Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Razmišljam o tome da se ova skupoća stanova iskoristi, pa da prošle godine kupljen stan se proda, ne znam da li bi bila razlika neka i kolika. Nabeđuju me da bi se dobilo više nego što je plaćen, šta mislite?

Link to comment
14 minutes ago, Svemir Zeka said:

Razmišljam o tome da se ova skupoća stanova iskoristi, pa da prošle godine kupljen stan se proda, ne znam da li bi bila razlika neka i kolika. Nabeđuju me da bi se dobilo više nego što je plaćen, šta mislite?

Verovatno je stan sada skuplji nego pre godinu dana.

 

Ima nekoliko pitanja:

- da li je to stan u kome zivis, odnosno da li imas drugo mesto za zivot?

- sta ces raditi sa parama? Kako ces uloziti novac, pogotovo sada, u vreme jake inflacije.

- da li imas kredit koji je vezan za Euribor?

- da li ti je prihod fiksan u dinarima ili je dinarski ekvivalent EUR.

 

To su pitanja koja trebas sebi da postavis :)

Link to comment
24 minutes ago, Svemir Zeka said:

Razmišljam o tome da se ova skupoća stanova iskoristi, pa da prošle godine kupljen stan se proda, ne znam da li bi bila razlika neka i kolika. Nabeđuju me da bi se dobilo više nego što je plaćen, šta mislite?

 

Pa mozes da oglasis.

apsolutno je bio skok u cenama u odnosu na proslu godinu (znacajan)

Link to comment

Skuplje je sigurno. Stan plaćen 120 sada je 170 ili tako nešto, stan procenjen prošle godine za 160, prakticno isti takav je prodat za 190…

  • +1 1
Link to comment
Nije stan u kome sam, ali je useljen.
Kupovati nešto novo.
Jeste vezan za euribor.
Zašto je važno ovo za evre?
Zato sto ce, sto se tice kredita, Euribor skakati jos vise, a 117400 nije isto sto i 1000e, posto postoji ogromna sansa da evro devalvira i onda 117400 vredi, recimo 800 e ili manje cak.

Verujem da se na to misli.

Inace, znam ljude koji su kupovali novogradnju u izgradnji po 1800e, a prodavali za 2500e kad se zgrada napravila.
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

Nije stan u kome sam, ali je useljen.

Kupovati nešto novo.

Jeste vezan za euribor.

Zašto je važno ovo za evre?

Od kraja, ako je plata vezana za EUR onda eventualna promena kursa ne utice na tvoju moc da otplacujes kredit.

Na primer, neko je 2007 imao platu 75.000 din i placao ratu kredita 300 eur (manje od 1/3 plate). Ako mu je dinarska plata ostala ista, on je 2011/12 za ratu od 300EUR davao skoro pola plate. 

 

Nazad na pitanje spekulacije (trgovine) - ima smisla ako mozes da nadjes nesto ispod (na donjoj granici) trzisne cene, i istovremeno prodas taj stan po gornjoj ceni.

Na to trebas da dodas troskove poreza:

- kod kupovine nove nekretnine

- porez na zaradu za razliku u ceni kod starog stana

 

Neko od pravnika, @Hamlet Strašni, moze da pomogne sa detaljima (%).

  • +1 1
Link to comment

Порез на пренос непокретности плаћа обично купац. Овде би се плаћао порез на капиталну добит - на разлику између куповне и продајне цене, ако се паре не уложе одмах у куповину новог стана, 15% се плаћа. Има неких корекција како се рачуна куповна и продајна цена и нека амортизација али то је то. 

  • Hvala 2
Link to comment
4 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Порез на пренос непокретности плаћа обично купац. Овде би се плаћао порез на капиталну добит - на разлику између куповне и продајне цене, ако се паре не уложе одмах у куповину новог стана, 15% се плаћа. Има неких корекција како се рачуна куповна и продајна цена и нека амортизација али то је то. 

15% na razliku?

Link to comment
3 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Порез на пренос непокретности плаћа обично купац

Hvala puno na pomoci :)

 

U SZ slucaju, ona bi (ako nisam nesto omasio) platila porez na prenos nepokretnosti za kupovinu novog stana, u koji ulaze novac od starog.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Jel bih ja onda platila dva poreza ili jedan??

 

Mislim pri kupovini drugog stana

Па онда би ти платила порез на пренос а продавац на капиталну добит (ако има). 

  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Па онда би ти платила порез на пренос а продавац на капиталну добит (ако има). 

Mislim da imamo nesporazum.

 

Zeka radi sledece:

- prodaje stan A

- kupuje stan B

 

Dakle, u tom slucaju:

1. Placa porez na prenos vlasnistva za stan B

2. Placa, najverovatnije deo zato sto ulaze novac u stan B, poreza na dobit - razlika izmedju kupovne i prodajne cene stana A

Edited by x500
dodao sam deo u kurzitivu
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...