Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

20 hours ago, Venom said:

Neverovatnih 200 miliona evra. Čitavih 10% od onoga što EDF traži svake godine u narednih pitaj boga koliko. Za to vreme u Nemačkoj na aukciji prodata prava na gradnju 7GW novih vetroparkova za 12 milijardi evra.

 

Ali zar ne govore već godinama kako im ne trebaju subsidies - posebno za vetar i posebno za dansku koja ga hvala bogu ima dosta. Ako danskoj trebaju subsidies za vetar onda još uvek i svagde su potrebni subsidies za renewables, čak i ako se vešto skrivaju (npr plaćanjem fiksne cene čak i kad struje ima previše i kad na berzi ode u negativu - to gasiš baseload izvore, čak i one potpuno besplatne tipa protočne hidroelektrane i plaćaš drugima da uzimaju...

 

A ako ćeš da mi odgovoriš da i za nuklearke trebaju subsidies, onda od kojih para ih francuska plaća pa da im struja toliko jeftinija nego Danska ili Nemačka? Nema čak ni jaču ekonomiju da ih iz ostalih poreza uzima da se ne primeti...

 

Pri tome si zaboravio razliku u populaciji Danske / Francuske koja je više od 10x.

Edited by Spooky
Link to comment

Ne skriva se ništa zato što su nadoknade za fiksnu cenu ili garantovanu cenu (kako gde) bile uključene u cenu struje. Tako da je sve na računu. S druge strane of fiksnih cena obnovljivih izvora Francuska je u prethodne dve godine napravila plus od 30 milijardi. Kupovali su po mislim 8c iako je cena bila komotno 5-10x veća prošle godine. Nemačka nema fiksnu cenu već garantovanu cenu (drugim rečima donji limit), ali je i ta nadoknada iz koje se punio budžet za garantovanu cenu prošle godine ukinuta. Jer nije bilo potrebe pošto je cena na berzi uglavnom bila dovoljna. Možda će opet da je uvedu, ali to će opet biti transparentno i nikakva subvencija. Opet s treće strane Francuska je upumpala 100 milijardi evra u energetski sektor prošle tri godine da bi cene ostale veštački niske. I da sad hoće još. Kačio je borris članak o tome kako se pičkaraju s Nemcima oko toga da li to sme ili ne sme, tj. da li da se dozvoli EU pravilima. U Nemačkoj je tek ove godine uveden gornji limit od 40c, ali odavno možeš da dobiješ ugovor i ispod 30c.

 

Ali nazad na tweet o Danskoj - tweet je štur i ne daje nikakve podatke o uzrocima i ko šta traži. Ne znam u čemu je problem tako da ne mogu da komentarišem. Da li je problem u već postojećim ili novim instalacijama itsl. Jedan od problema bi mogao da bude recimo što su podignute kamate za finansiranje i sad je računica mnogo drugačija u odnosu na pre dve godine. To pogađa sve industrije osim nuklearne - niko normalan to ni ne finansira po tržišnim uslovima, pa sve pegla država i preko poreza možeš da peglaš šta hoćeš i dobiješ fantomske cene. Tvoj zaključak da je to sigurno tako i svuda je prosto isforsiran, jer si mogao na istoj strani da pročitaš da su prava na 7GW novih offshore vetroparkova prodata u Nemačkoj za 12 milijardi. Ne samo da nema subvencije nego su platili da mogu da grade. Interesantno je da je to uglavnom dočekano na nož, jer su to uradile dve naftne kompanije: Total Energies i ne znam više koja je druga. Jedna od interpretacija je da hoće da dignu cenu i da posle tobož zaključe da je cela stvar neisplativa i da lobiraju za pomoć države. Ima ovde tekst o tome.

 

U pravu si da je Francuska 10x veća ali i traže 10x više x pitaj boga koliko godina.

Link to comment

Krško izvan pogona sljedećih nekoliko 7ica.

5/10

Quote

Nuklearna elektrana Krško (NEK), koja je u neprekidnom pogonu od završetka remonta 2022. godine, bit će preventivno zaustavljena. Operativna ekipa otkrila je povećano ispuštanje primarnog sustava unutar zaštitne zgrade. Ispuštanje nema utjecaja na zaposlenike, stanovništvo i okoliš te je ispod vrijednosti postavljene kao granična tehničkim specifikacijama.

Kako bi se točno odredio izvor ispuštanja i daljnji koraci za njegovu sanaciju, potrebno je zaustaviti elektranu, tako da će operativna ekipa započeti kontrolirano postupno smanjenje snage.

Prilikom zaustavljanja elektrane povremeno može doći do ispuštanja pare iz sekundarnog – nenuklearnog dijela elektrane, što se čuje u neposrednoj blizini.

Mole se stanovnici u blizini elektrane za razumijevanje.

9/10

Quote

Uspostava parametara tzv. hladne zaustave Nuklearne elektrane Krško (NEK) tijekom vikenda omogućila je ekipama elektrane određivanje mikrolokacije propuštanja koja se nalazi na priključnom sustavu primarnog kruga. Slijede analiza uzroka i priprema aktivnosti za otklanjanje odstupanja. Sve će to zahtijevati više vremena, prema predviđanju nekoliko tjedana; međutim, trenutno je prerano za procjenu prognoze povratka elektrane u pogon. NEK je u stalnom kontaktu s domaćim i međunarodnim institucijama i tvrtkama kako bi se osigurala podrška za što brži povratak elektrane na mrežu.

Hladna zaustava elektrane znači da osim što elektrana ne proizvodi električnu energiju, značajno se smanjuju temperatura i tlak u primarnom krugu čime i stvaraju se uvjeti za sigurnost radnika. Osigurana je nuklearna sigurnost, kao što je bila osigurana čitavo vrijeme od prve indikacije puštanja. Sve odluke su i bit će zasnovane na načelima konzervativizma i visoke sigurnosne kulture, koja osiguravaju sigurnost zaposlenika, stanovništva i okoliša.

Kako smo izvijestili u četvrtak, operativna ekipa otkrila je puštanje u primarnom krugu unutar zaštitne zgrade, koje je inače bilo ispod vrijednosti postavljene kao granična Tehničkim specifikacijama. U večernjim satima ekipa je krenula u kontroliranu postupnu redukciju snage te je u petak ujutro elektrana bila isključena iz mreže i u tzv. stanju vruće pripravnosti. Nakon obavljenog očevida bilo je utvrđeno da je točno lociranje uz osiguravanje sigurnih uvjeta rada biti potrebna tzv. hladna zaustava elektrane koja je bila uspostavljena krajem tjedna.

O svim daljnjim koracima i dalje ćemo izvještavati na našoj web stranici.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Nisam gledao sve i ne znam da li je tačan iznos od 15 milijardi, ali Srbija koliko znam proizvodi 30% struje iz hidroelektrana, Zaovine već sad se pune vodom kad ima viška "jeftine" energije itd itsl. To su sve enormni resursi, danas ceo svet priča samo o tome kako premostiti varijabilnost obnovljivih izvora, hidroelektrane, "pumped storage" itsl. da je kriminal da neko razmišlja da to izdvoji i samo to proda.

 

Ili su glupi, ili pokvareni, ili toliko bankrot da moraju budzašto da se ratosiljaju svega. Ili svi od ponuđenih odgovora.

Edited by Venom
  • +1 1
Link to comment

Nema veze, ionako sam se isključio kad je počeo da priča o sinergiji s termoelektranama, što mi nije bilo jasno, a i naslućivao sam da će krenuti u tom smeru. To odgovora uz SANU, nuklearna energija i fantazije o moći idu ruku pod ruku. 

Link to comment
1 minute ago, Venom said:

Nema veze, ionako sam se isključio kad je počeo da priča o sinergiji s termoelektranama, što mi nije bilo jasno, a i naslućivao sam da će krenuti u tom smeru. To odgovora uz SANU, nuklearna energija i fantazije o moći idu ruku pod ruku. 

Prosta je stvar, sad pricam kao etf-ovac koji se pre 25 godina bavio softverom za nadzor i upravljanje elektroenergetskoim sistemima. Znaci, u svakom trenutku, u svakoj milisekundi, prouzvodnja I potrosnja elektricne energije mora da bude ista. Znaci ti ukljucis i/ili iskljucis sijalicu I neko negde u sistemu treba da poveca odmah proizvodnju. E sad termo/nuklearne elektrane su slabo upravljive, tj ne mogu brzo da menjaju snagu koju daju, I onda se sistem podesi tako da one daju fiksnu snagu, a upravljanje tzv vrsnim opterecenjem se radi preko hidroelektrana (bukvalno, dizi klapnu, spustaj klapnu). Cena vrsne struje u odnosu na obicnu struju je 1:2 a moze da ide i 1:5. Zato je Djerdap bitan, jer lako moze da grune veluku snagu. Dispeceri su mi pricali da je u Jugi Djerdap na izvozu zaradjivao koliko svi zajedno jer je npr za katolifki bozic ta struja bila i 5x skuplja. Nesigurna potrosnja, a mora je biti. 

 

Reverzibilne hidroelektrane sluze bukvalno da nocu kad je manja potrosnja ne gasis termo elektranu jet je to skupo, nego njen visak saljed u jezero.

 

E sad dodaj vetar/since Koji uvofe jos stohastike u sistem I hop dodjes do toga da su hidroelekrane najvredniji deo elektroenergetskog sistema, a mi to hocemo da prodamo i izdvojimo. Sistem je celina.

  • +1 3
Link to comment

Pa da slažem se, to sam i napisao. Ta zarada će u budućnosti biti još veća, jer će cena solidan deo dana da bude bukvalno nula (to je već sad čest slučaj), ali zato kad nema vetra ili sunca cena može da bude astronomska.

Link to comment
Just now, Venom said:

Pa da slažem se, to sam i napisao. Ta zarada će u budućnosti biti još veća, jer će cena solidan deo dana da bude bukvalno nula (to je već sad čest slučaj), ali zato kad nema vetra ili sunca cena može da bude astronomska.

Profesor na kraju, iznosi brojeve, u koje ja ne sumnjam, koji pokazuju da I uz najbolju regulaciju vetar/sunce ne mogu da proizvedu dovoljno energije i da posle 2050, cemo morati da se oslanjamo na nuklearnu energiju. To brojke govore. Sto pre shvatimo to bolje.

  • +1 1
Link to comment

Nemoj da se ljutis, ali fina propaganda, bez dublje analize. Niko ne kaze ne zelenoj energiji, samo se kaze, trendovi I cifre (ozbiljnih strucnjaka) govore suprotno tj. nedovoljno za buducnost. I ovde bih stala... Profesor je jedan od nasih najcenjenijih strucnjaka i ja mu verujem.

Edited by gsb
Link to comment

Ozbiljni stručnjaci mogu da imaju različita mišljenja. Evo ti profesor na Stanfordu koji kaže suprotno - objavljuje radove na temu izvodljivosti sistema 100% baziranih na obnovljivim izvorima, a ima i knjigu na tu temu:

 

51HU5xter0L.jpg

 

Svako neka slobodno bira kome će da veruje.  Što se tiče propagande, RMI / Amory Lovins su pre 20 godina izašli i rekli da će obnovljivi izvori pobediti jer će biti najjeftiniji. Nuklearni stručnjaci su rekli da Nemačka nikad neće imati više od 4% obnovljivih izvora, jer je to nemoguće. Lista koju sam linkovao dobro objašnjava zašto je neko bio u stanju da predvidi budućnost, a zašto neko nije u stanju da vidi sadašnjost.

Edited by Venom
Link to comment

 

ANU finds 530,000 potential pumped-hydro sites worldwide

 

ANU has completed a global audit of 530,000 potential sites for pumped-hydro energy storage that can be used to support low-cost, secure, 100 per cent renewable electricity grids. 

 

The zero-emission grids would mainly rely on solar photovoltaic (PV) and wind technology, with support from pumped-hydro storage and extra high voltage transmission between regions. Solar PV and wind constitute the largest and second largest respectively annual global net capacity additions. 

 

Dr Matthew Stocks said the prospective short-term off-river pumped-hydro energy storage (STORES) sites combined had a global potential storage capacity of 22 million Gigawatt-hours (GWh) - which is hundreds of times more than the amount needed to support a global 100 per cent renewable electricity grid. 

 

"Only a small fraction of the 530,000 potential sites we've identified would be needed to support a 100 per cent renewable global electricity system. We identified so many potential sites that much less than the best one per cent will be required," said Dr Stocks from the ANU Research School of Electrical, Energy and Materials Engineering (RSEEME).

...

 

Share & Enjoy

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...