Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Mislim da je maksimalna godišnja cifra za koju ti umanje osnovu za oporezivanje 2000€ po izdrzavanom licu. Nije za baciti...

 

@ros

Trazi od štojerberatera pismenu formu, notar onda samo treba da potvrdi da je osoba koja je to potpisala ta osoba, overa potpisa najobičnija, ne bi trebalo ni da ti traži prevod sa nemačkog.

Edited by aram
Link to comment

Okej je to, ali zasto nisu u startu rekli da im takvo nesto treba, pa da pokusam da to i dobijem u Srbiji? Nego su sacekali da se vratim sa dokumentima koje su mi naveli (a nisu naveli oba), i onda kazu da to nije "to". S druge strane, ako mi zbilja nemamo pandan takvom dokumentu, zanima me, kako onda oni provere materiju?

 

ako se ne varam, u listi dokumenata koje treba dostaviti stoji eksplicitno "Ehefähigkeitszeugnis", cak stoje i podatci koji u tom dokumenu trebaju biti unijeti. u slucaju da drzava ne izdaje takav dokument postoji mogucnost obratiti se njemackom sudu (Oberlandesgericht) i podnijeti zahtjev da se oslobodi duznosti dostavit tu vrstu dokumenta.

 

srpski maticari po default izdaju dokument koji je pandan njemackom "Ledigkeitsbescheinigung", sto po njemackom zakonu nije dovoljno.

 

nece oni nista provjeravati, u slucaju da u dokumentu stoje podatci koji se traze za "Ehefähigkeitszeugnis", da je dokument potvrdjen apostilom i preveden od ovlascenog lica njemacki maticar ce to akceptirat, forma je zadovoljena i sve ok... sluzbenici ko sluzbenici.  :D

Edited by Paul
Link to comment

Mislim da je maksimalna godišnja cifra za koju ti umanje osnovu za oporezivanje 2000€ po izdrzavanom licu. Nije za baciti...

@ros

Trazi od štojerberatera pismenu formu, notar onda samo treba da potvrdi da je osoba koja je to potpisala ta osoba, overa potpisa najobičnija, ne bi trebalo ni da ti traži prevod sa nemačkog.

Неће нотар да овери на страном језику изјаву. Мени су одбили да овере пуномоћ на хрватском. Треба превод. Евентуално ако је давалац изјаве држављанин земље у којоје је тај језик званични и језик није егзотичан.

Link to comment

meni je moj stojerberater dao gotove obrazce, dvojezicne koje sam prethodnih godina bez problema overavao. to jest, mama je overavala jer ona time dokazuje kolika su njena godisnja primanja. tako overen dokument finanzamt prikazuje kao validni dokument od strane republike srbije. 

taj isti dokument mi nijedan notar u novom sadu nije hteo overiti. 

isti stojerberater mi je rekao da je slican problem bio ranije i u sloveniji i u hrvatskoj, ali da je resen u medjuvremenu 

Link to comment
  • 1 month later...
On 31/05/2016 at 8:24 PM, Venom said:

Plus ima freelancera koji ne rade sa PDV-om, neki da, pa se neki razracunavaju godisnje, kvartalno ili pak mesecno itd. Cuo sam za raspon od 150e (ali gde klijent poznanik pripremi manje vise sve) i 1000e (gde je klijent otkazao knjigovodji :lol: ).

 

Nego, budite humani - kako se obracunava porez na plate? Necu valjda morati da guglam o nemackom zakonodavstvu?

 

On 31/05/2016 at 8:43 PM, Parsons said:

to pitanje imam na TO DO listi preko deset godina. sve je komplikovano i nemam volje da se bavim time. imamo ko nam to radi u firmi i valjda znaju sta rade. za steuererklärung sam odlucio da ne gubim vreme i uradio sam za 2015 sve sam za nekoliko minuta. videcu da li je eksperiment uspeo, ukinuli su mnogo toga (pisao sam vec ...). kolega je pisao 2 nedelje i jebavao se i doslo mu da doplati...vreme je novac isto

Da dam odgovor na ovo prastaro pitanje. Porez se obracunava na godisnju platu, odnosno ako neko radi pola godine za 10k, mesecno ce da mu se odbije od plate kao da je za godinu zaradio 20k. A ako nije radio onda ce na kraju godine da mu se obracuna opet, ali na ono sto je stvarno zaradio. Nisam radio prvih par meseci prosle godine i sad dobio prijavu od knjigovodje da cu dobiti solidnu kintu nazad.

Mada i dalje je sve komplikovano.

Link to comment
On 10/21/2017 at 11:34 AM, Hamlet Strašni said:

Неће нотар да овери на страном језику изјаву. Мени су одбили да овере пуномоћ на хрватском. Треба превод. Евентуално ако је давалац изјаве држављанин земље у којоје је тај језик званични и језик није егзотичан.

Ma neće ni u tom slučaju. Odgovor ,,ne znamo šta vi to potpisujete, npr. vi potpisujete neke velike finansijske obaveze, a mi toga nismo svesni" - što je apsolutno nebitno, njihov posao je samo da verifikuju potpis. Ali neće. I pritom, neće da lupe pečat na original dokument (!) nego na overeni prevod (mislim, ti moraš da potpišeš oba). I onda ako ide u inostranstvo, apostil ide, opet, na prevod, jer je tu overa. Faktički ti onda u inostranstvo nosiš neovereni original, i nadaš se da će ti prihvatiti što uz njega prilažeš overeni prevod na srpski. Idiotizam

Link to comment

Berlinci i ostali koji se tako osecate,

sigurno postoji neki od onih besplatnih casopisa (i paralelno online stranica) koji sadrze program artsy fartsy desavanja po gradu, kao sto za FFM postoje Strandgut i Frizz? Znate li neka konkretna imena, pa da istrazim dalje? (Mislila sam da je ovaj Frizz regionalno podeljen te da postoji i berlinska varijanta, ali izgleda da pokriva samo Hesen)

Prvi rezultati pretrage su mi dali Zitty i Tip-Berlin, ali ne znam da li sam na dobrom putu? Ne interesuje me popis svih klubova, vec neki ~bolji pregled desavanja.

Bicu gore jedan vikend iduce godine pa da vidim da li ima neceg zanimljivog u to vreme, te da na vreme reagujem.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

E ajde vi gastosi u Njemačku, jeste nešto transportovali skorije iz Srbije za Njemačku?
Nameštaj, rasklopljen bi bio, jedan furgon kombi?




...shit has hit the fan ....

Link to comment

Javim ti iskustvo kad mrcnem pa me budu dovukli. Stalno mi na fb iskaču reklame za pogrebne usluge iz inostranstva.

Ne znam kakav odgovor očekuješ. Natovari se furgon i dotera. Na carini platiš našima kolko ti sledi, uzmeš od nemaca papire za povraćaj poreza na osnovu računa i to posle rešiš.

Link to comment

Ama zanima me koliko para okvirno i ima te li preporuke za neku firmu?
A ti ćeš da iskoristiš sad kad ovaj Tenis bude dovlačio priplodni materijal za farme, i to je ok...
[emoji3][emoji41][emoji12]




...shit has hit the fan ....

Link to comment

Hehe. 

To nemam pojma, bolje ovde neke naše da nađeš što imaju ekipu na carini. Računaj na minimum somića za čorbu i putarine. 

Inače kad smo kod pičkinog prijatelja, bio sam jedan dan na nekim ispitivanjima u bolnici pa sam u momentima dosade uzeo da čitam njemački grin pis magazin. Glavni članak na 10 strana bio je o 5 najgorih megakompanija na svetu  po ekologiju i zdravlje uopšte. Jedna od njih je tenis. Jedina kolko tolko lokalnog karaktera, sa prihodima manjim od recimo mekdonalca il nestlea ali istog reda veličine, dakle milijarde. A što se tiče onog što meću u meso, matijević je za njih onaj deda sa planine što od dodataka koristi samo so a meso dimi isključivo na bukovini.

Jebali smo ježa. 

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...