Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

18 minutes ago, Friend said:

Sve moze matematicki da se izracuna i predvidi sa dovoljnom preciznoscu i prihvatljivom greskom.

 

Ne vidim problem i da odnos bude 80:20, dovoljno je zeleno :).

Uh kako se niko u svetu elektroenergetskih sistema nije setio da napravi matematičkitm model i reši sve probleme.

Link to comment
2 minutes ago, Profesionalac said:

Uh kako se niko u svetu elektroenergetskih sistema nije setio da napravi matematičkitm model i reši sve probleme.

 

Za svet naravno nema brige, ali ovo je napisano kao podsetnik za vas dvoje i vasu konverzaciju.

Link to comment
5 minutes ago, Venom said:

 

Sto ih nije sprecilo da smanje ugalj sa 45% na 25%. Tacno ili ne?

 

Da, treba da uradimo to, jer to nije vise nemacki, nego model u celom svetu.

Sada idemo u krug, već sam rekao:

"Znači smanjuju proizvodnju iz TE, ali ih ne izbacuju iz sistema, jer su potrebne u trenucima kada vetar i sunce podbacuju. 

U isto vreme imaju povećavaje proizvodje iz gasnih elektrana.

Dakle izgradili su silne kapacitete vetar/sunce i koriste ih nauštrb TE za pokrivanje peak-ova. 

Ali i dalje imaju jaku bazu (TE, gasne, nuklearne i HE) na koju dodaju obnovljene izvore.

To se radi i u Srbiji na mnogo manjem nivou, grade se vetroelektrane, planiraju solari, ali oni nisu alternativa TE po pitanju base load-a."

 

To je situacija u prethodnih 10 godina u Nemačkoj, u narednih 10 ćemo da vidimo kako im idu planovi. Srbija je u prethodne 2-3 godine ubacila oko 0.4 GW u VE, što je shodno bogatstvu zemlje i nivou razvoja solidan početak tog puta.

Link to comment

 

28 minutes ago, brusli said:

Citiranje izvora Carbon Brief, zelenaskog uporista, i to intervju iz 2017 ??? ne pomaze diskusiji.

Ali ovo je sve sporedno, sto bi ti rekao i ne zanima me toliko.

Glavno pitanje je STABILNOST, i tu jos nisam nasao validan odgovor od zelenih lobista.

 

 

 

Ne moze, pa ne moze je mantra vec decenijama. I vidimo da moze, ali opet ne moze, ne moze. Zeleno uporiste ili ne, preneli su transkript necijeg intervjua / govora gde su izneti PODACI (za ljubitelje caps locka), koji mogu da se provere ili demantuju. Da li je tacno da je Portugal bio 60% renewable 2017 i da nisu  preterano dobro povezani ni sa kim, pa da im sistem dobro funkcionise? Ako je tacno onda sve price kako nesto ne moze padaju u vodu i to sto je izneto je tacno. Ne moze biti jednostavije. Ali ti to ne razumes jbg, dva podatka koja si izneo: u Nemackoj je skupa struja, pa kad je ispalo da je svuda skupa, onda je to sve zbog Nemacke i drugo, skupa je zbog obnovljivih izvora i mrtav ladan citiras clanak gde pise da je trenutni problem zbog cene gasa. Daj dosta vise.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Profesionalac said:

Sada idemo u krug, već sam rekao:

"Znači smanjuju proizvodnju iz TE, ali ih ne izbacuju iz sistema, jer su potrebne u trenucima kada vetar i sunce podbacuju. 

U isto vreme imaju povećavaje proizvodje iz gasnih elektrana.

Dakle izgradili su silne kapacitete vetar/sunce i koriste ih nauštrb TE za pokrivanje peak-ova. 

Ali i dalje imaju jaku bazu (TE, gasne, nuklearne i HE) na koju dodaju obnovljene izvore.

To se radi i u Srbiji na mnogo manjem nivou, grade se vetroelektrane, planiraju solari, ali oni nisu alternativa TE po pitanju base load-a."

 

To je situacija u prethodnih 10 godina u Nemačkoj, u narednih 10 ćemo da vidimo kako im idu planovi. Srbija je u prethodne 2-3 godine ubacila oko 0.4 GW u VE, što je shodno bogatstvu zemlje i nivou razvoja solidan početak tog puta.

 

Udeo uglja je smanjen sa 45% 2010. na 25% 2020. To sto ti tvrdis da su kapaciteti bili tu, ali se nisu koristili... pa koga briga? Manje su korisceni, zagadjenje je smanjeno i to je sve sto je bitno. I na kraju je i to nevazno, jer je usvojen slican plan kao za nuklearke i termoelektrane se defakto gase i to je vec pocelo. Ne razumem sta zelis da kazes.

 

Ja uopste ne kritikujem nista u Srbiji danas, to sto je ubaceno je super i nadam se da ce biti jos vise. To sam napisao jos ohoho. Samo ne zelim da slusam praistorijske bajke o tome kako bez nuklearki nema leba. Nema za to danas nikakvog osnova.

Link to comment
9 minutes ago, Friend said:

 

Za svet naravno nema brige, ali ovo je napisano kao podsetnik za vas dvoje i vasu konverzaciju.

Ok hvala na objašnjenju nebinarni patricije.

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Da li je udeo uglja smanjen u apsolutnom iznosu, jer ja tako ne čitam iz onog grafika gore?

 

 

Da, drasticno. 

Ja ovo izgleda moram da postujem na svakoj strani.

 

3_abb_bruttostromerzeugung-et_2021-05-10

Link to comment

Pa nije isto u smislu sistema, ako imaš TE od 3 GW i koristiš je kad nema vetra (smanjenje korišćenja TE u odnosu na period pre ubacivanja VE) i nemaš TE.

Sada Nemačku očekuje onaj neizvesniji deo oko koga se sporimo, da može gotovo u potpunosti bez TE.

 

Portugal je sličnija priča našoj, i to je model kome treba da težimo, oni preko 40% ukupne enegrije dobijaju iz HE, koja je i "zelena" i stabilna. A oko 30% vetar i biomasa.

Link to comment
Quote

Germany Admits Need For Gas During Transition

 

Germany has a very strong Green lobby that has now become part of the ruling coalition. Despite an anti-fossil fuel discourse, the Greens have now apparently accepted the necessity of at least one fossil fuel, perhaps not least because Germany has plans to shut down all of its nuclear power plants by the end of this year.

This will leave Germany with three nuclear power plants, slated for closure at the end of this year. The anti-nuclear position of the German government earlier this week sent it on a crash course with Brussels, which plans to classify some natural gas and nuclear power projects as green, which would open the door to more investments in these sources of energy alongside wind, solar, and hydrogen.

"We consider nuclear technology to be dangerous," Steffen Hebestreit told media in Berlin earlier this week, noting the issue of radioactive waste storage. The spokesman added that Germany "expressly rejects" the EU's assessment of nuclear energy as sustainable and that Berlin is mulling over the next steps.

The strong anti-nuclear stance of Berlin may well set it on a collision course with neighbor France, which relies on nuclear energy for more than two-thirds of its electricity consumption.

 

Ali zasto se govori o Nemackoj ili Francuskoj?

Problem Srbije je sto ona moze lagano da uredi EPS po ugledu na CEZ ali to nije slucaj a znamo zasto. Za pocetak uopste ne moraju da se gase TE vec da se modernizuju ili izgrade nove kako bise znacjanije smanjilo zagadjenje i povecala efikanost. Koliko znam na TENT je radjeno postrojenje za zastitu od sumpora pre 2-3 godine ali kako to sve ide, ko zna...

Pustite Nemacku, Srbija ne moze da se poredi sa tom pricom.

Link to comment
4 minutes ago, Profesionalac said:

Pa nije isto u smislu sistema, ako imaš TE od 3 GW i koristiš je kad nema vetra (smanjenje korišćenja TE u odnosu na period pre ubacivanja VE) i nemaš TE.

Sada Nemačku očekuje onaj neizvesniji deo oko koga se sporimo, da može gotovo u potpunosti bez TE.

 

Portugal je sličnija priča našoj, i to je model kome treba da težimo, oni preko 40% ukupne enegrije dobijaju iz HE, koja je i "zelena" i stabilna. A oko 30% vetar i biomasa.

 

To je jasno, ali ako je cilj da se nesto smanji onda nije za pocetak bitno da li nesto radi smanjenim kapacitetom ili ne. Inace, ne sporimo se toliko oko buducnosti. Jasno je da je to "uncharted territory" ali meni je draze da se resava taj problem umesto skladistenja nuklearnog otpada. Kod mene se ova diskusija svodi na to da mi smeta automatsko odbacivanje necega od ljudi koji nista u prethodnih 10 godina nisu naucili. Istorija ne moze da predvidi buducnost, ali su obnovljivi izvori do sada svaki put pobedili "to ne moze" ekipu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...