Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

mi cemo znachi bash morati ozbiljno da se zrtvujemo za automobilsku industriju unsure.gif

ne samo da raskopaju pola zemlje, a mi da se naguramo na drugu polovinu, shto nam to prosto ne uzmu, teritoriju, drugi narod ili druga kompanija, nece nam mnogo promeniti ishod zar ne? mellow.gif

mislim, kad ce vec biti kako ce biti. shto da se stvari ne imenuju i realizuju do krajnosti?

sent from novi mnogo jak bubamoto.





  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Friend said:

To znaci da je prelazak na flasiranu vodu neminovan sto otvara novi problem jer je flasirana u Srbiji samo u PET plastici, staklo kao da vise i nije u upotrebi.

 

 

 

Pa sa zatrovanom vodom, voda za pice skoro da je najmanji problem. Ceo lanac ishrane je zatrovan u tom slucaju.

 

https://unctad.org/news/developing-countries-pay-environmental-cost-electric-car-batteries

https://www.wired.co.uk/article/lithium-batteries-environment-impact

Link to comment
2 minutes ago, Redoran said:

Pa i to flaširano će morati da se puni na nekom izvoru za koji si siguran da ga ovo nije zakačilo. Znači Vlasina i šta nam još ostaje?

 

 

 

ma idi, znas koliko flasirane vode moze da se uveze za 2.4 Bn? Ihaaj, pet godina cemo imati da pijemo. :ph34r:

Link to comment
Just now, gospa buba said:

mi cemo znachi bash morati ozbiljno da se zrtvujemo za automobilsku industriju :unsure:

ne samo da raskopaju pola zemlje, a mi da se naguramo na drugu polovinu, shto nam to prosto ne uzmu, drugi narod ili druga kompanija, nece nam mnogo promeniti ishod? :mellow:

mislim, kad ce vec biti kako ce biti.

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

 

Pa jel vi hocete da se drugi obogate a ne mi ? 

 

Pa majku mu..ja vec biram peskir koji cu da stavim na glavu i da se izdajem za Arapina kad krenu milioni da mi stizu na racun.

Link to comment

nashe slepilo za ovo ce biti samerljivo sa nashim slepilom za pad berlinskog zida. svet se opet prestrojio, dok smo mi srbovali tri decenije za sve pare i sad ih dochekujemo na nivou africhkog plemena koje se nishta ne pita.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
2 minutes ago, gospa buba said:

mi cemo znachi bash morati ozbiljno da se zrtvujemo za automobilsku industriju unsure.gif

ne samo da raskopaju pola zemlje, a mi da se naguramo na drugu polovinu, shto nam to prosto ne uzmu, teritoriju, drugi narod ili druga kompanija, nece nam mnogo promeniti ishod zar ne? mellow.gif

mislim, kad ce vec biti kako ce biti. shto da se stvari ne imenuju i realizuju do krajnosti?

sent from novi mnogo jak bubamoto.




 

Da se selimo u Bačku i Banat, svi, voda nije bog zna šta, ali i to je bolj eod odtrova... Osim Zrenjanina, naravno... :(

 

No, imamo problem što smo Banat izgleda dali Kinezima, da unište vazduh...

 

Dakle, svi da se nabijemo na sever Bačke, a?

Link to comment

Ima valjda neka voda na jugu Srbije gde ovo ne dobacuje:
Prolom, Heba(?!), jos nesto?

Btw ovo sa lancem ishrane je uzasno tacno, samo onda treba kupovati hranu proizvedenu iskljucivo severno, dakle u Vojvodini..

 

 

Kolika steta se pravi ljudima u Srbiji, pa to je neverovatno. Sami pali sami se ubili.

Link to comment
7 minutes ago, radisa said:

Da se selimo u Bačku i Banat, svi, voda nije bog zna šta, ali i to je bolj eod odtrova... Osim Zrenjanina, naravno... :(

 

No, imamo problem što smo Banat izgleda dali Kinezima, da unište vazduh...

 

Dakle, svi da se nabijemo na sever Bačke, a?

 

Ne shvatas, to je sve deo jednog mudrog plana da se svi srbi ponovo vrate na Kosovo. Kad ce ako nece sad kad im zagadis zemlju i vodu.

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

Seže to još dalje od Đilasa i Šolaka, krenulo je praktično odmah posle petog oktobra. Ja sam još uvek bio u Srbiji kada je Rio Sava bila klijent mojoj firmi, i svojim očima sam video sve te dozvole za istraživanje kojima je ovaj mahao juče, i još masu dokumenata iz tog famoznog Projekta Jadar. To sam isčitavao negde 2010. ili 2011. godine, a papiri su bili barem nekoliko godina stariji. I dobro sam to zapamtio jer sam par godina pre toga nešto čitao o jadaritu i odbacio celu priču kao klasičnu srpsku "mi najveći" mitomaniju, i onda vidim da se Rio Tinto tu mota i bude mi jasno da u priči ipak ima nečega. I dalje nisam verovao da je na ovoj skali veličine i značaja, ali je još tada bilo jasno da je nešto krupno u pitanju inače se ovi hohštapleri ne bi cimali. Oni gađaju samo na veliko. 

 

Praktično od momenta kada je jadarit otkriven mi smo pečeni i Rio Tinto će taj jadarit da uzme taman da se sutra u Srbiji dogodi šesti oktobar. Kada sediš na najvećem evropskom ležištu litijuma, a Evropa gura litijumske baterije kao pomahnitala, tu pomoći nema. Maksimum koji može da se izvuče je da se neka odgovorna vlast, ono, baš iscima da uslovi eksploataciju maksimalnim ekološkim stadardima i tako makar ograniči štetu po životnu sredinu. Ali taj litijum u zemlji ostati neće, vadiće ga Rio Tinto i ako treba ima NATO da zauzme Jadar zbog genocida. Daćemo ga milom ili silom, i jedino je pitanje da li će se domaća vlast boriti da devastacija bude koliko-toliko podnošljiva ili će im jedina briga biti koliko mogu da se ugrade.

 

Ovde možeš da vidiš kako, recimo, Bloomberg priprema teren. Vrlo su simptomatične ove pozitivne reakcije lokalaca.

 

A ovde, recimo, dominira priča o tome kako se neće praviti površinski kopovi i bazeni, skretati vodotokovi i šta sve ide u paketu sa Rio Tintom, nego će sve da se dešava ispod zemlje i uz upotrebu električnih kipera, reciklirane vode, čuda i muda. Čak se navode i detalji o samoj investiciji (2.4 milijarde dolara i fabrika za proizvodnju i reciklažu litijumskih baterija).

 

Ovaj lik je na tviteru složio dobar niz o tome koliko daleko seže priča o jadaritu i koji su zvaničnici guslali o tome i davali Rio Tintu dozvole za istraživanja.

 

 

Lepo rečeno samo ne razumem zašto je Rio Tinto hoštaplerska firma. Jedna od najvećih svetskih rudarskih kompanija :

Revenue Increase US$44.611 billion (2020)[3]
Increase US$16.829 billion (2020)[3]
Increase US$10.400 billion (2020)[3]
Total assets Increase US$97.390 billion (2020)[3]
Total equity Increase US$47.054 billion (2020)[3]
Number of employees
45,000 (2020)[3]

 

Rade u USA, UK, Australiji, Kanadi...

  • -1 2
Link to comment
12 minutes ago, Luther said:

 

Lepo rečeno samo ne razumem zašto je Rio Tinto hoštaplerska firma. Jedna od najvećih svetskih rudarskih kompanija :

Revenue Increase US$44.611 billion (2020)[3]
Increase US$16.829 billion (2020)[3]
Increase US$10.400 billion (2020)[3]
Total assets Increase US$97.390 billion (2020)[3]
Total equity Increase US$47.054 billion (2020)[3]
Number of employees
45,000 (2020)[3]

 

Rade u USA, UK, Australiji, Kanadi...

 

Jel se salis? :unsure: Prepun je internet prica o tome kako posluju, s kim posluju, koliko im se jebe za prirodu, radnike, komsije, bilo koga. Ono sveto brdo aboridzina u Australiji su oni "slucajno" digli u vazduh pre godinu dve - mislim, kolateralna steta ko kad su ameri spicili kinesku ambasadu.

 

https://www.hrlc.org.au/rio-tinto-deadly-legacy

 

Ali na kraju krajeva, ovde nije problem u samom RT. Ja sam siguran da oni imaju itekako drugacije standarde kad kopaju boron kod L.A. i kad kopaju uranijum u Namibiji. Mislim, kome smo blizi, triput pogadjaj.

 

Sve i da je ekoloski rizik mnogo manji nego sto jeste, ta zona oko rudnika pretvorice se u novi borski basen, a mi od toga necemo videti ama bas nista. Pare koje ovi "daju" su njihova investicija koja ce se spiskati na lokalne odabrane firme (imaju dugu istoriju korupcije po trecem svetu), nece otici u budzet Srbije. Kao sto Srbija nece ucestvovati ni u dobiti od prodaje litijuma. Ovi rade po principu - ko nadje njegovo, a platimo vam nesto para da trazimo kod vas i obavezemo se da cemo od vas da kupujemo pijuke. Pa sad, ko ima zalihu pijuka mozda se i ovajdi. Ali citav zakon o eksproprijaciji ne govori nista drugo nego da su ovi i te kako tvrdi na placanju. Ili mislis da bi se srpski seljak neckao da proda dedovinu za dobru cenu? Ovako, cak ni ako ti bukvalno njiva sedi na rudniku zlata, mozes da se jebes

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...