Jump to content
IGNORED

Voće


אַף אֶחָד

Recommended Posts

10 hours ago, mlatko said:



 

 


Ima, ima taj efekat emoji38.png ako je ubran prezelen, dehidrirao pa ona njegova vlakna su kao zelena strana sunđera. Ali ako je sladak, pa sočan... moram sutra probati uzeti par komada da vidim dal ću potrefiti. Jedan Bengala je imao punu tezgu pa ih gledam u prolazu a on se dere nešto na mene :violin:

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

 

 

 

Manga ima raznih sorti. Ovde prvo razlikuju "manga" i "mango" (mango je ovo zuto na slici, manga je zelenkasto, crveno i vece). mango je u picku materinu vlaknast. Meni nejestiv. Izblendas ga u blenderu koji melje sve zivo i opet se osecaju vlakna. A mangi opet ima milion sorti. Edward je sorta bez vlakana, takodje Osteen i Keitt, i Lippens je ok. Keitt su ogromni, skoro kilo u jednom. Neke sorte mange su toiko vlaknaste da su nejestive. Nikad nisam naucio da ih razlikujem na pijaci po izgledu. Nekad me zajebu. Nekad ni oni ne znaju sta prodaju. Posebno van sezone u Spaniji (avgust-oktobrar) kad su prakticno svi uvozni i macka u dzaku.

 

Ali kad se pogodi dobra sorta, kad je sveze ubran u pravom trenutku, pa jos dobro ohladjen, nema sladje vocke.

 

1501405224_259058_1501412949_sumario_nor

mango.thumb.png.e8d44ec9532fecbaf5be42cc74db0813.png

 

 

papaje su mi ko neka hrana za svinje koja je zalutala u ljudsku upotrebu. kazu da su za nesto dobre, antioksidanti, vitamini,... ali ukus je bezvese, otuzan. jedino pomesan sa necim u maloj razmeri.

 

marakuje su carobne, ali najbolje pomesanje s necim. neki jedu one semenke, meni su prevelike i previse ih ima da mi ne smetaju. pa onda sam skinemo puplu i pomesamo s limunadom i sl. @Lancia, ti ih jedes "jedes"?

  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

Manga ima raznih sorti. Ovde prvo razlikuju "manga" i "mango" (mango je ovo zuto na slici, manga je zelenkasto, crveno i vece). mango je u picku materinu vlaknast. Meni nejestiv. Izblendas ga u blenderu koji melje sve zivo i opet se osecaju vlakna. A mangi opet ima milion sorti. Edward je sorta bez vlakana, takodje Osteen i Keitt, i Lippens je ok. Keitt su ogromni, skoro kilo u jednom. Neke sorte mange su toiko vlaknaste da su nejestive. Nikad nisam naucio da ih razlikujem na pijaci po izgledu. Nekad me zajebu. Nekad ni oni ne znaju sta prodaju. Posebno van sezone u Spaniji (avgust-oktobrar) kad su prakticno svi uvozni i macka u dzaku.

 

Ali kad se pogodi dobra sorta, kad je sveze ubran u pravom trenutku, pa jos dobro ohladjen, nema sladje vocke.

 

1501405224_259058_1501412949_sumario_nor

mango.thumb.png.e8d44ec9532fecbaf5be42cc74db0813.png

 

 

papaje su mi ko neka hrana za svinje koja je zalutala u ljudsku upotrebu. kazu da su za nesto dobre, antioksidanti, vitamini,... ali ukus je bezvese, otuzan. jedino pomesan sa necim u maloj razmeri.

 

marakuje su carobne, ali najbolje pomesanje s necim. neki jedu one semenke, meni su prevelike i previse ih ima da mi ne smetaju. pa onda sam skinemo puplu i pomesamo s limunadom i sl. @Lancia, ti ih jedes "jedes"?

Ja sam seljo, slabo razlikujem to tropsko voce i retko tamanim, osim kad mi skvo podmetne. Svetu su potrebne tresnje, grozdje, borovnice i par dobrih jabuka, sve ostalo je vantaziranje.

Papaja je OK samo za dorucak uz jogurt i sunku i ako se poskropi narandzom, inace je stvarno pigi voce. Marakuja, cini mi se da mi je bila par puta ukuci, ali mi je izgledala friki, pa je nisam ni probao.

  • +1 1
Link to comment

uzasni ste. obojica. u z a s n i  :mellow:

 

 

udrugim vestima mangoi izedeni. sad ce sadimo semenke. ochajnici :blink:

Edited by gospa buba
Link to comment

prošle nedelje sam kupila jagode za 200 dinara kilo, kao sa slike, a ukus na ništa. čak im nije vredelo ni kad sam ih stavila u sladoled, bilo je kao sladoled s krastavcima recimo. onda sam konsultovala inter net, posula ih tonom šećera, proključala pola sata i sad su odlične. a čudno je to što sam pre kulinarske avanture odlagala bacanje... stajale su u frižideru par dana, nisu ispustile ni kap soka, ostale su iste kao sa slike. ne znam od čega ih prave ali im ne valja recept.

  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, gospa buba said:

uzasni ste. obojica. u z a s n i  :mellow:

 

 

udrugim vestima mangoi izedeni. sad ce sadimo semenke. ochajnici :blink:

 

moglo bi i da nikne, ali nece da rodi. nema sanse. mango je veliko drvo, unutra moze da ti izraste u ukrasnu biljkicu i toliko, zbog nedostatka prostora i svetla. inace mu treba 7-8 godina da pocne da radja. ako procveta (a i za to su male sanse), polen je prilicno jak alergen (ako imas u kuci osetljivce na tako sto).

  • +1 1
Link to comment

U jednom od smestaja u Peruu nam je domacica svakog jutra spremala sok od papaje i malko manga - valjda - i to je bas prijalo.

Uzmem nekad mango (tj. taj zeleni) i meni je on nekako cudan sav, ali me vuce da jedem jos.

A suseni mango (samo sunce, bez secera)..lele..toliko sam ga jela ove jeseni i zime da verujem da su moji problemi sa fruktozom odatle poceli.

 

Kod nas preukusne jagode vec dobre tri nedelje, ako ne i duze, prekrsujem dozvoljenu dnevnu kolicinu voca zbog njih jer je tesko stati. I nasla kod Trucina neku lubenicu koja nema semenje (tj. ima nesto belog) ali koja je bas ukusna, taman slatka dovoljno da ne pokvari osvezavajuci faktor. Inace sam podozriva prema tim koje nisu sa Balkana pa na desno.

 

--

 

Da li znate da je "normalna" i preporucena dnevna kolicina voca dvaput po 150g? Ja se nasmejah kada mi je to receno, mislila sam da se zena sali. Kad sam izredjala sta ja sve od voca slistim u toku dana, delovalo je sokantno. Mislim, kakav je to dan bez jedne, dve jabuke i jos malo ovog sezonskog i malo onog i jedne susene smokve?

 

Link to comment
22 hours ago, Indy said:

Odakle ti to za 2x150 g? Neki anti-secer fanatici?

 

Ne, od savetnice za ishranu (nutricionistkinje?) kod koje me je poslao gastroenterolog. Ne deluje zena kao neki fanatik ni za sta (jedino joj se ne svidja upotreba svinjske masti u kuvanju). Ali to posle stvarno nadjoh u mnogim doktorskim tekstovima, i neko ~nemacko udruzenje za zdravu ishranu preporucuje takodje ne vise od toga, jer se radi o tome koliko fruktoze covek moze da obradi.

Napisacu ovih dana moja saznanja nakon bavljenja sa malapsorpcijom fruktoze.

  • +1 2
Link to comment

OK, ako tebi tako odgovara... to nipošto nije za mene i tim nutricionistima ne bih da ni da mi priđu blizu (u stvari, bilo kojim nutricionistima.)

 

Link to comment
OK, ako tebi tako odgovara... to nipošto nije za mene i tim nutricionistima ne bih da ni da mi priđu blizu (u stvari, bilo kojim nutricionistima.)
 

Pojam nutricionista mene asocira na one volontere zološkog vrta što kljukaju nerazvijene ili bolesne ptičice sa kapima iz bočice i sitnim insektima. Ne sumnjam da im u opisu posla stoji: "ako jedeš kao vrabac Anđeline Džoli, ne možeš da piješ kao Jonny Depp".



Link to comment

generalno vazi da treba pojacati povrce, a voce jesti umjereno, tj poslovicnih 5 obroka dnevno podesavati ka tom pravilu, sto ja, naravno, ne postujem

  • +1 2
Link to comment
35 minutes ago, mlatko said:


Pojam nutricionista mene asocira na one volontere zološkog vrta što kljukaju nerazvijene ili bolesne ptičice sa kapima iz bočice i sitnim insektima. Ne sumnjam da im u opisu posla stoji: "ako jedeš kao vrabac Anđeline Džoli, ne možeš da piješ kao Jonny Depp".


 

Hehe,jaki nutricionisti hrane gorile i chimpanze bananama i ostalim vocem dok ne dobiju diabetes.

Link to comment
2 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Ne, od savetnice za ishranu (nutricionistkinje?) kod koje me je poslao gastroenterolog. Ne deluje zena kao neki fanatik ni za sta (jedino joj se ne svidja upotreba svinjske masti u kuvanju). Ali to posle stvarno nadjoh u mnogim doktorskim tekstovima, i neko ~nemacko udruzenje za zdravu ishranu preporucuje takodje ne vise od toga, jer se radi o tome koliko fruktoze covek moze da obradi.

Napisacu ovih dana moja saznanja nakon bavljenja sa malapsorpcijom fruktoze.

To za svinjsku mast je glupost al ajde.Mast ima najmanji potencijal za oksidaciju i stvaranje tako formaldehida u celiji za razliku od svih ulja kad se zagreju.To je samo jedna od gomile prednosti.Fruktoza,problem nastaje sa vocem koje se unosi u velikim kolicinama jer aktivira proces u kojem dolazi do talozenja masti dok istovremeno  fruktoza oduzima fosfornu komponentu iz ATP ciklusa i cini da se osecamo slabo i gladni i jedemo jos vise voca.Takodje povecava proizvodnju mokracne kiseline i povecava inflamaciju i insulinsku rezistenciju sto olaksava nabacivanje kilograma.Definitivno ne treba terati mak na konac i dve vocke i KUVANO povrce je ok.Nasi preci su jeli prezrelo voce sa mnogo manje antioksidants i vlakana u odnosu na secer nego mi danas.Veca opasnost lezi u vocnim sokovima i ostalim zasladjenim napitcima.Ali dva kila lubenice posle rucka ne preporucujem

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...