Jump to content
IGNORED

Transakciona analiza i psihološke igre


Recommended Posts

11 hours ago, steins said:

Opet ti kažem da me nije briga.

 

Kako smo dosli do ovoga?

 

Mislim, hvala ti za druge dobre stvari koje radis... ali, ovo ovde... nije vredno citanja.

  • +1 3
Link to comment

[off]Kad bi se izuzeli lik i delo tog kojeg je steins citirao, ono što piše je sasvim legitimno sa pozicija psihologije. Psihologija i psihijatrija su to teoretisanje verifikovale kao legitimno i imaju više veze sa njima - psihologijom i psihijatrijom, ali i društvom koje to dopušta nego sa Milivojevićevim šarlatanstvom. Pristalice takvog teoretisanja drže veliki deo tržišta za bolesti zavisnosti kod nas.[/off]

Edited by Malkmus
Link to comment
21 hours ago, Indy said:

 

Kako smo dosli do ovoga?

 

Mislim, hvala ti za druge dobre stvari koje radis... ali, ovo ovde... nije vredno citanja.

 

Ja stvarno ne znam da li pišem kineski ili dijagonalno - po poslednji put ću ponoviti da sam citirao sadržaj! Da nemam pojma ni šta je ta stranica ni ko je autor. 

Ja sam stvarno začudjen koliko niko ne čita šta pišem. 

 

2 hours ago, Hermetico said:

Ta teorija objašnjava motivaciju u nekoj igri, ali uopšte ne određuje da je žena sama izazvala silovanje. Neće tebi terapeut po toj osnovi da kaže da je ok da siluješ ženu koja te majndfakuje, reći će ti da se skloniš od nje ili izađeš iz te igre drugačije. I prijaviće te policiji. :) 

 

Wtf sama izazvala silovanje? Ne određuje psihološka teorija ko je izazvao silovanje. Za to služi zakon, falabogu.

 

Ženama je, zamisli, dozvoljeno da te zavode, predomisle se i prekinu, ili prekinu zato što igraju igru, zato što te mrze, zato što isu lude ili zle. Iz bilo kog razloga, a tebi ni u kom slučaju nije dozvoljeno da ih siluješ i ako ih siluješ ti si to izazvao. Nije komplikovano shvatiti ni kako stoje stvari ni zašto, bilo kome ko nije slep od hejta.

 

To su minimalni civilizacijski postulati, čak i u Srbiji. 

 

Obaška što će i ako žena uopšte ni u teoriji ni motivaciono nije uticala mnogi ljudi reći da jeste, jer je mržnja prema ženama sasvim realna pojava. Mnogi će ljudi reći da je žena izazvala i svoje ubistvo, kad se desi (a dešava se vrlo često). Jbg, trenutni društveni ugovor naginje ka tome da smatramo da je odgovornost na počiniocu, mada vidiš nije zabranjeno da neko tvrdi da nije pa ćemo videti šta će ispasti na kraju, 

 

Pričamo o populaciji s kojom svi delimo planetu ravnopravno, neki od nas vrlo rado. Kome smetaju manipulativne prevrtljive veštice, kapiram da mu život nije lak ali žalim slučaj. 

 

Šalim se, ne žalim uopšte.

 

 

Pišeš gluposti i mešaš babe i žabe iz sopstvenog ranta - naravno da ti neće terapeut to reći, ali trebaš prvo da stigneš do terapeuta. 

Niti ko govori da je silovanje dozvoljeno - to si sam izmislio da bi se sa nekim grudvao. 

 

Vrlo sam precizno i jasno rekao da su to psihološke igre - ako ne znaš šta je to, pitaj ili čitaj. 

 

Igra silovanja spada u tzv treću grupu igara - to su najopasnije psihološke igre - tu spadaju još i help samoubistvo /to je kad neko pokušava da se ubije da bi ga spasavali/, igra progonitelja i žrtve /česta recimo u alkoholičarskim porodicama/, policije i lopova /to je npr Vinona Rajder/ itd itd......

 

Sve ovo je jedna vrlo ozbiljna tema koja zahteva kud i kamo ozbiljniji pristup od naklapanja ispred prodavnice i pravedničkog rajcanja. 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, steins said:

Pišeš gluposti i mešaš babe i žabe iz sopstvenog ranta - naravno da ti neće terapeut to reći, ali trebaš prvo da stigneš do terapeuta. 

Niti ko govori da je silovanje dozvoljeno - to si sam izmislio da bi se sa nekim grudvao. 

 

Vrlo sam precizno i jasno rekao da su to psihološke igre - ako ne znaš šta je to, pitaj ili čitaj. 

 

Igra silovanja spada u tzv treću grupu igara - to su najopasnije psihološke igre - tu spadaju još i help samoubistvo /to je kad neko pokušava da se ubije da bi ga spasavali/, igra progonitelja i žrtve /česta recimo u alkoholičarskim porodicama/, policije i lopova /to je npr Vinona Rajder/ itd itd......

 

Sve ovo je jedna vrlo ozbiljna tema koja zahteva kud i kamo ozbiljniji pristup od naklapanja ispred prodavnice i pravedničkog rajcanja. 

 

 

Jel ja grešim da si napisao da žena može sama da izazove silovanje?

 

Ne da silovanje nije dozvoljeno, nego nije normalno u društvu u kom mi živimo, ekstremno je nasilno, štetno i neodgovorno do nivoa koji se kolokvijalno zove zlo. 

 

Postoji priličan društveni konsenzus oko toga, ne samo ovde nego i u najgorim kriminalnim krugovima. Nije normalno da nekom to moraš da objašnjavaš, nije normalno da neko u 21. veku objašnjava da je žena to izazvala i to nema nikakve veze sa psihologijom kao naukom, niti s bilo kojom naukom. 

 

Naravno da je ozbiljna tema. Ako kažeš da žena može da izazove svoje silovanje, šta ti to znači da izazove? Ako furaš takve tvrdnje nemoj link, nego objasni sam šta hoćeš da kažeš.

 

Baš bih voleo da čujem.

 

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
33 minutes ago, Hermetico said:

Jel ja grešim da si napisao da žena može sama da izazove silovanje?

 

Ne da silovanje nije dozvoljeno, nego nije normalno u društvu u kom mi živimo, ekstremno je nasilno, štetno i neodgovorno do nivoa koji se kolokvijalno zove zlo. 

 

Postoji priličan društveni konsenzus oko toga, ne samo ovde nego i u najgorim kriminalnim krugovima. Nije normalno da nekom to moraš da objašnjavaš, nije normalno da neko u 21. veku objašnjava da je žena to izazvala i to nema nikakve veze sa psihologijom kao naukom, niti s bilo kojom naukom. 

 

Naravno da je ozbiljna tema. Ako kažeš da žena može da izazove svoje silovanje, šta ti to znači da izazove? Ako furaš takve tvrdnje nemoj link, nego objasni sam šta hoćeš da kažeš.

 

Baš bih voleo da čujem.

 

 

 

 

Ja i dalje ne razumem s kim ti polemišeš da li je silovanje dozvoljeno ili nije? :unsure:

Ja to sigurno nisam rekao. 

Ali jesam rekao da može sama da izazove silovanje kao deo psihološke igre - evo ti Budja postavio ceo PDF, strana 55. 

 

20 minutes ago, Budja said:

Bezveze je Steins linkovao prvi link koji izadje na Google.

 

Ovo je, pretpostavljam, hteo da linkuje:

 

image.png.744b1af62b9c41a6ca96cd760e5eefd0.png

http://rrt2.neostrada.pl/mioduszewska/course_2643_reading_3.pdf

 

Strana 55.

 

Procitao i nista ne razumem. Uopste, ove "games" mi deluju bezveze,  nema kontrateze, sve obuhvataju, sto bi rekao Poper, nisu "falsifiable".

 

Ovo je jedan od kamena temeljaca moderne psihologije. Transakciona analiza je ako ne najbitniji ono jedan od recimo tri najbitnija pravca u psihologiji i psihoterapiji. 

Ne postoji psihoterapeut na svetu /licenciran/ koji ne primenjuje ovu tehniku ili delove tehnike u svom radu. 

Imaj u vidu da je knjiga napisana pre 50 godina.

 

PS hvala što si pojasnio ovo. 

 

Link to comment

pa ne možemo baš transakcionom analizom onako na keca objasniti ono što se desilo između Lečića i Danijele Štajnfeld.

 

niti bih rekao da je TA jedan od "kamena temeljaca"...  
 

niti se svaki odnos između ljudi, a pogotovo ne motivi takvog odnosa, može "objasniti" pomoću nekoliko psiholoških igara, da ne kažem kalupa. 

Edited by Frile
  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment




pa ne možemo baš transakcionom analizom onako na keca objasniti ono što se desilo između Lečića i Danijele Štajnfeld.
 
niti bih rekao da je TA jedan od "kamena temeljaca"...  
 
niti se svaki odnos između ljudi, a pogotovo ne motivi takvog odnosa, može "objasniti" pomoću nekoliko psiholoških igara, da ne kažem kalupa. 


Ma TA je potpuno nebitna za ovaj slučaj, niti bi bilo ko smeo sebi da dopusti da ovako ispred prodavnice analizira Lecica i Stajnfeldovu.
Ja sam uveo TA u pricu kao odgovor na tvdnju da silovanje ne može da se izazove.
A onda je krenuo cirkus ...

I ne diraj mi TA angry.png

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, steins said:



 

 


Ma TA je potpuno nebitna za ovaj slučaj, niti bi bilo ko smeo sebi da dopusti da ovako ispred prodavnice analizira Lecica i Stajnfeldovu.
Ja sam uveo TA u pricu kao odgovor na tvdnju da silovanje ne može da se izazove.
A onda je krenuo cirkus ...

I ne diraj mi TA angry.png

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

 

 

Pa ne može. Ja s tobom polemišem oko toga šta znači da je neko to izazvao, sa stanovišta odgovornosti (posledično zakonske, izvorno društvene i moralne). Da li ti misliš da žrtva snosi odgovornost?

 

'Izazvao' u smislu psihološke motivacije i 'izazvao' u smislu odgovornosti se razlikuje na odlučujuć način. O motivaciji uopšte nismo raspravljali, ti si počeo da raspravljaš o tome i naravno da nisi smeo sebi to da dozvoliš. Da li razumeš razliku između te dve stvari?

 

Znam koja teorija je u pitanju, znam šta je TA. Imam nesrećan slučaj da sam okružen psihoterapeutima u životu (šalim se, to mi je skroz ok svi su fini ljudi niko nije ko ti). 

 

Većina psihologa koji su davali izjave u medijima po ovom pitanju su mi prilično bliski - porodica, prijatelji, saradnici. Namerno neću da ulazim u značaj TA u kliničkoj psihologiji, teško da je kamen temeljac a sigurno je da svaki relevantan terapeut ne koristi TA u radu ali ta priča samo relativizuje problem o kome govorimo. Namerno sam čekao da ti pomeneš da je ta teorija stara (nastala je u vreme kad je i zakon smatrao da žrtva ima odgovornost, što zakon više ne smatra), jer je tvoja odgovornost da svoje izjave staviš u kontekst.

 

Namerno sam čekao da ti pomeneš da je u pitanju ekstreman primer te teorije, jer je tvoja odgovornost da staviš svoju izjavu u kontekst. Jer ovo jeste ozbiljno pitanje, kao što si sam rekao, ali mu ti ne pristupaš tako. Nijedan ozbiljan psiholog/psihoterapeut ne bi u javnosti izjavio da žena može da izazove svoje silovanje, možemo slobodno da otvorimo širu društvenu raspravu po ovom pitanju, naročito ako si aktivan terapeut. 

 

To što pričaš, tako kako pričaš, nedopustivo je sa stanovišta struke i inače.

 

EDIT Ilustracije radi, u ekstremnom slučaju sa stanovišta psihoanalize neko doživi tešku nesreću (povredi se, udari ga auto) jer podsvesno oseća krivicu. Ali nijedan odgovoran psihoanalitičar neće to da pretpostavi ako nije slučaj o osobi koju sam obrađuje pa je provalio da je u pitanju baš taj ekstreman slučaj. Tako da kad kažeš da nije bitno šta bi ti rekao terapeut, ti mešaš babe i žabe, jer je jedini odgovoran način da neko spozna tvoju motivaciju da te obrađuje kao klijenta. Sve drugo su teške i neodgovorne pretpostavke.

Edited by Hermetico
  • +1 4
  • Hvala 3
Link to comment

ma nije steins terapeut. laik je, to znamo jer je pisao o svojoj profesiji na forumu, samo voli da se istakne na ovaj nacin.

ovo bi moralo biti nedopustivo.

a nista ne bi mijenjao ni fakat da jeste terapeut.

 

doduse mozda je covjek pozavrsavao obuke pa sad znanje nesebicno dijeli na forumu ali samo na biranim temama, zacudo.

Edited by morgana
  • +1 5
Link to comment
5 minutes ago, morgana said:

ma nije steins terapeut. laik je, to znamo jer je pisao o svojoj profesiji na forumu, samo voli da se istakne na ovaj nacin.

ovo bi moralo biti nedopustivo.

a nista ne bi mijenjao ni fakat da jeste terapeut.

Strašno je kako god okreneš, ja i dalje mislim da on samo nema hrabrosti da to kaže njoj u lice.

  • +1 1
Link to comment

Alo, šta se čudite, pa ovde čovek reče da lično misli da Danijela Štajnfeld vrlo dobro poznaje seksualno nasilje i da se ne bi iznenadio da iskustvo seže i u detinjstvo i vezano je za bliske osobe i nikom ništa... Steins makar uvija u nekakvu nauku.

Link to comment
8 minutes ago, Malkmus said:

steisova i Sobareva tumačenja uopšte nisu nešto što ne biste čuli od nekih terapeuta. 

Jedan od mnogo razloga zašto serem po istima godinama.

Maaa... Piso sam čini mi se: roditelji obrazovani pametni poslali svoju tinejdžerku (19) koja je skontala da je gej kod neke psihijatrice po preporuci. Da malo popriča, reši dileme ovoono... Ova joj dala antipsihotike htela da je leči. Pre 3-4 godine, tu u Beogradu.

 

Al rešilo se to sve fala bogu, samo nisam stigao budalu da prijavim. Možda ih je i lakše zaobići, na kraju krajeva.  

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...