Jump to content
IGNORED

Burnout


eumeswil

Recommended Posts

16 hours ago, radisa said:

o da, strahovit manjak kvalitetnog kadra...

 

Nije problem nnei naki kadar, problem je naći kadar koji zna.. Ono što smatraš jedva mediorom, plaćaš kao da je senior i nadaš se da će bar nešto uraditi...

znaci da onda seniori mogu do 4-5k ccisto mesecno? ako su bas u deficitu.

Link to comment
Just now, Miki_belavista said:

znaci da onda seniori mogu do 4-5k ccisto mesecno? ako su bas u deficitu.

mogu...

 

Ali senior u SAP svetu, mora da zna baš, baš jako puno...

Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

mogu...

 

Ali senior u SAP svetu, mora da zna baš, baš jako puno...

jel ima nekih nasih firmi koje pokusavaju da se probiju na Evropsko trizste?

Link to comment
39 minutes ago, Miki_belavista said:

jel ima nekih nasih firmi koje pokusavaju da se probiju na Evropsko trizste?

Ne :( ... ali znace @radisa bolje... cak u poslednje vreme mislim da su neki Hrvati usli na nase trziste (mstart ? ). iz MSGa (SAP za osiguranja) se koliko znam izdvojio jedan decko, ali je ubrzo prodao firmu vecem ino partneru

generalno je jako tesko, maltene nemoguce, u ERP svetu se odavde probiti u svet. 

naravno, ne racunam outsourcing, gde mi iznajmljujemo developere - to sigurno da moze

Edited by Lezilebovich
  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Tpojka said:

 

Zamišljam tabele sa ~60 FK-ova. :naughty:

Ima i sa vise...

 

U staroj postavci se jedan isti podatak kod knjizenja u finansijama upisivao u 10+ tabela... 

 

Sa tehnicke strane fantazija™...

 

Pisem malo opsirnije posle kad dodjem do kompa...

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, radisa said:

Ima i sa vise...

 

Da znaš da sam pomislio i na par stotina (~200) al' reko' 20.000 sa 3.000 konfiguracije, kladim se da ima neka sa šezdesetak. :D 

Link to comment
3 hours ago, Lezilebovich said:

Ne :( ... ali znace @radisa bolje... cak u poslednje vreme mislim da su neki Hrvati usli na nase trziste (mstart ? ). iz MSGa (SAP za osiguranja) se koliko znam izdvojio jedan decko, ali je ubrzo prodao firmu vecem ino partneru

generalno je jako tesko, maltene nemoguce, u ERP svetu se odavde probiti u svet. 

naravno, ne racunam outsourcing, gde mi iznajmljujemo developere - to sigurno da moze

ok,,znaci ista situacija kao i drugim segmentima. Ne dozvoljava se razvoj privatnog kapitala,sto zbog ne postojanja drzavne strategije sto zbog nemanaj pristupa cevkama za fianansiranje.

Link to comment

Ima SAP pored ERP i dosta drugih stvari.

 

Recimo onaj Success factors za hiring. Drugar koji je bio onako osrednji java developer se prebacio na to. Imaju on i jos jedan svoju firmu. Par godina je islo traljavo dok nije nakupio reference. Ubijaju se od posla ali nece da se sire. Surovo se tu zaradjuje kad si brz i efikasan. On obicno krpi shit posle Accenture, E&Y i slicnih raspada.

 

SAP Concur je isto masovno koristen u ovim F500 kompanijama. Takav sistem kad se uvodi i kasnije customizuje traje godinama.

 

Postoji i nekoliko firmi koje rade samo svoj frontend na razne module od SAP.  Naprave ultra moderan UI i onda u pozadini fus da se nakaleme na SAP Backend. Ja sam video jedan takav projekat i imao je nekoliko stotina java klasa po 60.000 linija koda.

 

Precica do burnouta.

 

  • +1 2
Link to comment
48 minutes ago, Miki_belavista said:

ok,,znaci ista situacija kao i drugim segmentima. Ne dozvoljava se razvoj privatnog kapitala,sto zbog ne postojanja drzavne strategije sto zbog nemanaj pristupa cevkama za fianansiranje.

Mislim da nije to. Jednostavno je tesko prodati nesto tog tipa iz Srbije ( Adriaticsa) kompanijama na Zapadu jer smo sa Balkana i nemamo dovoljno veliko trziste da se do tancina specijalizujemo u nekoj oblasti

ovo vazi i za firmu koja je npr u Sloveniji ... 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Miki_belavista said:

jel ima nekih nasih firmi koje pokusavaju da se probiju na Evropsko trizste?

Hm, SAP ima jako zanimljivu logiku, i mogućnost da preskočiš preko ograde je jaaaako teško izvodljiva (kao firma, naravno, pojednično nije problem)...

 

Stvar je sledeća, svaku implemantaciju SAP radi sam (lokalna/regionalna kancelarija) ili loklana kancelarija sa lokalnim partnerom... Lokalni znači iz iste države... Ako nema adekvatnog, onda se traži regionalni (recimo naše firme pokrivaju Balkan, mislim da HR sad više nije pod nama, ali je dugo bila, Grčka je isto posebna), ako nema i regionalnog onda se traži neko ko hoće da uskoči...

 

Ovo poslednje je gotovo nemoguće jer regionalnih i voljnih da uskoče ima uvek, u gotovo svim sferama... Eventalno neka koska, kad neko kasni na projektu, pa uskočiš da zavrršiš, ali je to baš retko... Mi smo radili dve takve stvari, jedna je bila najgori projkat koji sma ikad radio, jedna je bila jedan od top 2 projkat a koje sam ikad radio... Jbg ...

 

Tako da, u suštini, max zapadno SLovenija u nekim slučajevima koski, do Bugarske na istoku je gde naši mogu da idu...

 

Bliski istok je poebna priča, tanmo može da se ide, ali ispod nekoga ko je već ušemljen, i gde ti ne kupiš kajmak., ali se može oK zaraditi...

 

 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment
41 minutes ago, bags said:

Ima SAP pored ERP i dosta drugih stvari.

 

Recimo onaj Success factors za hiring. Drugar koji je bio onako osrednji java developer se prebacio na to. Imaju on i jos jedan svoju firmu. Par godina je islo traljavo dok nije nakupio reference. Ubijaju se od posla ali nece da se sire. Surovo se tu zaradjuje kad si brz i efikasan. On obicno krpi shit posle Accenture, E&Y i slicnih raspada.

 

SAP Concur je isto masovno koristen u ovim F500 kompanijama. Takav sistem kad se uvodi i kasnije customizuje traje godinama.

 

Postoji i nekoliko firmi koje rade samo svoj frontend na razne module od SAP.  Naprave ultra moderan UI i onda u pozadini fus da se nakaleme na SAP Backend. Ja sam video jedan takav projekat i imao je nekoliko stotina java klasa po 60.000 linija koda.

 

Precica do burnouta.

 

 

 

 

Mi radimo Analytics&Planning, suštinski izveštavanje, datawarehouse i front end reporting (gde ga žele, neki žele samo DWH i bazično izveštavanje kroz EXCEL, takve najviše volim, jer se ne smaramo sa bojama i cimovima od 3 pixela levo-desno), ali striktno sa SAP alatima, jer smo mi "implementatori, ne programneri " :)

 

Problem sa ovim je što je ovo tehnički najezajebanija stvar u SAP-u, jer to što imam SAP alat, mi jedva nešto znači kad imam klijenta koji hoće izveštaje, koji nikome u SAP-u nikad u životu ne bi pali na pamet... Pa to da li mi je ispod SAPovog DWH alata, baza HANA, MSSQL, ORACLE ili SYBASE mi je totalno nebitno (dobro, HANA znači moram priznati, jer je sam alat sa HANA bazom drugačiji), naprogramiraću se kako god  se okrenem... :( Plus moram i u ERPu da znam sheme velikog broja tabela, veza, koja SAP transakcija poziva koji program, a koji program čita koje tabele... Ogroman broj ERP konsultanata u SAPu, recimo nema pojma, šta se dešava ispod haube, jer je sistem jako lako podesiv, bez dubinskog znanmja šta se dole dešava, i 90% toga može, na ERP-u, kod normalnih klijenata da se odradi prostom customizacijom kroz transakcije...  Sve jeste dokumentovano, ali recimo, sad radim projekat, koji se zasniva na modulu koji se u SRbiji jako retko koristi, morao sam da pročitam dosta toga da bi shvtio kako da izvučem podatke i napravim neki smislen reporting model od toga...

 

Sat se možete pitati, u čemu je problem, zašto bi neko radio DWH, kad ima sve podatke u ERP-u, i zašto se odatle na radi reporting? U ERPu su podaci, koji često nemaju istoriju, ili je kalkulacija istorije jedan užasn proces... Zbog ogromne količine podataka, povlačenja izveštaja u ERPu su do pojave HANA baze, trajala jako dugo... Sad je to dosta kraće, ali i dlaje je problem... Recimo, izveštaj iz dWH sa stanjem skladišta na bilo koji dan u istoriji je manje-više ispod jedne sekunde, po svim materijalima... NA ERPu, u zavisnosti od sistema, od par minuta, do par sati... :( Drugo, ERP je optimizovan za pisanje, DWH za čitanje... Baza ispod ERP-a "ne voli" da bude čitana, da tako kažem... Ima još razloga, nije da nismo probali da izbegavamo DWH, ali prosto, mnogo je lakše (ima klijnta kod kog smo napravili kompletan reporrting iz ERP-a, ali ima mnogo nekih stveri koje smo dodavali u ERP da bi to radilo, i u suštini smo u bazi u pozadini opet napravili neki mini DWH)...

 

I tako... raspisah se...

 

 

Edited by radisa
  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...