Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

edit: I, da, ja svakome preporucujem da ode do Tivolija i poseti Villa d'Este. 45 minuta kolima od centra Rima. Usput se moze svratiti i u Villa Adriana.
E super me podseti, Tivoli mi je na must see listi vec duze vreme, a nikako da odem. Kako se stize busom? Citam neko uputstvo sa presedanjem kod Ponte Mammolo, pa me zanima da li taj bus koji tu uhvatim staje blizu Villa d'Este ili? Je l mi vazi ATAC nedeljna karta ili kupujem posebnu? Plus - koliko vremena da planiram za izlet? Nadam se da je pola dana dosta?
Link to comment

e, jbga, ja se tamo uglavnom vozim kolima :)ako ti treba posebna karta, bolje uzmi neko vozilo (makar i na dva tocka) na jedan dan, doci ce ti isto, a bice ti mnogo udobnije. pola dana je dovoljno, ali preporucujem i da se overi ovo mestasce uz obavezan silazak u vinski podrum. onda ce potrajati ... ali vredi.

Link to comment

Zanimljivo:-) Mozda i prespavam ovde ako bude mesta, bas su im cakane sobe na slikama. Sto se tice prevoza, na zalost - ne vozim:-( ni dvotockase od (relativno) nedavnog loma noge. Mozda pristanu moji rimski prijatelji da me voze:-) Jos uvek me mami Bomarzo ali izgleda da je tamo komplikovano stici javnim prevozom (morala bih u Viterbo, pa odande lokalnim busom, koji ne ide popodne...) Nego, je l jeo neko u piceriji Est Est Est - sad trazim jeftina mesta za rucati, i ona mi bas iskace na silnim sajtovima?

Link to comment

Ako ces da jedes picu, onda ne bacaj pare, najbolje su pice "al taglio"ako znas italijanski, evo ti link za jdan koristan blog o rimu. imas tu negde i glasanja za najbolju poslasticarnicu, pizzeriu, pizzeriu "al taglio" savete gde izaci uvece...

Link to comment
E super me podseti, Tivoli mi je na must see listi vec duze vreme, a nikako da odem. Kako se stize busom? Citam neko uputstvo sa presedanjem kod Ponte Mammolo, pa me zanima da li taj bus koji tu uhvatim staje blizu Villa d'Este ili? Je l mi vazi ATAC nedeljna karta ili kupujem posebnu? Plus - koliko vremena da planiram za izlet? Nadam se da je pola dana dosta?
Vratila sam se prekjuče sa dvonedeljne ture po Italiji - i meni su Villa Adriana i Villa d'Este bile must-see. Nije nikakav problem otići i bus-om. Polazi sa metro stanice P.Mamolo - tu kupiš kartu (2 evra) do Villa Adriana (bus ide za Tivoli ali je Hadrijanova vila nekoliko kilometara pre Tivolija). Samo zamoli vozača da ti kaže gde da sidješ jer inače nema nikakve oznake. Tu možeš da pitaš lokalce da te upute dalje (ima neka kafanica baš na toj stanici) - ja sam imala odštampanu mapicu sa Interneta ali sam ipak morala da pitam u kafeu na toj stanici za prvu orijentaciju. Ustvari prva ulica desno i već na sledećoj raskrsnici imaš putokaz, nije daleko. Posle obilaska Villa Adriana (ulaz 6.5 evra, a preporučujem i audio guide jer i pored tabli bez priče ti se može sve činiti smao kao gomila rimske opeke +4 evra, ili bar uzmi mapu) išla sam za Tivoli, samo je ta stanica mnogo bliže - pitaj na biletarnici da te upute, karta se kupuje u kafeu prekoputa i iznosi 1 evro. Sama Villa d'Este je veoma blizu centralnog trga u Tivoliju i ima dovoljno putokaza do nje (ulaz je isto 6.5e). Za povratak sam išla isto busom u Rim sa tog trga, ali mislim da je bolje da sam išla vozom - desilo mi se da udejm u bus koji ide okolo, umesto direktno, bilo mi je zanimljiv countryside sa ovcama i sl, ali ako žuriš a i zbog moguće gužve na putevima - možda je voz (po sličnoj ceni 2-3 evra) bolja varijanta za povratak iz Tivolija.Meni je to bio celodnevni izlet, bus vozi oko sat vremena, do Villa Adriana možeš samo busom, a do/od Tivolija imaš varijantu sa vozom (ali mislim ne od Terminija - vidi na trenitalia.com). Edited by Lucia
Link to comment

Hvala apotekarici, Kabezi, aramu i Lucii. :) Posle razmatranja vaših predloga, tri dana mi deluju kao milisekunda. Kako ću ja to postići?! U stvari, kad odbijem bar pola dana (dan?) na Vatikan i još toliko, sigurno, na Tivoli, pa kad ću uopšte i tumarati Rimom? :(

U blizini je i crkva Santa Maria Maggiore, a ako krenes da se spustas dole naicices na crkvu Svetog Petra u Lancima (gde je Mikelandjelov Mojsije) i, uopste, u tom kraju ima mnogo toga zanimljivog, a nije opsednuto turistima.
Impresionirana sam poznavanjem materije. :-) Ovo je u planu, a za ostalo ću videti da li ću imati vremena da se mucam sama.
U Rimu u EUR-u nalazi se Museo della Civilt? Romana
Fenomenalno izgleda, ali teško da ću stići ovaj put.
edit: I, da, ja svakome preporucujem da ode do Tivolija i poseti Villa d'Este. 45 minuta kolima od centra Rima. Usput se moze svratiti i u Villa Adriana.
Ovde će da me vode. Već skakućem od sreće.
Link to comment

U vezi jeftine hrane u Rimu - od pica (na parče - a prave ih i tanke i debele, i u četvrtastim i u okruglim plehovima, i na metar...) ne možeš pobeći. I od sladoleda koji je svuda u Italiji odličan i ogroman, ja volim one kremaste varijante. Pri tome ako želiš da probaš nešto originalno rimsko onda uzmi tartufo u Tre Scaline na Piazza Navona. Take away verzija je 4 evra što bi inače bilo mnoooogo sladoleda - tartufo je tu 4 evra, dok su dva ukusa sladoleda samo 2, a tartufo je jedna kugla kremastog sladoleda od tamne čokolade sa komadićima krckave crne čkolade, untra je trešnja a gore kapa od šlaga - ali je bio must, bar u mom DK vodiču :)Na stanici Termini imaš dva jeftina self-service restorana: prvi je u prizemlju kod izlaska na Via Masala a drugi na galeriji na suprotnom izlazu. Mislim da je to ekonomična i pogodna varijanta. U centralnijoj zoni nisam naišla ne neki tako veliki self-service, ali možda izguglaš neki.Od muzeja i galerija preporučujem naravno vatikanske i kapitolske muzeje, ali i Villa Borghese - za nju je vikendom obavezna prethodna rezervacija, ja sam bila radnim danom i oko 10h kupila sam kartu sa ulaskom tek oko 13h. A unutra Berninijeve skulpture (Otmica Persipine, Apolon i Dafne, David), Karavadjove slike (Bolesni Bahus, Jovan Krstitelj - ona kontroverzna varijanta, Madona sa zmijom) i još mnogo šta drugo... Dok čekaš na ulaz šetnja vrtovima Villa Borghese je veoma prijatna a u blizina je i prelepa Villa Julia u kojoj je etrurski muzej - glavni eksponat im je bračni sarkofag.

Edited by Lucia
Link to comment
Kako ću ja to postići?! U stvari, kad odbijem bar pola dana (dan?) na Vatikan i još toliko, sigurno, na Tivoli, pa kad ću uopšte i tumarati Rimom? :(
Ne brini, centar Rima je relativno mali, pa mozes da ga obidjes peske za pola dana (ukljucujuci i kafu na nekoj Piazza). Za Vatikan - prolazno vreme pola dana, pod uslovom da se "usredsredis":-) i da ne cekas mnogo u redu (uzgred, muzeji Vatikana ne rade nedeljom - proveri za svaki slucaj na sajtu). Najbolje je da pohitas ujutro i budes medju prvima - prvo idi u Muzeje, a onda u Crkvu Svetog Petra. A ostale "mainstream" atrakcije obilazis za dan (opet, ukljujuci i klopu u Trastevereu). Pazi - ja sam se naterala da udjem u Koloseum tek iz treceg ili cetvrtog pokusaja - nekako me bas nije zanimalo da vidim kako izgleda iznutra. Mnogi moji poznanici su ga takodje preskocili zarad Foruma i nekih zanimljivijih mesta - ali, to je opet, stvar licnog ukusa i organizacije. Tako da, iako si samo tri dana u Rimu, imaces sigurno makar jedno popodne za tumaranje:-)
Na stanici Termini imaš dva jeftina self-service restorana: prvi je u prizemlju kod izlaska na Via Masala a drugi na galeriji na suprotnom izlazu. Mislim da je to ekonomična i pogodna varijanta. U centralnijoj zoni nisam naišla ne neki tako veliki self-service, ali možda izguglaš neki.
Ima i Brek (ali predlazem guglanje, ja bas ne mogu da se setim gde sam naletela na isti) - to je po mom misljenju najbolji value for money kad su u pitanju self service restorani. Hvala za tips za Tivoli, sad sam pronasla voz - krece sa Roma Tiburtina i verovatno cu tako i ici.
Link to comment
Za Vatikan - prolazno vreme pola dana, pod uslovom da se "usredsredis":-) i da ne cekas mnogo u redu (uzgred, muzeji Vatikana ne rade nedeljom - proveri za svaki slucaj na sajtu). Najbolje je da pohitas ujutro i budes medju prvima - prvo idi u Muzeje, a onda u Crkvu Svetog Petra.
Ne rade nedeljom, osim poslednje nedelje u mesecu kada je ulaz besplatan. Meni se zalomila ta nedelja, ali su izgleda i svi ostali posetioci grada Rima došli na istu ideju ;) pa sam čekala više od dva sata u redu. Došla sam nešto pre 9, kada se otvaraju, a ušla posle 11:00. Pola dana je sasvim dovoljno, naravno pod uslovom da se pripremiš - Sikstinska kapela je pri kraju putanje, samo gledaj da iz nje ne izadješ na izlaz za grupe jer ćeš tada propusti još nekoliko prelepih hodnika.
A ostale "mainstream" atrakcije obilazis za dan (opet, ukljujuci i klopu u Trastevereu). Pazi - ja sam se naterala da udjem u Koloseum tek iz treceg ili cetvrtog pokusaja - nekako me bas nije zanimalo da vidim kako izgleda iznutra. Mnogi moji poznanici su ga takodje preskocili zarad Foruma i nekih zanimljivijih mesta - ali, to je opet, stvar licnog ukusa i organizacije.
Možeš kupiti objedinjenu ulaznicu za Koloseum, Forum i Palatin i to najbolje na ulazu u Forum, gde je mnogo manja gužva na biletarnici nego kod Koloseuma. Ulaznica važi za dva dana, ali svaki lokalitet možeš samo jednom posetiti. Iako, kako su Forum i Palatin povezani to se odnosi samo na njihove odvojene ulaze. Unutra, možeš bez problema preći sa jednog na drugi lokalitet. I meni je Koloseum manje impresivan iznutra, nego spolja.A za tumaranje, meni je lep deo od Piazza Navona prema Tibru i Castel San Angelo. Za razliku od toga, slično uske uličice ali prljavije (prilično zaudaraju na fekalije čak i za rimske) oko Campo di Fiore bih zaobišla, ako si u vremenskoj stisci - iako na samom trgu bude zanimljivih uličnih zabavljača. španske stepenice ostavi za neko sunčano popodne, da tu malo posediš - možda u povratku sa Piazza del Popolo. A kad si kod obavezne Piazza Navona, u blizini je Panteon koga vredi videti. A ako želiš ponovo u Rim, obavezno ubaci novčić u Fontana di Trevi ;)
Hvala za tips za Tivoli, sad sam pronasla voz - krece sa Roma Tiburtina i verovatno cu tako i ici.
Dok sam planirala put, mislila sam isto da ću vozom i odštampala timetable (bez ideje kako ću od Tivolija do Villa Adriana), a onda sam se malo raspitala u jednom turističkom info punktu, i oni su mi kao i moj DK vodič preporučili bus od P.Mamolo. I to je bilo ok, jer do Villa Adriana nema drugog javnog prevoza, a bus ide često, na 20-30min, voz mislim da ide na sat vremena. Samo mislim da je u povratku bilo bolje da sam duže ostala u samom Tivoliju, a onda sa njihove železničke stanice (koja je u centru) nazad za Rim. Edited by Lucia
Link to comment

Samo nekoliko ispravki mojih prethodnih postova:Onaj Karavadjov provokativni Jovan Krstitelj (sa ovnom, u pozi "golaća" sa svoda Sikstinske kapele) nalazi se u Kapitolskim muzejima, a ne u Galeriji Borgeze kao što sam napisala. Izvinjavam se na "kradji", a tu gde sam ga smestila (izmedju Bolesnog Bahusa i Madone sa zmijom) nalazi se David (autoportret u odsečenoj Golijatovoj glavi - pokajnički period). U istoj prostoriji je još par Karavadjovih slika na naspramnom zidu, možda je tu drugi Jovan Krstitelj iz kasnije faze (umorni dečak otečenih nogu, bez erotskog naboja) - ali ne onaj najpoznatiji koji je dakle na Kapitolu. Izvinjenje cenjenom auditorijumu i galerijama - stalno mi se dešava da posle nekoliko galerija i muzeja ispremeštam u glavi gde sam šta videla. Sada bar nisam premestila u drugi grad.I nekoliko slovnih grešaka: Via Marsala, Villa GiuliaSetila sam se da sam najukusnije parče pice (volim tanko testo, a gore bogato pokriveno) jela u uličici koja od trga ispred Panteona vodi ka Piazza Navona. Ako stojiš na izlazu iz Panteona onda je to ulica gore levo, a mini picerija je blizu sa desne strane (imaju i sicilijanske arančine).

Link to comment
Onaj Karavadjov provokativni Jovan Krstitelj (sa ovnom, u pozi "golaća" sa svoda Sikstinske kapele) nalazi se u Kapitolskim muzejima, a ne u Galeriji Borgeze kao što sam napisala. Izvinjavam se na "kradji", a tu gde sam ga smestila (izmedju Bolesnog Bahusa i Madone sa zmijom) nalazi se David (autoportret u odsečenoj Golijatovoj glavi - pokajnički period). U istoj prostoriji je još par Karavadjovih slika na naspramnom zidu, možda je tu drugi Jovan Krstitelj iz kasnije faze (umorni dečak otečenih nogu, bez erotskog naboja) - ali ne onaj najpoznatiji koji je dakle na Kapitolu. Izvinjenje cenjenom auditorijumu i galerijama - stalno mi se dešava da posle nekoliko galerija i muzeja ispremeštam u glavi gde sam šta videla. Sada bar nisam premestila u drugi grad.
Kad već pričamo o Karavađu - must see je i crkva Santa Maria (npr.) di Poppolo, na Piazza di Poppolo (ako lupetam na italijanskom, ignorisite) - blizu stepenica koje vode na vidikovac Pincio i ulaza u stanicu Metroa. E ta crkva je napravljena na mestu gde je (ako se dobro secam price) sahranjen Neron, pa se, prema legendi tu dugo pojavljivao njegov duh da bi naposletku bila sagrađena crkva u kojoj se, izmedju ostalih, nalaze dve Karavađove slike. A ulaz - besplatan. Ima još takvih mesta (najčešće su u pitanju crkve) gde mogu skroz mufte da se pogledaju Mikelanđelova, Berninijeva ili Karavađova dela - i to je jedna od najboljih stvari u Rimu.
Link to comment
Kad već pričamo o Karavađu - must see je i crkva Santa Maria (npr.) di Poppolo, na Piazza di Poppolo (ako lupetam na italijanskom, ignorisite) - blizu stepenica koje vode na vidikovac Pincio i ulaza u stanicu Metroa. E ta crkva je napravljena na mestu gde je (ako se dobro secam price) sahranjen Neron, pa se, prema legendi tu dugo pojavljivao njegov duh da bi naposletku bila sagrađena crkva u kojoj se, izmedju ostalih, nalaze dve Karavađove slike. A ulaz - besplatan. Ima još takvih mesta (najčešće su u pitanju crkve) gde mogu skroz mufte da se pogledaju Mikelanđelova, Berninijeva ili Karavađova dela - i to je jedna od najboljih stvari u Rimu.
E da, u Santa Maria del Popolo su dva velika platna: Preobražaj sv Pavla i Raspeće sv Petra, a u crkvici San Luigi dei Francesi (kod Navone i Palazzo Madama) još tri značajnija platna (iz ciklusa o sv Mateji) nabijene u porodičnu kapelu za koju su i radjena. Na nesreću sada su bila potpuno zaklonjene skelama, u toku je neka restauracija a ne sećam se kada se završava. Mogla sam samo da vidim jednako razočarane posetioce, kako žure ka toj kapeli (poslednja levo od oltara) i onda zapanjeno šire ruke: "šta je ovo!?". Nadam se da će uskoro skloniti skele. Inače u obe crkve, slike je moguće videti osvetljene samo pritiskom na dugme, očekuje se dobrovoljni prilog pritom (mada nije obavezan) ali uvek se nadje neko da to uradi, dok ostali besplatno kibicuju :)Barokne crkve u Trastevere imaju sjajne skulpture ali ja nisam imala sreće. U San Francesco a Ripa stigla sam za vreme mise pa mi nije bilo prijatno da šetkam i tražim Berninijevu Ludoviku, kao drugi put ću pa me posle put nije naveo. Trastevere me inače nije ponovo privukao, više sam očekivala, ali mi je sad žao što nisam ponovo prošetala i ušla i u Santa Cecilia (zbog istoimene skulpture). Takodje mi je promakla Santa Maria della Vittoria kod Koloseuma, u kojoj je Berninijeva Ekstaza sv Tereze, ali kako sam se sad oduševila Berninijem neki sledeći put neće :)
Link to comment

putujem u rim za prvi maj na 7-8 dana kolima, pa mi treba savet u vezi okolnih mesta na brdima oko rima. znaci, koja mesta treba posetiti, da li je bolje ici kolima iz rima ili busom/tramvajem/cime god vec?isto tako za napulj, da li je dovoljan jedan celodnevni izlet do tamo iz rima, ili je mozda bolje prespavati tamo..pozdrav

Link to comment

Jutros sam se vratila, i evo par utisaka "na brzaka" a detaljniji izvestaj sa slikama ovih dana:- posto je vreme bilo bzvz, Tivoli cu konzumirati neki drugi put. Ista ta kisa mi je pokvarila i kupovinu na omiljenom buvljaku (Porta Portese) ali to je ni po jada - dok sam ja dzoprila ispod neke nadstresnice na pijaci, u centru je stradala parada povodom (ako se ne varam) 2752. rodjendana Rima. A bas je trebalo da bude zanimljivo, sa sve performansom u kom Oktavijan proglasava svog naslednika, itd.- cene su, usudicu se da procenim, vise u odnosu na one koje sam ostavila prosle godine (mislim na sve - osim gradskog prevoza i karata za muzeje). Tako da sam morala da pronadjem alternativne nacine ishrane (pijaca - supermarket - restorani u sirotinjskim krajevima) a u centru sam popila ukupno jedan kapucino, da me mine zelja- ova prethodna stavka dovela je do procvata ulicnih tezgi, kojih je i ranije bilo, ali sada ih ima deset puta vise- zemljotres u Akvili je ostavio mnogo groznije posledice u poredjenju s onim sto smo videli na teveu. - zbog cega su (prirodno) svi blago sjebani, ali, zivot uveliko tece dalje- sto je hotel blizi centru dorucak je gori- a isto vazi i za enterijer- pa iako cete u sobi samo da prespavate ipak razmislite malo pre nego sto bukirate ili makar procitajte sta kazu na tripadvisor. Sta god da radite, ne rezervisite Flower Garden, pa tacno da je jedini sa slobodnim sobama. Osim ako bas ne zelite da se tusirate hladnom vodom i slusate sta komsije Nemci (Dertour je agent) pricaju u sitne sate, kroz zidove debljine fascikle- sta bi s trecom linijom metroa? Gde nestadose gradjevinci?- zavrseni radovi na fontani "Cetiri reke" na pjaci Navona, ali pored iste (fontane) nikla nova skela- stigle jagodei tako. Da ne prepricavam sve sto sam od pocetka topica pisala, dodacu ovih dana nove slike i par pricica. @Nenad - mozes da ostanes jedan dan, ali nece da se bace ni dva, pa ni tri. Napulj je solidno veliki i iako nema tako obilatu kulturno - umetnicku ponudu kao Rim, ima tu drugih zanimacija. A najveca je grad kao takav.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...