Jump to content
IGNORED

Voće


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Obožavam: jagode, dinju, lubenicu, trešnje, kajsije, maline, divlje kupine, jabuke petrovače, dud i od egzotike dobar mango, jackfruit i davio bih se u durianu

 

Volim: jabuke čvrstog mesa, ali ne kisele, poput breburna, pink lady i slično, kruške i breskve, borovnice, ribizle, ogrozd, pomorandže, mandarine, banane, ananas, mušmule

 

Ne volim : ajdared, greni smit i  brašnjave jabuke, višnje, gajene kupine i grejpfrut

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, gospa buba said:

durian sam gledala na televizoru kako gaje. na shta to lichi, da li se opisati?

 

Jeo sam ga u Vijetnamu, dobro pripremljen na iskustvo i spreman i da mi se zgadi. Ali nije. Dugo sam čekao da nađem dobar (prijatelji Singapurci me naučili) i pred kraj putovanja, na pijaci na malom ostrvu Phu Quoc, našli smo šta treba. 

 

Miris jeste drugačiji od svega poznatog i jako intenzivan. Definitivno ima neprijatnu notu (zbog koje mnogi ne mogu da ga jedu) , nešto između smrdljivog sira (munster recimo), kuvanog luka i nečeg sumporastog, kao kuvana jaja možda. Međutim, iza toga  ima miris i nečeg slatkasto - tropskog, breskvastog i nečega što, možda, podseća na marcipan.

 

Teško mi je da objasnim, ni sa čim sličnim se nisam sreo. Struktura je ekstremno kremasta, poput putera, nije jako slatko i veoma je prijatno. Smazali smo jedan, a odmah posle i drugi. Aroma ostaje u ustima satima, a voće na štandu se oseti par desetina metara unaokolo.

Posle smo se tri naredna dana davili u tome. 

Probao sam i kolačiće, žele i slatkiše od duriana, ima ih ponekad i u BG u kineskom TC, ali to nije ni blizu. 

Edited by banatjanin
Link to comment

Zanimljiva prica. I da, nikako durian i alkohol, smrtonosno je!

 

This spiky green fruit tastes like heaven but smells like hell

 

The aroma of durian – one of the most polarizing foods in the world – is hard to pin down, but here are some attempts people have made: Limburger cheese, gym socks & turpentine, New York City’s hot summer garbage, and pig droppings.

Anthony Bourdain once said that after eating durian, “Your breath will smell as if you’d been French-kissing your dead grandmother.” Countries where it's commonly found have banned it from public spaces, as even just a single fruit can turn the air within entire hotels and airports rancid.

But against all odds, a passionate group keep on cultivating, serving and consuming it. Are they seeing (and smelling) something the rest of us aren’t? Here’s everything you need to know about durian, the world’s truly forbidden fruit.

 

 

Link to comment

Od tih egzotika, meni je papaja potpuno bezveze. Ovde kod mene ih ima tokom cele godine, i kao bog zna kako su dobre, ali jedina dva nacina na koja mogu da ih kozumiram su u soku/smutiju i u zelenoj salati. Kao voce, tuzne su mi i opore.

 

Guayabu isto ne volem. Miris je u prvom trenutku zavodjiv, pa i ukus moze da prodje, ali ako ostanu u kuci 2-3 dana razviju tako jak miris od kojeg ne mozes da pobegnes niti da ga izbacis iz nozdrva danima posle. Zapravo mi je toliko gadan da zbog uspomene na njjega ne pamtim da sam kupio vocku.

 

Ali jedna vocka koja mi je bas ok je kanistel (canistel, egg fruit). Meso je kao tvrdo kuvano jaje, po teksturi i velikoj kostici pomalo podseca na avokado (kremasto, ali ne tako masno). Oko mirisa/ukusa se jako sporimo u kuci. Meni je vise nego ok, prilicno slatko i inspirise da se od njega nesto pravi (moze sladoled, moze kao dodatak u testo, ma svasta nesto), ali ostatak naseg malog domacinstva tvrdi da mirise 1/1 na omeksivac za ves.

 

Canistel-2.jpg

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
19 hours ago, ivy said:

 

 

u Idei su odlicne mandarine cele zima,svaki dan kupim po 2kg :D

 

 

inace lubenicu kada donesemo odmah ocistimo od kore i isecemo na kriske ili vec neke komade,ubacimo u vanglu pa u frizider...znaci jednom se tranzira i bakce sa ostatcima a naredna dva dana po cele dane se uzziiivvaaa :wub:

 

 

Mi se razvalili od mandarina ove godine.

 

Nego, za lubenice, dugo smo se opirali da kupimo vec isecenu, na pola ili cetvrt. A onda smo se navukli. Em sto je prakticnije (ne moras da vukljas nekog dzina, da useres kuhinju dok je iseces, ocistis, ...), em sto vizuelno mozes skoro nepogresivo da izaberes dobro parce (nista kuckanje, mirisanje peteljke i ostale "oprobane" metode kad kupujes celu). Kapiram da nam je potrosnja lubenica ovako bar nekoliko puta veca nego da moramo da se jebavamo za celom loptom.

 

Drugi detalj koji je meni promenio sliku lubenica je nacin secenja - umesto na kriske, secemo je na kockice. Super brzo, jednostavno za jelo, kockice su velicine zalogaja, i ne curi na sve strane.

cut-watermelon-resize-13.jpg

Link to comment
3 hours ago, Jumanji said:

Zanimljiva prica. I da, nikako durian i alkohol, smrtonosno je!

 

 

 

to je zapravo, samo mit. nisam ni znao za tu priču, a tih dana, dok sam svako veče sa dragom delio po jedan ceo durian, nalivao sam se redovno hladnim Saigon Green pivom. nikakvih tegoba nije bilo. tek posle sam čuo da nije dobro alkohol i durian, ali google nudi niz tekstova, studija i mišljenja lekara koji tvrde da je to neistina i da je najgore što množe da ti se dogodi gorušica i nadutost i to zbog šećera iz voća. ali to se desi sa svakim voćem i alkoholom, ne samo sa durianom.

 

od tih mojih singapurskih drugara čuo sam da durian ima "zagrevajući" efekat i da navodno može da ti bude dodatno toplo, da pocrveniš i da ti poraste temperatura ako ga previše pojedeš. ni to mi se nije dogodilo.

 

 

Link to comment
13 hours ago, gospa buba said:

durian sam gledala na televizoru kako gaje. na shta to lichi, da li se opisati?

 

Mi smo na poklon dobili neku cokoladu sa tim cudom..

 

Probao sam..i ne znam kako da opisem..najblize bi bilo reci, kao da jedem tudji prdez.

 

Mislim da je ostatak bacen.

Link to comment
  • 2 months later...
La macedonia? [emoji3] Mislim da vi tako to zovete...
 
EDIT
 
macedon.png
Ne volim kad ne znam šta jedem, dobro može proći sa malo votke ili maraschina
Za kajsije je rano, tvrde i ne bas ukusne. Dinje iz plastenika ili uvoza?
Vise se i ne zna kad je vreme cemu -.-


Kajsije sam juče uzeo na pijaci, male budu često tvrde a ove velike i mesnate. baš slatke. Dinje ne verujem da su iz plastenika, mirišljave iako male.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...