Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

Može, ali ne vredi, Zato lepo, dođ i vidi sam 

 

 

esid: mislim, mogu ja tebi rečima objašnjavati kako je ekstra skakati padobranom, kad ti nikad u životu nisi ušao u avion.

Razumeš sada?

Edited by Filozof manijak
Link to comment
11 minutes ago, Filozof manijak said:

Može, ali ne vredi, Zato lepo, dođ i vidi sam 

 

 

esid: mislim, mogu ja tebi rečima objašnjavati kako je ekstra skakati padobranom, kad ti nikad u životu nisi ušao u avion.

Razumeš sada?

 

Lepo ja kažem da ne umeš da objasniš :) Ne sumnjam da je ekstra, ali to nije objašnjenje

Link to comment

Pošto sam juče učestvovala na ovoj temi pa je bilo reči i o nekim ljudima iz moje okoline, a ostalo nerazjašnjeno, daću slobodu sebi da izbacim jedan ličan post. 

Link to comment
20 hours ago, Filozof manijak said:

Glavni problem je što se ovde vernici posmatraju kao neka beslovesna masa bez mozga koja poslušno radi&misli šta joj SPC nalaže.

 

Ili što se lična netrpeljivost sa rodbinom projektuje na ostatak ljudi kojima slave i porodična okupljanja znače nešto više od pukog datuma u crkvenom kalendaru.

 

 

 

neki put pomislim da je tako. kada naiđem na ljude u autobusu koji se prekrste kada se prolazi pored crkve ili koji neće da rade na ama baš svako "crveno slovo". ateista sam, radikalni, zbog svega što crkve/popovi/religije propovedaju. ama baš sve.

 

a slava? da, to treba da bude porodično okupljanje (kakvo je bilo u vreme moga dede - sveti ignjatije) a ne kako je danas  kada se slavi/okuplja danima, vidim i u kafanama.

ja sam prekinuo sa slavljenjem 2. januara onda kada je moja majka mislila da to treba da preuzmem. moje porodično okupljanje/slava je 31. oktobra na dan kada sam se oženio i kada je oformljena ova porodica. to je datum koji je najznačajniji u mom životu. i, skup je isključivo porodični. roditelji, dok su bili živi i moja deca sa svojima. ove godine će biti drukčije, šire okupljanje u kafani. radi se o 50 godina.

Edited by đorđe geprat
  • +1 2
  • Wub 4
Link to comment

A jel imate neki skup gde se okupljaju prijatelji, kumovi, komšije, rođaci iz daleka?

 

Jeste bili skoro na nekon modernoj novokompovanoj svadbi, ili 18.rođendanu? 

 

Jel mislite da su oni koji veruju lošiji manje vredni ljudi od Vas (zato što se krste pored crkve ili ne rade na crveno slovo)?

 

@đorđe geprat

Edited by Filozof manijak
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Dođi kod mojih na Svetog Savu, i sve će ti se samo kasti. Smatraj se pozvanim.

Poklone ne moraš nositi, samo dobru volju i lepo raspoloženje.

 

Samo ako je ovako:

 

 

Edited by copkillah
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Izuzetno cenim sve religije ovog sveta. Sa druge strane spalio bih sve establirane religiozne organizacije. Svet bi bio mnogo lepse mesto bez njih :wub:

Link to comment
35 minutes ago, đorđe geprat said:

moje porodično okupljanje/slava je 31. oktobra na dan kada sam se oženio i kada je oformljena ova porodica. to je datum koji je najznačajniji u mom životu. i, skup je isključivo porodični. roditelji, dok su bili živi i moja deca sa svojima

31.10 je sv Luka :)

 

Neka slavi ko, sta i kako voli.

 

Moj komsija je komunista i ne slavi slavu, ali zato ima 2 praznika: 1. maj kao porodicno okupljanje i berbu grozdja. Na berbu zove decu, prijatelje, kumove i komsije. To je uvek jedan vikend u septembru ili pocetkom oktobra, lepo vreme, dobra (hercegovacka) hrana, dobro domace vino ...

Takoreci sv Bahus bez zita, kolaca i svece ;)

 

Sto se tice autobusa, novoobicaja da se ljudi prekrste dok prolaze pored crkve, sve dok nije obavezno meni je i to ok. Da li ce ljudi da se krste, zvezde, klanjaju - to je njihova stvar sve dok nije kaznjivo ako se to ne radi :)

 

Link to comment

Moji su u selu uvek slavili veliko, iz prostog razloga sto je deda imao jos brace, koji su svi imali po troje dece, i onda i oni bili vredni. I baka je imala vise brace i oni su imali barem po dva deteta, i oni po barem dva. Kad se svi skupimo, kao skola. Za mene je to bio raj i rado se secam tih godina. Za zene u porodici koje su spremale hranu za to - verujem pakao. Dosli bi svi nekoilko dana ranije da se sve spremi. Nasa kuca u selu je bila centar okupljanja, jer je tako bilo najlogicnije - dosta njih je zivelo i van sela a kod nas je bilo mesta za skoro sve; neko je isao da noci u kuci kod prambe ili kod svojih roidtelja - sva dedina braca su se ozenili sa mestankama. Slavilo se, mislim, tri dana, ili je prosto bilo to da su svi ostali dugo jer je to bio the datum u godini.

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...