Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Apropo pisnaja zakona....

 

Moja žena je bila deo kimislije za pripremu jednog zakona, pre nekih 5+ godina (ako se dobro sećam, još klinca nismo imali)...

 

To je bila farsa samo takva, nije baš da je filolog pisao, ali nijedna primedba na tekst zakona koji je ministarstvo pravde pripremilo, nije bila uvažena, a posle nekih primedbi je predlog menjan da još više odstupi od primedbe... U komisiji su sedeli advokati, proefsori, predstavnici komore koje se tiče zakon... I bukvalno, cela komisija je bila farsa... Da ne pričamo da lik iz ministarstava koji je vodio sednice je zadrigla budala, koja je pušila tokom sednica, a bogme moglo ej i da se popije za raspoloženje...

 

Tako da ne znam šta je bolje, da se pravi komisija pa da se ljudi jebavaju radi farse ili da dve klinke napišu nešto... I jedno i drugo je glupo...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Šumejker-Levi 9 said:

Vode nas likovi koji su imali dobar uspeh u osnovnoj školi, za mnoge se sumnja kako su završili srednju, trogodišnju.

E, kad takav lik dođe u priliku da bude direktor EPS-a, neće se poput Radiše pitati da li je njegovo znanje u IT industriji dovoljno da se bavi "kompjuterima" u novoj Nuklearnoj centrali, već će taj isti pohitati da zauzme poziciju i sve oko nje.

 

Dunning-Kruger na delu.

  • +1 1
Link to comment

Anyway da dodam argument na green vs nuclear debatu. Često se spominje argument da je mnogo brže izgraditi zelene kapacitete, zaboravjajući da se uključi ukupni kapacitet u cijelu priču. Pa naravno da je brže postaviti nešto vetrenjača ili solarnih generatora. Ali kako su nuklearke ogromni izvori, ako se planski grade tipski reaktori, kako se to radilo u prošlosti (i kako i danas rade neke države tipa južna koreja, kina, pa čak i saudijci) mnogo brže se mogu izbaciti termoelektrane iz cele priče i značajno smanjiti zagađenje.

Nemačka je postigla veliki uspeh sa 45% renewables, ali je uložila i više novca i više vremena nego francuska i švedska koje su eliminisale zagadjivačku energiju.

Evo, poređenje brzine dodavanja novih kapaciteta per capita u jednoj deceniji po državama i tehnologijama.
https://ibb.co/kKW8KzM

Otvorite ponekad i https://app.electricitymap.org/map i pogledate koje se zemlje zelene (isključivo nuclear i/ili hidro rich) i koja zemlja koliko uvozi i izvozi. Npr. danska je sjajna sa procentom vetra, ali danska na dnevnom nivou skače sa 40% uvoza na 40% izvoza - tj. koristi Norvešku bogatu hidroelektranama kao svoju bateriju.

  • +1 1
Link to comment

Cene obnovljivih izvora su manje po kapacitetu. Godisnje se u svetu u pogon pusti 5-6x vise GW obnovljivih izvora nego sto se trenutno gradi nuklearki ukupno, a bice gotove ko zna kad. To su brojke koje se mogu lako proveriti, postovao sam nekoliko puta.

 

Postovao sam kako izgleda izgradnja nuklearki danas. Neke vise od 15 godina, budzeti premaseni za 10+ milijardi. Jedna otkazana nakom potrosenih 9 milijardi za 40% posla. Dijagnoza: it will never break even. To je realnost koju danas niko ne moze da plati. Ova dva nova reaktora u Dzordziji ce kostati 30 milijardi posle skoro 20 godina izgradnje za citavih 2.5GW kapaciteta.

 

Postovao sam takodje koji ce biti ceh trajnog odlaganja nuklearnog otpada u Nemackoj - poslovni model koji je zasnovan na tome da se 170 milijardi troskova prebaci na ledja narodu nije poslovni model nego lobiranje i korupcija.

 

Jos jedan argument tome u prilog: procenjena cena osiguranja jedne nuklearke je 72 milijarde godisnje. I to 2011, danas je bez sumnje jos vise. Link: https://www.manager-magazin.de/finanzen/versicherungen/a-761954.html . To znaci da nuklearke nisu osigurane i da ce havarije placati gradjani.

 

Poslovni model postoji  dakle ako se ignorisu svi podaci.

Link to comment
10 hours ago, radisa said:

Apropo pisnaja zakona....

 

Moja žena je bila deo kimislije za pripremu jednog zakona, pre nekih 5+ godina (ako se dobro sećam, još klinca nismo imali)...

 

To je bila farsa samo takva, nije baš da je filolog pisao, ali nijedna primedba na tekst zakona koji je ministarstvo pravde pripremilo, nije bila uvažena, a posle nekih primedbi je predlog menjan da još više odstupi od primedbe... U komisiji su sedeli advokati, proefsori, predstavnici komore koje se tiče zakon... I bukvalno, cela komisija je bila farsa... Da ne pričamo da lik iz ministarstava koji je vodio sednice je zadrigla budala, koja je pušila tokom sednica, a bogme moglo ej i da se popije za raspoloženje...

 

Tako da ne znam šta je bolje, da se pravi komisija pa da se ljudi jebavaju radi farse ili da dve klinke napišu nešto... I jedno i drugo je glupo...

 

pisanje/izrada propisa, u smislu same tehnike, nije nikakav bauk. ja imam iskustva na tom polju što se tiče pisanja zakona i raznih podzakonskih akata. postoji medotologija, odnosno metodološka pravila koja su objavljena i dostupna. ovako na prvo čitanje može čovek da se prepadne, ali suštinski to je samo tehnika i postoje definisana i jasna pravila. posle određenog vremena to postaje obična rutina.

 

ali nije u tome problem, zanatski to može da savlada svaki pravnik ali i nepravnici. problem je u sadžini zakona, uredbe, propisa. šta želimo da postignemo, kako to želimo da postignemo, koje je polje u kome možemo da se krećemo, šta nam je dozvoljeno a šta nije. i najvažnije, da li se svađamo ili ne sa drugim zakonima. obično se zaboravlja činjenica da je pravni sistem jedinstven i da zakoni moraju biti u saglasnosti jedan sa drugim, a podzakonski akta u skladu sa zakonom i u granicama koje su zakonom postavljene. dakle, osnovni problem je bio i jeste u tome da se uglavnom ne zna u kom pravcu i zašto bi neki zakon trebalo menjati, razlozi koji se daju uglavnom nisu pravno relevantni ili nisu ni mogući da se postignu promenom zakona, često se želi nešto što je suštinski nedozvoljeno ali da tako ne igleda isl. u naprednjačkom zakonopisanju nisam učestvovao, moja iskstva su od ranije, ali sam vrlo dobro upoznat sa havarijama koje njihovo zakonospisanje proizvodi.

 

što se tiče ozbiljnosti ministarstava i kadra koji radi na propisima i tu imam šta da dodam. jedared sam bio član grupe koje je radila na izvesnom propisu u oblasti pravosuđa. radna grupa je bila golema, ali kao i sa svakom radnom grupom te vrste nas par je radilo, ostali su statirali u kukuruzu. posle mesec i kusur dana uspeli smo da izguramo tzv. pvu ruku. tu se onda uključuje ministarstvo. mi treba njima da dostavimo tekst, oni da ga obajve na sajtu i  da se ostavi neki rok za primedbe sugestije itd. mi dostavlljamo tekst. sutradan se na sajtu ministarstva pojavljuje verzija koju nismo dostavili za objavljivanje. to je neka radna verzija od pre 15 dana, koju je imao član grupe iz ministarstva. i to verzija sa komentarima nas koji smo radili i nekih spoljnih saradnika, sa raznih strana i iz raznih oblasti. to je jebeni interni radni materijal koji je kružio između nas sa komentarima tipa "koja budala je ovo napisala", "ljudi dal ste vi normalni", "briši ovo misliće da smo svi drogirani", "jel ovo predložio onaj pijanac iz Novog Sada" i tome slično. i to se sve otišlo na sajt ministarstva, ali je koleginica brzo videla šta su okačili pa je nadigla dreku i brže bolje sklonili i okačili šta treba.

 

a jednom nas je šef nagazio da moramo da budemo pažljivi šta se potpisuje i šta izlazi iz "kuće" jer je on primetio da se potpisuju razne gluposti i da će biti disciplinskih postupaka. problem je bio u tome što je par nas potpisivalo gomilu nekih akata i objektivno si bio u problemu da sve to ispratiš, a vremenom se sve množilo. onda smo se dogovorili da mu poturimo neku nepodopštinu na postpis, kad naiđe veća gomila akata za potpisivanje. i tako smo sastavili dopis u kome šef nalaže da se određenog dana imaju streljati svi pripravnici, uključujući i volontere, da će se streljanje vršiti po azučnom redu uzimajući u obzir prvo slovo prezimena i da će se pre streljanja intonirati hinma Srbije. još nešto se tu bilo, ne sećam se sad tačno svega. i ladno je udario potpis na to.

 

veseli dani iz državne uprave i pravosuđa

Edited by Ted
  • Haha 8
Link to comment
22 hours ago, radisa said:

Stiglo na naplatu... Ne kažem da možda neko i ne pogura, kome je, recimo, pun kurac mamlaza, ali i to je deo gluposti postavljenih kadrova...

 

Jbt, meni recimo nije jasno kako je taj Grčić efektivno bio direktor EPSa, a pre toga od iskustva ima pečenjaru... Kako je on sebe pogledao i rekao možeš ti to, a verovatmo ne zna ni kako struja radi™, niti razume organizaciju, niti zna šta je poslovni proces... Šta je on uradio prvi dan na poslu? Kako su ga ljudi koji su tamo i poneko je i stručan gledali kad je lupetao neke opšte fraze? Šta je on pričao svojim saradnicima, kakve je on odluke kao direktor mogao da donese? Jbt, kako je to sve izgledslo?

 

Cenim da bi se dobra crna satira mogla napraviti od Grčić na čelu EPSa...

 

Au bre, pa ti ne znaš - sticajem nekih ludih životnih okolnosti bio sam prisutan kad je vlasnik butika postao direktor jedne ustanove za zbrinjavanje odraslih - o njemu su se ispredale legende ko o Titu, od strane jedne ekipe ljudi koji čak nisu ni imali neku korist od njega, makar do tog trenutka. 

Kad sam ih pitao, pa dobro koji je vama vrag - on je čovek prevarant, šta se palite - odgovor je bio uglavnom isti - on je bre sposoban™ - da vidiš kako je rešio popravku krova, da vidiš kako je napravio kantinu itd itd - sećam se da im je glavna fora bila - da vidiš kako razgovara sa ovima iz farmaceutskih kuća, odma ih je postrojio.....

To su neverovatni lomovi mozga - prosto nakrivo bre nasadjeno. 

Najneverovatnija stvar je u tome, da čak i kad je zglajznuo /zvanično zbog pranja para i prevara, nezvanično hteo preko reda da se dokopa veće funkcije/ i pri tome poveo u kurac dobar deo tih budala, oni su i dalje imali isto mišljenje o njemu tipa - pa dooobro, jeste krao al je bio i sposoban. 

Srbija!

:isuse:

  • +1 1
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment

Odgovor na dileme struketm je do bola prost: bioloski izumiru, odlaze u penzije, poslednje generacije profesionalaca koji su bastinili jednu inzenjersku tradiciju koja je nastajala generacijama i koja se ne moze stvoriti za par godina pa da imas - k'o sto nemas - ne znam kako kvaliteno skolstvo.

Jer, izmedju ostalog, skolstvo, formalno obrazovanje je tu relativno sporedno: profesionalizam, odnos prema poslu, strucnost se formira godinama, decenijama, interakcijom generacija, 1 druzenjemtm takoreci.

Dodatna tragedija Srbije je sto je, zbog rupe, ambisa u koji je upala '90-ih, u najgorem trenutku, kada joj je najvise trebalo - a to je danas - majstora, montera, inzenjera koji znaju da se bave onim seci usi, krpi dupe aspektom, inace najtezim u svakoj tehnickoj profesiji.

U vremena kada je prosecni zapadnoevropski monter/inzenjer mogao da se osloni na sistem koji je od njega zahtevao - samo primera radi - da identifikuje deo/sklop i da ga, posle proceduretm zameni, u Srbiji je ubivena klasa tehnicara iz poslednjih generacija crnih, masnih ruku...

Danasnje generacije, ma koliko kvalitetno - a to je pod znakom pitanja - skolovane, nalaze se u vakuumu: bez oslonca na tradiciju i znanja koja se nasledjuju, one su raspete izmedju pomodnog zahteva sve i to odmah, po mogucnosti sa sto manje cimanja, i neverovatne politizacije koja ljude koji mogu biti ucenjeni na razne nacine, pre svega uopste dobijanjem, obaska gubitkom posla, dovodi u situacije egzistencijalnog opstanka, dakle situacije u kojima prave dileme i nema.

Edited by namenski
  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...