Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

kada slika govori vise od reci:)
 
511462490_JohnBaldessari-WhatIsPainting_66-68.jpg.60fa1bdcebdd274ed8afc97478258173.jpg
 
john baldessari, 'what is painting', 1966-68, synthetic polymer paint on canvas
 
a moze i ovo:
 
on-kawara-july10-2014-640-hragv.jpg.0bafe2f0b85b7e1d650831ece06b78d0.jpg
 
on kawara, 'july 10.2014', 2014, synthetic polymer paint on canvas
U "mom" MMK je cela jedna prostorija nakacena ovim datumima:
http://mmk-frankfurt.de/de/nc/sammlung/werkuebersicht/?kuenstler=2149&all=1

i na početku stoji neki komentar/pojašnjenje, čak sam bila i kada je kustos vodio, ali je to ~na jedno uho ušlo a na drugo izašlo. Baš "ne kapiram" ovo delo. Čini mi se da malo ko pokuša i da pogleda, kada god svratim, vidim ljude koji gvirnu i vrlo brzo odu dalje. (Volim jako da posmatram ljude po izložbama, neretko su reakcije zanimljivije od samih dela) Izgleda da za ovakvo nešto zbilja moraš biti znalac?
Link to comment
13 hours ago, ultra plasticni said:

Pa ne. Ti Altamiri priznajes svojstvo umetnosti, iako ona to ne moze da bude, jer nam nije poznata motivacija pecinskog coveka: zbog cega je on to nacrtao, kome je upucena i sta je uopste hteo da kaze.

To je manje-više nebitno.

Bilo ranije na temi: The Intentional Fallacy, al se baš u to vreme ekipa kojoj je prvobitno odgovoreno pokupila i otišla na drugi forum pa nisu nastavili diskusiju, a umesto toga pomalo i vređali.

Link to comment
4 hours ago, I*m with the pilots said:

U "mom" MMK je cela jedna prostorija nakacena ovim datumima:
http://mmk-frankfurt.de/de/nc/sammlung/werkuebersicht/?kuenstler=2149&all=1

i na početku stoji neki komentar/pojašnjenje, čak sam bila i kada je kustos vodio, ali je to ~na jedno uho ušlo a na drugo izašlo. Baš "ne kapiram" ovo delo. Čini mi se da malo ko pokuša i da pogleda, kada god svratim, vidim ljude koji gvirnu i vrlo brzo odu dalje. (Volim jako da posmatram ljude po izložbama, neretko su reakcije zanimljivije od samih dela) Izgleda da za ovakvo nešto zbilja moraš biti znalac?

 

da, na prvi pogled moze da deluje malo impenetrable, razumem. ali mislim da nije lose osvrnuti se na njegovo delo u celini.

 

moze se reci da su kawaraini radovi vrsta autoportreta (ja to, recimo, mislim apsolutno). njegov pokusaj je bio da indeksira svaki dan. da obelezi vreme/prolaznost. i mesto. dakle, trenutak. a sad vec nakon njegove smrti, kompletno zivotno delo je testament te ideje. meni je fascinatno da zamislim prostor koji obuhvata sve te radove i sta to predstavlja.

 

isto tako, on je umetnik kome je slikarska praksa u osnovi - dakle, slikarstvo je njegov medij. ali koristi isto da iskaze nesto van sveobuhvatnog i piktorijalnog. pritom koristi datumm kao jedini figurativni elemnt. uspeva da varira od krajnje subjetivnog do univerzalnog. po meni bas u tome lezi car njegovog rada/ideje.

 

slika koju sam odabrala da okacim je datum/dan kojeg je umro, kada je dovrsio svoju poslednji rad.

 

 

 

 

 

Link to comment
5 hours ago, InvisibleLight said:

Pa nije to poenta, mislim da nisi shvati kosutha, na telefonu sam, I nmgu kycati, procitaj nj.esej "art after philosophy", ako zelis, ima ga www

 

 

e to.

 

taj esej bi trebalo da bude preduslov ulaska na ovu temu. 

 

caligula, pliz procitaj - pa onda mozemo dalje:)

Link to comment
13 hours ago, InvisibleLight said:

pa kazem ja, zlo je kad je umetnoik poceo da razmislja, trebao je zauvek ostati u istim drustvenim odnosima koji su iznedrili sve do moderne i raditi samo porterte i grobnice vladajuce klase, bas je grandiozno i leeeeeeeeeeeepo

Naprotiv, sjajno je kad umetnik razmišlja i ima čime da razmišlja. Instalacija "Manifesto" Džulijana Rozefelda (komentarisao sam je ovde i ovde) je po meni vrhunac savremene umetnostii dvadesetog prvog veka, ništa sa desetak ovdašnjih ovovekovnih Bijenala ne može da joj se približi, štaviše utisak mi je da u poslednjih tri-četiri Bijenala stepen vređanja inteligencije posmatrača samo raste(*). Naravno i tu je Marina Abramović nenadmašna, na onom gostovanju sa kojeg je YouTube klip koji sam kačio prošli put je svojim nenadjebivim savetima izdominirala, šta tu njoj mrski komunisti da prodaju film "Stići pre svitanja", ona je i B. K. S. Iyengar i Vasa Pelagić, davno je prerasla je Vita Akončija i Đinu Pane.

 

Share & Enjoy

 

(*)  Koji Ryui: (prostorija iz koje posetioci brže izlaze nego što u nju ulaze)

 

Koji Ryui creates artworks that recontextualise everyday materials and found objects. A collector of the commonplace, the shelves of Ryui’s studio are filled with objects and materials that remain static until they are given a new life; repurposed and transformed into sculptural creations that blur the border between animate and inanimate, seen and unseen. Exploring the space between fact and perception, Ryui draws parallels between objects and ideas, noting that ‘by collecting these things I’m also collecting something of my mind. Some people might take a notebook and collect ideas in the notebook, but I seem to do that with objects and materials.’

 

Using poly-coated wire taken from ordinary garment drying racks and found spherical objects, Ryui has created a structure that fills the entire space. Resembling a three-dimensional chart of the cosmos, or perhaps the complex molecular structure of some unknown substance, the formation hangs suspended in the air above a collection of found crystal and glass receptacles. Repurposing familiar domestic and commercial objects, Ryui has transformed the everyday into something extraordinary, using the resonance and reverberation of each vessel to create an ethereal soundscape that floats through the atmosphere.

 

Što bi rekao Vudi Alen, daj mi čarapu punu konjske balege da ga lupim po glavi.

Link to comment
4 hours ago, roksi said:

 

e to.

 

taj esej bi trebalo da bude preduslov ulaska na ovu temu. 

 

caligula, pliz procitaj - pa onda mozemo dalje:)

 

9 hours ago, Meazza said:

@InvisibleLight Treba mi pomoc, ne razumem na sta Kosuth misli kad kaze "formalist art"?

 

Link to comment

Mali dodatak - ako vam se ne otvori gornji link sa Marininim savetima, evo deo prikaza sa drugog sajta:

 

On the third day at Pier 2/3 in Sydney, the artists-in-residence are no clearer on their activities. (They are also on minimum wages, with a clause in their contract that forbids disclosure of the actual amount.)

 

“Lots of meetings,” one says. “But pretty fluffy. It’s frustrating.”

 

“Oh yeah,” another laughs. “How about that meeting this morning?”

 

They mime stabbing themselves in the eye. A third wheels over, as another roundtable meeting with Abramović breaks up. “We just got told to shit before sunrise,” she laughs. “You know, eliminate the toxins.”

 

The cells the artists inhabit must be open at all times, giving the audience full access. It’s Reality Performance Art. For several days, Nicola Gunn defies this, her curtain closed and a sign tacked up: “Naps for your pleasure.”

 

For her presentation, Sarah Rodigari has curator Sophie O’Brien interview her friends while a slideshow of snapshots plays. In this send-up of artist-as-personality, O’Brien’s po-face turns farce into reality.

 

The artists’ meetings with Abramović are also accessible to visitors. As I hover among bystanders the following day, Frances Barrett announces, “So, I had this idea where we’d massage the artists to get the ideas out. And we’d call it ‘Shit Before Sunrise’.”

 

SaE

Link to comment

@kauboj

snaga ono sto sol lewitt naziva emotional kick :D 

jbt jel moguce da mi objasnjavas da slikarstvo nije jednako fotografija i da slikarstvo podrazumeva drugacije probleme, elemente itd i onda jos nakacis sliku i detaljno analiziras svetlo, valer itd da mi objasnis :isuse:

 pronalazak fotografije je uzgred pomenut, a modernisticki temelj- autonomiju slikarstva, odbacivanje mimetickog odnosa prema spoljnjem svetu je najbolje recima opisao moris deni da slika pre nego postane kuca, bojno polje, bik ili zgrada je pre svega platno prekriveno bojama u odredjenom odnosu., taj raison d'etre slikarstva je izveden do krajnjih konsekvenci u apstr. slik.  koje potpuno izbacuje predst.spolj.sveta

@meazza 

formalist.umetnost je za k. sva ona umetnost koja pociva na estetskom (jer ssmatra da treba razdvojiti estetiku od umetnosti, da je to uzeto zdravo za gotovo) i koja ne preispituje prirodu/funkciju umetnosti. u velikoj meri, to suprotstavljanje tradicionalnoj umentosti se odnosilo u to vreme suprotstavljanje klimentu grinbergu (teoreticaru americkog apstr.expresionizm koji na modernistickim pretpostavkama ovim gore u pasusu upucenom kauboju, dolazi to toga da slikarstvo treba da bude totalno oslobodjeno svega sto nije i da se 'usanci u domenu sopstvene kompetencije' - uvodi pojam plosnosti 'flatness' kao sustinsku osobinu slikarstva, jer je platno dvodimenzionalno i zasto bi se predstavljalo nesto u 3d, koristila perspektiva, modelovanje itd..to je visoki modernizam koji nije imao dalje (ovo je u zacetku kod sezana, pa kubizma vidljivo). kousth oponira grinbergu jer smatra da je on teoreticar 'ukusa', da  svako formalisticko slikarstvo ima pretpostavku sta je slikarstvo i uopste ta dihotomija da je umetnost = sliarstvo&skulptura je podlozna preispitivanju. svakako, kosuthova razmatranja su postmodernisticko osporavanje u cemu se nalaze i  minimalisti jer takodje uvode pojam konteksta u vezi sa znacenjem um.dela. 

u isto vreme (ne toliko bitno za samog kosutjha ali steta ne pomenuti jer imamo glediste da je conceptual art nastala kao velika prevara, zavera klike koja bi da zgrce pare) conc.art je u velikoj meri reakcija na komodifikaciju um.dela i na neki nacin subverzivni akt u vezi sa tim, otuda i 'dematerijalizacija um.objekta', objekti koji se ne mogu 'nositi, posedovati' , anti-galerijski land art itd.

sve ovo deluje cudno i neubedljivo kad se napise u par pasusa, ali pitao si, i pristojan si (koji ti je stari nik?) i  pa nisam htela da ne odgovorim. 

obrnuli smo jos jedna krug, vise nego na cetnici vs partizani, oluja i milosrrdni andjeo u zbiru, ne obecavam reply ako me neko kvotuje, mrzi me i da citam sta sam napisala, cenim da 50% reci imaju typo :D edit ispravih neke

Edited by InvisibleLight
Link to comment
28 minutes ago, InvisibleLight said:

obrnuli smo jos jedna krug, vise nego na cetnici vs partizani, oluja i milosrrdni andjeo u zbiru, ne obecavam reply ako me neko kvotuje, mrzi me i da citam sta sam napisala, cenim da 50% reci imaju typo :D edit ispravih neke

 

To se nista ne vazi, moj ulazak na temu je game changer. :fantom: 

 

(Odgovoricu kad procitam i shvatim sve do kraja.)

 

Spoiler

Stari nik ne zelis da znas. :dry: Kaligula me rado proziva zbog njega... 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...