Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Gledaš pogrešan spisak, Nemačka jeste potpisnica

 

edit:

@pilots, ulete ovaj Hamlet :mad:

 

i da, nisam rekao da se bude drzak nego drčan - imaš pravo i insistiraš da se to tvoje pravo poštuje

Edited by aram
Link to comment

Meni je zbilja svejedno, ali na citiranom linku tog nema, verovatno je linkovan pogresan fajl u tekstu.

 

Dodato:

Izvini na pogresnom citanju reci. Ali i mi smo insistirali, toliko da je moj Nemac bio kod svakog sluzbenika u opstini sa istom pricom, pravima, zdravim razumom itd. I ta "glavna" zena je rekla isto. I sta je trebalo da uradimo onda po vama? Stvarno me zanima, da znam za drugi put.

 

Zaboravih da spomenem, za apostile su mi rekli i u nasoj ambasadi u Frankfurtu, tako da su izgleda ovde svi lose obavesteni.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ja sam isto donosio međunarodna dokumenta iz Srbije, ono što je trebalo prevedeno u Srbiji kod ovlašćenog prevodioca, a mislim da sam ponešto od toga i overio (tj. ne ja nego prevodilac) u ambasadi Nemačke. Kad mi prvi put nisu nešto hteli da prihvate, zamolio sam za  parče papira i olovku. Službenica me pitala zašto mi treba, ja rekao da želim pismenim putem da zatražim objašnjenje zbog čega ne prihvataju dokument koji su po nemačkom zakonu obavezni da prihvate... onda je sve nekako moglo. Nameravao sam da u tom zahtevu napišem i da mi je moj advokat to tražio, da bi imao osnova za podnošenje tužbe, ali nije bilo potrebno :)

Link to comment

Ja kao da je bilo pre 10 godina a ne u maju, sve sam nelepo potisnula :D secam se da si mi vec pricao to za papir i olovku :)

Morala sam da osvezim pamcenje posle tokom povratka kuci, oko cega smo se mi jurili po opstini, i zapravo nije bilo reci o nuznosti apostile, jer nisam tad mnogo razmisljala protiv nje posto su mi i u ambasadi rekli da treba, nego oko prevoda apostile i te dodatne obrade dokumenta o nevencanom stanju.

Link to comment

Potreban ti je apostil i vrlo verovatno da ces morati i njega da prevedes (ovaj deo zavisi od sluzbenika i opstine kako izgleda ali racunaj da ces i to prevesti). Ali to sto je medjunarodno i to sto su i Srbija i Nemacka u tome - nikom nista bez apostile.

Ja sam sad frisko imala posla sa tim, doduse sa medjunarodnim izvodom iz knjige rodjenih, ali ista ti je stvar.

 

Ako si u Nemackoj, najbolje pozovi svoju opstinu i pitaj, cuces isti odgovor.

moje iskustvo je da koliko ljudi iz opstine bilo sta pitam, toliko cu odgovora dobiti.

cak ni u policiji nisu znali da mi odgovore da li smem da vozim auto sa srpskom dozvolom, zvanicnim prevodom iste i dokazom da sam u procesu dobijanja njiove.

poslali me u opstinu iz koje su me par sati ranije poslali u policiju.

Link to comment

Moze biti, ja nisam imala tako losih iskustava, mozda zato sto je moja opstina dosta mala.

 

//Ali hmm to oko saobracajne dozvole itd. ni ne treba gledati sa policijom nego vec u kako-se-zove-to-mesto gde si isao da predas dozvolu (Führerscheinstelle?)? Ja naviknuta na to da se kod nas sve radi u MUPu sam bila prvo iznenadjena. (Takodje na polaganju je bio samo covek iz TÜV-a).

Moram priznati da moje iskustvo sa tom ustanovom je bilo sjajno, dosla sam bukvalno u 11:55 na salter, zena me ljubazno primila i odradila svoje, htela da mi uzme nasu dozvolu jer je tako po pravilu ali je onda proverila ipak (!) i kada je videla da imam i BE (to kod nas valjda ide po defaultu ili kako vec), rekla da mi ostavlja i nasu, dala da potpisem nesto da necu koristiti obe istovremeno i to je bilo to.

 

//BG trauma: pretprosla registracija auta u Beogradu i MUPu kod PA mosta, dolazim u 19:15 i zena se dere na mene (rade do 20 ali "kako to ne znam da rade do 19:30") i bukvalno baca na pod heftalicu, mislim da je dobila nervni slom. Vec sam mislila da nece biti nista od toga ali je odradila, nije cak ni jedno slovo u prezimenu pogresila.

Link to comment

ko sto rekoh, iz opstine su me poslali u policiju da pitam da li smem da vozim sa srpskom dozvolom, posto su mi, posle vise od mesec dana nejavljanja, saopstili da iz "tehnickih razloga" moj zahtev nije prosledjen pa da moram cekati nove cetiri nedelje.

Link to comment

ko sto rekoh, iz opstine su me poslali u policiju da pitam da li smem da vozim sa srpskom dozvolom, posto su mi, posle vise od mesec dana nejavljanja, saopstili da iz "tehnickih razloga" moj zahtev nije prosledjen pa da moram cekati nove cetiri nedelje.

Bas svasta. Meni je nejasno u startu sto se to radi kroz opstinu, da li je to sad od kako su nase dozvole priznate? Ja sam srecom u startu imala od koga da cujem gde da idem za sve sa dozvolom.

Link to comment

joj venčanje u Nemačkoj i papirologija, nešto što želim zaboraviti :D

da, i ja sam morala da dobijem neku specijalnu potvrdu od nekog suda u Kelnu no ja sam imala običnu krštenicu prevedenu kod sudskog tumača)

a moj muž je morao da dobije neku potvrdu iz španske ambasade, kontam da je posredi nešto oko fiktivnog braka "jadne srpske seljančice sa moćnim EU građaninom" jer smo morali oboje da idemo tamo sa još dvoje drugara kolega gde su nas sve posebno ispitivali ono tipa gde ste se upoznali, šta rade njegovi/njeni mama tata brat sestra pas i kravata, itakoto

 

što se tiče birokratskih ustanova, i moje je iskustvo koliko službenika toliko mišljenja, instrukcija, upustava (čak su me vrlo glupo zajebali za radnu dozvolu svojevremeno no hvala im, da nisu, možda se ne bih tako lako odlučila da krenem drugim putem)

 

što se tiče apostila i "nepismenih Srba seljaka", i Srbi su mi tražili apostil na jedan nemački dokument izdat od zvaničnih organa i preveden od sudskog tumača sa sve pečatom

no sam morala i apostil i prevod istog, tek onda je bilo sve OK

 

 

i tako...

Link to comment

joj venčanje u Nemačkoj i papirologija, nešto što želim zaboraviti :D

da, i ja sam morala da dobijem neku specijalnu potvrdu od nekog suda u Kelnu no ja sam imala običnu krštenicu prevedenu kod sudskog tumača)

a moj muž je morao da dobije neku potvrdu iz španske ambasade, kontam da je posredi nešto oko fiktivnog braka "jadne srpske seljančice sa moćnim EU građaninom" jer smo morali oboje da idemo tamo sa još dvoje drugara kolega gde su nas sve posebno ispitivali ono tipa gde ste se upoznali, šta rade njegovi/njeni mama tata brat sestra pas i kravata, itakoto

 

što se tiče birokratskih ustanova, i moje je iskustvo koliko službenika toliko mišljenja, instrukcija, upustava (čak su me vrlo glupo zajebali za radnu dozvolu svojevremeno no hvala im, da nisu, možda se ne bih tako lako odlučila da krenem drugim putem)

 

što se tiče apostila i "nepismenih Srba seljaka", i Srbi su mi tražili apostil na jedan nemački dokument izdat od zvaničnih organa i preveden od sudskog tumača sa sve pečatom

no sam morala i apostil i prevod istog, tek onda je bilo sve OK

 

 

i tako...

 

Tu sam htela najvise da ilustrujem kako razmisljaju. Imam dodatno pitanje, ako je apostil garant za X, ko je ili sta je onda garant za taj apostil? ;D

Ne znam, sinoc sam pricala o tom apostilu ponovo i neka logika je da, hajd da probam da iskazem misli koje su mi prosledjene, da taj apostil garantuje da je medjunarodni dokument X pravosnazan. U smislu da je korist medjunarodnog dokumenta to sto ne moras dodatno da ga prevodis.

 

Mi nismo imali takvu ruznu odiseju, vi ste to onako bas filmski imali (gledala si film "Zelena karta"? :D )

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Tu sam htela najvise da ilustrujem kako razmisljaju. Imam dodatno pitanje, ako je apostil garant za X, ko je ili sta je onda garant za taj apostil? ;D

Ne znam, sinoc sam pricala o tom apostilu ponovo i neka logika je da, hajd da probam da iskazem misli koje su mi prosledjene, da taj apostil garantuje da je medjunarodni dokument X pravosnazan. U smislu da je korist medjunarodnog dokumenta to sto ne moras dodatno da ga prevodis.

 

Mi nismo imali takvu ruznu odiseju, vi ste to onako bas filmski imali (gledala si film "Zelena karta"? :D )

Ma nisam ništa loše mislila, samo sam htela da kažem da je ljubav očigledno obostrana :D

 

Inače ja ič ne razumem te apostile i zašto nekad treba a nekad ne, kad mi kažu da treba ja uradim i to je to... :možda_sam_ovca:

 

Bila Zelena karta, jašta :) 

Možda je sve to bilo tako blesavo jer su se državljanin X zemlje i državljanka Y zemlje venčavali u Z zemlji a svugde ima da neko misli da je neko drugi nepismeni seljak™ i onda eto opšte žurke :lol:

Što je najsmešnije, ispitivali smo mi i mogućnosti venčanja u Srbiji ili Španiji ali ispade najjednostavnije u Dojčlandiji :D

Link to comment

ili u Danskoj.

barem znam za par DE+ESP koji ovde u DE zive, pa im je ipak najjednostavnije bilo da se vencaju u Danskoj.

Ih pa ja imam jedan "propali brak" u Danskoj, još iz prošlog veka ;-).

Inače samo da javim onaj "omladinac" iz familije što sam pitao kako će za Hamburg i da sredi papire, ima te papire već mesec i jače "residence card of a family member of a union citizen". I pre 15 dana našao šljaku u nekoj danskoj firmi....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...