Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

10 hours ago, Venom said:

francuske cene su fikcija

 

Meni fikcija da industrijska struja u Nemačkoj poskupi 8 puta za tri godine (ako je ovo gore tačno) a AFD ima samo 20% glasova. 

Link to comment

Piše gore da se radi o "teškoj industriji" i nije samo struja, nego energija što uključuje gas. Cena gasa je prošle godine otišla više od 20x u odnosu na 2020, tako da ne znam šta se očekuje. Trenutna cena je pak 10x manja od vrhunca prošle godine, to je isto deo priče.

 

Previše je to kompleksno da bih se time bavio, ja ne radim u industriji. Ali ne treba padati na ove glupe borrisove fore gde se sve smandrlja u jednu tepsiju, ignoriše 80% teksta koji se prenosi i onda niko ne zna o čemu se u stvari priča osim da ništa ne valja u DE. Tekst koji je preneo je kristalno jasan da se radi o sporu između dve zemlje gde jedna hoće da upumpava pare u energetski sektor kao da ne postoji sutra, dok druga misli da to nije fer konkurencija.

 

Priča koja se prodaje je da je gašenje tri nuklearke nekakav suicidni čin i sad glavni problem. To je bilo manje od 5% ukupne proizvodnje struje i cene su od tada još pale. Bukvalno kap u čaši.

 

edit: da ne bude da mislim da ima dobrih i loših momaka u celoj priči, jer nema. Svako štiti svoje interese kako zna i ume i pokušava da obigrava oko dogovorenog koliko može. U tekstu je navedeno i da je Nemačka blokirala uvođenje zabrane na motore na unutrašnje sagorevanje i to je tačno. Usrali su motku, nemaju šta da prodaju na tržištu električnih automobila, jede ih konkurencija iz Kine i Amerike i hoće da kupe vreme fantazijama o sintetičkim gorivima. Kao i francuske nuklearke, sve je to džaba na kraju, račun će biti isporučen.

Edited by Venom
Link to comment
  • Krošek changed the title to Struja

Kupuju po cenama u inostranstvu koje su niže od cena koje bi plaćali iz domaćih nuklearki ili domaćih termoelektrana. Meni to deluje kao win-win, niže cene i manje co2, ali ja nisam ideološki obojen. 

Link to comment
  • Krošek changed the title to Budućnost elektroenergetskog sistema

Ovako je bilo 2021. 

 

EXPORTSIn 2021, Germany exported $9.88B in Electricity, making it the 1st largest exporter of Electricity in the world. At the same year, Electricity was the 26th most exported product in Germany. The main destination of Electricity exports from Germany are: Italy ($1.98B), Switzerland ($1.77B), Austria ($1.47B), Netherlands ($1.08B), and Poland ($911M).

The fastest growing export markets for Electricity of Germany between 2020 and 2021 were Italy ($1.32B), Switzerland ($1.32B), and Austria ($766M).

IMPORTSIn 2021, Germany imported $5.98B in Electricity, becoming the 2nd largest importer of Electricity in the world. At the same year, Electricity was the 39th most imported product in Germany. Germany imports Electricity primarily from: France ($986M), Czechia ($936M), Denmark ($915M), Netherlands ($759M), and Switzerland ($742M).

 

https://oec.world/en/profile/bilateral-product/electricity/reporter/deu?redirect=true

 

Znaci ~+4m€ 

Ove godine, prvih 8 mjeseci, -1.8m€. Septembar je za sada isto tako u minusu.

Link to comment

Inace cijena proizvodnje 1MWh Nuklearkom u fr je oko 60€ (65 nego od 59,1€ do 60,7€ zabisi od perioda). Neki kazu da nerealna drugi kazu da je realna. 

Edited by borris_
Link to comment

I dalje ne vidim u čemu je poenta sa pregledom uvoza i izvoza. Najveći izvoz nemačke struje je bio nakon što je ugašen najveći broj nuklearki.

 

Da je ta cena realna ne bi tata Macron trčkarao okolo da vidi kako će da finansiraju nove. Da ne ulazimo u to koliko će da košta uklanjanje starih kad jednom dođe vreme.

Link to comment

Nema problema, rekoh ti win win situacija. Od +4m€ do -1,8m€ nothing to see here. Od izvoznika, postali ste uvoznik. Uvjek isti izgovor, kupujemo jeftinu struju. Zasto proizvoditi bilo sta kada se moze uvoziti jeftino.

 

Sto se tice NU sacekaj jos >20godina pa da vidimo kada ce se uklanjati. 

Link to comment

Nema problema, ali ću suptilno da pomenem da je nešto izgovor. Izgovor za šta?

 

Sačekaj 20 godina, pa ćemo videti. Eto kako smo došli do "jeftine" struje. Sačekaj još par godina da vidimo gde će Macron da nađe sredstva za nove o kojima priča već 5 godina. Ako stigne od ostalog posla koji ima.

Link to comment

Inače bila je debata pre par dana u Nemačkoj na TV-u, nisam gledao, ali vidim po reakcijama da je mnoge zainteresovalo, pa je izašlo par fact check članaka. Ovo (pdf na nemačkom, ali ima dole linkova na podatke) je od Fraunhofer ISE (institut za solarnu energiju). Inače drže platformu energy-charts.info sa hrpom podataka. Uglavnom deluje mi da su svi lupali kao maksim po diviziji, ali prednjače desni populisti čije stavove ovde uglavnom predstavlja borris, pa evo par stvari koje ni ja nisam znao.

 

1) Nemačka uvozi "nuklearnu" struju iz Francuske (Markus Blume CSU/CDU)

* Do 30.08 ove godine iz Nemačke izvezeno 2,31TWh struje više nego što je uvezeno (link)

* Suprotno je bilo tačno preko leta, ali i to je u skladu s trendom već godinama.

* Očekuje se da će Francuska preko zime opet da uvozi iz Nemačke, ne zato što Nemačka ima neke posebne viškove nego zato što Francuska svake zime zavisi od uvoza

* mnogo ljudi u Francuskoj se greje na struju, ali struje nema dovoljno već godinama. ergo, kopaće se lignit u okolnim zemljama. Ali biće lepa jezera!

* februar 2021 je jedini zimski mesec od 2014 (nema podataka pre toga) da Francuska nije pretežno uvozila struju iz Nemačke

 

2) Nemačka uvozi struju na ugalj iz Poljske (opet isti diletant)

* do 30.08 izvezeno iz Nemačke više struje nego što je uvezeno. link

* i prošle i pretprošle godine situacija obrnuta. link & link

 

Za mene potpuno neverovatno da živimo u ovakvom vremenu potpune dostupnosti informacija, a ljudi ne mogu da dobace dalje od oblikovanja informacija po svom mišljenju. Gore je dole, levo je desno, Nemačka uvozi struju iz Francuske. 

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

I1) Nemačka uvozi "nuklearnu" struju iz Francuske (Markus Blume CSU/CDU)

* Do 30.08 ove godine iz Nemačke izvezeno 2,31TWh struje više nego što je uvezeno (link)

* Suprotno je bilo tačno preko leta, ali i to je u skladu s trendom već godinama.

* Očekuje se da će Francuska preko zime opet da uvozi iz Nemačke, ne zato što Nemačka ima neke posebne viškove nego zato što Francuska svake zime zavisi od uvoza

* mnogo ljudi u Francuskoj se greje na struju, ali struje nema dovoljno već godinama. ergo, kopaće se lignit u okolnim zemljama. Ali biće lepa jezera!

* februar 2021 je jedini zimski mesec od 2014 (nema podataka pre toga) da Francuska nije pretežno uvozila struju iz Nemačke

 

Za mene potpuno neverovatno da živimo u ovakvom vremenu potpune dostupnosti informacija, a ljudi ne mogu da dobace dalje od oblikovanja informacija po svom mišljenju. Gore je dole, levo je desno, Nemačka uvozi struju iz Francuske. 

 

Stavio sam gore link za uvoz/izvoz struje Njemacka Francuska.

 

Linkovi ne pokazuju iste cifre.

 

Link koji si stavio (link)

Link koji sam ja stavio Germany Electricity Balance: France | Economic Indicators | CEIC (ceicdata.com)

 

Prvi (tvoj) pokazuje cifre koje odgovaraju tvom narativu

Drugi, cifre koje odgovaraju mom narativu

 

Uglavnom, EDF je prvi izoznik struje u Evropi (prvi semestar 2023. i bio je u plusu >5m€ u tom periodu).

Izvor La France redevient premier exportateur d'électricité en Europe (bfmtv.com)

Edited by borris_
Link to comment

Iste su cifre (nisu cifre, ali nema veze). Tvoj link samo pokazuje jedan mesec (juni), moj pokazuje celu godinu. Promeni raspon podataka i dobićeš iste podatke, bar mi tako deluje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...