Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

o tome nemam misljenje. a nemas ga ni ti, ko sto nemas ni o ostalim temama na kojima smaras. samo zavlacis naivne, koji kada se upletu posle nekog vremena nit znaju sta ti tvrdis, nit sta oni tvrde, nit sta je zapravo tema.

Link to comment

Stvarno si dosadan Kaligulo sa forsiranjem Altamire.

Nema nikakvih dokaza da pecinski covek koji iscrtao bizona i jelena to nije uradio samo da bi nekom putniku namerniku koji dolazi ko zna odakle objasnio sta je video, sta lovi ili cemu se divi. On svakako to npr nije mogao da mu objasnio recima ili gestovima, ali mu je proradio kliker, pa je to nasarao na zidu.

Ili je mozda zeleo da kaze nesto sasvim drugo, trece, to niko ne moze da tvrdi. Svakako da nije imao nameru ili potrebu da stvori umetnicko delo.

Forsiranje njene vaznosti je jedna nemoguca poza i nista vise, ma koliko ti bio opsednut tom vrednoscu.

Link to comment
9 hours ago, ultra plasticni said:

 Nema nikakvih dokaza da pecinski covek koji iscrtao bizona i jelena to nije uradio samo da bi nekom putniku namerniku koji dolazi ko zna odakle objasnio sta je video, sta lovi ili cemu se divi. On svakako to npr nije mogao da mu objasnio recima ili gestovima, ali mu je proradio kliker, pa je to nasarao na zidu.

 Ili je mozda zeleo da kaze nesto sasvim drugo, trece, to niko ne moze da tvrdi. Svakako da nije imao nameru ili potrebu da stvori umetnicko delo.

 

Ovaj, upravo to Kaligula i pise.

Link to comment
23 hours ago, Caligula said:

 

:lol:  pa da, ovo sve objasnjava. Radim kao nastavnik likovnog u Svilajncu i deca mi lepe zvake na stolicu umesto da sedim u MOMA-i u zgrcem pare. Naravno, nista od ovog nije tacno ali me iznenadjuje da si kod prve prepreke:

 

 

shvatio da nemas odgovor na ovo kao ni ostatak tvoje brace po nerazumevanju i udario u neku licnu pateticnu pricu o toboznjoj neostvarenosti. Argument ti je za zlatnu medalju u forumskoj impotenciji i malo si me, da budem iskren, neprijatno iznenadio.

 

@Meazza  kud mu rece, razbio si charoliju

Nije mi poznato gde i sta radis (nije ni važno), ali si nedgde napisao da si umjetnik. Ako je istina, onda je naravno vazno za ovu diskusiju. Nebi bio prvi a ni poslednji koji iz privatnih razloga odbija da prihvati savremenu umjetnost. 

 

U vezi sa Altamirom. Na pitanje o razlici između istorije umjetnosti i umjetnosti, ti si došao do zaključka da je to sve izmisljeno od ljudi ( ja kazem socially constructed). Znaci po tebi postoji nesto sto nije izmisljeno od ljudi, ta artikulacija koja se oslikava u pecinskim grafitima, koja se kroz istoriju ukaze kroz el greka, Leonarda, pikasa  itd?

Link to comment
10 hours ago, ultra plasticni said:

Stvarno si dosadan Kaligulo sa forsiranjem Altamire.

Nema nikakvih dokaza da pecinski covek koji iscrtao bizona i jelena to nije uradio samo da bi nekom putniku namerniku koji dolazi ko zna odakle objasnio sta je video, sta lovi ili cemu se divi. On svakako to npr nije mogao da mu objasnio recima ili gestovima, ali mu je proradio kliker, pa je to nasarao na zidu.

 

 

Pa to sam i rekao

 

On 31.8.2018. at 15:19, Caligula said:

Altamirski covek nije razmisljao o istoricnosti svog bika dok se trudio da mu uoblici bogatu liniju i ucini da dvodimenzionalna skrabotina toliko lici na samog bika. On je pre svega crtao bika da bi prizvao krda zbog hrane ili da bi se zahvalio biku na hrani (koncept). Ali ono sto ti nikako da prihvatis/razumes/polemises sa tim, postoji jos nesto u tom crtanju bika: trud da se bik prevede iz dlakave meshine pune mesa i kostiju u nekoliko linija na zidu pecine, uz pomoc uglja i sepija zemlje. Ta odlicna artikulacija bika u nacrtani simbol je zapravo omogucila skrabotini da prezivi hiljade godina i da npr. Pikaso za nju kaze da je najvise sto se moze i da je sve posle nje ponavljanje/degradacija. Nije preziveo koncept, nego artikulacija. Bogata linija, jasan karakter bika, krivina ledja, noge u trku, snaga rogova koji su zapravo dve brze linije uglja. Ti bikovi su lepi, tacni, uverljivi. Njih je napravio neki tadasnji Direr, sigurno nije Djuka ili Milica Tomic.

 

 

... a Altamira je divan primer bas zato sto je jedan od najstarijih zapisa teznje coveka da trodimenzionalni svet verno prevede u imidz, predstavu. Hiljadama godina kasnije taj proces je ponavljan iznova, bez razlike u opserviranju/prenosenju na medij (postavljao sam ovo poredjenje i ranije):

 

2014-08-18-altamira-cave-painting2-e1405portrait_of_the_artists_mother_albrecht_

 

Primeti bogatstvo linije kod ovog pecinskog Direra i kod onog koji je mnogo kasnije smatran za najboljeg crtacha ikad. Inace bik je mogao da izgleda i ovako:

 

Color-Pencil-Made-Cow-Drawing.jpg

 

... da ga je crtala npr. Milica Tomic ili Marinche :heart:

Edited by Caligula
Link to comment

Pa ne. Ti Altamiri priznajes svojstvo umetnosti, iako ona to ne moze da bude, jer nam nije poznata motivacija pecinskog coveka: zbog cega je on to nacrtao, kome je upucena i sta je uopste hteo da kaze.

Olako prelazis preko takvih pitanja i ucitavas u crtez nesto sto ne postoji.

Tebi je dovoljno sto je Pikaso izbacio tu fensi recenicu, koja je vrlo nepromisljena, koja je mamac ga relativizaciju i razvodnjavanje.

No dobro.

Kad vec spominjes Tomicevu, bas me interesuje, kakvo misljenje imas o njenoj intervenciji i setnji sa kalasom po BG-u, uz stihove Vaska Pope. Meni je npr do jaja, za razliku od vecine njenih angazovanih 'radova' koji su propagadno smece.

Link to comment
13 minutes ago, ultra plasticni said:

Pa ne. Ti Altamiri priznajes svojstvo umetnosti, iako ona to ne moze da bude, jer nam nije poznata motivacija pecinskog coveka: zbog cega je on to nacrtao, kome je upucena i sta je uopste hteo da kaze.

Olako prelazis preko takvih pitanja i ucitavas u crtez nesto sto ne postoji.

 

Ova tema je izmedju ostalog i zato odlicna jer se dva tabora uopste ne slazu oko znacenja reci umetnost. :) Zato sam i pitao Roksi sta znaci da je umetnicko delo vredno, nije mi odgovorila. Ti kazes da Altamirski crtezi nisu umetnost, to je stav u najmanju ruku isto toliko kontroverzan kao Kaligulin.

Link to comment
2 hours ago, ultra plasticni said:

Pa ne. Ti Altamiri priznajes svojstvo umetnosti, iako ona to ne moze da bude, jer nam nije poznata motivacija pecinskog coveka: zbog cega je on to nacrtao, kome je upucena i sta je uopste hteo da kaze.

 

To (bold) je etablirano misljenje sa kojim se ne slazem. Za koji ce mi motivacija umetnika ako delo komunicira sa mnom na neki meta nacin? Mona Liza ne bi bila umetnicko delo da je tek sada (12:44 po srednjeevropskom vremenu, 2. septembar 2018te) pronadju na nekom tavanu, bez potpisa, traga autora, icega? Jebes ti takvo shvatanje umetnosti, onda od nje ne ostaje nista sem onog sto joj klasifikatori dodele.

 

 

Quote

Kad vec spominjes Tomicevu, bas me interesuje, kakvo misljenje imas o njenoj intervenciji i setnji sa kalasom po BG-u, uz stihove Vaska Pope. Meni je npr do jaja, za razliku od vecine njenih angazovanih 'radova' koji su propagadno smece.

 

Bio sam cerkom (5 godina) u Muzeju Savremene Umetnosti pre mesec i jache, sat i kusur je bez dosade razgledala izlozbu, sve smo prosli. Pitam je na kraju sta ti se svidelo ona kaze "ona sto se oblaci (rad Milice Tomic, potpuno besmislen)... pa aman dete, zar od svega bas ona :D

 

Ne znam za taj performns koji pominjes, ali verovatno ne mislim nista. Vise preferiram pozoriste, film.

Link to comment
Just now, Sara said:

 

Delo nekad prevazilali autora 

 

 

Ako vredi, uvek prevazidje autora. Preporucujem u to ima razgovore Borhes-Sabato, divno govore o kreativnom procesu (i delu koje prevazidje autora :D)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...