Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

 
Cottage, da ne kazem Kotež [emoji38]ol:
vidish ti to. nisam rachun videla pre 25og godinama. dok dodje, ja i zaboravim da treba da dodje [emoji38]ol:

sent from novi mnogo jak bubamoto.


Link to comment
6 hours ago, Venom said:

Jos jedan argument tome u prilog: procenjena cena osiguranja jedne nuklearke je 72 milijarde godisnje. I to 2011, danas je bez sumnje jos vise. Link: https://www.manager-magazin.de/finanzen/versicherungen/a-761954.html . To znaci da nuklearke nisu osigurane i da ce havarije placati gradjani.

 

Poslovni model postoji  dakle ako se ignorisu svi podaci.

:laugh:

 

Ovo je procjena na nivou ''kamion cisterna za prijevoz benzina mora se osigurati na 100 zilijardi ojra jer bi se mogla zaletjeti u neboder od sto katova i srušiti ga.''

 

Ili, manje nerealno, naplaćivati premiju za odštetu od 150 zilijardi na svaki Boeing 737 jer su dva Boeinga srušila blizance :lolol:

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
Link to comment

P.S. da nije impresivne Škotske, prvih 5 mesta bi bila nuklearna.

8 hours ago, Venom said:

Cene obnovljivih izvora su manje po kapacitetu. Godisnje se u svetu u pogon pusti 5-6x vise GW obnovljivih izvora nego sto se trenutno gradi nuklearki ukupno, a bice gotove ko zna kad. To su brojke koje se mogu lako proveriti, postovao sam nekoliko puta.

 

Postovao sam kako izgleda izgradnja nuklearki danas. Neke vise od 15 godina, budzeti premaseni za 10+ milijardi. Jedna otkazana nakom potrosenih 9 milijardi za 40% posla. Dijagnoza: it will never break even. To je realnost koju danas niko ne moze da plati. Ova dva nova reaktora u Dzordziji ce kostati 30 milijardi posle skoro 20 godina izgradnje za citavih 2.5GW kapaciteta

Ne možeš koristiti kapacitete u poređenju kad prosečna nuklearna koristi u proseku 90% kapaciteta, a on shore vetar je 20ak% (BTW Škotska je u onom gore grafu relativno dobro prošla zahvaljujući boljem off shore vetru koji većini zemalja nije dostupan), a solarna energija i manje.

 

Cena je skupa zbog otpora zelenih (menjanje planova, dodavanje osiguranja i sl da se udovolji njihovim hirovima i sl), zbog eksperimentalnih reaktora i sl. To nije svagde u svetu, negde se sasvim fino gradi on-cost.

 

Zašto bi trebala suluda osiguranja za jednu od bezbedniji tehnologija? Nadji broj žrtava po TWh po tehnologijama.

 

Čak je i hidro opasnija, kad se računaju Banguio Dam žrtve (nesreća za nekoliko redova veličine smrtinosnija od Černobilja), a sem Černobilja, nije bilo nikakvih ozbiljnih žrtava u civilnoj proizvodnji struje.

 

Da li je Djerdap osiguran za trilionsku štetu i milione mrtvih u slučaju pucanje brane?

 

Ovde neki kažu da je zemljotres i tsunami u Japanu dokaz da nisu pouzdane, pokazujuci totalno nepoznavanje obima razora zemljotresa i tsunamija koji je ubio 20000 ljudi i uništio dobar dio industrije, a zapravo izbacio samo jednu nuklearku (ostale su tad preventivno isključene).

  • +1 2
Link to comment
vidish ti to. nisam rachun videla pre 25og godinama. dok dodje, ja i zaboravim da treba da dodje [emoji38]ol:

sent from novi mnogo jak bubamoto.



Izgleda da je @mraki bio u pravu, stiglo nocas, sa datumom od juce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
11 minutes ago, jms_uk said:


Izgleda da je @mraki bio u pravu, stiglo nocas, sa datumom od juce.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kad ti skinu dole gde su računi poslednji mesec, sutgradan ti stiže račun (vidiš da na tvom skrinu nema decembra dole)

  • +1 1
Link to comment
19 hours ago, radisa said:

Masovan...

 

 

Blizu pola Srbije je funkcionalno nepismeno i to po zvaničnoj statistici, a tu ni ne ulaze kojekavi megatrendovi i slični koji se tobože računaju u više ili visoko obrazovanje, a nisu mnogo dalje odmakli od tog nivoa.

Oni sve i da hoće da stave samo najsposobnije iz svoje stranke ne bi imali koga

Link to comment

Sada, kada više nisam vršilac dužnosti direktora EPS-a, kada mogu da kažem ono što mi na srcu leži, ne mareći za hijerarhiju, upozoravam vas na sledeće. Ako gospođa Zorana Mihajlović ostane na čelu Ministarstva rudarstva i energetike duže od tri meseca, ako bude vodila to ministarstvo i jedan jedini dan posle izbora, naš elektroenergetski sistem je osuđen na smrtnu kaznu, na potpunu propast“, naveo je Grčić u pismu predsednici Vlade Ani Brnabić.

 

Kakav jebeni gmaz..Zorana je kriva sto tebi samo jos tosteri po EPS-u nisu poceli da gore. Drve sebi muda da bi nekako malo dobili na hrabrosti da smene okrecenu Zoku..a znaju da nemaju petlje da je smene. 

 

Kakvih se mizerija ovaj usrani srpski narod boji, tugica jedna.

Link to comment
3 hours ago, Malvo said:

Koja je od dve varijante gora:

1) toliko su nesposobni da im izgori mašina od 18 miliona evra?

2) toliko su bahati da jedni drugima pale mašinu od naših 18 miliona evra?

 

 

 

Ono sto sam ja posredno saznala (stota ruka, pa uzeti sa rezervom) je da se zapalila rolna  (neko trenje usled preopterecenja, ili se nesto fizicki izmestilo iz radnog polozaja - moje za tu oblast sasvim laicko misljenje). Takve stvari se desavaju te stoga ti sistemi  imaju sopstvenu ugradjenu PP zastitu gde detektori pozara aktiviraju samogasenje iz sopstvenog rezervoara (neki specijalni fluid, nije voda). Detektori su reagovali tj odgovarajuci relej, pitanje je da li rezervoar bio prazan ili neki dovod zacepljen.

 

To neki rudarski inzenjer koji se bavi tim masinama moze sigurno bolje da objasni, ili masinac

Edited by Moonwalker
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...