Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

Bravo

 

ja čekam da Blizzard isplati neku ekstra dividendu koju su obećali, ako sam dobro razumeo 18 avgusta, pa da prodam i kupujem nešto novo, taman se spustila cena za jednu firmu što radi sa solarnim panelima koju pratim, pa ću verovatno to da uzimam

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ima li na forumu avanturista na Belexu? Konačno je legla domaćinska dividenda od NIS-a, oko 15% dividendnog prinosa (ušao u poziciju početkom godine), sad sam i zvanično ratni profiter, osećam se k'o Arkan otprilike.

 

Da mi je neko pričao da ću od svih berzi na svetu najviše dividende da pokupim na Beogradskoj, rekao bih mu da je lud i da ode da mu neko to pogleda

Link to comment
On 15. 8. 2023. at 20:23, Tale said:

 

 

Nije uložio tolike pare sigurno, mada ne znam iskreno šta taj iznos predstavlja. Da je potencijalna dobit opet ne znam kako bi to izračunali -- da će vrednost svih akcija da padne na nulu? Ako je to, platio je možda par miliona ili par desetina miliona i u slučaju kraha biće dobar par stotina miliona.


Ali loše ga je krenulo, pošto je sve opet krenulo da divlja, optimizam cveta. Shortovao je pre par godinu Teslu, na duže staze se nije usrećio, mada možda je imao dobar tajming. Generalno, on je pesimista konstantno i ima sigurno pravo za mnogo toga, ali uklapa se dosta u onu "ekonomisti su predvideli 8 od poslednje 3 krize".

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

 diretno ulaganje opet ide preko brokera koji ti uzima par % svake godine bez da radi bilo sta.

Uzima ti i država 15% bez da radi bilo šta, mada ja cenim da se investiranje isplati, samo što je zarada tek za 3-5-7 ili koliko već godina, dakle nema kao kod Jezde i Dafine 10% svakim mesec, ako pak hoćeš da trguješ deonicama, onda je to vremenski zahtevno, dakle bukvalno posao kojim treba da se baviš 40-50h nedeljno.

Link to comment
47 minutes ago, igoraki said:

Uzima ti i država 15% bez da radi bilo šta, mada ja cenim da se investiranje isplati, samo što je zarada tek za 3-5-7 ili koliko već godina, dakle nema kao kod Jezde i Dafine 10% svakim mesec, ako pak hoćeš da trguješ deonicama, onda je to vremenski zahtevno, dakle bukvalno posao kojim treba da se baviš 40-50h nedeljno.

Mozda se nismo razumeli - ja gledam dugorocno investiranje, ono kupis npr. SP500 i drzis do pemzije. Drzava uzima 15% na dividende i 15% na prodaju akcija, sa tim da valjda za akcije koje drzis 10 i vise godina ne placas nikakav porez kad prodajes. Sa druge strane jebeni brokeri uzimaju 1-2% samo za to sto postoje svake godine plus naravno i ogromne provizije za trgovanje, mada ako ides dugorocno to bar mozes da izbegnes. 

 

11 minutes ago, Time Crisis said:

Za 20 i više godina biće samo još veća koncentracija u velikim gradovima, tako da će verovatno biti

To je tacno ali ja nisam siguran da ce i to odrzati ovaj nivo ljudi u BGu uz pad nataliteta i emigraciju iz Srbije.

Link to comment
47 minutes ago, Lezilebovich said:

Nisu tolike provizije ako ides samostalno ... pogledaj interactive brokers 

Zar nije po nasem zakonu da mozes samo da ides preko domacih brokera?

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

 Sa druge strane jebeni brokeri uzimaju 1-2% samo za to sto postoje svake godine plus naravno i ogromne provizije za trgovanje, mada ako ides dugorocno to bar mozes da izbegnes.

Da, uzimaju brokeri neke pare za to što ti "stoje" akcije kod njih, ali mislim da nije tolika cifra kako si naveo, meni stiže nešto reda veličine ~10 evra po kvartalu, ako se ne varam, daleko više uzimaju pri kupovini i prodaji.

 

Preko 10 godina ne moraš porez da plaćaš, to je tačno ali ja nisam nikad dotle dogurao...ili sam ja sam prodao ili je firmu neko kupio.

 

26 minutes ago, Shan Jan said:

Zar nije po nasem zakonu da mozes samo da ides preko domacih brokera?

Ako se ne varam, ne smeš da imaš račun u stranoj banci, a možeš preko stranih brokera da trguješ.

  • +1 1
Link to comment
14 hours ago, Lezilebovich said:

Nisu tolike provizije ako ides samostalno ... pogledaj interactive brokers 

 

oni traze dokazivanje visine prihoda tj imaju neki donji limit neophodan da bi moglo da se trguje, jel da?

Link to comment

to sam vidjela citajuci reddit, da je 25k godisnje minimalni nivo prihoda koji vole da vide prilikom pravljenja naloga. nisam se udubljivala niti citala faq na platformi.

razmisljam da kroz neko vrijeme uplatim nesto malo novca tamo ili na trading 212, koji je liberalniji sto se nas sirotinje tice.

  • +1 3
Link to comment

Ne, ali koliko vidim nemaju nikakve provizije. Kod klasičnih brokera (čak i online) postoje i dalje provizije koje nisu ogromne, ali su delom fiksne i onda može da bude solidan deo kupovine ako se kupuju manje količine.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...