Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

@Forest aman bre Foreste, zagadjenje je prekompleksna stvar da bi mogla da ide prosto pod vase/nase/zikino/mikino...

Na stranu sto se radi o toliko faktora, ukljucujuci i strujanja vazduha, vetrove, depresije, itd, itd..., da je, recimo, moguce da se necije zagadjenje koje je doslo iz 3 PM pridruzilo nasem, hrvatskom, bosanskom i - kada su se stekli uslovi - produzilo dalje, obogaceno...

To naravno ne abolira Srbiju i njenu (ne)brigu, ali se u sustini na najbolji nacin demonstrira uzajamnost, globalna zavisnost i preka potreba da se problem zagadjenja moze resiti samo zajednickim snagama, da ga ne mogu - kao u slucaju izbeglica - ocas poslaresiti zidovi, bodljikava zica, i da cemo - hteli ili ne, ako nam je do zivota, morati da problem resavamo svi skupa.

Kakve tuzbe, kakvi bakraci...

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

@Forest aman bre Foreste, zagadjenje je prekompleksna stvar da bi mogla da ide prosto pod vase/nase/zikino/mikino...

Na stranu sto se radi o toliko faktora, ukljucujuci i strujanja vazduha, vetrove, depresije, itd, itd..., da je, recimo, moguce da se necije zagadjenje koje je doslo iz 3 PM pridruzilo nasem, hrvatskom, bosanskom i - kada su se stekli uslovi - produzilo dalje, obogaceno...

To naravno ne abolira Srbiju i njenu (ne)brigu, ali se u sustini na najbolji nacin demonstrira uzajamnost, globalna zavisnost i preka potreba da se problem zagadjenja moze resiti samo zajednickim snagama, da ga ne mogu - kao u slucaju izbeglica - ocas poslaresiti zidovi, bodljikava zica, i da cemo - hteli ili ne, ako nam je do zivota, morati da problem resavamo svi skupa.

Kakve tuzbe, kakvi bakraci...

 

Bojim se da ova mapa govori potpuno jasno da nije ni mikino ni žikino, već potpuno naše. Kako god da vetar duva, mi smo u centru dešavanja. Crvenilo je naše. Pogledaj sam, pogledaj bilo kada tokom ove zime do marta, i pogledaj istorijske podatke:

 

https://www.iqair.com/earth?nav=

 

Dovoljno je da vetar 2 puta promeni smer i da mi u svakom scenariju budemo u centru - nema dalje dileme.

 

A tužba sledećeg tipa:

 

- zemlja X dokaže da je izvor Srbija - u roku od odmah.

- pozove se na naučna istraživanja koja povezuju pm2.5 nivo sa uvećanom smrtnošću.

- poveže Srbiju sa uvećanom smrtnošču u zemlji X.

 

Meni ovo logično, zato se čudim kako nas do sada nisu nagazili.

Link to comment
4 minutes ago, Forest said:

 

Bojim se da ova mapa govori potpuno jasno da nije ni mikino ni žikino, već potpuno naše. Kako god da vetar duva, mi smo u centru dešavanja. Crvenilo je naše. Pogledaj sam, pogledaj bilo kada tokom ove zime do marta, i pogledaj istorijske podatke:

 

https://www.iqair.com/earth?nav=

 

Dovoljno je da vetar 2 puta promeni smer i da mi u svakom scenariju budemo u centru - nema dalje dileme.

 

A tužba sledećeg tipa:

 

- zemlja X dokaže da je izvor Srbija - u roku od odmah.

- pozove se na naučna istraživanja koja povezuju pm2.5 nivo sa uvećanom smrtnošću.

- poveže Srbiju sa uvećanom smrtnošču u zemlji X.

 

Meni ovo logično, zato se čudim kako nas do sada nisu nagazili.

Uz svu (ne)pouzdanost karata iz (samo) ovakvih izvora (mislim na link), moram da ti ponovim, a neko ko se time bavi znace bolje: sve i da su u kamenu zapisane, ovakve karte i podaci koje one dugorocno daju su mozda 1% kompleksnosti pitanja zagadjenja i njegovog prostiranja.

 

A sto se pravne strane, tuzbi tice, one bi morale da idu u Hag - ne onaj nastm Hag :D - a tamo se ovakve stvari resavaju na neke druge nacine koji nisu samo tap - tuzba, tap - presuda.

Na stranu sto nema tog majcinog sina suda koji bi u danasnjem svetu napravio presedan (bitan u ovoj vrsti sporova) i osudio bilo koga zbog zagadjenja, jer bi time otvorio Pandorinu kutiju tuzbi svih protiv svakoga, ukljucujuci i zemlje koje imaju i nacina i sredstava da tako nesto obesmisle, da ne kazem sprece.

Poput SAD, Kine, spisak je beskonacan i mozemo da ga dopunjavamo do sutra u ovo doba...

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Uz svu (ne)pouzdanost karata iz (samo) ovakvih izvora (mislim na link), moram da ti ponovim, a neko ko se time bavi znace bolje: sve i da su u kamenu zapisane, ovakve karte i podaci koje one dugorocno daju su mozda 1% kompleksnosti pitanja zagadjenja i njegovog prostiranja.

 

A sto se pravne strane, tuzbi tice, one bi morale da idu u Hag - ne onaj nastm Hag :D - a tamo se ovakve stvari resavaju na neke druge nacine koji nisu samo tap - tuzba, tap - presuda.

Na stranu sto nema tog majcinog sina suda koji bi u danasnjem svetu napravio presedan (bitan u ovoj vrsti sporova) i osudio bilo koga zbog zagadjenja, jer bi time otvorio Pandorinu kutiju tuzbi svih protiv svakoga, ukljucujuci i zemlje koje imaju i nacina i sredstava da tako nesto obesmisle, da ne kazem sprece.

Poput SAD, Kine, spisak je beskonacan i mozemo da ga dopunjavamo do sutra u ovo doba...

 

Evo, vrlo površna pretraga u Google mi daje ovaj naslov:

 

The EU is making an example of Portugal by suing them over poor air quality

 

https://www.euronews.com/green/2021/11/15/the-eu-is-making-an-example-of-portugal-by-suing-them-over-poor-air-quality

 

EU pokreće postupak protiv EU članice.

 

Pa mi smo savršeni case - em nismo EU članica, em trujemo EU članice redom.

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

Uz svu (ne)pouzdanost karata iz (samo) ovakvih izvora (mislim na link), moram da ti ponovim, a neko ko se time bavi znace bolje: sve i da su u kamenu zapisane, ovakve karte i podaci koje one dugorocno daju su mozda 1% kompleksnosti pitanja zagadjenja i njegovog prostiranja.

 

Što se tiče PM2.5 zagađenja - ovaj izvor je na direktnoj/ real time vezi sa hiljadama uglavnom sertifikovanih mernih stanica. Ne priča samo ovaj sajt tu priču - svi sajtovi i svi merni izvori pričaju istu priču o pm2.5 zagađenju. Postoji i zvanična statistika koja sve ovo potvrđuje. 

Link to comment
1 hour ago, Forest said:

Bor i cela istočna Srbija imaju dosta bolji vazduh, istorijski podaci to pokazuju, vidi se i na onoj prvoj mapi koju sam stavio.


hajde lepo daj zaključak, da ne gubimo vreme: za zagađenje nije kriva industrija niti deponije niti termoelektrane. kriva su individualna ložišta i stari automobili

Edited by Frile
Link to comment
2 minutes ago, Frile said:


hajde lepo daj zaključak, da ne gubimo vreme: za zagađenje nije kriva industrija niti deponije niti termoelektrane. kriva su individualna ložišta i stari automobili

 

Kriv je Lečić, to sam hteo da zaključim, Frile :)

Link to comment
9 minutes ago, Forest said:

EU pokreće postupak protiv EU članice.

 

Pa mi smo savršeni case - em nismo EU članica, em trujemo EU članice redom.

Ne znam, rekoh ti ono sto mislim.

Postupak EU prema svojoj clanici se svodi uglavnom na no-no, pazite drugi put, eventualno neku sankciju, ali mozes da se kladis da ni oni nece zagadjenje da teraju do kraja pre svega cuvajuci svoja dupeta.

Srbiji mogu da se nakace sa po obicaju sankcijama, odlaganjima, kritikama, sve u svemu vec vidjenim budalastinama iz EU arsenala kada je Srbija u pitanju.

Bas kao sto mogu da se kladim da prstom nece mrdnuti da Srbiji konkretno i opipljivo, suskavo, pomognu da barem pocne da resava problem zagadjenja.

Osim edukacijama, radionicama :isuse: i slicnim NVO zamajavanjima...

 

Link to comment

Ok, ovo može biti prilično dobro objašnjenje:

 

 

+ ovo

 

https://balkangreenenergynews.com/rs/beogradske-elektrane-ne-koristimo-rezidual-u-toplani-u-zemunu/

 

+ ovo

 

https://www.occrp.org/en/investigations/europes-waste-dump-how-dangerously-polluting-oil-ended-up-heating-north-macedonias-hospitals

 

 

Dakle, po ovoj priči, u Srbiji (a gde je Srbija tu je i RS) i Makedoniji se u toplanama koristi rezidual, vrlo opasno gorivo koje se sme koristiti samo na prekookeanskim brodovima. 

 

Zašto se EU ne buni - zato što je u pitanju uvaljivanje njihovog otpada nama.

 

Ovo bi objasnilo mnogo toga - npr. korelaciju sa grejnom sezonom, ćutanje nadležnih i višegodišnje nerešavanje problema, činjenicu da je po ovim mapama i Makedonija izvor zagađenja, činjenicu da nas niko iz "normalnog sveta" ne juri zbog ovoga.

Link to comment

Rio Tinto korumpira šta stigne u Lozani - poslednja šatro sponzorstva za pranje kinte pred izbore idu kroz opskurne izložbe u državnim centrima za kulturu i državna lovačka društva.

 

Ne bi me iznenadilo da se i razna ekološka udruženja očešu. 

 

Samo motka. Stara Planina i seoske straže...

Link to comment

 

 

Na 1.53 počinje prilog. Čovek iz Gornjih Nedeljica sam kaže da ih niko ih nije terao da prodaju imanje, nego eto - bila prihvatljiva ponuda i zdravo... Sele se 8 km odatle do kraja godine. Ne veruje baš da je to tako opasno kako pričaju. S druge strane, sagovornik iz Korenite se opire, "braniće zemlju golim životom". Agent Rio Tinta potvrđuje da imaju male poteškoće sa kupovinom.

Link to comment

Vazduh danas izgleda potpuno zastrašujuće.

 

Ja skoro da više nemam dileme - ovo nije slučajno, razlozi nisu lebdeći, iza ovoga stoji teški organizovani kriminal, korupcija i zločin protiv sopstvenog naroda. Nešto što ne bi smelo da se koristi za loženje nigde i ni u kakvim okolnostima sistematski se zbog profita i interesa kriminalaca koristi u grejnoj sezoni u Srbiji. Ne sumnjam da će ovo uskoro da bude dokazano i objavljeno, onako kako su to Makedonci dokazali, samo što će u našem slučaju razmere biti mnogo veće.

 

Poslednji pozdrav za Jumanji koja je pokrenula ovu temu na PPP.

  • +1 9
Link to comment

Od 2015. godine beleži se drastičan pad pošumljavanja Srbije.

Vojvodina je najslabije pošumljena regija u Evropi.

Uprkos tome učestale su prekomerne, ilegalne, seče šuma. U zaštićene zone dolaze investitori. Ko su investitori koji dolaze na Frušku goru, šta ih povezuje sa najvećim novosadskim graditeljem, firmom Galens? A šta sa crkvom?

Da li Srbijašume seku za profit povlašćenih kupaca ili šume čuvaju u ime građana?

O tome ko čini zločin prema prirodi i uz čiju dozvolu u novom dokumentarnom serijalu „Ispod površine“. U drugoj epizodi, „Amin za zločin“, autorke Vanje Đurić.

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...