Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

ne znam zasto bi rasprava o objektivnom kvalitetu univerzitetskog naselja, lokacije i kvaliteta gradnje bila patkometrija. ako to kosta 2000 E/m2 onda se onih pomenutih 5000 E/m2 za kondo-like u mlatisuminoj cini kao dzabalesku.

Link to comment

Samo kratak komentar... pomenuto je da novogradnja na Novom Beogradu ima nesrazmerno veliki broj soba u odnosu na kvadraturu. Nije to praksa samo na NBG, a to postaje sve bolje rešenje za ljude koji imaju nedovoljno para za konforan život u trosobnom stanu od 70m2, ali su im, zbog broja članova domaćinstva, potrebne tri odvojene spavaće prostorije. Nema to veze sa afinitetima; svi bi voleli veliki broj velikih soba, da mogu sebi to da priušte.šta može da radi četvoročlana porodica sa 50k evara? Jedino da kupi stan na Petlovom brdu koji ima nekakve tri odvojene sobe, od kojih su dve manje od 10m2, treća dnevna, spavaća i trpezarija u isto vreme. Dakle 8+8+20+4+4+predsoblje.Prave se ovakvi stanovi sve više. Pogađate zašto - zato što, zamisli, postoji potražnja, kao izraz vrlo razumljivih ljudskih potreba.

Link to comment

to je neka generalna tendencija za sve vece gradove gde je pritisak na svako slobodno parce pod nebom velik. u londonu se ono sto mi nazivamo trosobnim stanom, a da pri tome ima oko 70 m^2, reklamira kao spacious, stunning, etc i cena ce biti u skladu sa tim. sto se velicina soba tice, standard je blizi onome sto bi se kod nas smatralo onom polovinom sobe u konstrukciji 2,3-iposoban stan. ono sto je kod nas uobicajena velicina spavacih soba, to bi se isticalo na sva zvona kao double bedroom i eventualno bi samo takve 2 sobe plus komotna dnevna soba dobacile kvadraturu od 70m2.

Link to comment

Pih, propustih lokalnu patkometriju, ne stigoh da pohvalim Banovo brdo... <_<Elem, imam 1 pitanje za one upucenije u ovu bransu.Koji je maximum koji se moze izvuci za plac od investitora?Da li je zavisno od kraja i strukture vlasnistva(1 ili vise vlasnika)?Koliko sam cuo da se ide na 25-30% maximalne kvadrature predvidjene po GUP-u na toj parceli?U konkretnom slucaju zainteresovani preduzimac bi da isplati postojece stanare po kvadratu trenutno postojecih nekretnina koje su ionako poluprivremenog karaktera i u losem stanju. Ali isplata po tom principu je dosta manja od onih 25-30% od max kvadrature po GUP-u...Elem, ako to neko poznaje prakse treba mi takva informacija, ako ne ovde onda bar na PM.Hvala... :)

Link to comment
Koliko sam cuo da se ide na 25-30% maximalne kvadrature predvidjene po GUP-u na toj parceli?
Iskreno, vrlo teško je izboxovati ovo. Obično se vlasnicima stambenih objekata na parceli na kojoj je investitor zainteresovan da gradi nudi uknjižena kvadratura objekta koji imaju* puta 1 do 2 (dakle, za npr. 40 kvm dobijaju 40-80 kvm), u retkim, retkim slučajevima više od toga. Na ovo utiče milion faktora, a pre svega sama bazna infrastruktura parcele (snaga postojeće elektro mreže na parceli, ? BVK priključka, uvedeno centralno grejanje, postojanje prilaznog puta...), pošto izmene bilo kog od tih faktora oduzimaju vreme i dosta novca zbog triliona potrebnih dozvola, tako da su spremni da izdašnije plate zemljište sa infrastrukturom koja je adekvatna za projektovani objekat. Od količine novca kojom investitor raspolaže zavisi da li će ponuditi stanove po završetku gradnje (nemaju kinte) ili će stanare iskeširati ("ozbiljan" investitor, bolja ali ređa varijanta).*kod neuknjiženih se valja spremiti za pakao ucena
Link to comment
mracis bez potrebe.Jos si mogla da navedes opasnost i od katastrofalnog zemljotresa pa ce onda da sve ode u pm .Most preko Ade takodje prolazi veoma blizu ove lokacije, a ako sam dobro juce ispratio vesti gradnja naselja bi trebalo da bude gotova najkasnije u aprilu. Znaci neposredno po useljenju buduci stanovnici ce imati i taj most i nece imati buvljak.Ali kao sto rekoh, nekom se svidja nekom ne. Ja bih uvek pre izabrao Senjak ili Dedinje :)
Ma jok, kakav zemljotres, ceo Beograd i većina Srbije su u istoj seizmološkoj zoni :DNerealni su rokovi. Most neće biti gotov pre 2012, a preduslov da se autobuska stanica izmesti iz centra je da most, kao deo unutrašnjeg magistralnog poluprstena, bude gotov. Ako bude kredita... A da li se Univerzijada seli u Atinu znaćemo za nekoliko nedelja.
Link to comment

znaci, seli se :lol: sto i nije tako losa vest za buduce stanare UN. barem nece po dolasku u svoje gajbe morati da spahtlom skidaju sa plafona iskoriscene ostatke kondoma, ako je verovati pricama iz pekinga.anyway, sto se tice toga koliko se moze iboksovati od investitora, na onom forumu je bio neko ko je bio dosta verziran u to, pa je govorio o tome da je do 22% nesto sto se moze smatrati realnom, uz cini mi se par primera gde se islo i do 26% u slucaju posebno dobrih lokacija.ali da se vratimo na topić. biće zanimljivo kako će se ove sumanuto visoke kamate u nedelji štednje koje idu i do skoro 9% preliti na tržište stambenih kredita za građanstvo. bankari, kolike treba očekivati kamate na stambene kredite u banci koja nudi 9% na godišnju oročenu štednju, uz sve ostale negativne trendove.

Link to comment
Elem, imam 1 pitanje za one upucenije u ovu bransu.
Nisam iz te branše, ali sam pre mesec dana završio pregovore pa sam upućen u problematiku.
Koji je maximum koji se moze izvuci za plac od investitora?
Sky is the limit. :D šalim se. Jako puno različitih faktora može uticati na cenu, tako da se ne može reći koji je apsolutni maksimum.
Da li je zavisno od kraja i strukture vlasnistva(1 ili vise vlasnika)?
Da i da.Naravno da cena placa zavisi od kraja. Neće isto koštati plac na Dedinju i u Marinkovoj bari.što se tiče broja vlasnika, investitori preferiraju što čistiju situaciju tj. što manji broj ljudi sa kojima moraju da pregovaraju. Kad ima više vlasnika, moraju dobro da paze da nekome ne isplate više a nekome manje (npr. jednom daju 1700 ?/m2 a drugom 1850 ?/m2) jer ako informacije procure, ode sve u tri lepe.
Koliko sam cuo da se ide na 25-30% maximalne kvadrature predvidjene po GUP-u na toj parceli?
Da, to je ono čemu vlasnik parcele treba da teži. Samo treba biti uporan i ne nasedati na gluposti koje plasiraju. Mi smo pregovarali više od tri godine sa raznim investitorima i na kraju smo dobili čak i nešto preko 30%.Doduše, ovo je bila i malo specifična situacija. Investitor se u jednom momentu zaleteo i napravio grešku u koracima, tako da smo ga u tom raskoraku uhvatili za ja*a. :rolleyes:
U konkretnom slucaju zainteresovani preduzimac bi da isplati postojece stanare po kvadratu trenutno postojecih nekretnina koje su ionako poluprivremenog karaktera i u losem stanju. Ali isplata po tom principu je dosta manja od onih 25-30% od max kvadrature po GUP-u...
Pa na to treba da pristanu samo ako su ludi. Najbolje je da probate da nađete više investitora kojima bi ta lokacija bila interesantna. To najbolje podiže cenu. ;)
Elem, ako to neko poznaje prakse treba mi takva informacija, ako ne ovde onda bar na PM.Hvala... :)
Tačno je i ovo što je napisao dig_chohano, mada se to sve uklapa u računicu:
  • obeštećenje za postojeće vlasnike parcele 25-30%,
  • razne dozvole, troškovi gradnje i korupcija 40%,
  • zarada investitora 30-35%.

Link to comment
Već neko vreme pratim ovu temu jer nameravam da kupim stan.Molio bih sve forumaše koji su skoro prolazili kroz tu golgotu da mi preporuče agencije za nekretnine sa kojima su imali pozitivna iskustva. Može javno, a može i na PM. Preporuka od kojih agencija/investitora se treba kloniti je, takođe, dobrodošla.
prolazim kroz istu golgotu i mislim da cu ako uspem da kupim stan tj. garsonjeru napisati knjigu o mukama kroz koje sam prosla. <_< do sada sam imala prilike da se sretnem sa sumanutim cenama stanova u oglasima (sve sa epitetima luksuzan, odlican, uredjen) i agencijama koje te vode da vidis stan i prakticno traze da odmah odlucis :mellow: kao i kolega buum molim da mi preporucite neku dobru agenciju za nekretnine na pm cool.gif
Link to comment

Hvala na odgovorima.Kao i obicno situacija je jako komplikovana, Broj vlasnika stambenih objekata na doticnoj parceli je preko 20, uglavnom su manji objekti od 30 do 50 kvadrata. Naravno, investitor ce se cenjkati sa svima zasebno, placa u gotovini ali je ponuda po principu koji spominje Dig, znaci po m2 povrsine postojecih objekata a ne u skladu sa mogucnoscu maximalne kvadrature po DUP-u.Mogucnost nalazenja ozbiljnog investitora je prilicno suzena jer je lokacija odlicna (1 km od Trga), plac prilicno veliki i zahteva ogromno ulaganje a broj vlasnika dosta veliki kao sto rekoh, plus sto je sve u nekoj kompikovanoj polulegalnoj varijanti, tj privremeni objekat vremenom pretvoren u trajni...

Link to comment
ali da se vratimo na topić. biće zanimljivo kako će se ove sumanuto visoke kamate u nedelji štednje koje idu i do skoro 9% preliti na tržište stambenih kredita za građanstvo. bankari, kolike treba očekivati kamate na stambene kredite u banci koja nudi 9% na godišnju oročenu štednju, uz sve ostale negativne trendove.
Mislim da su to odvojene price, bar se nadam da jesu jer valjda nase banke dugorocne plasmane pokrivaju dugorocnim sredstvima a ne kratkorocnim depozitima iz famozne nedelje stednje... :unsure: Ovolike kamate na stednju su vise u korelaciji sa proslom nedeljom stednje jer sad prestaje dobar deo orocenja nastalih prosle godine u ovo doba. Zbog globalne finansijske frtutme veliki broj tih stedisa ne planira da obnovi stednju vec da ih vrati nazad u slamaricu pa banke pokusavaju visokim kamatama da ih nekako zadrze.
Link to comment
što se tiče kretanja cena, ne znam da su padale u periodu o kome pričaš? Pad je počeo sa krizom kreditiranja, a ona je eksterno generisana. Nisam video ni problem cene - u Univerzitetskom naselju bez većih problema je prodato nekih 1.300 stanova po ceni od prosečno 2.000 E - dakle, prodati su u julu i avgustu.
Otkud to da je prodato 1300 stanova?
Više od polovine stanova već prodato U ?Univerzitetskom selu? sagrađeno je 1.858 stanova, koji će nakon Univerzijade biti vraćeni investitoru, a onda i prodati po ceni od 1.850 evra po kvadratu. Prodaja je počela prošlog jula. - Interesovanje kupaca je ogromno, a već sad je rezervisano više od polovine stanova. Očekujem da će, ukoliko sve bude išlo ovim intenzitetom, svi stanovi biti rezervisani za kupovinu do kraja godine - kaže Slobodan Mihajlović.
Blic OnlineDakle, rezervisano sa depozitom od 5,000.00 eur, koji se vraća u slučaju odustajanja od kupovine. Videćemo koliko će prodaja zaista biti realizovano od tih rezervacija. Edited by tangodelta
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...