Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

Ovo pokazuje trenutno stanje u jednom danu u sistemu od kojeg se očekuje da funkcioniše tako. Nemačka bi mogla da ima 99% obnovljive izvore i onda u jednom danu kad ih nema mogao bi da pokažeš i kažeš uh vidi kako visoke cene. Bilo je više dana kad je cena bila debelo negativna i to će tako biti ubuduće. Pre dve nedelje u Finskoj ista situacija, cena otišla u nebesa jer je ceo reaktor ispao i preko noći neplanirano odneo značajan deo kapaciteta. Već si zaboravio da su tad gledali vremensku prognozu da li će duvati vetar.

 

Ključna razlika je u planirano vs neplanirano. Protivnici obnovljivih izvora misle da su genijalno otkrili rupi na saksiji kad kažu da sunce ne sija po noći, ili da vetar ne duva uvek, ali to je naravno jasno svakom. Nemačka svejedno ima bukvalno najstabilniju i pouzdaniju mrežu u Evropi. Ko bi rekao kad postoji vremenska prognoza, za razliku od kvara na elektrani koja neplanirano ubije 30% kapaciteta. Time je, koja ironija, počeo ovaj topic - totalnim raspadom najveće elektrane u Srbiji.

Link to comment

Sve sto sam postavio pokazuje da je njmacka od izvoznika 12 mjeseci / 12 postala uvoznik u ljetnim mjesecima koji se svake godine produzuju. I to od kada su poceli da gase NU. Ali kao sto kaze Venom 500M€ u jednom mjesecu nije nista.

Ovo pokazuje da nije bas tako lako upravljati sistemom ako nemas fleksibilnost. Trenutno svi pricaju o baterijama koje bi trebalo da donesu tu fleksibilnost. 

To je uradjeno u Australiji na malom nivou (250M€) i struja koja se dobije iz baterija ne trajet bas puno (nekoliko sekundi). Ali OK tehnologija napreduje, tako ce se i baterije poboljsati. 

Ali da li ce rude potrebne za te baterije biti na raspolaganju. Ima i drugih sistema, tehnologija napreduje i to je dobro.

Samo da primjetim da fr zeleni i ne polazu bas prevelike nade u tehnologiju,  po njima ona je problem. 

Njemacka od 2020 kada je proizvodila najmanje zagadjenu struju (radi kovida kao i ostale zemlje) povecava tu zagadjenost, 2021. su bili na nivou 2019., 2022. jos vise. Vidjecemo sta ce biti 2023. Kazu da su morali paliti termoelektrane radi francuske, moguce (za proslu godinu).  Vidjecemo ove godine (EDF je ponovo postao prvi izvoznik u evropi a NU se sve brze vracaju u proizvodnju poslije velikih remonta). 

 

  

Link to comment

To nećeš dokazati uvidom u jedan dan, ali kao neki generalni zaključak ne može da bude tačno. Najviše elektrana je ugašeno 2011, tj. posle toga i najveća količina struje je izvezena 2014-2016 (otprilike, postovao sam podatke već jednom i mrzi me da tražim opet). Kako nisu počeli da uvoze već tada? U ekonomskom smislu što se mene tiče mogu da uvezu struje i za 5 milijardi mesečno, ako je jeftinija od nemačkih termoelektrana, koga briga. Politika, energetska signurnost itsl, je drugi aspekt, ali to nema veze sa "500 miliona". Petsto miliona je nebitno, bitno je koliko bi potrošio da si proizveo struje unutar zemlje. I opet, zanimljivo kako tabloidi koje non stop citiraš igraju na obe strane te priče -- ne valja kad se struja izvozi jer se poklanja za džabe, ne valja kad se struja uvozi jer postoji zavisnost. Pa isto tako su onda komšije zavisne od nemačih viškova, i poklanjaju nemačkoj struju džabe. Ili ili.

 

Pa upravo postoji fleksibilnost, čim možeš svakodnevno da biraš da li ćeš uvoziti više struje, ili više proizvoditi sam. Dok su radile nuklearne elektrane, imali su izbor da rade i da rade. Kakva je to fleksibilnost? Kakva je to fleksibilnost u Finskoj bila pre dve nedelje kad je dobar deo kapaciteta neplanirano ispao iz pogona i kad su gledali dal će da duva vetar i kakva je situacija u Švedskoj? U jednoj situaciji makar imaš sistem koji je predviđen da bude fleksibilan, jer svako normalan zna da sunce ne sija u ponoć.

 

Uopšte ne znam u čemu je problem iz tvog ugla gledano, tebi strašno smeta co2 i u Nemačkoj je proizvodnja struje iz uglja ove godine na istorijskom minimumu. Umesto da se pale termoelektrane, uvozi se pretežno čista struja, koja je pritom i jeftinija. Meni deluje i da je vuk sit i ovce na broju, i da ćeš konačno da se koncentrišeš na evropsku crnu ovcu Poljsku koja purnja li purnja, ali očigledno postoji neki ideološki problem. Možda možeš da mi objasniš.

Edited by Venom
Link to comment

Pokazem ti grafik gdje se zagadjenost sa CO2 povecava od 2020 (vidjecemo sta ce biti za ovu godinu) a ti mi pricas o istorijskom minimumu. Istorijski minimum je 2020 (najvise radi kovida) a od tada se penje. Da nisu ugasili NU, zagadjenost bi bila manja. Ista stvar se desila u Belgiji. I to jeste problem. Preuranjenim gasenjem NU su povecali zagadjenost CO2.

 

To sto postajete uvoznici ni meni nije problem. U tekstu u Bildu pisu postotci sta se sve uvozilo (21% NU, 25% prljave energije i 50% RNW), nije sve to cista energija kao sto volis da pises. Placaju oni i to skupo tu prljavu energiju.

 

Vidis na onom grafiku da je struja iz svedske i norveske daleko najjeftinija ali eto njemci najvise uvoze iz drugih zemalja (iz svedske i norveske ide preko danske). Struja je jeftina jer imaju ogromne provodne kapacitete (hidro, NU, vjetar koji duva) a nemaju logistiku da sve to izvezu. Nije sve to bas tako jednostavno kao sto se zeli pokazati. 

 

Link to comment

Već smo u septembru i postoje podaci za ovu godinu, čak su postovani već na ovom topicu. Upotreba uglja je na istorijskom minimumu. Zagađenost se ne povećava, zato što je 2020 apsolutni izuzetak iz svega, tj. toliki pad tada nije bio realan van corona situacije. 2021 je bilo manje nego 2019, jedini realan skok je bio 2022, ali uzroke toga smo već apsolvirali.

 

Nemačka ima oko 90GW kapaciteta termoelektrana i ako sam dobro zapamtio najveći peak poslednjih godina je bio 80GW. Ergo, ne plaća se ništa skupo i zato cena ide na dole. I to je postovan, više puta.

Link to comment

Pa napisao sam, ovaj graf je do 2022, nemam za ovu godinu jos. Napisao sam jos da cemo da vidimo sta ce biti ove godine. Ti kazes da je na istorijskom minimumu. 

Ali 2021 je bila na nivou 2019. ako ne i vise a 2022 je jos vise otisla gore. Po tvom, to je radi francuske (volio bih da vidim graf koji dokazuje da je porast 2021/2022 samo radi toga).

Edited by borris_
Link to comment
7 hours ago, barrcode said:

Vetra na severu Evrope i dalje nema, otud veoma visoke cene, ali šta mislite gde je najveća cena u Evropi?
(Nekosranje sa lignitom ili rudnicima, jel zna nek?)
618a1b08cd63e12b7f140e006f35a45c.jpg

 

Pretpostavljam da smo to mi sa ovom ikonicom užarenog sunca.

Edited by boldrock
Link to comment

Da vidimo na cemu smo.

Bloomberg:

Without reliable access to affordable power, Germany fears energy-intensive companies will invest elsewhere, and “we will lose this industrial base,” Habeck said. “My point is not that France has nuclear power plants; my point is that the operator of the nuclear power plants can offer cheap prices below market value."

 

There is indeed cause for concern. With Germany’s energy costs still high and its supply security in doubt as the country exits coal too, France has attracted almost 50% more foreign direct investment projects than Germany over the past two years.

 

Znaci njemci su se zajebali sa ruskom jeftinom naftom o sada kukaju na druge jer imaju jeftiniju struju.

 

Clanak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-09-18/france-and-germany-clash-in-feud-over-europe-s-industrial-crown?leadSource=uverify wall

 

Grafik iz clanka:

 

 

Screenshot_20230919_234631_Samsung Internet.jpg

Link to comment

O tome smo već pričali već ranije, francuske cene su fikcija i to čak i taj članak koji citiraš jasno i glasno kaže:

 

The French utility is badly in need of funds. EDF has said it may have to invest €25 billion ($27 billion) a year to extend the operations of 56 reactors dating from the 1980s and ‘90s, build new ones, add wind and solar capacity and upgrade grids. The problem is the energy giant is saddled with €65 billion in debt.

 

Znači mora da investira 25 milijardi godišnje da bi održali postojeće nuklearke u životu i zamenili ih novim izvorima, a već ima 65 milijardi duga. I onda se dešava ovo, opet iz članka:

 

Germany’s largest aluminum manufacturer Trimet had to cut back production during last year’s energy crisis. But fortunes for its smelter in Saint-Jean-de-Maurienne in southeast France turned after EDF in June offered Trimet’s French operations a new 10-year supply contract below current market prices.

 

To je stvarno zanimljivo. Da im nije Vučić ekonomski savetnik? Osim toga, u Francuskoj postoji obaveza da se do 100TWh struje proda za cene koje su trenutno daleko ispod tržišnih, i to je početkom krize podignuto na 120TWh. Kupiš struju za 40 evra po MWh, umesto 100+ i onda je jeftino™ prodaješ dalje. Nema veze, otvoriće se Macron kad bankrotira EDF. Ali i tome uskoro dolazi kraj, opet iz članka:

 

The pressure is mounting in Paris as a domestic law that obliges EDF to sell large volumes of power at a deep discount to current wholesale prices expires at the end of 2025.

A senior French government adviser argues that, under the new regulation that should be soon presented, future power costs in France would end up being close to those in Germany and that both nations are likely to agree on similar electricity price targets for their industries.

 

Kao i obično selektivno čitaš i to je smešno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...