Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

shvatite i da ima onih koji pod životom u gradu podrazumevaju pseću kaku, ljude nagurane u starim zgradama i kučiće koji razvlače treš oko kalenića. svi smo mi pomalo gazzisti.
Shvatite vi da različiti ljudi imaju različite preferencije, različite potrebe i, što je najvažnije, različite navike i da je izbor mesta za život mahom određen tim parametrima, a ne nekim odnosom prem kulturi, duhu grada, ljudima koji tamo žive i sličnim stvarima, koje su možda mogle biti predmet rasprave pre 20-30 godina. Niko nije prokomentarisao gazzinu sklonost Vračaru umesto NBGu, već samo njegovu definiciju ljudi koji, gle čuda, NBG smatraju primamljivijim mestom za život.edit: kad već pričamo o delovima grada, da dodam da je meni recimo uvek bio interesantan kraj Banovog brda koji se naslanja na Košutnjak, zbog mirnoće, blizine Košutnjaka i Ade i sl. Jedino što ga jebe je saobraćaj, tj. Sajam i činjenica da radim na NBGu, pa bi me svakodnevno savladavanje te rute koštalo mnogo vremena i živaca. Edited by Ivo Petović
Link to comment
Uskoro ce dostizati i cene od 7.5-8k evra (neki vec jesu). Neko u Srbiji vozi novog dzipa od 120k evra, sto ne bi davao za stan 5-10k evra po kvadratu (ne ulazeci u poreklo njegovog kapitala ili da li je on/ona to zasluzio ili ne)...
jel tebi frka sto padaju cene stanova?i daj mi reci stan - govorimo o stanovima - u beogradu koji kosta 8kE.
Ne znam na osnovu cega ocekujete cene u centru od 2k, ili tako neke cifre (wishful thinking)... Jel ste svesni cena stanova u susednim drzavama?
kada ne bude bilo vise kredita, kada se jos pojaca finansijska kriza, kada se srbija sveda na svoju ekonomsku realnost, onda ce biti 2k prosecna cena. i ovako se debelo krije koliko se placaju stanovi a placaju se manje od onoga sto spineri pustaju.i da, svesni smo da je zagreb jeftiniji od beograda iako je platezna moc stanovnistva neuporedivo veca a grad prijatnije mesto za zivot. Edited by gazza1
Link to comment
Shvatite vi da različiti ljudi imaju različite preferencije, različite potrebe i, što je najvažnije, različite navike i da je izbor mesta za život mahom određen tim parametrima, a ne nekim odnosom prem kulturi, duhu grada, ljudima koji tamo žive i sličnim stvarima, koje su možda mogle biti predmet rasprave pre 20-30 godina. Niko nije prokomentarisao gazzinu sklonost Vračaru umesto NBGu, već samo njegovu definiciju ljudi koji, gle čuda, NBG smatraju primamljivijim mestom za život.
OK, ispadoh rasista, nije bila namera - ali stvarno, jedna stvar je lokal patriotizam, zivotna navika ili prosto bolja logistika, a sasvim druga stvar kvalitet zivota koji ukljucuje malo siri spektar aktivnosti i zivotnih potreba od voznje sirokim bulevarom bez guzve, setnje pored reke ili odlazak u shopping mall.kada budem cuo za trend da ljudi masovno prodaju nekretnine u centru i odlaze da zive na NBG potaknuti time (a ne blizinom radnog mesta), onda cu priznati da gresim.
Link to comment

Cene stanova ce i dalje biti visoke. Narocito onih stanova koji su na dobrim lokacijama. To nece poremetiti ni ova svetska finansijska kriza, jer ce kao posledica krize biti da ce se kvalitet u ovohj oblasti jasno diferencirati od djubreta koje je u ponudi.Sigurno ce biti stanova za 2k u centru, ali sigurno ne u novim zgradama i na dobrim lokacijama.A blizu sam toga da verujem da ce cene odredjenih stanova skociti i na 8k bez obzira na to da to nije pravilo.U svakom slucaju sledi jedan zanimljiv period u real estateu jer niti ce biti kredita za kupovinu, ali ni za izgradjnju novih stanova (ili ce biti mnogo skuplji), sto moze da doprinese cak i poskupljenju stanova ako je tacno da je veliki manjak stambenog prostora u Beogradu (u sta iskreno sumnjam i verujem da je to vidse prica za raju koja je sluzila za naduvavanje cena udzerica i podruma).Sto se tice NBG-a il iVracara mogu vam reci da i jedno i drugo ima svoje prednosti ali i mane.Novi Sad je mnogo bolje mesto za zivot(bas kao sto rece gazza za ZG), ali nesto ne vidim navalu ljudi iz Beograda da idu i zive tamo. Niti je ima niti ce je biti.

Link to comment

Hvala BGhost.Sofija ima daleko manju plateznu moc stanovnistva, pa su cene novoizgradjenih stanova na slicnom nivou (kada bi poredili Gotse Delchev sa Karaburmom, ili Vitoshu sa Banovim Brdom, gde je kvadrat u izgradnju oko 1.5-2k evra).

jel tebi frka sto padaju cene stanova?i daj mi reci stan - govorimo o stanovima - u beogradu koji kosta 8kE.
Kakva crna frka, meni konkretno odgovara pad cena stanova jer tek treba da pazarim (mada sada moram i da sacekam da banke ponovo pocnu da izdaju kredite).

Konkretno koji stanovi mogu da ti dam jedino na PM (ovde sam se bio zatrcao, jer mi je vecina informacija iz projekata koji su jos uvek u pocetnim fazama i cene jos nisu javne).

kada ne bude bilo vise kredita, kada se jos pojaca finansijska kriza, kada se srbija sveda na svoju ekonomsku realnost, onda ce biti 2k prosecna cena. i ovako se debelo krije koliko se placaju stanovi a placaju se manje od onoga sto spineri pustaju.i da, svesni smo da je zagreb jeftiniji od beograda iako je platezna moc stanovnistva neuporedivo veca a grad prijatnije mesto za zivot.
Koja je to ekonomska realnost srbije? Prosecna cena je vec sada daleko ispod 2k evra (za srbiju, i odredjene delove beograda).
Novi Sad je mnogo bolje mesto za zivot(bas kao sto rece gazza za ZG), ali nesto ne vidim navalu ljudi iz Beograda da idu i zive tamo. Niti je ima niti ce je biti.
Kod odredjenog broja (makar mog drustva) postoji zelja da zive u Novom Sadu, ali nemaju istih prilika za zaposljavanje (vise plate, i vise firmi je u bg-u).
Link to comment
Pretpostavljam da je UrosDC mislio na slucaj Rumunije i Bugarske gde je, nakon najave ulaska u EU, uslo mnogo spekulativnog kapitala i cene stanova su skocile. Razlika je, medjutim, sto je tamosnji pritisak na glavne gradove neuporedivo veci nego u Srbiji zato sto je stanovanje u metropolama bila privilegija za cije se sticanje trebalo pomuciti kod vlasti (dobijalo se "sofijansko drzavljanstvo" :lol:) Druga stvar je sto su cene tih stanova, ekvivalent onoga sto Uros navodi kao nesto sto na ceka u buducnosti, all-inclusive condoi americkog-japi stila sa sve bazenima, teretanama i slicnim zajebancijama u zgradama. Sigurno je da ce cene takvih stanova biti ogromne i u kod nas, ali nije u redu sto ih razni "eksperti" za trziste nekretnina navode kao reper koji treba da pokaze kako je sadasnji nivo cena stanova u Beogradu nizak u odnosu na okruzenje.
Potpis na post. Samo jos jedna stvar, u Bugarskoj su poceli dosta da kupuju Britanci, i drugi "investitori" iz Zapadne Evrope, ocekujuci da ce cene da skoce, i pokusavaju na taj nacin da obrnu laki kes. Slicna stvar se desavala i sa sub-prime mortgage-om u Americi, usled vrtoglavog rasta cene nekretnina ljudi su kupovali kuce koje nisu mogli da otplacuju da bi prodali ubrzo i zaradili na razlici. Usled ove finansijske krize svi ti ljudi ce izgubiti dosta para, u Banyskom su cene kvadrata pale i do 550E po kvadratu (Banysko je jedno od najelitnijih skijalista).
Link to comment

Sutra malo bi pojedinci pricali o naduvanim cenama nekretnina, da nije bilo ove katastrofe sa Vol strita. Jedino sto je usporilo prodaju, tj oborilo cene je cinjenica da su banke postale tvrdje na davanju kredita, odnosno da su podigle kamatne stope. A sve pod uticajem globalne finansijske krize.Sto se svega ostalog tice, stvar bi bila kao i do sada. Da, ogromne cene, daleko iznad ocekivane platezne moci stanovnistva, a sve zbog nesrazmere ponude i traznje, a i sklonosti naseg coveka da posle par decenija potpune investicione nemoci, krenu u kupovinu nekretnina po sistemu 'daj sta das'.

Link to comment
Sutra malo bi pojedinci pricali o naduvanim cenama nekretnina, da nije bilo ove katastrofe sa Vol strita. Jedino sto je usporilo prodaju, tj oborilo cene je cinjenica da su banke postale tvrdje na davanju kredita, odnosno da su podigle kamatne stope. A sve pod uticajem globalne finansijske krize.Sto se svega ostalog tice, stvar bi bila kao i do sada. Da, ogromne cene, daleko iznad ocekivane platezne moci stanovnistva, a sve zbog nesrazmere ponude i traznje, a i sklonosti naseg coveka da posle par decenija potpune investicione nemoci, krenu u kupovinu nekretnina po sistemu 'daj sta das'.
kad si prije uocio sklonost?:)
Link to comment
Kod odredjenog broja (makar mog drustva) postoji zelja da zive u Novom Sadu, ali nemaju istih prilika za zaposljavanje (vise plate, i vise firmi je u bg-u).
Pa tu i lezi zec. Nije bitno da je samo prijatno i da mozez biciklom na posao, ni da imas Dunav i da je tu oko tebe i pozoriste i bioskop i restorani. Ima mnogo toga jos zasto se ljudi odlucuju da zive recimo u Beogradu. Da nije tako, svi bi ziveli na morima, rekama i planinama i ne bi bilo nikoga u zagusljivim gradovima (mada onda nebi ni bili zagusljivi :)).Zato cene stanova nece padati drasticno, vec ce oscilirati kao sto je i sda slucaj. Jedino se nadam da ce cena onih nadogradnji i bespravnih objekata bez dokumentacije konacno biti svedene na realni nivo i to onaj koji tezi nuli.
Link to comment
pa nista, procitaj svoj prvi i poslednji post na prethodnoj strani i uporedi.
Nadam se da uvidjas razliku izmedju faktora koji su uticali na povecanje cena u Bugarskoj/Rumuniji i Srbiji.Na cene stanova delom je uticala i vlada sa onim subvencionisanjem, ali na povecanje cene stanova je dobrim delom uticalo i povecanje plata, zatim i migracija stanovnistva u Beograd. Cene stanova su verovatno ne realno visoke, ali nisu dostigle te nivoe zahvaljujuci istim faktorima koji uticu na njihov pad u drugim sredinama, zbog toga mnogi smatraju i da nece padati (ili ce biti blagi pad).@Tabasko Pit:U potpunosti se slazem. Edited by UrosDC
Link to comment

hehe, te spekulacije sa nekretninama u tranzicionim zemljama... uoci ulaska madjarske u eu krenulo je pumpanje cena nekretnina u budimpesti. balon se izduvao kada se nisu pojavilie horde zapadnjaka koje bi da svoje stare dane provedu u zgradama bez liftova starim sto pedeset godina.te price o pet i osam hiljada po kvadratu mozete da okacite macku o rep, kao sto se grohotom nasmejem i kad cujem da moj dvosobni salonac na vracaru vredi dve hiljade po kvadratu. pa ja prvi ne bih za njega toliko dao, a ugovor sa poslovno nesposobnima (koji bi jedini platili toliku cenu) se obaraju na sudu...

Link to comment
Vrlo je verovatno da negde imam rupu u sledu dogadjaja (nisam ekonomista), pa me interesuje da li i gde gresim.
U principu nema velikih rupa u opisanom sledu događaja. Prva stvar na koju treba obratiti pažnju u narednih mesec-dva je budžet. Apsolutno je neophodno da budžet bude restriktivan i obzirom da je u priču opet ubačen MMF, verujem da će tako i biti. Naravno, ne očekujem neke radikalne rezove u potrošnji, ali će se od planiranih povećanja penzija, za početak, sasvim sigurno odustati.Druga stvar je kurs - od privatizacionih prihoda ne bih očekivao previše. Osim NISa ne vidim još neku krupnu državnu privatizaciju u najavi za 2009. godinu. Ipak, verujem da će se NBS grčevito truditi da dinar ne pređe magičnu cifru od 90 dinara, jer psihološki efekti takvog skoka mogu biti razarajući na makroekonomsku stabilnost tj. inflaciju, zbog poznatih iskustava. Moram priznati da i mene zanima kako će ti pokušaji izgledati, obzirom na ograničene mogućnosti naših deviznih rezervi i stvarno nisam pametan da predvidim kretanje kursa u naredna npr. 3 meseca.Krediti će sasvim sigurno ostati skupi u dužem periodu, što će ograničiti (ali ne i potpuno ugasiti, nakon početnog šoka, koji je u toku) potražnju za malim stanovima, koja se uglavnom finansira iz istih (kao što si i sam rekao). Ipak, ne treba zanemariti činjenicu da će se tražnja za stanovima u Beogradu vremenom donekle oporaviti, što kao posledica interesa "nebeogradskog" dela države (mislim na ljude koji raspolažu priličnom ličnom imovinom u svojim mestima), za radom i življenjem u prestonici (čini mi se da su te migracione tendencije jače nego u Mađarskoj koju si ti naveo kao primer), kao i činjenice da postoji ogroman broj vlasnika stanova kojima je to jedini potencijalni "izvor prihoda" (a uglavnom su ga dobili na poklon), pa će interes za njihovom preprodajama i kupovinama novih, manjih i sličnim trange-frange akcijama u cilju rešavanja porodičnih ili novčanih problema, sigurno biti. Dakle, sigurno je da će pomanjkanje tražnje smanjiti i cene stanova (mada je ovo Srbija, valjda zdrav razum i zakoni tržišta nisu baš toliko nepoznata kategorija), ali sumnjam u neki pad u rangu 50% ili slično. Pre će Srbenda vlasnik stana čekati do sudnjeg dana i umreti od muke, nego ga prodati po tisuću evara, znajući da je samo godinu dana ranije vredeo dve. :D
Link to comment
Sto se tice budzeta, Madjarska je imala maksimalan deficit of 9.3% GDPa u 2006. Poredjenja radi, projekcija za Srbiju je citavih 18% za 2008. Nazalost, visoki deficit je posledica velike potrosnje, tako da ce naredni budzet morati da bude vrlo restriktivan. Problem je sto su godinama unazad, zbog izbora i populizma nasih politicara, odlagane reforme javnog sektora i sto se rast plata iznad stope privrednog rasta servisirao iz zaduzenja. Sada je sve to stiglo za naplatu. Moja pretpostavka je da se veliki procenat kredita uzetih za kupovinu malih stanova isplacuje od budzetskih plata i plata zaposlenih u finansijskom sektoru. Ako plate budu zamrznute, a krediti skupi (obratite paznju na kamate koje se nude u nedelji stednje), trziste malih stanova ce prakticno stati, a ono je bilo zamajac za poskupljenje stanova vece kvadrature.
gde to?
Link to comment

Možda je type - 1,8%. Mada mi se čini da je deficit oko 2,5% ako se dobro sećam.edit: nađoh - ako ne lažu budžetski deficit Srbije je 2% GDP-ja u 2008. godini. Koliki nam je GDP uopšte? Ovako računajući napamet, nešto bre to mnogo ispada.

Edited by Ivo Petović
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...