Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

On 17. 3. 2023. at 3:22, dragance said:

Zaustaviti bank run koji bi i njih potkačio, a ulevanjem sa svojim kešom obezbedjuju rad banke kojoj je nedostajao cashflow, a ne pretio bankrot. Tako da će dobiti nazad uloženo sa kamatom. Neznajući nelinijašu (kad već hoćeš da se gadjaš kvazi-uvredama).

 

Nema altruizma i to je ono što tebi i mnogima ovde promiče. Alternativa je panika običnog sveta. 

 

 

Likvidnost je poslednje utociste hulja, da  parafraziram.

 

Sve je ok, samo  nam fali likvidnost, jer COVID..., Svetska ekonomska kriza, rast cene nafte, you name it.

 

Nijedan gazda nece da kaze mnogo sam rizikovao  nego "imamo mali problem sa likvidnoscu". Samo sto se Ivici Todoricu ne veruje a ovima se gleda kroz prste.

 

Ako ti nedostaje cash flow kako je to tacno drugacije od problema solventnosti? Narocito u bankama, ta granica je super mala zbog prirodnog asset-liability (depoziti) duration mismatch. Gde prestaje likvidnost a pocinje problem sloventnosti?

  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, dragance said:

Jadni mali hrčci koji se brinu za babino zdravlje.

 

FAQ_UBS_takeover_of_Credit_Suisse_1679357822.pdf 143.21 kB · 4 downloads

 

 

Ovo u dokumentu je priča za debile. Ni reči o nekim praktičnim pitanjima, npr. kako će ovaj merger da dobije saglasnost švajcarske Komisije za zaštitu konkurencije, jer se stvara dinosaurus koji će da ima udeo na bankarskom tržištu Švajcarske veći od 40%, tj. da li UBS treba da uradi neko deinvestiranje da bi se očuvala konkurencija na bankarskom tržištu. Ili da li će da se pokrenu pravni postupci protiv menadžmenta banke kako bi iz sopstvene imovine nadoknadili deo štete koju se naneli lošim odlukama, a u pitanju je ekipa koja sigurno ima na desetine miliona i svakako bi mogla da kompenzuje deo te štete. Ne, ovde je samo priča o zlom stečaju koji će ruinirati bankarski sistem Švajcarske, i kako zbog toga sada sirota švajcarska vlada mora da suspenduje primenu sopstvenih zakona, jer je CS too big to fail. Hrpa gluposti. 

 

Btw, voleo bih da čujem šta čuveni reformator bankarskog sektora Mlađan Dinkić misli o ovom potezu Švajcaraca, verovatno da stečaj nema alternativu...

Link to comment

Drugotm je to. Kod nas su velike banke bile mrtve i samo se tražio neko da im to kaže, a u Švici živ je CS umro nije dok je primarne emisije.

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Interesantno je kako su nam objasnili da je onaj sistem pre Dinkica bio nekompatibilan sa praksama zapadnih demokratija, a od Dinkica naovamo smo se usaglasili, kad ono medjutim Svajcarci ko neka daleko bilo dirigovana drzavna ekonomija bivse Jugoslavije bail no fail itd

Link to comment

Jbg dragance, ne mora bas sve da se objasni pod parolom "move along, nothing to see here". Mislim da moze da se nadje opravdanje u svemu, ali objektivno svi igraju prljavo i nema tu mnogo principa kojih ce se drzati kao pijan plota kad bude stani-pani. Evo objavise da 17 milijardi nekakvih CS "obveznica" ne vredi nista i sad se vlasnici tih papira puse, jer misle da akcionari treba da budu prvi koji ce da ostanu bez icega i da ovih 3 milijarde od kupovine treba da ide njima. Ali jbg, to sto su kupili kao obveznice ispostavlja se nisu obveznice i sta da vam radimo. ECB je odmah izasla sa saopstenjem da bi u EU zapravo akcionari bili prvi koji bi izduvali, jer ne zele paniku na trzistu posto i druge banke izdaju slicne obveznice. Prekosutra da im je u interesu da ne bude tako, promenili bi plocu za 5 minuta da ne trepnu.

 

Da ne pominjem da za vikend menjaju zakon i da akcionarsko drustvo moze da se proda bez glasa akcionara. 

Edited by Venom
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Jbg dragance, ne mora bas sve da se objasni pod parolom "move along, nothing to see here". Mislim da moze da se nadje opravdanje u svemu, ali objektivno svi igraju prljavo i nema tu mnogo principa kojih ce se drzati kao pijan plota kad bude stani-pani. Evo objavise da 17 milijardi nekakvih CS "obveznica" ne vredi nista i sad se vlasnici tih papira puse, jer misle da akcionari treba da budu prvi koji ce da ostanu bez icega i da ovih 3 milijarde od kupovine treba da ide njima. Ali jbg, to sto su kupili kao obveznice ispostavlja se nisu obveznice i sta da vam radimo. ECB je odmah izasla sa saopstenjem da bi u EU zapravo akcionari bili prvi koji bi izduvali, jer ne zele paniku na trzistu posto i druge banke izdaju slicne obveznice. Prekosutra da im je u interesu da ne bude tako, promenili bi plocu za 5 minuta da ne trepnu.

 

Da ne pominjem da za vikend menjaju zakon i da akcionarsko drustvo moze da se proda bez glasa akcionara. 

Te “obveznice” su AT1 i nise mnogo više rizika kada banka upadne u problem. Nisu tek tako kupili i sad se čude. Ko može da podnese veći rizik, taj ubira veći profit, ali daj da ne pišemo da su to mum and dad investitori, već hijene koje bi upravo htele da ih država zaštiti kad izgube opkladu.

 

Kome se čita, evo malo više ovde:

https://www.theguardian.com/business/2023/mar/20/at1-bank-bonds-credit-suisse-bondholders-cocos

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Te “obveznice” su AT1 i nise mnogo više rizika kada banka upadne u problem. Nisu tek tako kupili i sad se čude. Ko može da podnese veći rizik, taj ubira veći profit, ali daj da ne pišemo da su to mum and dad investitori, već hijene koje bi upravo htele da ih država zaštiti kad izgube opkladu.

 

Kome se čita, evo malo više ovde:

https://www.theguardian.com/business/2023/mar/20/at1-bank-bonds-credit-suisse-bondholders-cocos

 

 

... ali su jos uvek OBVEZNICE i manje rizicne no equity. Zato su i kupljenje. Da budu nesto izmedju normalnih obveznica i kapitala. I zato je ptez kontraverzan.

 

CoCo je novi instrument koji je zamisljen kao automatski buffer ako dodje do krize kapitala.

 

Ovim potezom je taj isntrument potpuno obezvredjen i investitori ce da trce da ga se oslobode  u drugim bankama sto ce automatski povecati kapitalni rizik, te sistemski rizik.

Link to comment
4 hours ago, dragance said:

Te “obveznice” su AT1 i nise mnogo više rizika kada banka upadne u problem. Nisu tek tako kupili i sad se čude. Ko može da podnese veći rizik, taj ubira veći profit, ali daj da ne pišemo da su to mum and dad investitori, već hijene koje bi upravo htele da ih država zaštiti kad izgube opkladu.

 

Kome se čita, evo malo više ovde:

https://www.theguardian.com/business/2023/mar/20/at1-bank-bonds-credit-suisse-bondholders-cocos

mislim da ovde niko ne dovodi u pitanje rizik koji obveznice nose (jer kao sto i kazes - spram toga dolaze i prihodi), i apsolutno je nebitno ko ih poseduje. najgore finansijske hijene ili mum&dad investitori, oni su izlozeni i treba da budu izlozeni jednakom riziku. 

 

ono sto je ovde vest je da svajcarci prave presedan glede prioriteta kojim se namiruju poverioci i akcionari. za CS ce se prvo namiriti akcionari pa tek onda, ako ostane, poverioci (gde nista ne ostaje za njih). meni kao laiku, to mi deluje naopako i kontra od onoga sta se inace radi / sta sam inace video u vestima u slicnim situacijama. mozda @Budja moze jos malo da objasni ovo

Link to comment
6 hours ago, dragance said:

Te “obveznice” su AT1 i nise mnogo više rizika kada banka upadne u problem. Nisu tek tako kupili i sad se čude. Ko može da podnese veći rizik, taj ubira veći profit, ali daj da ne pišemo da su to mum and dad investitori, već hijene koje bi upravo htele da ih država zaštiti kad izgube opkladu.

 

Kome se čita, evo malo više ovde:

https://www.theguardian.com/business/2023/mar/20/at1-bank-bonds-credit-suisse-bondholders-cocos

 

Nije poenta u at1 obveznicama, nego u ovom što su ostali rekli. I između ostalog zašto je ECB odmah rekla da ovo što je uradila SNB kod njih ne važi? I zašto akcionari nemaju pravo glasa?

 

Suština je da je izmuljano rešenje koje možda može da prođe ali definitivno nije čisto. I za mene je ok da se to dovodi u pitanje.

Link to comment

Slažem se da je izmuljano i smrdi. Vadjenje akcionara prvo jeste delom problematično, ali bih voleo više detalja. Ja mislim samo na posledice gde bi propast CS - ne nužno zbog njih, već zbog domino efekta - imala posledice po sve nas. 

Link to comment

U izveštajima Credit Suisse je jasno objavljivano da AT1 imaju niži prioritet od akcija. Takođe, u samom ugovoru za AT1 (i po zakonu) postoji nekoliko klauzula po kojima se vrednost AT1 anulira (uključujući i klauzulu koja daje vlastima pravo da to učine).

 

AT1 i služe da bi smanjile rizik za investitore i garantore.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Tačno. Ne može i jare i pare. Daj da uzmem super profit ako mi uspe, ali ako se zajebem: kuku lele, daj mi garanciju. Da je CS propala, sigurno bi sve izgubili, a ovako im možda nešto i zapadne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...