October 14, 2025Oct 14 4 hours ago, notenoughreasonsforclaire said:Dumam glavom, i izbečio sam se od traženja, te moram da pitam. Idem tri dana sredinom novembra za London, od četvrtka uveče do ponedeljka ujutru. Gledam privatne smeštaje po bukinzima, hotelima, i gde god je to moguće, i gotovo da ne vidim ništa za 50/60 evra za noć (za dvoje). Jedino što sam našao je jedan Travelodge hotel koji je u okviru standardnih prevoznih zona u Londonu. Je l' to takvo stanje, ili postoji još neko mesto gde bih mogao da gledam?Za dvoje nema šanse. Čak i single krevet nećeš naći za te pare. Možda u funtama za toliko, a da ne biraš. Probaj “pods by Premier Inn”, ali možda je već kasno da nadješ jeftino.
November 10, 2025Nov 10 Nije London, ali nisam video temu za BritanijuStara luka u Liverpulu, mesto odakle je Britanija postala Imperija ukljucujuci trgovinu robovimaVelika viktorijanska zgrada je sediste jedne od najvecih poimorskih preduzeca ikada.
November 10, 2025Nov 10 Nego bi hteo da pitam ljude koji zive u Britaniji ili su posetili ova dva grada, koji je u sustini jedan grad, sto se vidi iz aviona: kako vam se cine Liverpul i Mancester? Meni izgledju prilicno zapusteno. Stanica Viktroija u Mancesteru, koja je jedna od centralnih u samom centru, prilicno otuzno sa sve okruzenjem.
November 10, 2025Nov 10 Pitaj bilo kojeg Škota i reći će ti da Edinburgh nije (prava) Škotska. Mančester i Liverpul su zapušteni. Jork je najlepši u Engleskoj. Ovo iz gradova gde sam živeo/proveo duže vremena.
November 10, 2025Nov 10 Stvar ukusa, ali Edinburg je meni top 10 najlepsih velikih gradova u Evropi. Stari grad je predivan, pogotovo posle kise kad se ona kaldrma blista. Ali, jako mi se dopao i New Town, kao i cetvrt Stockbridge. Ali, da, kazu svi da je karakterom manje skotski od Glazgova, da ne govorimo o Aberdinu ili Invernesu. Ja sam imao tako random susrete sa lokalcima, neki su imali prilicno engleski akcenat, drugi bas stereotipni skotski.
November 10, 2025Nov 10 1 minute ago, Kampokei said:Stvar ukusa, ali Edinburg je meni top 10 najlepsih velikih gradova u EvropiSlažem se. Zato rekoh da je Jork najlepši engleski grad.
November 10, 2025Nov 10 Sada razumem zasto Mancester i Liverpul imaju dobru muzicku i fudbalsku scenu, treba ziveti u tim gradovima.Inace, akcenat u Liverpulu tj. scouse je slican dablinskom, razumem zasto ih ostatak Engleske ne razume😁,npr. "zavrtanje" u na o u izgovoru, tipa Doblin ili op. Cak i ceste uzrecice u govoru su slicne tipa "you know", to sam cuo dosta puta i Liverpulu, sto je normala za Da(o)blin.Vec u Mancesteru sam manje to cuo, mozda gresim.
November 10, 2025Nov 10 Pa prvi stvar koju ces da cujes od vodica u Muzeju irskog R&R u Dablinu je kako su Bitlsima babe/dede iz Irske .Najbolji muzej u Dablinu uz onaj o irskoj emigraciji.To sto je muzikalno, irskog porekla je. 5 hours ago, Kampokei said:Stvar ukusa, ali Edinburg je meni top 10 najlepsih velikih gradova u Evropi. Stari grad je predivan, pogotovo posle kise kad se ona kaldrma blista. Ali, jako mi se dopao i New Town, kao i cetvrt Stockbridge. Ali, da, kazu svi da je karakterom manje skotski od Glazgova, da ne govorimo o Aberdinu ili Invernesu. Ja sam imao tako random susrete sa lokalcima, neki su imali prilicno engleski akcenat, drugi bas stereotipni skotski.Dogodine u Edinburgu za mene ako se posreci. Cuh da je u avgustu najlepsi.Jedan od najboljih univerzitets u Evropi za inzenjerske studije. Edited November 10, 2025Nov 10 by Moonwalker
November 10, 2025Nov 10 6 hours ago, Emerald said:Sada razumem zasto Mancester i Liverpul imaju dobru muzicku i fudbalsku scenu, treba ziveti u tim gradovima.Inace, akcenat u Liverpulu tj. scouse je slican dablinskom, razumem zasto ih ostatak Engleske ne razume😁,npr. "zavrtanje" u na o u izgovoru, tipa Doblin ili op. Cak i ceste uzrecice u govoru su slicne tipa "you know", to sam cuo dosta puta i Liverpulu, sto je normala za Da(o)blin.Vec u Mancesteru sam manje to cuo, mozda gresim.Liverpulski govor mi je bas cudan zbog onog dugackog H koje upadne umesto K. Tipa "lookhhh", "bookhhhh" umesto "look", "book".
November 11, 2025Nov 11 6 hours ago, Moonwalker said:Pa prvi stvar koju ces da cujes od vodica u Muzeju irskog R&R u Dablinu je kako su Bitlsima babe/dede iz Irske .Najbolji muzej u Dablinu uz onaj o irskoj emigraciji.To sto je muzikalno, irskog porekla je. Dogodine u Edinburgu za mene ako se posreci. Cuh da je u avgustu najlepsi.Jedan od najboljih univerzitets u Evropi za inzenjerske studije.U avgustu je fringe festival celi mesec, tako da ako nemaš već rezervisan smeštaj, sve što nadješ će biti dva puta skuplje od Londona.Kasni jun ili juli su dobri.Edinburgh ima dva univerziteta.Javi se za preporuke ako treba.
November 11, 2025Nov 11 Moram reci da nisam znao istorijat scous akcenta i da sam gore napisao na osnovu iskustva i onoga sto sam cuo u Liverpulu. Ali si me zainteresovao i nasao sam neke odgovore koji kazu da ono sto sam cuo ipak jeste istina. Ono sto nisam znao koliko je taj akcenat "mlad" i direktno se poklapa sa irskim migracijama u Liverpul od sredine 19. veka(neuspesni ustanci na Irskom ostrvu i Velika glad) Liverpul je pre toga imao akcenat slican obliznjim engleskim oblastima. The origins of Scousehttps://www.bbc.co.uk/liverpool/content/articles/2005/01/11/voices_liverpoolaccent_feature.shtmlSpeaking with a Scouse accent is a fairly recent trend, up until the mid 19th century Liverpudlians spoke pretty much the same as their Lancastrian neighbours, and traces of the warm Lancashire sound can still be heard in the accent of older residents. The Scouse accent like much else in the city owes its roots to Liverpool’s position as a port. The melting pot created by the influx of people from far and wide was the foundation of the distinctive Scouse sound.The major influence comes from the influx of Irish and Welsh into the city. The mixing of these different accents and dialects, joining with words and sayings picked up from global maritime arrivals, all fused together to create the unique Scouse sound. Every tide brought ashore a new imported verb and many stuck becoming part of everyday language.
November 20, 2025Nov 20 Kao sto tema kaze, pa da stavim nesto odatleU legendama ispricani londonski siti, sa aglikanskom katedralom Sv. Pavla, tu je Nacionalna banka EngleskeOvo ostalo ne bih komentarisaoSnimljeno kod jednog od saobracajnih cvorista Londona, stanica Viktorija(zena je bas uticala)
Create an account or sign in to comment