Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

ali pre svega toga, apsolutno urbanisticko siledzijstvo, gradnja odvratnih zgrada, katastrofalnog kvaliteta, bez ikakvog osecaja za ambijentalne celine, do poslednjeg iskoristivog kvadratnog milimetra, sve zahvaljujuci korupciji na prvom mestuolosh najgore vrste koji je unakazio neimar, vracar i druge stare delove grada koje je jednom neko gradio po vrlo visokim civilizacijskim standardima. zaostavstina iz vremena modernizma i art dekoa koja krasi neimar i vracar bi u rukama odgovorne vlasti bila proglasena za kulturno dobro i gradnja novih objekata bi bila moguca samo ako se 100% uklapa u ove standarde.ali tako to biva kada batice, crnogorci i ostali kite sirote arhitekte po sekretarijatima za urbanizam, od komatine pa nanize.

Link to comment

Nemam vremena da citam ceo topic, pa da li mi neko moze reci ocekuje li se uskoro pad cena nekretnina, posto supruga i ja gledamo da kupimo stan, ali se plasim da se ne zaletimo, pa da posle bude kuku lele, kad cene padnu?

Link to comment
Pa ako na stednju dobijes 9,5% godisnje, a za zgradu ti realno treba oko godinu ipo, nevidim bas da je 20% ludilo zarada uzimajuci u obzir sta sve moze da se desi i koliko je to nesigurnija investicija. A zasto se ne gradi brze? E to je zbog raznih ugradjivanja, ucenjivanja, nepostojanja operative isl.Znaci ako mislis da su zli investitori najveci problem jako se varas.
Investitori jesu najveći problem. Najgori šljam se skupio trenutno u toj 'industriji', a nije neka tajna i da su klasicni mafijasi u najvecem broju slucajeva bas u gradnji prepoznali mogucnost za legalizaciju para od droge, otmice, pljacke. Ne treba neka pamet, skola, znanje, a obrt para je sasvim dobar. Rizik skoro nikakav.
Link to comment
Nemam vremena da citam ceo topic, pa da li mi neko moze reci ocekuje li se uskoro pad cena nekretnina, posto supruga i ja gledamo da kupimo stan, ali se plasim da se ne zaletimo, pa da posle bude kuku lele, kad cene padnu?
naravno da ce cene padati, vec padaju, i dosta toga je i sada u zoni individualnih dogovora - investitori pokusavaju da zadrze cene, bezuspesno, medju individualnim prodavcima kojima je neophodan novac, ima sve vise onih koji prihvataju realnost. evidentno ulazimo u crnogorski scenario - balon je pukao i sada se moraju postovati zakoni trzista (m2 normalnog stambenog prostora u budvi je trenutno na 1500-1800 u zavisnosti od stanja, nakon 2-2.5x vecih cena od pre godinu dana).
Link to comment
naravno da ce cene padati, vec padaju, i dosta toga je i sada u zoni individualnih dogovora - investitori pokusavaju da zadrze cene, bezuspesno, medju individualnim prodavcima kojima je neophodan novac, ima sve vise onih koji prihvataju realnost. evidentno ulazimo u crnogorski scenario - balon je pukao i sada se moraju postovati zakoni trzista (m2 normalnog stambenog prostora u budvi je trenutno na 1500-1800 u zavisnosti od stanja, nakon 2-2.5x vecih cena od pre godinu dana).
Normalnog - srednjeg kvaliteta?Cene vec "padaju", za one koji imaju da plate kompletnu sumu kesom. Oni koji placaju kreditima te astronomske padove cena nece osetiti toliko usred skoka Euribora (Libora) na osnovu kojih im se formiraju kamate.Za izgradnju zgrade u centru, kvadrat bi trebao da bude oko 1200-1500 evra samo da investitor izadje bez ikakvog dobitka, usled ogromnih dazbina i visoke cene zemljista.http://www.naslovi.net/2008-09-21/biznis-n...kruzenju/831325To je za Net Area, znaci kompletnu zgradu, a povrsina stanova je svakako manja od povrsine zgrade ;)Stoji da su investitori kod nas kriminalci svoje vrste, ali im u stopu idu i gradske vlasti. Novogradnja oko 2k evra u "eksluzivnim delovima", a ostalo u zavisnosti od kvaliteta bi bila "realna" cena.
Link to comment
olosh najgore vrste koji je unakazio neimar, vracar i druge stare delove grada koje je jednom neko gradio po vrlo visokim civilizacijskim standardima.
...i Novi Sad, i Herceg Novi, i Zvornik... Sigurno ima još tušta i tma primera...
Link to comment

euribor vise ne raste, vec pada.Cene pojedinih stanova ce padati najmanje jos 20-30%, ali onih na dobrim lokacijama i solidne gradnje sigurno nece ili ce taj pad biti minimalan.

Link to comment
euribor vise ne raste, vec pada.Cene pojedinih stanova ce padati najmanje jos 20-30%, ali onih na dobrim lokacijama i solidne gradnje sigurno nece ili ce taj pad biti minimalan.
Pada zadnjih mesec dana, http://www.euribor-rates.eu/euribor-charts.aspDiferencijacija ponude je i vise nego pozeljna. Ja ne vidim kako ce cene stanova padati na neki srednji/duzi rok, pogotovo ne drasticno. Po najnovijim "prognozama" GDP po stanovniku ce nastaviti da raste oko 10% u narednih 4-5 godina (Ministarstvo Finansija, mesecni javni bilten). Uz povecanu kupovnu moc stanovnistva, raste i potraznja, a u beogradu nema kvalitetne sistematske gradnje.edit: promenjen izvor. Edited by UrosDC
Link to comment
Ipak si dosao na moju procenu od pre mesec dana.
I see the light :D Licno se slazem sa tobom.Za kratko vreme cene su mnogo brzo skocile (za samo godinu dana cena novogradnje se maltene udvostrucila), ali fundamenti iza ponude i potraznje nisu bitno promenjeni, niti ce se bitno menjati u bliskoj buducnosti. U Srbiji, da bi uzeo kredit za stan, moras da prodjes ostre kriterijume, tako da ne ocekujem da odjednom 10k gradjana odjednom prestane da placa svoje kredite i dovede do naglog pada cena. Psihicki balon koji su investitori pumpali ce da splasne, ali cene se stabilizovati na nekom nivou (2k evra :)) pa nastaviti da rastu, nadam se srazmerno sa ostatkom ekonomije.Za stanove od >>3k evra ne bih brinuo, imaju svoju klijentelu.
Link to comment

Gledao sam pre neki dan stanove u Ljubljanskoj (paralelna sa Dimitrija Tucovića, na 200-300 metara od Gradske bolnice prema centru). Novogradnja, svi papiri po PS-u, mirna ulica, vrlo dobar kvalitet završnih radova ? 1800 ?/m2. Stanovi mi nisu odgovarali iz drugih razloga, ali da jesu siguran sam da bi cena mogla da se spusti na 1700 ?/m2.Cene su definitivno u ozbiljnom padu.

Link to comment
  • 1 month later...

dakle, kupujem stan na kredit. odlucila sam, nasla agenticu, odabrala (skoro 100%) banku i sad se upustam u tu suludu avanturu.ovo je od sada moja omiljena tema na ceeeelom ppp.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...