Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Mislim da su to odvojene price, bar se nadam da jesu jer valjda nase banke dugorocne plasmane pokrivaju dugorocnim sredstvima a ne kratkorocnim depozitima iz famozne nedelje stednje... :unsure: Ovolike kamate na stednju su vise u korelaciji sa proslom nedeljom stednje jer sad prestaje dobar deo orocenja nastalih prosle godine u ovo doba. Zbog globalne finansijske frtutme veliki broj tih stedisa ne planira da obnovi stednju vec da ih vrati nazad u slamaricu pa banke pokusavaju visokim kamatama da ih nekako zadrze.
Najdelikatniji momenat za bankarski sektor tek predstoji i to je Nedelja štednje koja počinje 31. oktobra. Ovo što smo imali od 1. oktobra bio je odliv štednje nastao isključivo medijskim špekulacijama i senzacionalističkim napisima u medijima. Taj odliv depozita se do sada kreće između 500 i 600 miliona evra. Sada dolazi Nedelja štednje, kada vam se napada 700 do 800 miliona evra, čije oročenje ističe u tih nekoliko dana. Građani tada moraju da imaju poverenje u banke da bi nastavili da štede, ističe Vladimir Čupić, predsednik Izvršnog odbora Hipo Alpe Adrija banke.Kamate za stambene su premasile u mnogim bankam preko 9% od kad su ukinuli svajcarce(presusilo), a pokusavaju da plasiraju preko kredita za kola gde je vec 12%. Kome se svidja cveletova kucica nek im veruje za njihovu garanciju depozita do 50000 ali ima samo tu jednu moze da pokrije 3-4 komata pa ko prvi stigne. Opet penzosi izgradjuju zemlju odvajajuci od usta. Pitanje je koliko ce investitora platiti glavom ako su se prezaduzili. Beograd -- Guverner Centralne banke Grčke preporučio je bankama da uspore kreditiranje u inostranstvu, dok grčke banke u Srbiji nemaju nikakve zvanične informacije. Nemaju oni pojma prave se neobavesteni. Guverner Centralne banke Grčke Jorgos Prvopulos preporučio je, prema navodima grčkih medija, domaćim bankama da prilagode kreditnu politiku u jugoistočnoj Evropi depozitima koje imaju u pojedinim zemljama, što bi moglo da znači ne samo da će budući krediti od centrala ka bankama ćerkama biti smanjeni. Znaci presusilo. Cekaj samo kad pocnu da izvlace pare u centralu
Link to comment
Kome se svidja cveletova kucica nek im veruje za njihovu garanciju depozita do 50000 ali ima samo tu jednu moze da pokrije 3-4 komata pa ko prvi stigne.
jel moze objasnjenje sa crtezom za nas funkcionalno ekonomski nepismene.sad ja stavim lupam 50kE u agrobanku. imam poverenja u domace, jer sam cuo da ce one zadnje da riknu.i rikne agrobanka.kakve su obaveze drzave prema meni?
Link to comment

Pa kako ne znaš? Obaveznice "nove devizne štednje". Do 2016. će da se isplaćuju stare, a od 2016-2030. nove.šalim se naravno, nemam pojma. Ali, ako mnogo banki "rikne", nema šansi da isplate odmah i svima. Devizna štednja je oko 5 milijardi evra, devizne rezerve su trenutno oko 9,5 milijardi, od toga je malo preko 2 milijarde u novčanim depozitima. (S ovim tempom intervencija na međubankarskom tržištu, više ne mogu ni da pohvatam koliko im je ostalo :D). Većina je u hartijama od vrednosti, ne zna se tačno čijim i s kojiim rokom dospeća. Ako bi sve isplatili, rizikovali bi da naprave još veću monetarnu krizu... Uostalom, moraju da ostave pare da bi se otplaćivali strani dugovi, jer bismo inače morali da objavimo da smo bankrot.

Edited by Brrr
Link to comment
jel moze objasnjenje sa crtezom za nas funkcionalno ekonomski nepismene.sad ja stavim lupam 50kE u agrobanku. imam poverenja u domace, jer sam cuo da ce one zadnje da riknu.i rikne agrobanka.kakve su obaveze drzave prema meni?
Odakle ti 50k ojra, izdajnice!
Link to comment
  • 2 weeks later...

dakle otvorio sam 'beogradske nekretnine', tj. nešto što se zove 'nekretnine oglasi' i sve što mogu da kažem je da su ambicije ovdašnjih vlasnika nekretnina zaista dirljive. po oglasima je jasno da se vrti sve ukupno 50 stanova u širem centru, samo što ih različiti agenti oglašavaju, fulajući po kvadrat gore-dole ili zaboravljajući da su već oglasili taj stan (pa identični oglasi šišaju jedan za drugim). glavna stvar u novogradnji (lux! lux!) očigledno je đakuzi, najjači izum još od točka.

Link to comment
dakle otvorio sam 'beogradske nekretnine', tj. nešto što se zove 'nekretnine oglasi' i sve što mogu da kažem je da su ambicije ovdašnjih vlasnika nekretnina zaista dirljive. po oglasima je jasno da se vrti sve ukupno 50 stanova u širem centru, samo što ih različiti agenti oglašavaju, fulajući po kvadrat gore-dole ili zaboravljajući da su već oglasili taj stan (pa identični oglasi šišaju jedan za drugim).
Ah, da...sasvim je uobičajena praksa da Agencije samoinicijativno prekopiraju nečiji oglas i objave ga kao svoj, uz malo izmenjenu cenu i koji kvadrat gore-dole. Tako se mom prijatelju skoro dogodilo da se iznad i ispod njegovog oglasa za prodaju gajbe u "Halo oglasima", našlo još 7 ili 8 skoro identičniih oglasa, s tim da su se neki razlikovali u ceni i po 10.000 eura. Agencije su čudo. Edited by Ivo Petović
Link to comment

haha, vrhstra.nego ako ima neka dobra dusa da skenira srednje strane danasnjih novosti i clanak o nekretninama. agencije su u hropcu, ceo clanak je pisijada ali je najjace kada krenu da pljuju banke sto ne daju kredite i plase raju i kako ce mnogi agenti ostati bez posla i leba, a njihove porodice jesti gloginje. jos jednom, moli se dobra dusa koja ima skener i nije joj gadno da kupuje novosti...

Link to comment
  • 2 weeks later...
dakle otvorio sam 'beogradske nekretnine', tj. nešto što se zove 'nekretnine oglasi' i sve što mogu da kažem je da su ambicije ovdašnjih vlasnika nekretnina zaista dirljive. po oglasima je jasno da se vrti sve ukupno 50 stanova u širem centru, samo što ih različiti agenti oglašavaju, fulajući po kvadrat gore-dole ili zaboravljajući da su već oglasili taj stan (pa identični oglasi šišaju jedan za drugim). glavna stvar u novogradnji (lux! lux!) očigledno je đakuzi, najjači izum još od točka.
Uuu bre Larko.Pa ovo nije fresh news.Tako se ponasaju jos od kraja devedesetih, kada sam imao tu cast da izvesno vreme radim u toj bransi.Ko stvarno hoce da kupi stan u startu se uveri da je ponuda izuzetno losa, dovoljno je da ga "provoza" agent po gradu u 5 - 6 stanova, pa se covek sa pravom pita zasto su ti stanovi toliko skupi.Naravno, ima i exclusiva,do pre nekoliko godina su ih u vecini slucajeva drzale advokatske kancelarije preko raznih veza i vezica.Retko sam mogao da prodam - kupim neki dobar stan - kucu a da njih mimoidjem.Bilo nekad..@Ivo Petovic:Imas i varijante gde su na primer isti stanovi oglasavaju kao uciteljsko naselje istovremeno i zage malivuk (kao lokacija, ne kao ulica). Edited by BlackGeorge
Link to comment

današnja politika

? Међу нама се зна ко су неозбиљни инвеститори :lol: . Они улазе у посао тако што измире само десет одсто Дирекцији за грађевинско земљиште. Покупе паре од будућих власника капарисаних станова, који заправо кредитирају градњу, а да тога често нису ни свесни. У недостатку пара, градња стане. Локације годинама зјапе празне, а несретни купци преко суда покушавају да остваре своја права ? објашњава инвеститор који је желео да остане анониман.За већину инвеститора профитабилнији посао је да до грађевинске парцеле дођу тако што поруше стару кућу, и са њеним власницима направе уговор, према којем они добијају од 20 до 30 одсто квадратуре зграде која се гради на том плацу. Услед експанзије градње и све веће конкуренције, инвеститори данас у најбољем случају могу да зараде око 40 одсто од уложеног новца, али ако су сами финансирали градњу.? Пре неколико година наша зарада била је готово стопостотна. Временом су скочиле цене земљишта, власници уџерица почели су да уцењују и захтевају нереално. Данас смо у просеку на добитку око 20 одсто по објекту, јер је мало оних који успевају да заврше зграду, а да претходно нису продали станове ? каже инвеститор.
:Hail: hahahaha, nerazumni vlasnici udžerica ne daju investitorima da šurnjaje i snaje opskrbe majbasima. eh da je investitorima jedan superhik, pa da sirotinju iseli i bez sudskog naloga.ništa zato, tu je ponekad dovoljna i malo dublja temeljna rupa na susednoj parceli.
Link to comment

Pa ako na stednju dobijes 9,5% godisnje, a za zgradu ti realno treba oko godinu ipo, nevidim bas da je 20% ludilo zarada uzimajuci u obzir sta sve moze da se desi i koliko je to nesigurnija investicija. A zasto se ne gradi brze? E to je zbog raznih ugradjivanja, ucenjivanja, nepostojanja operative isl.Znaci ako mislis da su zli investitori najveci problem jako se varas.

Link to comment
Pa ako na stednju dobijes 9,5% godisnje, a za zgradu ti realno treba oko godinu ipo, nevidim bas da je 20% ludilo zarada uzimajuci u obzir sta sve moze da se desi i koliko je to nesigurnija investicija. A zasto se ne gradi brze? E to je zbog raznih ugradjivanja, ucenjivanja, nepostojanja operative isl.Znaci ako mislis da su zli investitori najveci problem jako se varas.
prvo, tek je sada kamata na štednju 9%. drugo, oni 20% ni u ludilu nemaju, cifra je sigurno mnogo veća. jadni investitori uglavnom na gradilišta dolaze u novim kolima od po pedeset i više hiljada evra, tako da sumnjam da su najmanji problem i da jedu hleb sa sedam kora.treće, stanovi se uglavnom grade tako što kupci kreditiraju avanturiste, neki još uvek nemaju dovoljno ocrnjenu biografiju pa smeju i da uđu u banku i uzmu kredit.
Link to comment

1. Kamata nije ista ako dodjes sa 5 ili 500 hiljada evra u banku2. Realno imaju izmedju 20 i 30 posto u zavisnosti od toga koliko "dodatnih" kvadrata moze da im sredi drugar iz vlasti. o kolima po gradilistima ne znam, moguce da je 20% od milion evra 200 000 evra, pa posle jedne zgrade mogu da kupe cca 5 komada.3. Ne daju kupci kredit na lepe oci, nego je njihova kamata izrazena kroz manju cenu kvadrata od one koja bi bila da kupe gotov stan.Zarade jesu pristojne, ne nesto preterano vece nego u drugim oblastima, postoje daleko veci problemi od investitora u oblasti nekretnina (korupcija, sporo sudstvo, nepostojanje ozbiljne gradjevinske operative, agencije za nekretnine, izdavanje stanova, komplikovani vlasnicki odnosi...)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...