Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

Gledao sam, meni pokazuje po mjesecima (svaki mjesec od juna prosle godine). Ima i drugih podataka. Pogledacu opet malo kasnije da usporedim (ne kazem da je ovaj moj lonk tacan).

Link to comment

Po linku koji sam postavio, ovo j enjemacki izvoz struje u francusku od Juna 2022 do Maja 2023 (po mjesecima i u MWh)

 

 

 

A ovo je uvoz isti period 

 

image.thumb.png.646726d655c60f429dd4964518a536d6.png

 

 

Plus Minus u 2023 od prvog do petog mjeseca : + 153 885 MWh u korist njemacke

 

Po tvom linku podatci su drugaciji, +3,7 TWh u korist njemacke za prvih pet mjeseci.

 

 

 

image.png

Edited by borris_
Link to comment

Zakljucak: Oba grafika su najvjerovatnije tacna (najvjerovatnije = jako je tesko naci prave tacne podatke na internetu). Tvoj pokazuje trgovisnke tokove, moj fizicke tokove (fr preko njemacke izvozi u druge zemlje). Fr i De su evropske elektricne uticnice.

Svjacarska je na primjer zemlja koja najvise profitira od Fr i De. Kupuje jeftinu struju da bi napunila svoje brane i kasnije prodaje struju iz brana ali po mnogo visim cijenama (najvise italiji koja je u najgorem polozaju). Izvoz fr struje moze biti i negativan to jest fr placa zemlji da bi prodala svoj visak struje (jer je skuplje zaustaviti i ponovo upaliti Nu). Ista stvar se desava sa njemackom i strujom dobijenom iz ENR. Zbog toga je za sada u 2023. ekonomski balans njemacke negativan (pokazano na strani ranije) usprkos velikom izvozu. 

 

Link to comment

Mrzi me da se udubljujem u cemu je tacno problem. Moguce da je ta razlika jer u aplikaciji postoji checkbox za fizicku razmenu i "trgovinske tokove", kad se prebaci na fizicku razmenu drugacije su brojke. Ali ne znam koja je razlika u praksi, osim ove logicne da je jedno placeno a drugo nije. To bi onda impliciralo da Francuska mnogo vise struje salje za dzabe, sto mi opet nije jasno zasto bi ikome u Nemackoj smetalo. Ali ne znam da li je tako.

 

Pravi zakljucak je da to sustinski nije bitno, struje ima dovoljno i domace, ali je prljava, i radi se samo o jeftinom populizmu i senzacionalizmu. Naravno desni populisti ne mogu da kazu "proizvodimo struju iz uglja" jer njihovi glasaci nemaju nista protiv, naprotiv. Ali mogu da izazivaju paranoju o nacionalnoj bezbednosti jer "uvozimo struju 😱", sto nesto negativno vec treba da znaci. Predizborna kampanja, ali ne bi bilo lose kad bi to sto pricaju makar ovlas odgovaralo cinjenicnom stanju.

 

Osim povredjenog ponosa desnih populista, i dalje mi nije jasno u cemu je tacno problem s uvozom struje. Da nema dovoljno kapaciteta u rezervi bih razumeo, ali ima. Jeftinija i cistija struja, nema problema osim ako se ne zarati unutar EU. Ako je nemacki izvoz jeftin kad ima viska, onda je i danski izvoz u Nemacku jeftin kad ima viska vetra. Veca regionalna saradnja i jeste buducnost. U Nemackoj ove godine solarni paneli ce zavrsiti na 10-15GW novih kapaciteta, sto je vise od planiranog, nazalost podbacio je vetar, bice oko 2 od planiranana 4GW. Ali to je samo jedna godina.

Link to comment

Naravno umesto da radim nesto pametno, ja se ipak udubljujem. Trebalo bi da je ovako:
 

trgovinska razmena: doslovno razmena izmedju dve zemlje

fizicka razmena: struja je presla istu granicu, ali je trgovinska razmena izmedju drugih zemalja. Npr. u Nemackoj je zavrsila svajcarska struja, ali je prosla kroz Francusku

 

Onda i dalje stoji: FR je iz DE do 30.08 uvezla 2.3 TWh vise nego sto je izvezla.

Link to comment

https://spectrum.ieee.org/grid-scale-battery-storage-nickel-hydrogen

 

Možda je na vidiku prihvatljvo rešenje za skladištenje energije iz obnovljivih izvora (solar, vetar). Mada svega smo se nagledali i naslušali poslednjih godina, pa treba sačekati još koju godinu. Ali za razliku od prethodnih velikih najava, ova ima potporu u već postojećem, sličnom, (pre)skupom rešenju. Tako da je jedini problem cena :D

Link to comment

 

"Francuska firma Naarea je uspjela pokrenuti prvu "petlju rastaljene soli na svijetu". Ovo je veliki korak prema razvoju nuklearnih mikroreaktora."

 

Link to comment

Neverovatnih 200 miliona evra. Čitavih 10% od onoga što EDF traži svake godine u narednih pitaj boga koliko. Za to vreme u Nemačkoj na aukciji prodata prava na gradnju 7GW novih vetroparkova za 12 milijardi evra.

 

Link to comment

Sunak je najavio ograničenja na solarne panele jer zauzimaju previše mesta. Pogledajte podatke i zaključite sami da li se radi o tome ili se štite interesi postojećih igrača u energetici, jer drugačije ne mogu da izađu na kraj s obnovljivim izvorima. Inače u isto vreme zemlja koja sipa na desetine milijardi subvencija u nuklearnu energiju.

 

 

Edited by Venom
Link to comment

Pametni su englezi u vezi ulaganja u nuklearke. Shvatili ljudi da kada nema vjetra i sunca nema struje. 

Sto se tice ogranicenja za solarne panele, citajuci ovaj tvit, izgleda kao populisticki potez.

 

Tako su ugasili i brzu liniju (HS2) iz Birminghena do Manchestera jer je kostala preskupo (citav projekat od Londona do Manchestera bi kostao >110m€, gradice se samo prvi dio). 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...