Jump to content
IGNORED

Voće


אַף אֶחָד

Recommended Posts

I jos jedna bitna stvar za fruktozu.Glukoza ide u krv direkt,fruktoza mora u jetru i da se pretvori u mast i deponuje.Problem je sto tako proizvedena mast ima affinitet ka talozenju u organima i oko njih,visceralna mast.Setimo se pivskog stomaka,plus masna jetra.Tako da problem sa fruktozom je u stvari i problem sa masnom jetrom i insulinskom rezistencijom.Plus moze biti ako je neko slabo jeo masno meso i jaja da je i zucna kesa zaribala i PH zeludca  nije optimalna,sto jedno drugo pospesuje.Mislim na losu zucku.

Vise proteina i kuvanog povrca,masti nisu neprijatelj a pogotovo ne domaca svinjska i puter.Kokosovo i palmino ulje kao alternativa.Manje povrca bogatog oksalatima i sveze povrce jer nismo prezivari,plus ne mozemo da metabolisemo biljne minerale i vitamine jer nismo biljke a ni prezivari.Niti smo Gorile niti imamo njihov probavni trakt.Nije ni Maja Volk,zato i onako lepo izgleda.Puca od zdravlja.

Ko voli da se bavi moze da pogleda i uticaj Deuteriuma na organizam.Svi organizmi proizvode H2O a i Deuterium.

Edited by askeladden
  • +1 1
Link to comment
I jos jedna bitna stvar za fruktozu.Glukoza ide u krv direkt,fruktoza mora u jetru i da se pretvori u mast i deponuje.Problem je sto tako proizvedena mast ima affinitet ka talozenju u organima i oko njih,visceralna mast.Setimo se pivskog stomaka,plus masna jetra.Tako da problem sa fruktozom je u stvari i problem sa masnom jetrom i insulinskom rezistencijom.Plus moze biti ako je neko slabo jeo masno meso i jaja da je i zucna kesa zaribala i PH zeludca  nije optimalna,sto jedno drugo pospesuje.Mislim na losu zucku.
Vise proteina i kuvanog povrca,masti nisu neprijatelj a pogotovo ne domaca svinjska i puter.Kokosovo i palmino ulje kao alternativa.Manje povrca bogatog oksalatima i sveze povrce jer nismo prezivari,plus ne mozemo da metabolisemo biljne minerale i vitamine jer nismo biljke a ni prezivari.Niti smo Gorile niti imamo njihov probavni trakt.
Jači (umereno korišćen) alkohol pomaže rastvaranju fruktoze?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
7 minutes ago, mlatko said:

Jači (umereno korišćen) alkohol pomaže rastvaranju fruktoze?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

Mislim da samo metabolicki gledano ima prednost u odnosu na secere.Ergo neko bi rekao da telo preferira alkohol kao izvor energije.

Taurin,Cholin i vitamini K i E u umerenim dozama pomazu u uklanjanju fibroznog tkiva iz organizma i naslaga iz masne jetre.Dijeta i periodicno uzdrzavanje od hrane,16/8 najlakse a efikasno

Edited by askeladden
  • +1 1
Link to comment
On 3.6.2021. at 12:07, Indy said:

OK, ako tebi tako odgovara... to nipošto nije za mene i tim nutricionistima ne bih da ni da mi priđu blizu (u stvari, bilo kojim nutricionistima.)

 

 

Ja ne znam mnogo o nutricionistima i ne znam da li je ta doslovno prevedeno savetnica za ishranu isto sta je kod nas pojam nutricionista (verujem da jeste), ali meni jeste pomoglo pridrzavanje toga sta mi je zena preporucila, tako da bih rekla da ipak zna nesto. Ne bih kategoricki odbijala. (I koliko sam ispratila na jednom forumu gde su ljudi sa problemom sa fruktozom, dosta njih ima takodje pozitivna iskustva) Ja sam preterivala sa vocem, sto svezim, sto susenim (to je prava opasnost, sve u nadi da ce mi to dati energiju koja mi poslednjih godina fali - pogotovo prosle koja me je rasturila), u nastavku:

 

Quote

To za svinjsku mast je glupost al ajde.Mast ima najmanji potencijal za oksidaciju i stvaranje tako formaldehida u celiji za razliku od svih ulja kad se zagreju.To je samo jedna od gomile prednosti.Fruktoza,problem nastaje sa vocem koje se unosi u velikim kolicinama jer aktivira proces u kojem dolazi do talozenja masti dok istovremeno  fruktoza oduzima fosfornu komponentu iz ATP ciklusa i cini da se osecamo slabo i gladni i jedemo jos vise voca.Takodje povecava proizvodnju mokracne kiseline i povecava inflamaciju i insulinsku rezistenciju sto olaksava nabacivanje kilograma.Definitivno ne treba terati mak na konac i dve vocke i KUVANO povrce je ok.Nasi preci su jeli prezrelo voce sa mnogo manje antioksidants i vlakana u odnosu na secer nego mi danas.Veca opasnost lezi u vocnim sokovima i ostalim zasladjenim napitcima.Ali dva kila lubenice posle rucka ne preporucujem

 

Nisam je poslusala po pitanju kuvanja sa svinjskom mascu, mada to nije bio ni predmet mog slucaja, nego sam onako u sveopstoj prici spomenula. Ja kao laik mislim da od te tako male kolicine masnoce koju koristim u kuvanju nista nece da bude, bilo koju vrstu masnoce da koristim, svinju ili ulja. (Uglavnom dinstam sa malo masnoce, przimo gotovo nikada - ja mislim da ni ne umem da isprzim parce mesa, plus sve prska u ocin) Neke vece kolicine masti se koriste kada smo sa mojima ili u Srbiji, kada npr. pecemo prase (deo), ali to je realno retko da bi uticalo u velikoj meri. Tako da ja problem sa mascu nemam, oduvek se pravila u mojoj porodici i do selidbe u Nemacku nisam koristila nista drugo, ovde sad imam to hladno cedjeno od uljane repice za dinstanje luka kod corbica dok za ostalo koristim i dalje mast.

Ali mislim da inace ni od jednog doktora do sad nisam cula nista pozitivno za mast, to nam je jedna stvar u porodici oko koje pruzamo otpor :D

 

Ja da nisam dosla do problema ne bih ni znala da ume voce/fruktoza da bude problem :D Nekako je u mojoj porodici, posto smo imali puno vocki i pre svega jabuka u basti, bilo normalno da se voce jede bezbrizno. Stoji da te stare vocke iz basti nisu isto sto i nove sorte, koliko sam razumela pogotovo nove sorte jabuka imaju sve veci udeo fruktoze. Ove nase jabuke je zasadio jos cukundeda, kao i medene sljive, kruske i kajsije.

 

Evo mog iskustva, pa ko zeli da cita malo duze, mozda nekom nekad i pomogne u slicnoj situaciji :)
 

Spoiler

 

Meni je zena objasnila stvar sa malapsorpcijom fruktoze kao iz zbirke for dummies: fruktoza koristi odredjeni transportni vagon da bi usla u krv. Kada je ima previse odjednom, ne uspe, i deo ode u creva i tako dobijes gasove i/ili ostale probleme. Ako jos uzmes vocke koje sadrze sorbitol (tako kazemo? alkoholni secer) poput jabuke i kruske, koji koristi isti vagon kao fruktoza, i jedes mnogo toga na duze staze, eto problema (kod nekih, valjda ne kod svih).
Resenje je da se creva prociste, tako sto se neko vreme (dve-tri nedelje) ne jede nista od voca, a onda polako krene sa vrstama koje imaju dobar odnos fruktoze i glukoze i prosto manje fruktoze (poput bobicastog voca), i tada ne jesti cisto voce nego zajedno sa nekim proteinom ili masnocom, da bi moglo lakse da ode u krv.

 

Preporuka je bila da dve nedelje ne jedem nista od voca (niti ista sto nadima), osim pola banane uz npr. jogurt. Nisam neki ljubitelj banane jer ona meni nema tu tako bitnu komponentu - osvezavajuci faktor - ali je generalno jedem od prve trudnoce zbog kalijuma, i u te dve nedelje bila mi je privlacna kao nikada :D Moji su problemi sa gasovima nestali kada sam ostavila jabuke i suvo voce na par dana (jos pre te dve nedelje, jer mi je odmah gastroenterelog rekao da oladim sa njima). Nisam ja jela tonu suvog voca, ali realno, nije bilo dana bez jedne suve smokve i suve sljive (uz dakle jos neku jabuku i neko sezonsko voce ako ga ima).

Posle te dve nedelje sam onda pocela da jedem maltene sve ostalo, osim grozdja, jabuka, krusaka i suvog voca, i to tako po dve porcije od 150g, uz ili pre jogurta. I tada sam bila okej, pa je posle tog perioda od tri nedelje rekla da se vratim u normalni zivot, ali da jabuke jedem u tragovima, tipa jedan rezanj dnevno i obavezno uz jos nesto. Suvo voce bas i ne bi trebalo, i stvarno nisam ni jela od marta, i nije mi neka frka, vise su mi te jabuke nedostajale (zbog osvezavajuceg efekta koje imaju na mene) ali kako je krenulo sa svezim jagodama, podnosi se to. Rekla je da mogu i tri porcije po 150g, ali zbilja ne vise od toga.

I - cim malo zabasurim to "uz jos nesto" i malko povisim kolicinu danima, osetim posledice. Jedan dan sam slistila pola kila jagoda, iz dvaput, bez iceg pride. Pa mi nije bilo nista, te sam resila da isprobam da li mogu ponovo da jedem puno voca. Ne mogu. Tako da cu ipak u narednom periodu gledati da pazim, iako smara, jer sam navikla da jedem voce tako zasebno, a ne sad da to ide uz nesto.

Ja sam radila "test na udah" za fruktozu i tako smo dosli do fruktoze (trebalo je i za laktozu ali na srecu nije bilo potrebe). Medjutim, moje vrednosti su samo nesto vise od nekih standardnih pa je savetnica odmah rekla da misli da nece kod mene biti potrebno mnogo promena i bila je optimisticna da ce se stvar brzo resiti. Ljudi koji imaju mnogo vece vrednosti obicno pate od ozbiljnih problema, tipa povracanje, proliv, bolovi, ne znam sta jos. Kod mene su samo gasovi bili u pitanju, srecna sam sto je tako.
U principu sam sad nesto i naucila oko tog prenosa hrane i njenih delova, odmah je bolje kada moze covek da razume sta valja a sta ne, kakvi su mehanizmi itd. Steta je sto se neke stvari ne nauce ranije. Mozda smo (verovatno) i ucili o svemu ovome u biologiji, ali je verovatno bilo apstraktno i bez primera u praksi, pa covek to ne apsorbuje kao neko potrebno znanje. Smeju se nasi sto je u Nemackoj sve previse objasnjeno ucenicima kao za idiote, ali ja imam utisak da ljudi bolje kapiraju neke osnovne stvari nego kod nas, mozda bas zbog tih sarenih objasnjenja.

 

 

//Sad tek vidim da je bilo jos odgovora na temi od ovog citiranog

Edited by I*m with the pilots
  • Hvala 2
Link to comment
14 hours ago, napadaj said:

I meni to za svinjsku mast bode oči.

 

A koliko ima istine u priči da je najbolje ulje za spremanje hrane ono od koštica grožđa?

Ne.Sva ulja od kostica su hidrogenizovana i imaju trans vezu ,takodje sadrze biljne holesterole za koje cak postoji mehanizam u tankom crevu koji ih odbacuje.Kao sto rekoh,oksigenacijom takvih ulja oslobadjaju se slobodni radikali,formaldehidi,i ostecuju celiju i mitohondriju celijsku.Mini detonacije van mitohondrije vrlo nepozeljne.Takodje takve masti se ugradjuju u kozu i izazivaju ekceme,preteranu osetljivost na UV zracenje .Takodje podizu nivo inflamacije i potrosnju aminokiselina i vitamina na kompenzatorne mehanizme.I za kraj najvaznije LDL cestice koje nose takve masti nisu bas najbolje funkcije i doprinose riziku za razvoj srcanih bolesti.Danas se jede manje crvenog mesa i zivotinjskih masti nego sedamdesetih a ipak ima sve vise bolesti srca i krvnih sudova kao i diabetesa 2 .Da se vratim na temu voca.Generalno je ta prica o vitaminima u vocu i antioksidansima vrlo precenjena jer nisu toliko dostupni,a visak Vitamina C je cak i stetan jer se metabolise u oksalate.Ljudska bica ne proizvode vit.C iz tog razloga.Gen je odstranjen evolucijom.

Zbog povecanog unosa uglj.hidrata i biljnih nezdravih masti i viska masnog tkiva postoji potrebi za vise vitamina i antioksidansa,medjutim kao i sa mnogo hrane,vezbanjem ne mozes da odstranis losu dijetu,tako ni sve jabuke sveta ne mogu da smanje metabolicki sindrom i inflamacijuMogu jedino da nas natovare fruktozom i deuterijumom i pesticidima ,ako se ubija od voca svaki dan.Pogledati na netu  fruktarijance,statisti za walking dead.Jedino resenje je smanjiti potrebe organizma putem eliminisanja faktora inflamacije i za posledicu izbeci razvoj  hronicnih bolesti.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, askeladden said:

Ne.Sva ulja od kostica su hidrogenizovana i imaju trans vezu ,takodje sadrze biljne holesterole za koje cak postoji mehanizam u tankom crevu koji ih odbacuje.Kao sto rekoh,oksigenacijom takvih ulja oslobadjaju se slobodni radikali,formaldehidi,i ostecuju celiju i mitohondriju celijsku.Mini detonacije van mitohondrije vrlo nepozeljne.Takodje takve masti se ugradjuju u kozu i izazivaju ekceme,preteranu osetljivost na UV zracenje .Takodje podizu nivo inflamacije i potrosnju aminokiselina i vitamina na kompenzatorne mehanizme.I za kraj najvaznije LDL cestice koje nose takve masti nisu bas najbolje funkcije i doprinose riziku za razvoj srcanih bolesti.Danas se jede manje crvenog mesa i zivotinjskih masti nego sedamdesetih a ipak ima sve vise bolesti srca i krvnih sudova kao i diabetesa 2 .Da se vratim na temu voca.Generalno je ta prica o vitaminima u vocu i antioksidansima vrlo precenjena jer nisu toliko dostupni,a visak Vitamina C je cak i stetan jer se metabolise u oksalate.Ljudska bica ne proizvode vit.C iz tog razloga.Gen je odstranjen evolucijom.

Zbog povecanog unosa uglj.hidrata i biljnih nezdravih masti i viska masnog tkiva postoji potrebi za vise vitamina i antioksidansa,medjutim kao i sa mnogo hrane,vezbanjem ne mozes da odstranis losu dijetu,tako ni sve jabuke sveta ne mogu da smanje metabolicki sindrom i inflamacijuMogu jedino da nas natovare fruktozom i deuterijumom i pesticidima ,ako se ubija od voca svaki dan.Pogledati na netu  fruktarijance,statisti za walking dead.Jedino resenje je smanjiti potrebe organizma putem eliminisanja faktora inflamacije i za posledicu izbeci razvoj  hronicnih bolesti.

da li imas neku literaturu za ovo, clanke ili istrazivanja?

zanima me, pa bih da se udubim malo. 

 

disclaimer: ozbiljan sam

  • +1 2
Link to comment
24 minutes ago, precog said:

da li imas neku literaturu za ovo, clanke ili istrazivanja?

zanima me, pa bih da se udubim malo. 

 

disclaimer: ozbiljan sam

Poslacu ti,ima dosta.Pogotovo za ulja i fruktozu imas koliko hoces.Biohemicari,endokrinolozi ...

Edited by askeladden
  • Hvala 1
Link to comment

na kraju je dr jovan jovanović zmaj još krajem XIX veka izrekao prvi i najbitniji nutritivni aksiom

svega malo godi, svega puno škodi

:fantom:
 

 

u ostalo ako krene laik da se udubljuje sledi psihoza 1/1

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment
18 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

na kraju je dr jovan jovanović zmaj još krajem XIX veka izrekao prvi i najbitniji nutritivni aksiom

svega malo godi, svega puno škodi

:fantom:
 

 

u ostalo ako krene laik da se udubljuje sledi psihoza 1/1

 

 

I pitao je, pitao je....koja trešnja daje šljivu?

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...