Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Izvod iz mk nije podobad za pravosnažnost jer nije upravni akt.

Tu sam htela najvise da ilustrujem kako razmisljaju. Imam dodatno pitanje, ako je apostil garant za X, ko je ili sta je onda garant za taj apostil? ;D

Ne znam, sinoc sam pricala o tom apostilu ponovo i neka logika je da, hajd da probam da iskazem misli koje su mi prosledjene, da taj apostil garantuje da je medjunarodni dokument X pravosnazan. U smislu da je korist medjunarodnog dokumenta to sto ne moras dodatno da ga prevodis.

 

Mi nismo imali takvu ruznu odiseju, vi ste to onako bas filmski imali (gledala si film "Zelena karta"? :D )

Izvod iz mk nije podoban za pravosnažnost jer nije upravni akt.
Link to comment

Bas svasta. Meni je nejasno u startu sto se to radi kroz opstinu, da li je to sad od kako su nase dozvole priznate? Ja sam srecom u startu imala od koga da cujem gde da idem za sve sa dozvolom.

ma to mi generalno ne smeta, smeta mi sto tamo rade ljudi za koje je cudo da mogu istovremeno da hodaji i disu

Link to comment

ili u Danskoj.

barem znam za par DE+ESP koji ovde u DE zive, pa im je ipak najjednostavnije bilo da se vencaju u Danskoj.

malo je komplikovan zakon za dance ako ce da se vencavaju sa non eu partnerom, neverovatno je da je zakon prijateljskije naklonjen spajanju familije ako su oba partnera van eu a jedan od njih ima boravak u danskoj. nesto sam nacuo o tome pa ne bih bas da tvrdim da je tako, znam da ima neka zajebancija. ja sam samo dosao da prokomentarisem da se aram ponasa ko neki ilija cvorovic :D

Link to comment

ma to mi generalno ne smeta, smeta mi sto tamo rade ljudi za koje je cudo da mogu istovremeno da hodaji i disu

Njemacki sluzbenik ne razmislja nego radi po principu uglednog primjera. Ako se slucaj od ranije moze iskopirati 1:1, bice odradjeno, ako se novi slucaj razlikuje 10% on nece znati ni kako da pocne, a kamoli da odradi onih istih 90%.

Link to comment
  • 2 months later...

Nemci su generalno u fazonu "Sve je to lepo sto je to kao nudge nudge wink wink medjunarodno, ali mi ne znamo koji je tamo cinovnik (citalj nepismeni seljak u Srbiji) izdao to". To ti je misljenje visoko obrazovanog coveka (kakva cuh i u npr. u novodobijenoj porodici) i odgovor jos i na situaciju gde sam imala dokument da nisam vencana, preveden, apostile takodje preveden (i to kako su rekli, preveden u Nemackoj a ne u tamo nekoj Srbiji), i onda to opet nije dovoljno jer jbga nije bas formulisano onako kako bi oni hteli, pa su to slali na proveru ne znam kom sudu sto sam platila jos 100 evra da bi onda rekli "sad mozemo da budemo sigurni da baaaaas nisi vencana".

nijemci razlikuju izmedju "Ledigkeitsbescheinigung", ovo je potvrda da nisi u braku i "Ehefähigkeitszeugniss", potvrda da u rodnoj zemlji ne postoji zakonska prepreka za sklapanje novog braka.

 

ergo, a ponarocito za razvedene osobe nije dovoljno dostaviti samo Ledigkeitsbescheinigung (potvrda da nisi u braku), njemacki maticar ce insistirati na Ehefähigkeitszeugniss, problemi nastaju jer se u srbiji po zdravoseljacki ove dvije stvari smatraju identicnim, to jest tesko je kod srpskog maticara uopste dobit dokument adekvatan njemackom Ehefähigkeitszeugniss...nije nemoguce, treba samo pritisnut malo srpsku stranu :D

 

just for the record

Link to comment

Da, samo što se te potvrde ne izdaju na obrascima sastavljenim po konvenciji kou je potpisala i nemačka i koje ima zakonsku obavezu da prihvati bez ikakve dodatne overe. Ovakve potvrde u slobodnoj formi su nešto drugo i tu ima smisla da se traži formulacija koja je u skladu sa domaćim zakonodavstvom. Uzgrad, ove dve stvari se u Srbiji ne smatraju istima, odnosno ako nisi u braku je samo jedna od smetnji koja ne postoji, a druge su (iz glave) isti pol, nedostatak poslovne sposobnosti i nedozvoljeno blisko srodstvo

Link to comment

Loše se sećaš, odnosno ne govorimo o istim stvarima. PRiča je počela oko međunarodnih obrazaca izvoda iz matičnih knjiga rođenih, venčanih i umrlih, koji ne da se ne razlikuju u srbiji od opštine do opštine nego ni u svim zemljama koje su potpisale i ratifikovale konvenciju.

Link to comment

vrlo dobro se sjecam, recmo internationalni rodni list, no problem, potvrda da nisi u braku i potvrda da ne postoji zakonska prepreka za sklapanje novog braka dvije razlicite stvari

 

na kraju krajeva je srpski maticar u potvrdu da nisi u braku ubacio dodatni pasus da ne postoji nikakva zakonska prepreka i to je bilo to...lakse neg pokrenut medjunarodni spor :D

Link to comment

jel neko pokusavao da radi povracaj poreza ove godine? konkretno, izdrzavanje roditelja?

naime, od ove godine se ne moze vise po mesnim zajednicama i slicnim ustanovama overiti potvrda o godisnjim primanjima.

ta potvrda je onda, uz izvod o primanjima, predavana za obracun poreza. i lepo sve funkcionasilo.

 

e, sad je pametna drzava srbija oduzela tu delatnost i predala je notarima. do sredine avgusta, nijedan od novosadskim notara nije imao pojma o cemu se radi. 

ako bi uspeli da ukapiraju o cemu se radi, onda nisu imali pojma da li ista mogu od toga da overe. tako da za ovu godinu sipak. :(

Link to comment

jel neko pokusavao da radi povracaj poreza ove godine? konkretno, izdrzavanje roditelja?

naime, od ove godine se ne moze vise po mesnim zajednicama i slicnim ustanovama overiti potvrda o godisnjim primanjima.

ta potvrda je onda, uz izvod o primanjima, predavana za obracun poreza. i lepo sve funkcionasilo.

 

e, sad je pametna drzava srbija oduzela tu delatnost i predala je notarima. do sredine avgusta, nijedan od novosadskim notara nije imao pojma o cemu se radi. 

ako bi uspeli da ukapiraju o cemu se radi, onda nisu imali pojma da li ista mogu od toga da overe. tako da za ovu godinu sipak. :(

 

Ne znam nista o konkretnom problemu, ali ako nisi u grupi onih koji moraju da rade obracun poreza na kraju vec to radis svojom voljom, imas fore 4 godine da uradis povracaj za ovu godinu. Skoro nam je rekla drugarica pravnica, i evo moj suprug je krajem leta podneo za prethodne godine kada to nije ucinio iz muske lenjosti i vec dobio resenja.

 

 

nijemci razlikuju izmedju "Ledigkeitsbescheinigung", ovo je potvrda da nisi u braku i "Ehefähigkeitszeugniss", potvrda da u rodnoj zemlji ne postoji zakonska prepreka za sklapanje novog braka.

 

ergo, a ponarocito za razvedene osobe nije dovoljno dostaviti samo Ledigkeitsbescheinigung (potvrda da nisi u braku), njemacki maticar ce insistirati na Ehefähigkeitszeugniss, problemi nastaju jer se u srbiji po zdravoseljacki ove dvije stvari smatraju identicnim, to jest tesko je kod srpskog maticara uopste dobit dokument adekvatan njemackom Ehefähigkeitszeugniss...nije nemoguce, treba samo pritisnut malo srpsku stranu :D

 

just for the record

 

Okej je to, ali zasto nisu u startu rekli da im takvo nesto treba, pa da pokusam da to i dobijem u Srbiji? Nego su sacekali da se vratim sa dokumentima koje su mi naveli (a nisu naveli oba), i onda kazu da to nije "to". S druge strane, ako mi zbilja nemamo pandan takvom dokumentu, zanima me, kako onda oni provere materiju?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

jel neko pokusavao da radi povracaj poreza ove godine? konkretno, izdrzavanje roditelja?

naime, od ove godine se ne moze vise po mesnim zajednicama i slicnim ustanovama overiti potvrda o godisnjim primanjima.

ta potvrda je onda, uz izvod o primanjima, predavana za obracun poreza. i lepo sve funkcionasilo.

 

e, sad je pametna drzava srbija oduzela tu delatnost i predala je notarima. do sredine avgusta, nijedan od novosadskim notara nije imao pojma o cemu se radi. 

ako bi uspeli da ukapiraju o cemu se radi, onda nisu imali pojma da li ista mogu od toga da overe. tako da za ovu godinu sipak. :(

 

Moji su mi jednom slali tu potvrdu pre par godina i ne znam da li cu slagati da su je overili u sudu. Verovatno lupam. BTW kako to inace funkcionise? Posaljes im na racun i uzmes tu overenu potvrdu i umanje ti prihod za xxx evra i to je to?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...