Jump to content
IGNORED

Burnout


eumeswil

Recommended Posts

Da li patite od izgaranja PPPovci?

 

 

“Being in a job actually reduces the capacity for millions of people to develop their humanity.”
 

 

  • +1 1
Link to comment

Ti sve neke škakljive teme otvaraš :fantom:

Imala sam ja burnout, u svim fazama :D

 

U prvim sam imala napade panike, anksioznost. Posle sam razvijala negativizam, cinizam, a u poslednjim fazama nezainteresovanost za posao.

Plus je u mom poslu bila prisutna i indirektna traumatizacija, mehanizam kojim se posledice traume onih koje slušaš prenose na tebe.

 

Treba znati kad je granica da nekom poslu kažeš doviđenja.

 

Dalje, najveća greška je na početku bilo kog posla raditi više nego što treba, da se pokažeš, pa i preterani entuzijazam, jer ti on ispomera granice, i prelaziš ih i prelaziš. dok ne shvatiš da je to jedna velika greška, ali tada već počinješ da osećaš simptome sagorevanja.

  • +1 4
Link to comment
6 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ti sve neke škakljive teme otvaraš :fantom:

Imala sam ja burnout, u svim fazama :D

 

U prvim sam imala napade panike, anksioznost. Posle sam razvijala negativizam, cinizam, a u poslednjim fazama nezainteresovanost za posao.

Plus je u mom poslu bila prisutna i indirektna traumatizacija, mehanizam kojim se posledice traume onih koje slušaš prenose na tebe.

 

Treba znati kad je granica da nekom poslu kažeš doviđenja.

 

Dalje, najveća greška je na početku bilo kog posla raditi više nego što treba, da se pokažeš, pa i preterani entuzijazam, jer ti on ispomera granice, i prelaziš ih i prelaziš. dok ne shvatiš da je to jedna velika greška, ali tada već počinješ da osećaš simptome sagorevanja.

Doživećeš i forumski burnout sa ovoliko postova per day.

  • +1 2
  • Haha 5
Link to comment
23 minutes ago, Svemir Zeka said:

Dalje, najveća greška je na početku bilo kog posla raditi više nego što treba, da se pokažeš, pa i preterani entuzijazam, jer ti on ispomera granice, i prelaziš ih i prelaziš. dok ne shvatiš da je to jedna velika greška, ali tada već počinješ da osećaš simptome sagorevanja.

 

Uvek bilo. Za zivot su dovoljne narodne poslovice po bulittima i to na ranom uzrastu. Ovo spada pod onu divnu  "Udri magare koje vuce".  :)

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment

Desavalo mi se, radio sam u nekim periodima i za 4 razlicita klijenta istovremeno (u istom danu) + paralelno studirao, sirotilja. Leta '18 sam imao 7 klijenata istovremeno, tada nisam shvatao koliko je zapravo to nezdravo, samo hustle i prangijanje. Desavalo se cak i da u pola izlaska odem kuci oko ponoci da nastavim da radim. :dry:

Eat, shower, sleep, repeat. 

Sreca u nesreci je sto sam bio mlad i energican sam po sebi tada, pa sam uspevao nekako. Danas ne bih uspeo ni da se regenerisem ni da switchujem toliko persona u istom danu.

Pocetkom pandemije sam odustao od te prakse, i sad imam jednog, max 2 klijenta paralelno i potrebno mi je mnogo vise downtime-a nego pre. Osecam da sam u poslednje 3 godine ostario jedno 10 i otisao udesno, mnogo sam trom, nezainteresovan i sanjiv i vise mi je mesto na forumu nego u kafani. :laugh:

Nesreca u nesreci je to sto jos uvek nisam zavrsio skolu, uvek pos'o preuzme i oduzme fokus i energiju. 

Ne znam koji je lek za sprecavanje sagorevanja, individualna je stvar... Zavisi i od zivotnih (ne)prilika, zavisi i od psihoemocionalne/fizicke strukture osobe, uzrasta, motivacije, zavisi i od tajminga... Nekad sam strong silent type, nekad poor me pickica. 

Generalno to bildovanje bezrazloznog stresa, ambicije i natezanja je bolesno. A poslodavac svaki jedan pumpa dok nesto ne eksplodira, KPIs, deadlines, nece svanuti sutra ako se danas ne uradi to to to i to...

Nece kurac.

Cuvajte se ljudi, samo nezno sasobom. :wub:
 

Edited by Plajvi
  • +1 7
Link to comment
28 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ti sve neke škakljive teme otvaraš :fantom:

Imala sam ja burnout, u svim fazama :D

 

U prvim sam imala napade panike, anksioznost. Posle sam razvijala negativizam, cinizam, a u poslednjim fazama nezainteresovanost za posao.

Plus je u mom poslu bila prisutna i indirektna traumatizacija, mehanizam kojim se posledice traume onih koje slušaš prenose na tebe.

 

Treba znati kad je granica da nekom poslu kažeš doviđenja.

 

Dalje, najveća greška je na početku bilo kog posla raditi više nego što treba, da se pokažeš, pa i preterani entuzijazam, jer ti on ispomera granice, i prelaziš ih i prelaziš. dok ne shvatiš da je to jedna velika greška, ali tada već počinješ da osećaš simptome sagorevanja.

 

 

Ja sada idem direktno na fazu 3 i kada promenim posao :D

 

Problem je kod burnouta, čini mi se, što je oporavak nesrazmerno dugačak i težak ako je valjan, a to retko ko može priuštiti. Tako da tako te neko sagori on da to vučeš i menadžuješ dalje.  

 

  • +1 1
Link to comment
Just now, Vapad said:

 

 

Ja sada idem direktno na fazu 3 i kada promenim posao :D

 

Problem je kod burnouta, čini mi se, što je oporavak nesrazmerno dugačak i težak ako je valjan, a to retko ko može priuštiti. Tako da tako te neko sagori on da to vučeš i menadžuješ dalje.  

 

 

Pa znaš kako, burnout nije samo lični problem, nego i organizacioni. Znači, ono što ti se dešava je posledica tvog odnosa prema poslu u kombinaciji s odnosima unutar organizacije i tvojoj poziciji u strukturi odnosa i hijerarhiji moći. To bi negde značilo da ako promeniš posao, i kolektiv, ne bi trebalo da se kompletni burnout prenosi.

Već sam odlazak s pola je jedan korak iz izlaska iz burnouta. Pa onda dalje, kao i s bilo kojim drugim problemom, da izvbučeš neku pouku i nastaviš dalje.

  • +1 1
Link to comment

Ja sam pobornik one Ljubine:

Kad se radi, radi se.

Kad se jebe, jebe se

 

U prevodu, uvek dati najviše što možeš u datom trenutku. Želim da na kraju dana budem zadovoljan sobom.

Link to comment
5 minutes ago, Plajvi said:

Ne znam koji je lek za sprecavanje sagorevanja, individualna je stvar... 


Ventili. Moraš da imaš nešto što te regeneriše, što ti život čini ispunjenijim i konzumiranje čega (šta god to bilo) će da ti daje osećaj ostvarenosti i vrednosti života. Što je taj osećaj veći, lakše se podnose problemi i trigeri koji vode do sagorevanja. 

 

 

  • +1 4
Link to comment
Just now, Mil@n said:


Ventili. Moraš da imaš nešto što te regeneriše, što ti život čini ispunjenijim i konzumiranje čega (šta god to bilo) će da ti daje osećaj ostvarenosti i vrednosti života. Što je taj osećaj veći, lakše se podnose problemi i trigeri koji vode do sagorevanja. 

 

 


Mislio sam na cinioce nastanka burnouta, mozda nisam srecno srocio. :D Sa sobom znam kako da se pocastim i motivisem, mislio sam na onaj drugi deo - kako objasniti poslodavcu da preteruje. I onda kako on da objasni klijentma da preteruju i ceo dog-eat-dog lanac uvis. Kako mu objasniti da cuva zaposlene umesto da ih cedi i trosi k'o kurtone. 

Burnout dovodi konsekventno do eksplozije mnogih bolesti zavisnosti, sjebava porodicne i druge odnose, opasno je na milion nacina. 95% ljudi koje znam su ili proziveli bar 1 ili su konstantno na ivici, to je do ere u kojoj zivimo, a ni skora desavanja (pandemije, rat, inflacija) zaista ne pomazu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...