Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

38 minutes ago, Malkmus said:

steisova i Sobareva tumačenja uopšte nisu nešto što ne biste čuli od nekih terapeuta. 


ja imam sasvim suprotna, odlična iskustva, doduše na malom uzorku  

(kad se već onako generalno kritikuje psihoterapija i terapeuti)

Edited by Frile
  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Frile said:


ja imam sasvim suprotna, odlična iskustva, doduše na malom uzorku  

(kad se već onako generalno kritikuje psihoterapija i terapeuti)

O, ja nikako ne kritikujem generalno, a valjda ni malkmus. Ja samo kažem da se provuče svašta.

 

I ja imam odlična iskustva, živote su klincima spasavali i načelno je terapija najbolja stvar kojom čovek može sebe da časti. 

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, aram said:

Alo, šta se čudite, pa ovde čovek reče da lično misli da Danijela Štajnfeld vrlo dobro poznaje seksualno nasilje i da se ne bi iznenadio da iskustvo seže i u detinjstvo i vezano je za bliske osobe i nikom ništa... Steins makar uvija u nekakvu nauku.

 

Baš si se uhvatio da učitaš zlu nameru. Par detalja kod Danijele nevezano od slučaja su me bolno podsetile na neke osobe koje poznam koje su doživele emotivne i sesksualne zloupotrebe u formativnom periodu i aj kad moram prvenstveno mislim na one njene naglašeno seksualne fotografije pritom praćene uznemirujuće autodestruktivnim i sebedegradirajućim porukama. Ali ujeo sam se za jezik čim sam to napiso jer nije fer a ni za ovo mesto ni stručno o tome a kamoli paušalno i laički ko ja. Ladno sam mislio do juče da je transakciona analiza nešto iz ekonomije. U međuvremenu sam dobio lepo i humano objašnjenje od strane stručne osobe koja bolje oblikuje ono što sam nejasno hteo reći.

 

 

 

 

Link to comment
37 minutes ago, Hermetico said:

O, ja nikako ne kritikujem generalno, a valjda ni malkmus. Ja samo kažem da se provuče svašta.

 

I ja imam odlična iskustva, živote su klincima spasavali i načelno je terapija najbolja stvar kojom čovek može sebe da časti. 

Ma kritikujem ih. Jedni lupaju, drugi dopuštaju to lupanje ćutanjem, u najkraćem.

  • -1 1
Link to comment
38 minutes ago, francuski sobar said:

 

Baš si se uhvatio da učitaš zlu nameru.

 


Grešiš, nisam, mislim da nisi imao nameru. Ali mislim da si se apsolutno nedopustivo nalupetao o nečijem životu, detinjstvu, porodici... I da je to trebalo da se istog trenutka obriše odavde.

  • +1 1
Link to comment

To jeste njegova greška, ali ja kažem da u praksi uopšte nije retkost da se čuju takva tumačenja iz kristalne kugle. Najbolji profil bi bio muškarac, tradicionalista ili mačo, 55+, dubinski terapeut. Naslušah se toga, a i burazer (koji nije zajebant, kao što mislite) ima dosta takvih izleta na forumu.

  • +1 1
Link to comment

@Malkmus Pratim i podižem: Minimum 70% ženskog društva i/ili društva ispod ili oko 30 godina keeps the doctor away. Nevezano za bilo šta drugo. Zapratite me za još recepata...

Edited by Hermetico
Link to comment
5 hours ago, Hermetico said:

Pa ne može. Ja s tobom polemišem oko toga šta znači da je neko to izazvao, sa stanovišta odgovornosti (posledično zakonske, izvorno društvene i moralne). Da li ti misliš da žrtva snosi odgovornost?

 

'Izazvao' u smislu psihološke motivacije i 'izazvao' u smislu odgovornosti se razlikuje na odlučujuć način. O motivaciji uopšte nismo raspravljali, ti si počeo da raspravljaš o tome i naravno da nisi smeo sebi to da dozvoliš. Da li razumeš razliku između te dve stvari?

 

Znam koja teorija je u pitanju, znam šta je TA. Imam nesrećan slučaj da sam okružen psihoterapeutima u životu (šalim se, to mi je skroz ok svi su fini ljudi niko nije ko ti). 

 

Većina psihologa koji su davali izjave u medijima po ovom pitanju su mi prilično bliski - porodica, prijatelji, saradnici. Namerno neću da ulazim u značaj TA u kliničkoj psihologiji, teško da je kamen temeljac a sigurno je da svaki relevantan terapeut ne koristi TA u radu ali ta priča samo relativizuje problem o kome govorimo. Namerno sam čekao da ti pomeneš da je ta teorija stara (nastala je u vreme kad je i zakon smatrao da žrtva ima odgovornost, što zakon više ne smatra), jer je tvoja odgovornost da svoje izjave staviš u kontekst.

 

Namerno sam čekao da ti pomeneš da je u pitanju ekstreman primer te teorije, jer je tvoja odgovornost da staviš svoju izjavu u kontekst. Jer ovo jeste ozbiljno pitanje, kao što si sam rekao, ali mu ti ne pristupaš tako. Nijedan ozbiljan psiholog/psihoterapeut ne bi u javnosti izjavio da žena može da izazove svoje silovanje, možemo slobodno da otvorimo širu društvenu raspravu po ovom pitanju, naročito ako si aktivan terapeut. 

 

To što pričaš, tako kako pričaš, nedopustivo je sa stanovišta struke i inače.

 

EDIT Ilustracije radi, u ekstremnom slučaju sa stanovišta psihoanalize neko doživi tešku nesreću (povredi se, udari ga auto) jer podsvesno oseća krivicu. Ali nijedan odgovoran psihoanalitičar neće to da pretpostavi ako nije slučaj o osobi koju sam obrađuje pa je provalio da je u pitanju baš taj ekstreman slučaj. Tako da kad kažeš da nije bitno šta bi ti rekao terapeut, ti mešaš babe i žabe, jer je jedini odgovoran način da neko spozna tvoju motivaciju da te obrađuje kao klijenta. Sve drugo su teške i neodgovorne pretpostavke.

 

Ne razumeš - nemamo o čemu da polemišemo - da bi mogli da polemišemo, moramo da imamo različite stavove o nečemu, npr ti tvrdiš da je nešto belo, a ja da je nešto crno. 

Ovo je situacija u kojoj ti tvrdiš da je nešto belo a ja da miriše na ruzmarin. 

Uhvatio si se za nešto što sam napisao i onda si krenuo da učitavaš sve i svašta /čak stigao do fašizma/, samo da bi našao tačku u kojoj ćemo da se raspravljamo oko......nečega. 

I to gde misliš da me čekaš - mislim da ćeš da se načekaš. 

 

Da postoji mogućnost da neko izazove silovanje - postoji. U sklopu psihološke igre. Stvar koja je u psihologiji poznata najmanje 50 godina. Nisam ja smislio. 

 

 

I da ti kažem kratko i jasno - da ne bude opet pogrešnog čitanja - sa stanovišta bilo kakve odgovornosti - psihološka igra ne znači apsolutno ništa. Taman posla kad bi bilo šta značila. I tu je kraj onoga o čemu bi eventualno imali o čemu da polemišemo. 

 

I da ne bude da se izvlačim - jesam rekao da je tužba Danijele Štajnfeld pukla zato što je bila više orjentisana više na samopromociju nego na isterivanje pravde. I da je to nanelo štetu svim ostalim žrtvama seksualnog zlostavljanja u Srbiji. Oko toga nemam šta da polemišem - to je prosto moje mišljenje. 

 

To je manje više to - sad mi ostaj u zdravlju u tvom, kako odlično složih, pravedničkom rajcanju. 

Link to comment
18 minutes ago, steins said:

 

Da postoji mogućnost da neko izazove silovanje - postoji. U sklopu psihološke igre. Stvar koja je u psihologiji poznata najmanje 50 godina. Nisam ja smislio. 

 

 

Ovo je izjava koju ili briše forumacija ili se ja brišem odavde. Oba su mi ok.

 

Svako usmeravanje krivice ili odgovornosti prema žrtvama seksualnog nasilja biće automatski sankcionisano u rasponu od brisanja sadržaja do zabrane pristupa forumu. Isto se odnosi na bilo kakav pokušaj da se nasilnici i predatori predstave kao žrtve. 

 

Own your rules or gtfo.

Edited by Hermetico
  • Hvala 2
Link to comment

Prijavio sam forum na Stub srama, jer više nego zaslužuje, samobanovaću uskoro se jer ste sveukupno nazadni.

 

Tuga je da neko raspravlja o idiotluku antivaksera, dok se idiotluk ljudi koji tvrde da žrtva može da izazove svoje silovanje da ne kažem imbrejsuje. Mada kapiram da je mnogo ljudi ovde ok, uređivačka politika nije i o tome ću pričati ako, gde i kad stignem. Pozdrav!

Link to comment
31 minutes ago, steins said:

Da postoji mogućnost da neko izazove silovanje - postoji. U sklopu psihološke igre. Stvar koja je u psihologiji poznata najmanje 50 godina. Nisam ja smislio. 


Mislim da je ovo tumačenje pogrešno. Ništa nisu oni dokazali niti im je bila namera da nešto tog tipa dokazuju. To je samo naziv psihološke igre. Kada pročitaš knjigu, vidi se da se u njihovom primeru ne radi o pravom silovanju, nego o sporazumnom seksu posle kog se jedan od aktera predomisli pa onog drugog optužuje za silovanje. Seks i optužba za silovanje su samo slikoviti način da se opište taj (pretpostavljeni) obrazac interakcije. Ne mora uopšte da se radi o seksu, može i bilo koja druga sporazumna zajednička aktivnost posle koje jedan od aktera obrne ćurak. Veze sa pravim silovanjem nema.

  • +1 1
Link to comment

Proguglaj to malo bolje Frile. Piše da se "igra" može završiti u sudnici ili ubistvom. Po Bernu.

Sad zašto je to prihvaćeno, to treba pitati psiho zajednicu.

 

Edited by Malkmus
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Malkmus said:

Proguglaj to malo bolje Frile. Piše da se "igra" može završiti u sudnici ili ubistvom. Po Bernu.

Sad zašto je to prihvaćeno, to treba pitati psiho zajednicu.


Ma znam, naravno. I kakve to veze ima? I svađa se nekad završi u sudnici, itd.

Moja poenta je da tom "igrom" ništa nije dokazivano niti je bila namera da se išta dokazuje. Obaška što se radi o samo jednoj od mnogo manje ili više klimavih teorija kojima se pokušava objasniti ljudsko ponašanje. Nisu to fizičke zakonitosti niti biohemijske reakcije koje su istražene i dokazane i kojima se od sada na dalje objašnjavaju neke pojave.
 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...