Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

24 minutes ago, Venom said:

 

 

 

Ne moze, pa ne moze je mantra vec decenijama. I vidimo da moze, ali opet ne moze, ne moze. Zeleno uporiste ili ne, preneli su transkript necijeg intervjua / govora gde su izneti PODACI (za ljubitelje caps locka), koji mogu da se provere ili demantuju. Da li je tacno da je Portugal bio 60% renewable 2017 i da nisu  preterano dobro povezani ni sa kim, pa da im sistem dobro funkcionise? Ako je tacno onda sve price kako nesto ne moze padaju u vodu i to sto je izneto je tacno. Ne moze biti jednostavije. Ali ti to ne razumes jbg, dva podatka koja si izneo: u Nemackoj je skupa struja, pa kad je ispalo da je svuda skupa, onda je to sve zbog Nemacke i drugo, skupa je zbog obnovljivih izvora i mrtav ladan citiras clanak gde pise da je trenutni problem zbog cene gasa. Daj dosta vise.

Kod Portugala je dobar deo ZE hidro, koja je negde izmedju ZE i klasicne.

Sta da rade zemlje koje imaju veliku potrosnju a nemaju dovoljno hidro potencijala (npr Nemacka) ?

U clanku lepo pise da je problem i zbog gasa i zbog vetra, samo sto ti ovaj drugi deo ne vidis.

Opet nisi objasnio sta ce da bude kad dodje zima, nema (dovoljno) vetra/sunca ?

To sto se radi u Nemackoj, videcemo kako ce da ide, kada naidje sticaj okolnosti, bude blackout da li ce da pevaju istu pesmu.

A i @Profesionalac ti je lepo objasnio, to sto ne proizvode ne znaci da ne postoje termo/nuclear kapaciteti koji se koriste, paz sad, u kriticnim momentima.

 

Ako si mislio da se predje na ZE, a da NC/TC ostanu operativne i u rezervi, onda mogu da se slozim sa tobom, samo sto ce to da kosta prilicno, jer imas duplirane kapacitete. Pitanje je da li mogu to da plate ovi manje imucni.

Ali i u tom slucaju je lepa zelja da ZE bude 80%.

 

Link to comment
47 minutes ago, Profesionalac said:

Uh kako se niko u svetu elektroenergetskih sistema nije setio da napravi matematičkitm model i reši sve probleme.

Moze da se napravi matematicki model, ali statisticki.

Sto znaci mozemo da predjemo na X% zelene energije, ali sa verovatncoom Y da ce biti belaja.

Sa porastom X, raste i Y, i to vise exponencijalno nego linearno.

 

Link to comment

Jel ti mozes da prestanes da postavljas hipoteticka pitanja za koje vec postoje odgovori u praksi? Sta da radi Nemacka - pa jbt napisao sam tri puta do sada da je gasenje TE izglasano 2020. Ako ti nije jasno kako ce to, pa tako nije bilo jasno ni 2011 kako ce ugasiti nuklearke pa je sve proslo glatko. 

Link to comment

Ajd smiri malo zivce, nije dobro za zdravlje.

I sta fali misaonim eksperimentima, pa njih je i Ajnstajn koristio.

Kako drugacije da pretpostavimo sta ce biti u situaciji koja jos nije realnost.

Tj na koji primer mozemo da se pozovemo, gde ZE bez hidro ima skoro 80 % ucesca (u Nemackoj je hidro manje od 4%) ?

 

U Nemackoj su veoma uticajni Zeleni, i njihovi glasovi su cesto iznad misljenja struke, i ovo sto navodis je politicka odluka pre nego sve drugo.

Ja lepo kazem da nisam nigde nasao kako ce da rese problem nestabilnosti, a ti takodje nemas odgovor.

Videcemo kako ce da ide transformacija ka 80%, svedoci smo da se odluke menjaju preko noci.

 

Edited by brusli
Link to comment
Quote

Direktori 14 firmi pisali Vučiću, stali u zaštitu Grčića zbog njegove energije i sposobnosti

Predstavnici 14 firmi, koje posluju sa EPS-om, uputili su pismo Aleksandru Vučiću sa molbom da se nastavi politika vođenja te firme kako je to do sada činio v.d. direktora Milorad Grčić.

 

:vermez3:

  • Haha 6
Link to comment
12 minutes ago, Venom said:

 

To je jasno, ali ako je cilj da se nesto smanji onda nije za pocetak bitno da li nesto radi smanjenim kapacitetom ili ne. Inace, ne sporimo se toliko oko buducnosti. Jasno je da je to "uncharted territory" ali meni je draze da se resava taj problem umesto skladistenja nuklearnog otpada. Kod mene se ova diskusija svodi na to da mi smeta automatsko odbacivanje necega od ljudi koji nista u prethodnih 10 godina nisu naucili. Istorija ne moze da predvidi buducnost, ali su obnovljivi izvori do sada svaki put pobedili "to ne moze" ekipu.

Sa ovim mogu da se u globalu složim, iako mislim da je u ovom trenutku oslanjanje na vetar/sunce sa udelima koji se bliže 100% nemoguće. Sa svakim napretkom na polju skladištenja energije, inteligentnih mreža i upravljanja potrošnjom omogućava se veći udeo tih izvora u ukupnoj proizvodnji. 

Do tada: velike HE, biomasa, gas, "čiste" TE i na kraju NE, kao opcije za bazu, a onda "dodatak" VE i solar.

 

Dakle da zaključim, ja jesam tim "go green", ranije sam verovao da su VE/SE budućnost, tokom godina one su se pretvorile u realnost, ali po mom mi[ljenju ta realnost nije 1 na 1 prebacivanje sa konvencionalnih na obnovljive izvore. Budućnost (bliža ili dalja) možda jeste..

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Profesionalac said:

Sa ovim mogu da se u globalu složim, iako mislim da je u ovom trenutku oslanjanje na vetar/sunce sa udelima koji se bliže 100% nemoguće. Sa svakim napretkom na polju skladištenja energije, inteligentnih mreža i upravljanja potrošnjom omogućava se veći udeo tih izvora u ukupnoj proizvodnji. 

Do tada: velike HE, biomasa, gas, "čiste" TE i na kraju NE, kao opcije za bazu, a onda "dodatak" VE i solar.

 

Dakle da zaključim, ja jesam tim "go green", ranije sam verovao da su VE/SE budućnost, tokom godina one su se pretvorile u realnost, ali po mom mi[ljenju ta realnost nije 1 na 1 prebacivanje sa konvencionalnih na obnovljive izvore. Budućnost (bliža ili dalja) možda jeste..

 

Mozemo onda da se slozimo oko neceg, da je buducnost neizvesna i da cemo videti u praksi sta ce se desiti. I nadam se i oko toga da danas ne postoji prepreka da se u Srbiji ulaze u obnovljive izvore i time smanji zavisnost od uglja. I to danas. Pa do kog procenta doguramo.

 

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, brusli said:

Ajd smiri malo zivce, nije dobro za zdravlje.

I sta fali misaonim eksperimentima, pa njih je i Ajnstajn koristio.

Kako drugacije da pretpostavimo sta ce biti u situaciji koja jos nije realnost.

Tj na koji primer mozemo da se pozovemo, gde ZE bez hidro ima skoro 80 % ucesca (u Nemackoj je hidro manje od 4%) ?

 

U Nemackoj su veoma uticajni Zeleni, i njihovi glasovi su cesto iznad misljenja struke, i ovo sto navodis je politicka odluka pre nego sve drugo.

Ja lepo kazem da nisam nigde nasao kako ce da rese problem nestabilnosti, a ti takodje nemas odgovor.

Videcemo kako ce da ide transformacija ka 80%, svedoci smo da se odluke menjaju preko noci.

 

 

To je u ovom slucaju kao misaoni eksperiment "sta da obucem ako danas padne sneg" a onda otvoris prozor i vidis da je 34 u hladu, posto je kraj jula. Drugim recima, morali bi negde do sada da vidimo nestabilnost kad se otislo sa 15% na 45% za 10 godina.

Link to comment
26 minutes ago, Venom said:

 

To je u ovom slucaju kao misaoni eksperiment "sta da obucem ako danas padne sneg" a onda otvoris prozor i vidis da je 34 u hladu, posto je kraj jula. Drugim recima, morali bi negde do sada da vidimo nestabilnost kad se otislo sa 15% na 45% za 10 godina.

Ok videcemo u narednim godinama, Nemacka ce biti bas zanimljiv primer.

Uzgred porast sa 10 na 20 % nije toliko kritican kao sa 50 na 60 %, verovatnoca ispada nije linearna, vec naginje ka eksponencijalnoj raspodeli.

Naravno, treba uvoditi ZE ali pametno, ne na silu.

Moje stanoviste je da za svaku zemlju postoji optimalan postotak wind/solar i da ne treba forsirati preko toga.

 

Edited by brusli
Link to comment
On 6.1.2022. at 14:59, Time Crisis said:

Direktori 14 firmi pisali Vučiću, stali u zaštitu Grčića zbog njegove energije i sposobnosti

Predstavnici 14 firmi, koje posluju sa EPS-om, uputili su pismo Aleksandru Vučiću sa molbom da se nastavi politika vođenja te firme kako je to do sada činio v.d. direktora Milorad Grčić.

 

 

Koliko sam cuo ovaj sto pece prasice smenice neki Tomasevic.Kazu strucnjak.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...