Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

4 hours ago, I*m with the pilots said:

I kod mene su prvi termini za trecu dozu tek od kraja februara, a jaca polovina bi mogla vec za koji dan kada istice sest meseci. Imamo "mobilne" centre u mestima okolo na raspolaganju bez zakazivanja pa ce videti da proba neki od tih. Nego, da li ste resili da kombinujete vakcine..? Kada odem na prijavu, nudi obe iRNK bez pitanja koja je bila prethodna. Ja bih ponovo Modernu a ne znam sta za njega da uzmem, on je dobio Bajontek, pa da li ima smisla da uzme sad Modernu. Ako uspe da odradi to u mobilnom centru, verovatno ce mu vec reci sta je smisleno.


iskreno o tome ne bi previše brinuo pošto se dosada pokazalo da se moderna i biontech dobro slažu, uzeo bi šta ima. Preko bavarskog portala za vakcinacije nemaš pravo za izbor vakcine nego samo da izabereš termin. 
 

Ja sam inače otkazao termin u Impfbusu za ovu sredu pošto su redovi ogromni, čak i ako si rezervisao termin mora da se čeka sat dva napolju da bi ušao. Zato sam dobio termin u Impfzentru ali samo par dana kasnije. 
 

Da se zahvalim Austrijancima koji su povukli IMHO korak u pravom smeru, nadam se da će Nemci videti i prekopirati isto to. Impfpflicht i ćao. Ja sam se sada pogubio sa pravilima a neka pravila su smešna, kao sada imaš lockdown za okruge sa incidentom od 1000+? Pa ništa ideš onda u susedni okrug gde je više stvari otvoreno. 

Edited by Boycie
Link to comment

U Berlinu su booster prepustili lokalnim doktorima i funkcionise super: ja sam dobio termin pocetkom decembra kod moje doktorke, biontech sest meseci u dan nakon druge astra zeneke.

Link to comment

Evo tacnog broja:laugh:

 

Quote

 

Deutschland braucht aus Sicht des Vorstandsvorsitzenden der Bundesagentur für Arbeit, Detlef Scheele, rund 400.000 Zuwanderer pro Jahr – und damit deutlich mehr als in den vergangenen Jahren.

Es gehe nicht um Asyl, »sondern um gezielte Zuwanderung für die Lücken am Arbeitsmarkt«, sagte Scheele der »Süddeutschen Zeitung«. »Von der Pflege über Klimatechniker bis zu Logistikern und Akademikerinnen: Es werden überall Fachkräfte fehlen

 

https://www.spiegel.de/wirtschaft/arbeitsagentur-chef-detlef-scheele-deutschland-braucht-400-000-zuwanderer-pro-jahr-a-09e57364-5114-4471-91d6-b7002e202da0

 

Ako ne razumes, nemacki nacelnik Zavoda za zaposlavanje kaze da im treba 400 000 godisnje novih radnika. Mislim da ce biti manje jer se nemacka robotizuje i automatizuje u fazonu kraftwerka

 

https://www.youtube.com/watch?v=D_8Pma1vHmw

 

Ali ce im trebati dosta radne snage. Ljudi tesko mogu da pojme koliko je velika nemacka privreda. Ali kada krenete u krug 100km od Minhena ce te shvatiti da svaki zaseok ima industrijsku zonu...zemlja izvozi $2 000 milijardi

Tu su nemci, sefovi, policija, lekari, inzenjeri...ali los nataliet je ucino da nema ko da sljaka...zapadna nemacka je imala potrebu za radnom snagom i tokom bejbi bum godina a ne sada...

Link to comment
8 hours ago, pasha said:

Bih danas kod tebe Ros u komsiluku ali me smarali za karte za 1860 pa rekoh, neki drugi put i pravac na podzemnu i Olimpijski centar i sediste BMW,

 

20211120-144921-1.jpg

 

20211120-145129-1.jpg

 

BMW welt

 

20211120-152212-1.jpg


kad malo popusti lokdaun moraćemo na neko pivce i slično :)

Link to comment

^Mozda u proslom veku.

 

Po pitanju manjka radne snage - kao da je rupa bez dna.

Kako je dete krenulo sad u obdaniste, videli smo da je u drugoj grupi vaspitacica jedna mlada Spanjolka koja je dosla u okviru nekog programa ~uvoza vaspitne radne snage iz Spanije (zaboravih detalje, treba da imaju zavrsenu skolu u Spaniji a u Nemackoj ih ceka besplatni kurs jezika i garancija za posao). Mnoga mesta imaju problem sa nedostatkom tog kadra te ni nema dovoljno mesta za svu decu.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ja sam gledao neku emisiju pre par godina kako se bas Spanci ekstremno tesko uklapaju u Nemackoj.

Vecina ih se bas brzo vrati nazad. Kao totalna razlika u kulturi i svemu drugom.

 

Ja znam lika brazilca koji je dosao sa zenom u Bec. Izdrzao 3 godine i pali za Portugal. Kaze da su pukli psihicki.

  • +1 1
Link to comment

 Nisu samo Spanci. Sve te zagrljajne, neposredne nacije pate. Ja imam drugaricu koja je polu Italijanka, polu Baskijka odrastala po obema zemljama a kad je stasala da radi zapalila u Latinsku Ameriku pa sticajem okolnosti malo Frankfurt, Minhen pa zavrsila u Berlinu. Ono, posao i ekipa joj ok ali da parafraziram "nikad necu da razumem da ako ulazim u isti barove svaki dan i narucim isto pice kod istih konobarica da posle 2 godine mi ne znaju ni ime i tretiraju me kao da sam prvi put usla. Mnogo mi smeta sto su ljudi ovde takvi....". First world problems. Naviklo da kad udje u kafic se izljubi sa pola kafane i da zakazuje vidjenja sa drugarica "ajd za sat vremena". Na kraju je odustala da izlazi, jedva nasla par decaka da se zabavlja s njima neko kratko vreme, cela zabava joj je svela na posao i putovanja zbog posla i druzenja sa uzom ekipom na fudbalu i jednom pivu posle istog (sto ju isto ispizdelo jer "igramo fudbal sat vremena, istusiramo se, zapalimo u prvi bar a tek je 8 uvece i do pola 9 ostanem samo ja jer sutra mora da se radi. Pa jednom odite kuci u 11, radite od 9". I tako, jedina osoba koja je mislim bila sretna zbog remote worka jer je zapalila posle 2 meseca u Italiju i od tada se vratila samo dva puta, cisto anmeldunga radi. Nije prva niti poslednja. Uglavnom ljudi pate zbog "hladnoce" ljudi (mada je ovde teze da upoznas nemacku ekipu nego "izbeglicku"). Italijani, Meksikanci, Portugalci, Brazilci cak znam par "urbana" Turcina koju su zapalili negde jer im dosadilo.

  • +1 2
Link to comment

Ima tu vise nivoa prilagodjavnja. Moje iskustvo, koje dakako nije reprezentativno, sa posla govori da se Poljaci, Srbi, Madjari, BiH pa i Bugari, Rumuni najlakse uklapaju u radni nemacki sistem. Upoznao sam i podsaharske Afrikance koji umeju itekako da povuku na poslu, odlicni radnici.  Vec kod Hrvata ima podela jer ima ta jaka mediteranska crta kod dobrog dela njih. To je ono sto sam ja video.

Sto se tice drustvenog zivota, ima dosta kukanja i kod nasih na hladne Nemce. Mada ima i do kraja odakle dolaze ljudi. Mslim da je ljudima iz manje urbanih sredina iz Srbije teze da se uklope zbog distance i udaljenosti Nemaca  kao dela njihove kulture.  A upravo su takve bile prve grupe gastarbajtera u Nemackoj krajems sezdesetih i sedamdesetih iz takvih krajeva i slabo obrazovani, patili su se dosta, tesko napredovali na drustvenoj lestvici...

 

Inace je interesatno da tamo gde je velika eks-ju emigracija tipa Beca ili Minhena, da ti gradovi spadaju medju najbolje za zivo na svetu ma sta god govorile svabe sto se tice imigracije sa prostora bivse Jugoslavije. I ta emigracija je pozeljna u Austriji i Nemackoj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...