Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

12 hours ago, dùda said:

a nego šta :s_d: 

 

ma taj moj brat je jedna dobrica zapravo. njemu je do slave ko do lanjskog snega ali nije on tip da sve to otkači, nego neće da se zamera ni selu ni popu ni svojoj ženi kojoj ne pada na pamet da sprema posnu slavu i tako je našao nekakav kompromis

 

ništa ja njemu ne zameram, daleko od toga

interesantno, ja nisam hrishcanka i spremam shta mi kazu.

 

u stvari spremam stalno isto, samo je pitanje ocu kupim ribu ocu kupim prase. pecheno :lolol:

 

 

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Filozof manijak said:

1. A jel imate neki skup gde se okupljaju prijatelji, kumovi, komšije, rođaci iz daleka?

 

2. Jeste bili skoro na nekon modernoj novokompovanoj svadbi, ili 18.rođendanu? 

 

3. Jel mislite da su oni koji veruju lošiji manje vredni ljudi od Vas (zato što se krste pored crkve ili ne rade na crveno slovo)?

 

@đorđe geprat

u spojleru, koga ne mrzi

Spoiler

1. ne, nemam. na žalost. prijatelje mogu na prste da izbrojim, kumstvo samo jedno - kum sam ovom mom drugaru koji ima kuću u krćevcu, rođake gotovo ni malo (moje godine, po majci rođaci su u hrvatskoj),

dva skupa sam imao u planu. prvi je još uvek moguć, da vi sa PPP dođete na proleće kod mene u selo da se najedemo, napijemo i obiđemo štošta. drugi se neće desiti, predviđen je bio za 1. septembar 2077, stogodišnjicu porodice geprat u gepratovoj. sa sve komšilukom. no komšiluk se totalno promenio, bilo kakvo okupljanje delovalo bi blaziranno, skorojevćsko.

 

2. na rođendanu nikad (sem pre šezdesetak godina).

na svadbama, opet da ih prebrojim prstima. najlepše su bile moja (nas osmoro za okruglim stolom u restoranu na 5. spratu beograđanke) i šurakova na placu sa vikendicom blizu "škole pasa" na putu ka trešnji. kafanskih, nekoliko. ona na kojoj sam bio kum (koji je pao s marsa) sa 22 godine koji pojma nema šta je zdravica, naručena pesma za mladence, izgorela kesa), moje sestre u pokojnom ribljem restoranu "2 ribara" u narodnog fronta (fantastičan san piero i košija sa gitarom) i još tri (šurakov sin, moj rođak i svastikina ćera) u raznim restoranima sa sve muzikom.

 

3. ne ne mislim da su manje vredni ili lošiji. postoje drugi kriterijumi. samo mi je to slepo podvođenje pod novokomponovanu matricu. pogotovo kada vidim mlade ljude. inače, imam nešto vršnjaka koji su bili članovi ™, izgradili karijere na članstvu ™ da bi posle, kada je to bilo dozvoljeno i postalo korisno, preobratili se u rigidne pravoslavce (čestiti vuk kao primer). baš kao što se titov pionir i slobin omladinac dačić sada krsti. očekujem da će i Unuk da se krsti po potrebi a njegova baba u grobu da se prekrsti.

umorih se.

Link to comment
19 minutes ago, x500 said:

31.10 je sv Luka :)

mislim da sam već pisao o tome. u firmi su me pitali kada mi je slava zbog slobodnog dana. rekoh 31. oktobar. na pitanje koja je to slava rekoh da pojma nemam. neko je imao crkveni kalendar pa je rešeno.

  • Haha 4
Link to comment
27 minutes ago, đorđe geprat said:

u spojleru, koga ne mrzi

  Hide contents

1. ne, nemam. na žalost. prijatelje mogu na prste da izbrojim, kumstvo samo jedno - kum sam ovom mom drugaru koji ima kuću u krćevcu, rođake gotovo ni malo (moje godine, po majci rođaci su u hrvatskoj),

dva skupa sam imao u planu. prvi je još uvek moguć, da vi sa PPP dođete na proleće kod mene u selo da se najedemo, napijemo i obiđemo štošta. drugi se neće desiti, predviđen je bio za 1. septembar 2077, stogodišnjicu porodice geprat u gepratovoj. sa sve komšilukom. no komšiluk se totalno promenio, bilo kakvo okupljanje delovalo bi blaziranno, skorojevćsko.

 

2. na rođendanu nikad (sem pre šezdesetak godina).

na svadbama, opet da ih prebrojim prstima. najlepše su bile moja (nas osmoro za okruglim stolom u restoranu na 5. spratu beograđanke) i šurakova na placu sa vikendicom blizu "škole pasa" na putu ka trešnji. kafanskih, nekoliko. ona na kojoj sam bio kum (koji je pao s marsa) sa 22 godine koji pojma nema šta je zdravica, naručena pesma za mladence, izgorela kesa), moje sestre u pokojnom ribljem restoranu "2 ribara" u narodnog fronta (fantastičan san piero i košija sa gitarom) i još tri (šurakov sin, moj rođak i svastikina ćera) u raznim restoranima sa sve muzikom.

 

3. ne ne mislim da su manje vredni ili lošiji. postoje drugi kriterijumi. samo mi je to slepo podvođenje pod novokomponovanu matricu. pogotovo kada vidim mlade ljude. inače, imam nešto vršnjaka koji su bili članovi ™, izgradili karijere na članstvu ™ da bi posle, kada je to bilo dozvoljeno i postalo korisno, preobratili se u rigidne pravoslavce (čestiti vuk kao primer). baš kao što se titov pionir i slobin omladinac dačić sada krsti. očekujem da će i Unuk da se krsti po potrebi a njegova baba u grobu da se prekrsti.

umorih se.

 

moja poenta je:  to što se ljudi danas ponašaju kako se ponašaju, ne znači da su svadbe/rođendani/slavekao običaji loši.

to što vama smetaju novokomponovani rigidni vernici, ne znači da su svi vernici takvi (o preobraćenicima da ne govorimo, oni nikako ne bi smeli da budu reper po kojima se posmatraju ostali vernici - to su komformisti koji bi sutra postali najzagriženiji ateisti, ili islamisti, ako bi to zahtevala  društvena prihvatljivost, ali odbijam da po njima formiram mišljenje o većini vernika i srpskih običaja)

 

ja npr, ne slavim i prezirem slavljenje svog rođendana, kao i tuđe rođendane, pogotovo po igraonicama; nisam se ženio pa nemam proslavu godišnjice braka, tako da mi kao porodična okupljanja ostaju slave, na kojim viđam ljude iz daleka, koje inače ne bih video, uživam u razgovoru s njima i celokupnoj atmosferi (minus smrad tamjana i sveća, ali mogu toliko istrpeti da ne zakeram oko toga)

 

 

Edited by Filozof manijak
  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Jel znate nekog licno ko praktikuje ono krscenje do poda? Video masu toga kad sam bio na liturgiji.

Ja sam znao, moja pokojna baba

 

Meni to bilo mnogo krindž kad sam prvi put prisustvao :blink:

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
43 minutes ago, Filozof manijak said:

ja npr, ne slavim i prezirem slavljenje svog rođendana, kao i tuđe rođendane

 

Zasto, ako smem pitati?

Link to comment

Smatram da je to isuviše egocentrično i imam loša iskustva sa rođendanima.

Ajde dečiji rođendani, da se klinci druež i zezaju - to mi je ok. Sve posle 18. je za mene težak krindž, ali to je moje lično mišljenje&stav Ne smatram to što je neko rođen na određeni datum za neko bitno dostignuće da bi se slavilo i obeležavalo.

  • +1 1
Link to comment

Zasto vam smetaju ljudi koji se krste kada prolaze pored crkve, ili koji se klanjaju do poda, ili slave u kafani ili stagod ?

Dok god vas ne teraju ili ugrozavaju to je njihovo pravo.

Kao sto LGBT-ovci mogu da prave parade.

 

  • Haha 1
Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Smatram da je to isuviše egocentrično.

Ajde dečiji rođendani, da se klinci druež i zezaju - to mi je ok do 18 ili 20+. 

Ne smatram to što je neko rođen na određeni datum za neko bitno dostignuće da bi se slavilo i obeležavalo.

Samo sam malo prepravio 

+1

 

Link to comment

Utiska sam da "kod starijih ljudi"(pa već i kod mojih generacija) samo formalno postoji ta jedna osoba koja je to veče slavljenik/slavljenica. Druženje i pažnja se ubrzo rasporedi onako kako bi i svaki drugi dan. Dakle, nekakav povod za druženje, skroz ok stvar.

 

Tako da, ja sam team @I*m with the pilots

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...