Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

37 minutes ago, duma said:

Ko je rekao da ne smeta? Meni bi recimo smetalo da mi za vreme ručka neko objašnjava da je svinjetina nečista, a vino nemoralno. Tebi ne bi smetalo?

Svako ima pravo da je protiv mesa, alkohola, seksa pre braka. Ne smeta mi ni kad prave od toga religiju, ali kad počnu da propovedaju.:mad:

 

Inače, velika je neistina da bi veganstvo pomoglo životinjama i doprinelo očuvanju resursa.

Što se tiče ubijanja životinja, domaće životinje koje se sad jedu ne bi veselo šetale po livadama, već bi bile pobijene, eventualno sterilisane i ostavljene da uginu. Dakle ubijanja bi se spasli tako što bismo ih zatrli. Nešto mi to i ne deluje previše humano. .

Veganska ishrana bi zahtevala veće površine za proizvodnju hrane. Životinje koje jedemo, ili jedemo njihova jaja/mleko, mogu da jedu što mi ne možemo, a i efikasnije koriste hranu. Mi ne možemo da pasemo travu, niti jedemo stabljiku kukuruza, a i seme ne svarimo baš najbolje, 

 

 

 

meni ne bi smetalo, ali razumem da bi nekome malo pokvarilo cejf

 

no nije to ono ponasanje o kom se govori ovde. niko na temi nije posvedocio da mu je za vreme rucka neki vegan (tim pre sto neki ljudi koji su se dosad javili na temi nisu u zivotu videli vegana) govorio o tome

 

ovde kad se prica o nametanju, prica se o samom postojanju te ideje i njenom saopstavanju putem sredstava masovne komunikacije, npr. na bilbordima i sl. ovde se prica o onome "radi to u svoja cetiri zida". sve sto podize svest o toj ideji, njeno promovisanje, ukazivanje na postojanje takvo stajalista se dozivljava kao nametanje. 

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, Krošek said:

ovde kad se prica o nametanju, prica se o samom postojanju te ideje i njenom saopstavanju putem sredstava masovne komunikacije, npr. na bilbordima i sl. ovde se prica o onome "radi to u svoja cetiri zida". sve sto podize svest o toj ideji, njeno promovisanje, ukazivanje na postojanje takvo stajalista se dozivljava kao nametanje. 

Smatraš da je u redu da nekom poručuješ da je ubica, jer jede meso, jaja i mleko. U redu je reći nekom da je lešinar? Ni to ne rade vegani?

Veganima se ne bi svidelo da im se kaže da vole životinje ko nacisti Jevreje. Teško da bi im prijalo da se govori da u njihovoj ishrani učestvuju životinje, jer se biljke đubre kravljim govnima.

Veganska ishrana kompletnog stanovništva uništila bi planetu za vrlo kratko vreme. Može da se sintetiše meso, ali to drastično više troši resurse, nego ishrana stoke.

Paralela s homoseksualcima je loša, jer niko veganima ne govori da su ubice i lešinari. Da su vegani većina njihovi stavovi bi bili krajnje problematični. Po meni verovanje u sopstvenu superiornost nema mesta van četiri zida. Sve religije, ili sekte, to veruju i to je njihovo pravo. S druge strane, ne mislim da imaju pravo da propovedaju na ulici da će drugi u pakao, ako se ne pridruže njima.

Edited by duma
Link to comment

mislim da su vegani oko 92% u pravu, a da im nedostaje oko 8% da budu potpuno u pravu

 

ne znam kada, ali biće veštačkih zamena za ono što ne mogu da dobiju iz biljaka

 

to je budućnost, a meso i mesožderi su sadašnjost i prošlost

 

jedino pitanje je kada će budućnost početi

 

sad ide onaj klip budućnost pripada itd

Link to comment

drugi aspekt ishrane koja se ovde pominje je često zanemaren

 

po mom mišljenju, ne postoji apriori zdrava hrana, sa količinama pesticida, herbicida, antibiotika i opšteg zagađenja vazduha, vode i zemljišta

 

jedino je uslovno zdravo jesti minimalno, tek toliko da se podmire potrebe, imajući u vidu da ono što je zdravo za mene nije neophodno zdravo za tebe

 

pored ostalog, verovatno je i zadovoljstvo zdravo

Edited by Braća Strugacki
  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, Braća Strugacki said:

sad ide onaj klip budućnost pripada itd

 

jel ovaj? 

 

p. s. odgovoricu ti dumo, odoh da pojedem jedan kolut smrdljivog tofua za dorucak pa se vracam

Link to comment

image.jpeg.f371356341fba6476f8d84a03ee49d85.jpegSto je ukusan ovaj tofu,pun korisnih bakterija .Fotka je inace iz gajbe u Oslu gde se ova delicija proizvodila pakovala i slala u restorane i prodavnice u centru.Doduse zeleni i vegani bi trebalo da podrze ovo.Nema CO2,nema nepotrebnog transporta,sveza namirnica lokalno proizvedena.

Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Uvođenje morala i etike u ishranu je žešća nebuloza koju sam danas pročitao.

pa etički princip je osnova veganizma. ne radi se tu samo ni prevashodno o ishrani, niti o zdravoj ishrani, već:

 

"Veganizam (Veganstvo) je etički pokret za ukidanje bilo kakve vrste eksploatacije životinja i njihovu upotrebu za ishranu, materijal za odevanje (koža, krzno), laboratorijsko testiranje ili zabavu (cirkusi, zoološki vrtovi, reklamni spotovi, audiovizuelni mediji, itd.)[1] U skladu s etikom koju zastupaju, vegani i veganke ne jedu meso, ribu, morske plodove, kao ni jaja, mleko, mlečne proizvode, med niti nose stvari od krzna, vune, kostiju, kože, korala, bisera niti bilo kojih drugih materijala životinjskog porekla. Takođe ne upotrebljavaju proizvode testirane na životinjama.

U praksi, postoji velika terminološka konfuzija između veganizma i vegetarijanstva. Osnovna razlika između veganizma i vegetarijanstva jeste u tome što je veganizam etički stav (a ne način ishrane, niti način poboljšanja zdravlja itd.), dok je vegetarijanizam isključivo način ishrane koji se obično preduzima radi poboljšanja zdravlja. Veganska ishrana takođe se može nazvati i striktna vegetarijanska ishrana, zato što isključuje bilo kakve proizvode životinjskog porekla, za razliku od vegetarijanske ishrane koja može uključivati mleko i mlečne proizvode, kao i med jaja (ovo-lakto vegetarijanstvo) ili čak i ribu i morske plodove (piscivegetarijanstvo).

Veganizam je usko povezan sa aktivizmom i borbom za prava svih životinja.

Glavni razlozi za ovaj pokret jesu etički, ekološki i zdravstveni."

 

(izvinjavam se Krošeku, izgleda sam greškom fejvovala neki njegov post, čitam forum s telefona i noću ako imam nesanicu, moguće je da sam bunovna nešto brljala. malopre sam ukinula fejv)

Link to comment
11 hours ago, čekmeže said:

Ne znam samo odakle si uzeo sebi za pravo da komentarišeš kakvi su ljudi roditelji.

ovo se načelno ne radi, ali postoje granične situacije kad mora.

da ne idem u primere zlostavljanja ili zanemarivanja dece, navešću primer koji se tiče ishrane.

 

lično sam imala veliku moralnu dilemu oko toga šta da kažem svojoj dobroj prijateljici koja je izbacila svojim devojčicama (predškolski uzrast) mleko iz ishrane jer je pročitala ne znam šta ne znam gde (sklona je alternativnim stvarima, a bogami i nekim alternativnim koještarijama) i onda, vođena tom rečenicom, nisam rekla ništa (iako sam bila zblanuta).

posledice po razvoj kostiju i kičme su bile vidljive nakon nekog vremena i pedijatri su se našli u čudu.

onda me je pitala šta mislim o svemu, i rekla sam joj šta mislim, bez cenzure.

deca ponovo piju mleko.

:sad:

 

i dan danas me to tišti, iskreno.

Link to comment
10 hours ago, Krošek said:

 

meni ne bi smetalo, ali razumem da bi nekome malo pokvarilo cejf

 


Apsolutno, to sto neko prica ne znaci da si obavezan i da ga slusas. Zapravo, glasno mljackanje omiljenom hranom moze biti sasvim jasan odgovor :fantom:

Uopste ideja da bilo ko drugima bez pitanja drzi nekakve moralizatorske lekcije o tome sta treba a sta ne treba da jedu mi je tezak bezobrazluk, cenim da je tu ponajvise problem u nacinu komunikacije cak i ako vegetarijanci/vegani donekle i imaju poentu.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...