Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

On 30. 11. 2023. at 16:43, Venom said:

 

jesam, pre slanja zahteva da vidim da li sam u spisku. juče gledam bez promena, danas:

 

41, АМБАСАДА РС БЕРЛИН, TAUBERTSTRASSE 18, 14193 БЕРЛИН, НЕМАЧКА, ИНОСТРАНСТВО

 

eto, izgleda da su rešili, hvala.

 

Da ne zaboravim: ponesi vodu, grickalice i nešto za zabavu jer se svaki put čekalo barem sat i po vremena. Prošli put za parlamentarne su blokirali ulaz, da bi glasali drugari i porodica određene političke opcije (a nije sns) pa se čekalo 3-4 sata. Ne očekujem ništa manje ni ovog puta.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
17 minutes ago, Amos said:

Bila i neka tuča beše zbog toga? 

 

Nije bila tuča, više kurčenje, dizvineš jer su bezobrazni i mnogo jaki kad su u gomili. Samo gužva i gurkanje. Imbecilna situacija. Član biračkog odbora rekao drugarima da se poredjaju ispred ulaza u zgradu i da ne puštaju nikog osim koga on odredi. Dodju, parkiraju ispred, izljube se sa svima, popričaju, udju, glasaju i tako skoro 4 sata na vrlo neprijatnih 2-3 stepena iznad nule a sve to dok bukvalno 500 ljudi čeka u redu u gleda i ne može ništa da uradi osim da negoduje. Džaba ti Nemačka, Balkan teško izlazi iz pojedinih.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
10 hours ago, Baldrick S. said:

 

Nije bila tuča, više kurčenje, dizvineš jer su bezobrazni i mnogo jaki kad su u gomili. Samo gužva i gurkanje. Imbecilna situacija. Član biračkog odbora rekao drugarima da se poredjaju ispred ulaza u zgradu i da ne puštaju nikog osim koga on odredi. Dodju, parkiraju ispred, izljube se sa svima, popričaju, udju, glasaju i tako skoro 4 sata na vrlo neprijatnih 2-3 stepena iznad nule a sve to dok bukvalno 500 ljudi čeka u redu u gleda i ne može ništa da uradi osim da negoduje. Džaba ti Nemačka, Balkan teško izlazi iz pojedinih.

 

:blink::blink::blink::blink:

 

Ja sam jednom glasala u Frankfurtu, bilo sve opusteno.

Link to comment

Cekajte, da pitam ovde, posto sam pglu, u inostranstvu mozete da glasate samo na predsednickim, sto sam propustio ili su debili, pa me nisu updateovali za lokalne/pokrajinske?

Link to comment

Što je zanimljivo zato što je glasanje i za ljude koji su privremeno, recimo na dan izbora, u inostranstvu... nema logike da im se ne dopusti glasanje na lokalu. Ali mislim da je to samo iz praktičnih razloga, jer bi morali da imaju na stotine kutija za lokalne izbore, ili da ručno razvrstavaju potencijalno stotine listića.

Možda će jednom dana biti moguće glasanje poštom. 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Što je zanimljivo zato što je glasanje i za ljude koji su privremeno, recimo na dan izbora, u inostranstvu... nema logike da im se ne dopusti glasanje na lokalu. Ali mislim da je to samo iz praktičnih razloga, jer bi morali da imaju na stotine kutija za lokalne izbore, ili da ručno razvrstavaju potencijalno stotine listića.

Možda će jednom dana biti moguće glasanje poštom. 

 

U stvari je zakon takav vec godinama, da ne kažem decenijama ne zbog kutija i listića nego zbog toga što je neko tako odlučio a razlog je relativno (ne)logičan, zavisi kako gledaš na njega. Glasanjem na predsedničkim/parlamentarnim izborima daješ svoj glas predstavničkom telu koje kreira i sprovodi politiku tvoje zemlje, pa s te strane se razmišljalo kad se pisao zakon da se gleda makro efekat glasača na političko/ekonomsku situaciju dok je glasanje na lokalnim izborima više stvar tih mikro politika, tipa day to day stvari i da zakon ne može (ne želi?) da utvrdi da li je neko van zemlje dan ili 12 godina pa stoga i omogućavanje glasanja samo na predsedničkim/parlamentarnim izborima. Plus ima i toga da je malo neprakticno i manje više neizvodljivo da se odvajaju listići u RIKu iz svake opštine/grada i šalju namenski tamo gde se zahteva. Zamisli imaš 1000 ljudi koji glasaju u Berlinu a od toga, lupam 800 ljudi sa juga srbije iz 35 razlicitih opština/gradova, što zahteva 35 kutija plus 200 ljudi sa severa iz 60 opština/gradova što traži dodatnih 60 kutija a pri tome ni na jednom glasanju na svetu nije dozvoljeno mešanje listića. Da se ja pitam a nije da nisam nekada i predsednički izbori bi morali da imaju granicu do kada dozvoljavaš ljudima koji ne žive u Srbiji da na istim glasaju? Ako si proveo preko 5 godina van zemlje? 8? 10? Ako si odjavljen iz zemlje sa prijavljenim prebivalištem negde vani. Ustvari je ovo politička odluka sa jedne strane jer koja god vlast vlada barem 60% glasova dijaspore idu njima a praktična sa one strane da je nemoguće da se implementira, jer ako si državljanin imaš pravo glasa (ako si u zemlji)

  • +1 1
Link to comment

Jeste ovo za lokalne jedino izvodljivo postom, da se salje direktno na opstine gde se glasalo.

 

Glasanje dijaspore, ovakvo kakvo je sada i inace nema nekog smisla i treba ga ukinuti.

Prosle godine 30 hiljada glasalo, 15 hiljada za sns.

 

Tih 30 hiljada je u najboljem slucaju 2% dijaspore, ne znaci nikome nista.

Link to comment

Sa jedne strane je neustavno da nekome uskratis pravo glasa, koje već krsis time sto tom nekom uskracujes pravo glasanja na lokalnim izborima a sa druge strane imaš desetine hiljada ljudi koji žive godinama/decenijama van zemlje i sa istom imaju dodir jednom godisnje kad dodju na letovanje od 7 dana sa eventualnom mogućnošću, tipa kada bi 90% dijaspore izašlo da glasa da drastično promeni tok izbora, na koju god stanu oni da idu. Zamisli da samo u Nemačkoj, Austriji i Svajcarskoj imaš oko milion ljudi iz Srbije. Neka je 80% punoletno to je praktično 1/6 ukupnog broja birača na biračkom spisku. Pa onda tu dodaj ostatak dijaspore, tipa USA, Kanada, Britanija, Australija, Francuska...komotno dolaziš skoro do 2.5 miliona glasača (konzervativno) što je malo više od trećine glasačkog glasačkog tela, koje bi komotno moglo da menja političku mapu Srbije a da u njoj pojedinačno provede izmedju 10-20 dana godišnje.

  • +1 1
Link to comment

Ne znam kako su na kraju objasnili onih 67% glasova turske dijaspore za Erdogana, ali znam da su se bavili time nedeljama. Isto tako je neobjasnjivo i ovih 50% za sns, opet veci % nego u Srbiji. Dakle bez medijskog mraka, bez pritiska, bez kupovine glasa, bez mogucnosti gubitka posla i sta se sve ne koristi kao opravdanje...zasto bi se neko u Minhenu cimao, prijavljivao i onda na kraju glasao za njih? Kakav je to profil ljudi?

Edited by bebaguza
Link to comment

Super je Njemacka, u Minhenu manja guzva na ulicama nego u Mitrovici, da ne pominjem Novi Sad i Beograd koji su jezivi. Jeste da su ljudi ubijeni u pojam maksimalno i da svi deluju ko zombiji ali mogao bi da zivim ovde sa jedno 7-10 hiljada evra mesecno, ne bi mi smetali ni zombiji ni zima ni nista. 

  • +1 2
  • Haha 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...