Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Možda je type - 1,8%. Mada mi se čini da je deficit oko 2,5% ako se dobro sećam.edit: nađoh - ako ne lažu budžetski deficit Srbije je 2% GDP-ja u 2008. godini. Koliki nam je GDP uopšte? Ovako računajući napamet, nešto bre to mnogo ispada.
GDP 2007 je bio oko 40 milijardi $, projektovan za 2008 je valjda 48 (informacije sa BMI), a spoljno trgovinski deficit po istom izvoru bi trebao da bude oko 11 milijardi.
Link to comment
jbg, zabi je ovde "setnju do posla" spominjao kao vrhunski japi trip. meni je to premium za koji sam spreman da platim, ako me išta izluđuje to je dan koji počinje i završava se vožnjom u kolima. džaba ste skočili na gazzu, kao što je vama pomisao da pređete reku ogavna, shvatite i da ima onih koji pod životom u gradu podrazumevaju pseću kaku, ljude nagurane u starim zgradama i kučiće koji razvlače treš oko kalenića. svi smo mi pomalo gazzisti.
Dobro, ja malo karikiram, juostalom, malopre sam izgleda ugovorio gajbu na porilično izvikanoj, a i za mene simpatičnoj i srcu bliskoj NBG lokaciji, koja upada u neke moje preference koje nisu čak ni opravdane poslom (mada definitivno do posla, koji je na drugoj strani reke, stižem sa NBG pre nego sa Banovog brda), pa teško da mogu da nekom prigovaram na luksuziranje. Ispadam sada ja japi (u pocepanim patikama :rolleyes: ), no japi će za troškove stanovanja da plaća 100E više mesečno.
hehe, te spekulacije sa nekretninama u tranzicionim zemljama
Ih. čujem da je KG postao sa dolaskom Fijata novi hit. Već vidim šumadijske domaćine kako trljaju ruke i nadaju se kako će žabarima da uvale gajbu...
hehe, te spekulacije sa nekretninama u tranzicionim zemljama... uoci ulaska madjarske u eu krenulo je pumpanje cena nekretnina u budimpesti. balon se izduvao kada se nisu pojavilie horde zapadnjaka koje bi da svoje stare dane provedu u zgradama bez liftova starim sto pedeset godina.
Hm, kad pogledam tipičnu zgradu na mojoj strani reke... Ulaz razvaljen, interfon sjeban, smeće, zapišani liftovi, zgrada stara 30 i više godina, (i te se jo dobro drže, kada sam bio kod ortaka koji živi kod okretnice 7, pogledah onu zgradu... Ma teško da je zgrada neka starina, ali propada samo tako, uređenost da ne pominjem. šta je prednost? što gledam na njivu koju su uzorali Đokovići? Neke lokacije na B.Kosi da ne pominjem. More... )Jednom sam bio u stanu koji je neki 12 sprat, divota kako lepo zavija vetar, samo se pitam kad će soliter da se nakrivi... Možda se i krivi, šta znam.
Link to comment
Opet ista prica. Finansijska kriza nije pocela u septembru, tada je kulminirala. Cene nekretnina su zapravo stagnirale od proleca, kao i kupoporodaja. Trziste nekretnina je bilo mrtvo i pre sezone odmora. Vise je razloga za to, od prenosa svetske krize na nase trziste, do ulaska Dinkica u koaliciju sa DSom sto je negiralo potrebu za ogromnim povecanjem plata finansiranih iz budzeta kojim je taj manipulator prelazio cenzus na prethodnim izborima. Ako sledece godine budzet bio restriktivniji nego proteklih godina, a dinar pocne da pada, bas me interesuje ko ce moci da priusti kupovinu stana po sadasnjim cenama. Trziste se generalno deli na dva segmenta: trziste manjih stanova koji se uglavnom kupuju iz kredita, od kojih deo zavisi od drzavnih subvencija i trziste velikih stanova koje se delimicno finansira lancanom kupoprodajom stanova u izgradnji (deo koji finansiraju kupci) a delimicno zaradom investitora od izgradnje malih stanova. Ako opadne prodaja malih stanova, investitori ce biti u problemu da ulazu u izgradnju novih objekata i bice prinudjeni da spuste cene kako bi prodali vec izgradjene objekte jer drugacije nece moci da dodju do priliva sredstava za dalju izgradnju, a spekulativni kupci nece tako lako ulaziti u nove transakcije suoceni sa strahom od pada cena. Tu ce se napraviti krug koji ce spustiti cene.
što se tiče kretanja cena, ne znam da su padale u periodu o kome pričaš? Pad je počeo sa krizom kreditiranja, a ona je eksterno generisana. Nisam video ni problem cene - u Univerzitetskom naselju bez većih problema je prodato nekih 1.300 stanova po ceni od prosečno 2.000 E - dakle, prodati su u julu i avgustu.Ovaj drugi deo ne mogu da ispratim. :blink:
Link to comment

gazzo dodaj na to pdv(posto su novi stanovi) i dobices cenu od 1900 - 2000.Prodato je i to je bila realna cena u tom trenuku.Ne mislim da bi sada bilo drugacije, osim da se ne bi tako brzo prodavali.

Link to comment
ne, nije bilo prosecno 2000 u univ.naselju . prodato je od 1600 do 2000, najvise po nekim srednjim, 1800-1850.
Kao sto vec rekose, za zaposlene u Delti i Hypo valjda 1900, kad se ukljuci PDV, ostali vise od toga. Prosek je tu negde.Ali i da nije - tesko se moze reci da trziste ne prihvata stanove po toj ceni.
Link to comment

da, prodalo se brzo, kako i ne bi - uz takav spin o vrhunskom kvalitetu zivota na nbg sa pogledom na najveci shopping mall na balkanu, najveci tramvajski depo, najveci karton city, 6 traka bulevara ka blokovima i nekoliko auto placeva i gradj. stovarista.doduse, ruku na srce, ide tramvaj i moze da se (mozda) seta pored reke.

Link to comment
da, prodalo se brzo, kako i ne bi - uz takav spin o vrhunskom kvalitetu zivota na nbg sa pogledom na najveci shopping mall na balkanu, najveci tramvajski depo, najveci karton city, 6 traka bulevara ka blokovima i nekoliko auto placeva i gradj. stovarista.doduse, ruku na srce, ide tramvaj i moze da se (mozda) seta pored reke.
ma, da, sve budale. steta sto im nisi na vreme javio, da se ne zajebu.stvarno preterujes.
Link to comment

kao što je već neko rekao, svako ima neke svoje životne potrebe, pa shodno tome i izabere neku nekretninu. Čemu tolika potreba da se NBGD diskvalifikuje kao i oni koji su tamo kupili stan? To su sve budale? Uhh... homogenih 1850 budala koja ne misle svojom glavom- u konkretnom slučaju bloka 67?

Link to comment

Jedan glas za gazzu, narocito posto se izlozio besu cuvenog NBG klana. :D Kao bivsi/sadasnji stanovnik tri verovatno najatraktivnije lokacije u Beogradu (Vracar/Neimar, NBG/blok 21, Terazije) relativno sam opremljen da sagledam razlike u kvalitetu zivota, uz ogradu da je kvalitet zivota ipak nesto sto, u krajnjoj liniji, predstavlja licni odnos prema zivotu. Moj licni odnos kaze da mi najmanje fali onoga sto mi treba ovde na Terazijama. Uz svo pro et contra za svaku od ovih lokacija, kojih ima, jednostavno je za mene neprevazidjen argument zivot u zivopisnoj zgradi sa ukupno 5 stanova, ulazu koji se odrzava tako da mozes da jedes sa podesta i stepenista, velikom, zgradama ogradjenom dvoristu, sa puno zelenila (i cesmom starom i-ha-haj godina) i uopste jednom pristojnom, kulturnom ambijentu bez glasnog trestanja narodnjaka, komsijine dece koja besomucno tabanaju po svom podu (tvom plafonu) u betonskom skeletu koji svaki zivi zvuk propusta i jos mu dodaje i sa plansetnim zidovima izmedju stanova kroz koje mozes da cujes citavu kakofoniju zvukova iz okolnih stanova.Da se na Novom Beogradu nije gradio toliko ambiciozni broj spratova i stanova, u vreme kada je Le Korbizje bio pojam u razumevanju arhitekture stambenog prostora i kada se izracunavao minimalni broj kvadrata po clanu porodice pa se tako dolazilo do "i po" stanova (jednoiposobni, dvoiposobni i slicno), mnoge novobeogradske prednosti vezane pre svega za siroki prostor oko stanova bi dosle do izrazaja. Ovako - mrka kapa. Pa, zaboga, na Novom Beogradu postoje trosobni stanovi od manje od 70 kvadrata. To je da umres od smeha.NGB klan, u svojoj argumentaciji vezanoj za seljenje poslova, manje saobracajne guzve i ubrzanu izgradnju The Mocvare, zaboravlja da ta ubrzana izgradnja ubrzano i ponistava neke od NBG prednosti, narocito one koje su vezane za prostornu distancu, domet i azimut sa vizuelno otvorenih zidnih povrsina (prozora, u p...u materinu, ala sam se i ja upetljao :D ), a donekle i menja frekvenciju saobracaja. Vec sada je deo NBG izmedju auto-puta i Dunava sklon ogromnim saobracajnim guzvama, a moji bivsi sustanari iz bloka 21, sa prvih nekoliko spratova, umesto da gledaju na siroki bulevar Zorana Djindjica gledaju u poledjinu novih staklenih arhitektonskih igracaka raznih banaka i osiguravajucih drustava.Sve ovo, naravno, vezano je za one koji mogu da biraju. U ovom trenutku za mlade ljude je jedino bitno da imaju stan u vlasnistvu, ako je ikako moguce u nekoj od 3-4 centralne gradske opstine, ukljucujuci i opstinu Novi Beograd. Sa stanom u vlasnistvu vec moze da se pita "a gde cemo na rucak" i tako predje na novu fazu Kolufildove teorije o civilizacijskom razvoju. :lol: Do tada - stan je mio koje vere bio. Pa makar i na Novom Beogradu. :rolleyes:

Edited by harper lee
Link to comment
Da se na Novom Beogradu nije gradio toliko ambiciozni broj spratova i stanova, u vreme kada je Le Korbizje bio pojam u razumevanju arhitekture stambenog prostora i kada se izracunavao minimalni broj kvadrata po clanu porodice pa se tako dolazilo do "i po" stanova (jednoiposobni, dvoiposobni i slicno), mnoge novobeogradske prednosti vezane pre svega za siroki prostor oko stanova bi dosle do izrazaja. Ovako - mrka kapa. Pa, zaboga, na Novom Beogradu postoje trosobni stanovi od manje od 70 kvadrata. To je da umres od smeha.
Pretpostavljam da nisi skoro kupovao stan u novogradnji...Bez po muke ćeš naći i stan od 55 kvadrata, a trosoban... Evo moj kolega kupio dvosoban stan od 38 kvadrata, pa ti vidi... Ono što smo nekad smatrali, pa recimo čudnim, malim i skučenim, sad se još skvrčilo...
Link to comment

"Bes čuvenog NBG klana" nije sigurno izazvan pričom o tome da NBG nije najlepše mesto za život. Od rođenja sam na NBG i jako dobro znam koje su mu sve (brojne) mane. Iz istog razloga mislim da je dopustivo da tvrdim i da ima određene prednosti. Lične simpatije/antipatije prema određenom delu grada u svakom slučaju nemaju ništa što bi moglo doprineti razogvoru na temu ovog topika - "Nekretnine".Pretpostavljam da je reakcija "čuvenog NBG klana" izazvana bahatim i generalizujućim stavom:

samo ljudima bez sustinske kulture zivota nesto sto se zove novi beograd moze da bude izbor za zivot
koji je možda mikrometrima daleko od "iz Bosne je = glup je", "živi u Crnoj Gori = ogavni lenjivac".Kultura života je ono što sam kreiraš. Svakako se ne dobija sa ključevima stana na nekoj "elitnoj lokaciji". Radeći skoro 2 godine u Domu zdravlja Stari grad nisam stekao utisak da je život u Gospodar Jovanovoj nekome automatski ubrizgao kulturu, vaspitanje, pamet ili sofisticiranost. Možda ih je samo naterao da pomisle da im to "po ključu" pripada. Edited by dig_chohano
Link to comment
da, prodalo se brzo, kako i ne bi - uz takav spin o vrhunskom kvalitetu zivota na nbg sa pogledom na najveci shopping mall na balkanu, najveci tramvajski depo, najveci karton city, 6 traka bulevara ka blokovima i nekoliko auto placeva i gradj. stovarista.doduse, ruku na srce, ide tramvaj i moze da se (mozda) seta pored reke.
nije da sam fan NBG, sta vise ne bih licno nikada tamo mogao da zivim, ali cenim da uskoro nece biti ni tog karton sitija, ni depoa, stovarista...vec jos vise modernih blokova, mallova i zgrada...sa po sest traka izmedju ( ne vidim tu neki saobracajni problem bas...)tako da za one koji vole NBG, ili komfor parkinga, kupovine, biciklistickih staza, reke...ne vidim zasto bi to bilo lose ulaganje.a to da li je urbano ili ne...stoke i normalnih ljudi ima svuda valjda to svi znamo. znam neke super "urbane" ljude koji retko prelaze u BG...i nista im ne fali.bar tako kazu :)inace, meni je jedan covek koji radio deo velikih radova sa svojom firmom u tom delta townu rekao da to i nece biti mnogo kvalitetno uradjeno....mada ne verujem da ce misko da se bruka na tom mestu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...