva u okviru jednog tanusnog socijalnog sloja.

 

paralelno ide i trend detradicionalizacije tj intenzivnijeg ukljucivanja oceva u zivot djeteta, ali on je kod nas sporiji nego sto bi to bilo slucaj da nismo imali odlazak sistema dovraga.

 

drustvo svakako jeste oblikovano prevashodno tako da muskarac - ako je zajednica asimetricna, a nije svaka - cesce radi poslove koji ce da valorizuju i njegovu socijalnost koliko i znanje i rad, pa onda i umrezenost, koja ce dalje da perpetuira njegovu relativnu moc, dok ce zena iz svoje svakako na kratak rok manje rizicne, ali dugorocno autodestruktivne, usamljenicke uloge domacice (makar sa robot usisivacem i kucnom pomoci) mnogo teze da izidje sa osutim drustvenim kapitalom. i to nije fer.

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

Pa imala sam i ja burnout, to ne oslobadja ljude od 'obaveza'. Kad kazes sopstveno negativno iskustvo, to je onako malo bezveze, jer brzo saznas da u situacijama slicnim onoj u kojoj sam se ja nasla 80% muskaraca uhvati tutanj. Izgovor se nadje lako. 80% vec nije samo sopstveno negativno iskustvo, 80% je statistika, i to kakva. U skolama treba da se uci da devojcicama otvara oci koje su im sanse da se nadju precrtane ako ista podje lose. Samo 20% muskaraca je u fazonu da pokusava da se izbori sa ozbiljnim problemima, 80% su dezerteri na prvu loptu. TO je meni bilo sokantno.


niko od nas nije pomenuo “oslobadjanje od obaveza”. govorimo o burnoutu, koji moze da ima odredjene posledice po raspad braka/porodice ali i ne mora.

 

a ovo ostalo sto si napisala je cista glupost, generalizacija tipa “sve zene su kurve”. nemoj da komuniciramo na taj nacin.

 

btw, u skolama (a i kod kuće) treba da uce, i decake i devojcice, da samostalno donose odluke, da ne zavise od drugih, da budu jaki/jake i da hodaju putem kojeg sami odredjuju, a kada ih zivot tresne - da ustanu i da idu dalje.

 

  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, morgana said:

vise zena nego muskaraca se povlaci sa trzista rada i to jeste odraz retadicionalizacije koliko god i dostatnosti jedne plate za zivot domacinstva u okviru jednog tanusnog socijalnog sloja.

 

paralelno ide i trend detradicionalizacije tj intenzivnijeg ukljucivanja oceva u zivot djeteta, ali on je kod nas sporiji nego sto bi to bilo slucaj da nismo imali odlazak sistema dovraga.

 

drustvo svakako jeste oblikovano prevashodno tako da muskarac - ako je zajednica asimetricna, a nije svaka - cesce radi poslove koji ce da valorizuju i njegovu socijalnost koliko i znanje i rad, pa onda i umrezenost, koja ce dalje da perpetuira njegovu relativnu moc, dok ce zena iz svoje svakako na kratak rok manje rizicne, ali dugorocno autodestruktivne, usamljenicke uloge domacice (makar sa robot usisivacem i kucnom pomoci) mnogo teze da izidje sa osutim drustvenim kapitalom. i to nije fer.

 

Zato je zakon imati pristup part time poslovima. Ostaje ti struka, CV itd. Kasnije mozes ako hoces i ako moras da trazis full time.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

 

Doterala sam i ja do zida i mogla sam i da crknem. Ali sam imala i nesto sto se zove odgovornost, pa sam morala da guram dalje dok se ne iscupam ili stvarno i fizicki crknem. No dobro. I moj se u jednoj situaciji tako teskoj dosetio da poludi i da on tako ne mora nista. Logicno onda majka mora, bila doterana do zida bila ne.

 

Nisi ti mene razumela, a i ovaj Djurin primer ne govori o tome o cemu ti pises. On pise o sledecm.

 

Navikli su se u porodici na jedan standard, a on vise nije mogao fizicki da izdrzi da tako nastavi. Nije trebalo tako ni da radi od pocetka, ni da dodje u tu situaciju. Preforsirao se, sprintovao dugu distancu, nije drzao adekvatan tempo i gotovo crkao. Uslovljen spoljnim ocekivanjima koje se ugradjuju vaspitanjem, kao i za zene koje ne zele da ostanu u kuci .. 

 

Nije to slucaj kad neko izadje iz price sa detetom koje ima neke zdravstvene probleme jer sa tim ne moze ili nece da se nosi. Slazem se da je cesce da muskarci izadju iz toga i da je pritisak spoljni na zene veci. Uvek u komentarima prozivaju njih.

 

A i taj koncept sa jednom zaradom koliko god podilazio necijem egu u sustini sluzi da tu jednu porodicu drzi na uzici. Lakse je promeniti posao kad su dve solidne plate u kuci. Zato i svesno cine koncept obdanista nemogucim, nekvalitetom i skupocom da bi isforsirali taj model.

Edited by Moonwalker
  • +1 6
Link to comment
Just now, Moonwalker said:

 

Nisi ti mene razumela. Ovaj primer o kome je Djura pisao je sledeci.

 

Navikli su se u porodici na jedan standard, a on vise nije mogao fizicki da izdrzi da tako nastavi. Nije trebalo tako ni da radi od pocetka. Preforsirao se, sprintovao dugu distancu, nije drzao adekvatan tempo i gotovo crkao. Uslovljen spoljnim ocekivanjima koje se ugradjuju vaspitanjem, kao i zene koje ne zele da ostanu u kuci. 

 

Nije to slucaj kad neko izadje iz price sa detetom koje ima neke zdravstvene probleme jer sa tim ne moze ili nece da se nosi. Slazem se da je cesce da muskarci izadju iz toga i da je pritisak spoljni na zene veci. Uvek u komentarima prozivaju njih.

 

pre ce biti da psihicki nije mogao da izdrzi, tj verovatno je i mogao ali nije video smisao u tome.

 

za ovo da muskarci cesce izadju, pls dajte neko istrazivanje ili statistiku, ovako postoji rizik da tema odluta u merenje da li je to generalizacija.

Link to comment
4 minutes ago, nenad said:

pre ce biti da psihicki nije mogao da izdrzi, tj verovatno je i mogao ali nije video smisao u tome.

 

Pa svejedno fizicki ili psihicki ista stvar, organizam je u pitanju. Doterao cara do duvara, da li da pobenavi ili da slogira. Postaje neupotrebljiv i sebi i drugima.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, nenad said:

 

pre ce biti da psihicki nije mogao da izdrzi, tj verovatno je i mogao ali nije video smisao u tome.

 

za ovo da muskarci cesce izadju, pls dajte neko istrazivanje ili statistiku, ovako postoji rizik da tema odluta u merenje da li je to generalizacija.

 

Imas statistiku o povecanom broju razvoda, sad ne pise ko je tu izasao... ono sto ja mogu da vidim iz povezivanja sa drugim roditeljima je da je po pravilu dete na majcinoj brizi u tim slucajevima sto je valjda nesto sto ne mora da se crta.
O razvodu evo recimo prvih 12 god zivota deteta, link neki kanadski: https://www.mcgill.ca/crcf/files/crcf/crcfpresentation_separationdivorce_final_february_5.pptx
-'normalna' stopa razvoda 22.5% (slajd 24)

-moj slucaj - 44.5% razvoda/separacije (ja tu upadam vec mada nismo jos ni blizu 12 god)

Generalno opsta stopa razvoda je oko 40+ % sada, tokom celog perioda a ne samo 12godisnjem, pa sad ekstrapoliraj koliko tek ovih brakova sa decom sa invaliditetom pukne...

Edited by Mel
Link to comment
11 minutes ago, Mel said:

 

Imas statistiku o povecanom broju razvoda, sad ne pise ko je tu izasao... ono sto ja mogu da vidim iz povezivanja sa drugim roditeljima je da je po pravilu dete na majcinoj brizi u tim slucajevima sto je valjda nesto sto ne mora da se crta.
O razvodu evo recimo prvih 12 god zivota deteta, link neki kanadski: https://www.mcgill.ca/crcf/files/crcf/crcfpresentation_separationdivorce_final_february_5.pptx
-'normalna' stopa razvoda 22.5% (slajd 24)

-moj slucaj - 44.5% razvoda/separacije (ja tu upadam vec mada nismo jos ni blizu 12 god)

Generalno opsta stopa razvoda je oko 40+ % sada, tokom celog perioda a ne samo 12godisnjem, pa sad ekstrapoliraj koliko tek ovih brakova sa decom sa invaliditetom pukne...

 

ok, bice da je ono da muskarci uhvate tutanj generalizacija.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, nenad said:

ok, bice da je ono da muskarci uhvate tutanj generalizacija.

 

Ova statistika to podrzava, ali ti svakako mozes da je interpretiras kako god.

Link to comment
31 minutes ago, Moonwalker said:

 

Pa svejedno fizicki ili psihicki ista stvar, organizam je u pitanju. Doterao cara do duvara, da li da pobenavi ili da slogira. Postaje neupotrebljiv i sebi i drugima.

 

Skoro pola moje grupe gde sam radila je imalo burnout, i niko nije ni pobenavio ni slogirao se mada je burnout izuzetno ozbiljan zdravstveni problem a oporavak dug i naporan...
 

Meni je vrlo triggering to kompletno odbacivanje svih obaveza u koje je neko usao do tog trenutka. Mislim kao da ja ne bih mogla da se dosetim da zapucam na Novi Zeland. Imam sve preduslove, i svakako bi mi psihicki vrlo godilo i podiglo upotrebljivost. O detetu bi naravno trebalo da brine neko drugi, ali ko mi je kriv sto se nisam ozenila svojevremno nego udala.

Link to comment
4 minutes ago, Mel said:

 

Ova statistika to podrzava, ali ti svakako mozes da je interpretiras kako god.

 

priznajem da sam dosta brzo presao preko dokumenta ali zaista nigde nisam video nista sto podrzava tvoju tvrdnju.

Link to comment
50 minutes ago, Moonwalker said:

Zato i svesno cine koncept obdanista nemogucim, nekvalitetom i skupocom da bi isforsirali taj model.

 

Moze pojasnjenje, ko radi ovo, drzava? Zasto je drzavi u interesu da samo jedan roditelj radi?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...