Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

i onda, o ironije Li, za par godina neki inženjer genijalac pronađe bateriju za pokretanje električnih motora i vozila, mnogo efikasniju i koja isključuje upotrebu litijuma.

A Jadar ostane kao deo Mesečeve površine na zemlji. 

  • +1 2
Link to comment

Bor će tek biti aktuelan, pošto je istinito da su tamo otkrivene baš velike zalihe bakarne rude, i to u svetskim razmerama. Problem je što žila seže jako duboko i do sad je bilo neisplativo za eksploataciju, a i naši strućnjaci namerno nisu iscrpljivali sve rudne žile maksimalno, nego su pametno otkrivali deo po deo, postepeno, da bi eksploatacija što duže trajala i produžila radni vek RTB-u. Kineze apsolutno zabole da o tome vode računa, oni će maksimalno efikasno  ekstrahovati sve dokle mogu dopreti i otići, ostavljajući iza sebe zatrovanu nenaseljivu pustoš.

 

  • +1 3
Link to comment

Tu se sad otvara prostor za neku širu diskusiju na temu šta raditi u takvim situacijama. Da li treba biti Čile, ili Švajcarska, ili nešto između. Možda da prebacimo ovih nekoliko postova na temu o uništavanju životne sredine?

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, Redoran said:

 

Seže to još dalje od Đilasa i Šolaka, krenulo je praktično odmah posle petog oktobra. Ja sam još uvek bio u Srbiji kada je Rio Sava bila klijent mojoj firmi, i svojim očima sam video sve te dozvole za istraživanje kojima je ovaj mahao juče, i još masu dokumenata iz tog famoznog Projekta Jadar. To sam isčitavao negde 2010. ili 2011. godine, a papiri su bili barem nekoliko godina stariji. I dobro sam to zapamtio jer sam par godina pre toga nešto čitao o jadaritu i odbacio celu priču kao klasičnu srpsku "mi najveći" mitomaniju, i onda vidim da se Rio Tinto tu mota i bude mi jasno da u priči ipak ima nečega. I dalje nisam verovao da je na ovoj skali veličine i značaja, ali je još tada bilo jasno da je nešto krupno u pitanju inače se ovi hohštapleri ne bi cimali. Oni gađaju samo na veliko. 

 

Praktično od momenta kada je jadarit otkriven mi smo pečeni i Rio Tinto će taj jadarit da uzme taman da se sutra u Srbiji dogodi šesti oktobar. Kada sediš na najvećem evropskom ležištu litijuma, a Evropa gura litijumske baterije kao pomahnitala, tu pomoći nema. Maksimum koji može da se izvuče je da se neka odgovorna vlast, ono, baš iscima da uslovi eksploataciju maksimalnim ekološkim stadardima i tako makar ograniči štetu po životnu sredinu. Ali taj litijum u zemlji ostati neće, vadiće ga Rio Tinto i ako treba ima NATO da zauzme Jadar zbog genocida. Daćemo ga milom ili silom, i jedino je pitanje da li će se domaća vlast boriti da devastacija bude koliko-toliko podnošljiva ili će im jedina briga biti koliko mogu da se ugrade.

 

Ovde možeš da vidiš kako, recimo, Bloomberg priprema teren. Vrlo su simptomatične ove pozitivne reakcije lokalaca.

 

A ovde, recimo, dominira priča o tome kako se neće praviti površinski kopovi i bazeni, skretati vodotokovi i šta sve ide u paketu sa Rio Tintom, nego će sve da se dešava ispod zemlje i uz upotrebu električnih kipera, reciklirane vode, čuda i muda. Čak se navode i detalji o samoj investiciji (2.4 milijarde dolara i fabrika za proizvodnju i reciklažu litijumskih baterija).

 

Ovaj lik je na tviteru složio dobar niz o tome koliko daleko seže priča o jadaritu i koji su zvaničnici guslali o tome i davali Rio Tintu dozvole za istraživanja.

 

 

Ma da, Djilasa i Solaka sam pomenuo zbog psiha - ako su oni po psihu krivi za litijum, onda su i zasluzni za sve pozitivno u toj prici. Al dobro, logika srpskog glasaca je cudna ptica.

 

Bold je kljucan. Ni ja nemam ni najmanje sumnje da ce se litijum kopati. Pitanja koja su otvorena su pod kojim uslovima za okolinu i pod kojim ekonomskim uslovima, odnosno gde ce otici pare, tih 2.4 B. Delom ce biti kupljeni lokalni seljaci i njihova dedovina (dedovina se odavno u Srbiji pokazala kao izrazito jeftina roba), deo (200 M godisnje) ce RT trositi "u Srbiji" godisnje (u sta ce se ugradjivati sve moguce i nemoguce privatne firme bliske vlasti). Cak i da se svih 2.4 B sutra slije u budzet, to bi otislo dok kazes keks, a nije ni 10-ti deo naseg spoljnog duga (*). S druge strane, litijum ce se potrositi relativno brzo i onda ostaje ta rupcaga i usrana cela zona za sva vremena.

 

(*) zanimljivo je uporediti cifru sa, recimo, hrvatskim godisnjim prihodom od turizma koji redovno ide na 10+ milijardi. Nesto ode ljudima koji zive od tog turizma, ali hrvatski Stipe od toga ne vidi ama bas nista.

 

 

 

Link to comment
23 minutes ago, Filozof manijak said:

i onda, o ironije Li, za par godina neki inženjer genijalac pronađe bateriju za pokretanje električnih motora i vozila, mnogo efikasniju i koja isključuje upotrebu litijuma.

A Jadar ostane kao deo Mesečeve površine na zemlji. 

 

To je vise nego izvesno. Litijum je prelazno resenje neodrzivo na duzi tok. Doduse kinezi merkaju zalihe u Avganistanu koje su navodno ogromne. Ima Kabul da postane novi Kabu Dabi.

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, Filozof manijak said:

i onda, o ironije Li, za par godina neki inženjer genijalac pronađe bateriju za pokretanje električnih motora i vozila, mnogo efikasniju i koja isključuje upotrebu litijuma.

A Jadar ostane kao deo Mesečeve površine na zemlji. 

Pre ili kasnije ce neko bez ruda i eksplatatorskih mogućnosti, a sa velikim tehnološkim znanjem (zašto mislim na Japance?) napraviti neko čudo na vodu i razjebati sve ove kopače...

 

Ali dotle, ima siromasi da najebu... :(

Link to comment
 
To je vise nego izvesno. Litijum je prelazno resenje neodrzivo na duzi tok. Doduse kinezi merkaju zalihe u Avganistanu koje su navodno ogromne. Ima Kabul da postane novi Kabu Dabi.
da, pricha o npr cerijumu za baterije se tako ugasila i pre nego shto je pochela...

sent from novi mnogo jak bubamoto.


Link to comment

Ja negde vidim budućnost prema ovome:

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiqsqr29sT0AhX9RvEDHULGB9UQFnoECBIQAw&url=https%3A%2F%2Fwww.toyota.com%2Fcontent%2Febrochure%2F2018%2Fmirai_FuelCellTech.pdf&usg=AOvVaw1VqNIKaWmXiQt0G93r97WG

 

https://global.toyota/en/newsroom/corporate/34799439.html

 

Sad, mislim da problem može biti što bi gorive ćelije ostavile jako puno ljudi bez posla, jal', a to je u kapitalizmu no-no... Dok se neka tehnologija u potpunosti ne iscedi, ne ići mnogo dalje....

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Posto je izvesno da ce ovo biti idemo na kotrolu stete :isuse:, pa kaze:

 

Koliko ovo sve utice na pijacu vodu u Beogradu? Da li veci poremecaj moze da stigne preko Save (Drine) ili preko podzemnih tokova?

Link to comment
1 minute ago, Friend said:

Posto je izvesno da ce ovo biti idemo na kotrolu stete :isuse:, pa kaze:

 

Koliko ovo sve utice na pijacu vodu u Beogradu? Da li veci poremecaj moze da stigne preko Save (Drine) ili preko podzemnih tokova?

 

U Kini su nalazili zatrovanu vodu na 150 km od rudnika. Sigurno zavisi od konfiguracije terena dokle ce stici, ali s obzirom na Drinu i Savu, sanse su da ce stici svuda, pa i u Dunav nizvodno od Beograda. Meni malo cudno da se komsije jos nisu pobunile.

 

27 minutes ago, radisa said:

Ja negde vidim budućnost prema ovome:

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiqsqr29sT0AhX9RvEDHULGB9UQFnoECBIQAw&url=https%3A%2F%2Fwww.toyota.com%2Fcontent%2Febrochure%2F2018%2Fmirai_FuelCellTech.pdf&usg=AOvVaw1VqNIKaWmXiQt0G93r97WG

 

https://global.toyota/en/newsroom/corporate/34799439.html

 

Sad, mislim da problem može biti što bi gorive ćelije ostavile jako puno ljudi bez posla, jal', a to je u kapitalizmu no-no... Dok se neka tehnologija u potpunosti ne iscedi, ne ići mnogo dalje....

 

Pa to je problem - sto svi sad zele da imaju auto sa litijumskim baterijama jer kada ako ne sada. Jedino odrzivo resenje je dramaticno smanjenje broja licnih automobila, a to je tek no-no u kapitalizmu.

Link to comment

To znaci da je prelazak na flasiranu vodu neminovan sto otvara novi problem jer je flasirana u Srbiji samo u PET plastici, staklo kao da vise i nije u upotrebi.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...