Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

On 2. 9. 2023. at 19:53, Venom said:

Ne radi ti video, ali i bez gledanja znam da nisi u pravu :Jova:

Video je iz Njemačkog ugla - nuklearke se naravno ne spominju, nego samo to kako je sistem sa sve više renewables inheritetno nestabilniji i kako se šansa za otkazima povećava i kako se to ne može rešiti baterijama (sve baterijske rezerve nemačke ne pokrivaju ni sat vremena) niti reverzibilnim hidroelektranama (trebalo bi im 100 puta više).

 

Ali su puni ideja - o nekakvim Smart gridovima i značajnim povećanjem offshore wind kapaciteta (offshore je manje varijabilan i sezonski zavisan i u proseku više radi)... I naravno - spominju termoelektrane koje će pragmatični Nemci uvek držati kao rezervu kad renewables posustaju, ha ha ha.

 

I spominju kao je potrebno povećati cenu energije (a već su prvi po maloprodajnih ceni koju domaćinstva plaćaju - skoro pola evra po kwh), jer kako jedak sagovornik kaže - to je cena toga što su prvi u Evropi (u čemu prvi?!? - u suludo slupanim parama, jer po čistoći proizvodnje el energije su daleko od prvih i daleko iza Francuske, Švedske, Norveške i sl).

 

To je ovako iz glave, slušao sam dok sam sastavljao neke ikea police pa oprostite ako sam sitno pogrešio neki fact.

 

Btw, i ranije sam poveo diskusiju o cenama, pa su se javljali neki kako je na real-time berzi cena u nemačkoj jeftinija nego u francuskoj, a o veletrgovina struje ne znam baš ništa, znam samo da kad se saberu svi podsticaji za renewables domaćinstva plaćaju duplo više struju nego Francuzi - što je lako proveriv podatak i za nestručne....

 

P.S. Često se mrači sa ovim scenarijima black-outa - što je scenario kada usled nestabilnosti dođe do značajnog pucanja velikog sistema koji traje satima ili danima (jer mnoge elektrane se ne mogu pokrenuti ako nemaju struju, pa je potrebno koordinirati vraćanje sistema). Ali osim ako nema velikih problema sa infrastrukturom (kao led na žicama u Teksasu pre koju godinu) ne verujem da će do tog doći. Sistemi kontrole su sve sofisticiraniji. Pre će doći do kontrolisanih restrikcija ili uvoza po kojim bilo cenama (kao mi u zimu 2021-2022).

Link to comment

Na drugoj temi sam analizirao francuski uvoz uranijuma pa mi zanimljive brojke - pa da podelim.

 

Francuska godišnje uvozi oko 8000 tona uranijuma. Kako od toga proizvodi polovinu svoje električne energije, znači kad bi francusku podelili na pola, 33 miliona ljudi bi mogli da zadovolje sve svoje i kućne i industrijske potrebe za el. energijom od toga. To je nešto manje od 250 grama uranijuma po glavi.

 

Trenutna spot cena je 56 dolara (najviša dosad) pa je i prema toj ceni dovoljno oko 13 dolara godišnje po čoveku i za industriju i za domaćinstva za 100% el energije.

 

Zbog toga su sve priče sa breeder uranijum i thorijum reaktorima (koji bi iskoristivost uranijuma povećali 100 puta) preuranjene jer je znatno skuplja i manje istražena tehnologija, a cena uranijuma (najviše zahvaljujući velikoj energetskoj gustini) po jedinici proizvedene energije smešna.

Link to comment

ima li negde ista računica i za ugalj, nije ni čudo što istraživanja u atomskoj tehnologiji napreduju puževim korakom decenijama, kada je sirovina postojeće tehnologije skoro pa džabe :D

- nije to ništa što već nismo videli, tako su se naši preci pre 60 godina grejali na peći na naftu, jer je to bilo daleko jeftinije od grejanja na struju ili ugalj, možete li po današnjim cenama na pumpama, uopšte da zamislite tako nešto :happy:

- ista stvar se može dogoditi i sa uranijumom, da počne da ponestaje bilo iz političkih razloga, bilo od iscrpljivanja rude, nešto mi se javlja da bi vrlo brzo dobili daleko efikasnije reaktore...

Link to comment
6 hours ago, Spooky said:

Video je iz Njemačkog ugla - nuklearke se naravno ne spominju, nego samo to kako je sistem sa sve više renewables inheritetno nestabilniji i kako se šansa za otkazima povećava i kako se to ne može rešiti baterijama (sve baterijske rezerve nemačke ne pokrivaju ni sat vremena) niti reverzibilnim hidroelektranama (trebalo bi im 100 puta više).

 

Ali su puni ideja - o nekakvim Smart gridovima i značajnim povećanjem offshore wind kapaciteta (offshore je manje varijabilan i sezonski zavisan i u proseku više radi)... I naravno - spominju termoelektrane koje će pragmatični Nemci uvek držati kao rezervu kad renewables posustaju, ha ha ha.

 

I spominju kao je potrebno povećati cenu energije (a već su prvi po maloprodajnih ceni koju domaćinstva plaćaju - skoro pola evra po kwh), jer kako jedak sagovornik kaže - to je cena toga što su prvi u Evropi (u čemu prvi?!? - u suludo slupanim parama, jer po čistoći proizvodnje el energije su daleko od prvih i daleko iza Francuske, Švedske, Norveške i sl).

 

To je ovako iz glave, slušao sam dok sam sastavljao neke ikea police pa oprostite ako sam sitno pogrešio neki fact.

 

Btw, i ranije sam poveo diskusiju o cenama, pa su se javljali neki kako je na real-time berzi cena u nemačkoj jeftinija nego u francuskoj, a o veletrgovina struje ne znam baš ništa, znam samo da kad se saberu svi podsticaji za renewables domaćinstva plaćaju duplo više struju nego Francuzi - što je lako proveriv podatak i za nestručne....

 

P.S. Često se mrači sa ovim scenarijima black-outa - što je scenario kada usled nestabilnosti dođe do značajnog pucanja velikog sistema koji traje satima ili danima (jer mnoge elektrane se ne mogu pokrenuti ako nemaju struju, pa je potrebno koordinirati vraćanje sistema). Ali osim ako nema velikih problema sa infrastrukturom (kao led na žicama u Teksasu pre koju godinu) ne verujem da će do tog doći. Sistemi kontrole su sve sofisticiraniji. Pre će doći do kontrolisanih restrikcija ili uvoza po kojim bilo cenama (kao mi u zimu 2021-2022).

 

Ne znam kako ti stvarno ne dosadi da lupaš ovako kao maksim po diviziji i to konstantno. Pola evra za kilovat, a imaš i na ovom topicu crno na belo za koliko možeš da dobiješ struju danas. Evo opet, situacija od pre par nedelja:

 

Screenshot_20230822-101408.png

 

Ne postoje odavno podsticaji za obnovljive izvore, sorry. To sam ti već pisao na onoj drugoj temi, pa nisi imao više šta da kažeš pošto generalno nemaš pojma, i sad si opet izmileo da lupaš. Postoje podsticaju za nuklearnu energiju, moja deca i unuci će plaćati odlaganje otpada. Ali zato je struja skuplja nego u Francuskoj, gde država samo gradi elektrane, spašava nuklearni sektor iz bankrota i na kraju će plaćati odlaganje otpada, ali eto struja je jeftina. Ja ako platim ovih 27c po kilovatu to je to, neće niko nikad više da mi zavuče ruku u džep. Osim naravno za odlaganje nuklearnog otpada. Iskreno, jel bi mogao ti da preuzmeš te troškove kad si toliki entuzijasta? Ti i borris pokrenete GoFundMe i skupljate lovu, što bih ja to plaćao?

 

Macron Pledges New Nuclear Reactors

President Emmanuel Macron wants French utility company Electricite de France SA to build up to 14 new nuclear reactors, pledging tens of billions of state support over the next three decades to revamp the country’s struggling atomic industry.

 

Tens of billions, kako čudan način da se napiše hundreds of billions.

Link to comment
12 hours ago, Venom said:

Pola evra za kilovat, a imaš i na ovom topicu crno na belo za koliko možeš da dobiješ struju danas. Evo opet, situacija od pre par nedelja:

Ne krivi mene nego izvor koji mi je Google izbacio (koji nisam citirao) koji kaže da je u martu bila ta cena:

https://www.euronews.com/next/2023/03/29/energy-crisis-in-europe-which-countries-have-the-cheapest-and-most-expensive-electricity-a koji kao svoj izvor navode

https://www.energypriceindex.com/price-data

 

Mada izvinjavam se ako sam preneo netačnu vest.

 

Sad sam potražio neki autoratitivniji izvor i našao ovaj gde je zbilja cena niža (mada je on za 2022.)

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics

 

Anyway, izvori u obliku računa i oglasa me ne zanimaju jer nisu prosek i možda skrivaju skrivene troškove.

 

Nuklearni otpad je gorivo za buduće breeder reaktore, nekada će koštati finu paru.

Edited by Spooky
Link to comment
14 hours ago, gone fishing said:

ima li negde ista računica i za ugalj, nije ni čudo što istraživanja u atomskoj tehnologiji napreduju puževim korakom decenijama, kada je sirovina postojeće tehnologije skoro pa džabe :D

- nije to ništa što već nismo videli, tako su se naši preci pre 60 godina grejali na peći na naftu, jer je to bilo daleko jeftinije od grejanja na struju ili ugalj, možete li po današnjim cenama na pumpama, uopšte da zamislite tako nešto :happy:

- ista stvar se može dogoditi i sa uranijumom, da počne da ponestaje bilo iz političkih razloga, bilo od iscrpljivanja rude, nešto mi se javlja da bi vrlo brzo dobili daleko efikasnije reaktore...

Iz jednog kg uglja se dobije oko 8kwh toplotne energije (neki prosek - naše elektrane koriste najgori lignit koji je sigurno ispod), a efikasnost termoelektrana je oko 30%, pa je to nešto 2 i nešto kwh el energije. Iz jednog kg Uranijuma-235 se dobije 24,000,000 kwh toplotne energije, ali uranijum-235 je izotop kojega ima oko 0.72% u iz zemlje izvađenom uranijuju. Breeder reaktori bi mogli iskoristiti i Uranijum -238 koji čini ostatak i dobar dio visokoradiaktivnog nuklearnog otpada i nekoliko puta rasprostranjeniji od uranijuma torijum (iako je torijum sad skuplji od uranijuma to je samo zato što se praktički i ne koristi za ništa osim rijetkih upotreba pa se rudarenje nije razvilo).

 

Uranijim, kao i ostale rude metala je postojao od nastanka zemlje i dok je zemlja primala oblik on se rasporedio, pa se kasnije kroz milijarde godina kretanja tektonskih ploča kretao, pa je mnogo pravednije raspoređen I u principu ga ne nestaje tako lako - samo je pitanje po kojoj ceni - jer veća cena omogućava rudnike koji su po manjoj ceni neisplativi. Ima ga i rastvorenog u morskoj vodi dovoljno da zadovolji višemilenijumske potrebe čovečanstva i isplatio bi se taj vid ekstrakcije po ceni od 300-1000 dolara po kg (neke procene koje sam našao, al može pojeftiniti s vremenom).

Za razliku od nafte koja je nastala od organskih materija mrtvih organizme pod vrlo specifičnim uslovima (morsko dno u nekoj klimatskoj zoni sa dosta života, koji je opet neiskorišten pao na to dno, pa neki geo poremećaji koji bi zarobili materijal iza neporoznih stena pa ga stavili u neku zonu pritiska i temperature) u specifičnim zonama pre par desetina do par stotina miliona godina i zato je vrlo nepravilno raspoređen.

Edited by Spooky
  • Hvala 2
Link to comment

Otprilike sa industrijskom i javnom potrošnjom po čoveku (kad bi sva potrošnja bila od uglja, srećom imamo i nešto hidropotencijala), mada EPS njihov blatnjavi lignit verovatno ne košta toliko jer ga i ne kupuju već održavaju svoje kopove (a opet ako računamo korupciju i iznajmljivanje mašina od privatnika na po 25 časova dnevno, možda košta i više).

Link to comment

https://m.bild.de/politik/inland/politik-inland/brisante-folge-des-akw-aus-so-viel-auslaendische-kernkraft-steckt-in-unserem-str-85250900.bildMobile.html?t_ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F

 

Njemacki Bild o uvozu elekrricne energije u njemackoj.

 

U augustu, njemacka je platila > 500M€ na uvoz EN. Od toga je 21% NU, 25% prljava struja (plin, ugalj itd) i ostalo je cista energija. Upotreba NU u potrosnji EN je veca nego prije zatvaranja posljednjeg reaktora (4% vs 2,5%)

 

Meni je ovo OK.

 

U isto vrijeme, fr reaktori polako zavrsavaju remonte. Trenutno mogu da proizvode vise struje nego u piku prosle zime a ocekuje se otvaranje jos nekoliko njih. EDF je prvi izvoznik struje u prvom poligosistu, 5m€ u plusu. 

 

Link to comment
On 6. 9. 2023. at 22:07, borris_ said:

https://m.bild.de/politik/inland/politik-inland/brisante-folge-des-akw-aus-so-viel-auslaendische-kernkraft-steckt-in-unserem-str-85250900.bildMobile.html?t_ref=https%3A%2F%2Ft.co%2F

 

Njemacki Bild o uvozu elekrricne energije u njemackoj.

 

U augustu, njemacka je platila > 500M€ na uvoz EN. Od toga je 21% NU, 25% prljava struja (plin, ugalj itd) i ostalo je cista energija. Upotreba NU u potrosnji EN je veca nego prije zatvaranja posljednjeg reaktora (4% vs 2,5%)

 

Meni je ovo OK.

 

U isto vrijeme, fr reaktori polako zavrsavaju remonte. Trenutno mogu da proizvode vise struje nego u piku prosle zime a ocekuje se otvaranje jos nekoliko njih. EDF je prvi izvoznik struje u prvom poligosistu, 5m€ u plusu. 

 

 

Nemački Bild ima ulogu da prodaje novine zastrašivanjem. Platili 500m uvoz struje, ajde. Struja koju bi e.on proizveo u nuklearnoj elektrani bi inače bila džabe. Isti taj Bild takođe zastrašuje ljude da se "nemačka struja" iz obnovljivih izvora prodaje za džabe u inostranstvo. Ne valja kad se izvoze viškovi, ne valja kad se uvoze viškovi. 

 

Kaže u članku, po studiji će skočiti cena 8-12%... gledaju ljudi studije i predviđanja umesto da pogledaju da je cena pala na nivo pre krize. Žvaka za ludaka.

Link to comment

Njemacka polako od izvoznika postaje uvoznik struje. Ova godina je rekordna jer je klimatska situacija takva, nema vjetra a dan je kraci. 

 

Evo situacije za ovaj dan (cijena struje).

 

20230906_221842.jpg

20230911_072417.jpg

20230911_072501.jpg

Link to comment

Ovaj graf pokazuje manjak fleksibilnosti sistema. Treba upaliti termoelektrane kada zadje sunce. A to se desava kada je potraznja najveca. Ovdje naravno fali nesto. Baterije (sto tehnicki za sada nije moguce) ili bazna cista energija koju su oni ugasili.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...