Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

Evo i Reuters ima clanak o Smederevu:

 

 

BELGRADE (Reuters) - A few hundred meters from the huge furnaces of the Chinese-owned Smedrevo steel mill in central Serbia, the village of Radinac is covered in thick red dust. Cancer rates have quadrupled in under a decade, and residents want the plant to clean up or shut down.

 

Chinese-owned steel mill coats Serbian town in red dust; cancer spreads (msn.com)

Link to comment
Quote

U selu Lukavac nadomak Valjeva, održan je narodni zbor, protiv ispitivanja koja vrši kompanija Euro Lithium na području više valjevskih sela. Poruke sa ovog skupa pod nazivom „Marš s Kolubare“, upućene su kompaniji “Euro Lithium”, stanovnicima sela koji dozvoljavaju bušenja, ali i Valjevu.

 

Za “Euro Lithium” poruka je kratka i jasna: „Marš s’ Kolubare!“

 

Euro Lithium je domaćinstvo Cvetka Jovanovića iz Lukavca ostavio bez pijaće vode. Zbog curenja jedne od bušotina Cvetkov bunar je kontaminiran, a voda nije za piće niti bilo kakvu upotrebu.

Ne dozvolite im da buše u vašim njivama. Zagadiće nam vodu, vazduh . Iseliće nas odavde, a onog ko proda nijedna voda oprati neće – samo su neke od jasnih poruka koje su govornici da na protestnom skupu u Lukavcu uputili svojim komšijama, sugrađanima.

Domaćinstvo Cvetka Jovanovića iz Lukavca prvo je domaćinstvo koje je osetilo katastrofalne posledice i koji je praktično zbog curenja jedne od bušotina prvi proteran sa svoje zemlje. Ispitivanje vode iz njegovog bunara pokazalo je da voda nije za piće, ali ne sme da se koristi ni kao tehnička voda, jer je visoko zagađena i zatrovana.

Kako kaže, na imanju pored njegovog bunara, na samo nekih 60-tak metara, vršena su iskopavanja.

https://luftika.rs/valjevo-euro-lithium-pobuna/

 

e sad, ne znam da li su ovo fake news (kao što je bilo ono sa crvenim jezerom ako se ne varam) ili je stvarno ...

Link to comment

Jedna tema za diskusiju: zašto ova mapa zagađenja vazduha u Evropi izgleda ovako?

 

image.png.34f2d65ab745aee01433f20e042b9fdd.png,

 

Zagađenje u Srbiji je u potpunoj i nedvosmislenoj korelaciji sa grejnom sezonom, i postoji ono objašnjenje u koje najviše verujem da je to zbog kriminalne dozvole korišćenja industrijskog uglja u individualnim domaćinstvima. Ono što mene buni jeste:

 

- Zašto Hrvatska? Da li je to naše zagađenje koje odlazi kod njih? Ako jeste - zašto se Hrvatska oko toga ne buni? 

- Ako Hrvatska ima svoje objašnjenje za zagađenje - šta je to u njihovom slučaju?

- Da li i Kosovo ima isti izvor?

- Kako je moguće da nismo do sada popili neke sankcije zbog ovoga?

- Ako je objašnjenje industrijski ugalj - zašto zaboga smo to dozvolili? Kakva je ekonomska logika ili čak logika socijalnog mira iza toga? Pa deluje mi čak i da se opet masovno grejemo na struju iz termoelektrana koje imaju neki sistem prečišćavanja bilo bi bolje od ovoga?

Link to comment
Nije u korelaciji sa grejnom sezonom, imali smo neslavne rekorde u svim godišnjim dobima pa i tokom vanrednog stanja.
apsolutno. bio je onaj jedan najstrashniji dan letos, neki vikend, kad se nije videlo od chuda, a disanje cao i zatvoreni prozori na ne znam kojoj tempreraturi :isuse:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 3
Link to comment
48 minutes ago, gospa buba said:

apsolutno. bio je onaj jedan najstrashniji dan letos, neki vikend, kad se nije videlo od chuda, a disanje cao i zatvoreni prozori na ne znam kojoj tempreraturi :isuse:

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

 

To je bila Vinča koliko se sećam? Ona se povremeno pali.

 

Vučićeva propaganda je da su to automobili (pošto nam ekonomija cveta), pa smo svi krivi. Saobraćaj nije uzrok za ovo.

Link to comment
1 hour ago, Tale said:

Nije u korelaciji sa grejnom sezonom, imali smo neslavne rekorde u svim godišnjim dobima pa i tokom vanrednog stanja.

 

Jeste u savršenoj korelaciji ne samo sa grejnom sezonom, već i sa delom dana kada se pale/ gase izvori zagađenja. 

 

Ovo je korelacija po mesecima:

 

image.thumb.png.a3feb606032a6e18db52bb6d811ba1d2.png


 

Link to comment

Korelacija po satima, primer merne stanice Stari Grad:

 

image.png.784c06f4872d1d6b7549218ba741433a.png

 

Zagađenje u ovom periodu godine najviše u crveno ulazi predveče i noću do ranog jutra kada je temperatura najniža.

Link to comment
43 minutes ago, Filozof manijak said:

Obrenovac, Kostolac, Smederevo, Bor zagađuju tokom cele godine, a ne samo tokom grejne sezone.

Postali smo bukvalno crna rupa Evrope.

 

Bor i cela istočna Srbija imaju dosta bolji vazduh, istorijski podaci to pokazuju, vidi se i na onoj prvoj mapi koju sam stavio.

 

Ako je industrija - zašto nam noću onda vazduh posebno odlazi dođavola?

Link to comment

Kinezi u Boru su kaznjeni sa milion dinara za zagadjenje prosle zime za januar. Prvostepno je bilo 400.000 tuzilac uspeo sa zalbom, pa pas preinacio.

To je za njih smesna cifra

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Ne mogu da provalim sa te mape da li je u nju uneto zagađenje sa SO2, vidim samo čestice PM2.5 do PM 10.

 

@Forest

 

Da, treba razlikovati pm2.5 i ova industrijska zagadjenja raznim stetnim molekulima o kojima pričate (što se često i ne vidi u pm2.5 zagadjenju).

 

Spaljene kese u vinci ili to u Boru je posebno problematicno zbog tih kancerogenih molekula. Kada gori Vinča nekad vazduh po pm2.5 bude i u zelenom iako smrdi.

 

Ova mapa koju sam na pocetku stavio, ona se odnosi pre svega na pm 2.5 zagađenje. Meni ta mapa otvara ova pitanja koja sam postavio. 

  • Hvala 1
Link to comment

Evo danas vetar duva ka istoku, i ladno zagađujemo pola Rumunije i Bugarske:

 

image.png.fef37919c246c0b2d4699e006d636a72.png

 

Opet moram da se zapitam - kako nismo popili neku tužbu za ovo?

 

I opet mi se čini - postoji neki izvor zagađenja zbog kog je i Hrvatska u crvenom, moguće da im stiže iz BiH?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...