Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

15 minutes ago, noskich said:

Presudan aspekt te priče je što neki imaju izbor a drugi nemaju zbog plateznih mogućnosti. Kao što napisah pre @Time Crisis izbor nije izmedju sela i grada, izbor je izmedju biti podstanar ceo život i imati nešto svoje (za one slabijih plateznih mogućnosti).

 

Ne, "imati nešto svoje" je samo jedan od faktora, nije jedina stvar na svetu. Što se ne bi sutra odselio negde u austrilijski outback, cene sigurno nisu ni 1/10 kao u Sidneju, imaćeš nešto svoje, right?

Link to comment
24 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne, "imati nešto svoje" je samo jedan od faktora, nije jedina stvar na svetu. Što se ne bi sutra odselio negde u austrilijski outback, cene sigurno nisu ni 1/10 kao u Sidneju, imaćeš nešto svoje, right?

Pričamo o lokaciji na sat vremena vožnje od Beograda. A ti pominjes outback za koji treba pa jedno 13 sati vožnje... I ceni koja je 15 hiljada eura, dok i na 13 sati od Sidneja treba ti pa makar 100-150 hiljada dolara za nešto najlošije u ponudi.

 

21 minutes ago, dragance said:

Ima on vec svoje, samo iznajmljuje drugima, dok ovde baronise i mulja.

Jedini razlog zašto iznajmljujem drugima hiljadama kilometara od Sidneja je taj što nisam mogao da kupim u Sidneju. Iliti isti savet koji sam primenio dajem i ovde, a to je - kupi gde možeš. 

Edited by noskich
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, noskich said:

Pričamo o lokaciji na sat vremena vožnje od Beograda

aman nije sat vremena, shvati

 

prosečna brzina u beogradskom saobraćaju je daleko ispod 30kmh. u idealnim uslovima ovo je 1:45 a u špicu ne smem ni da zamislim. skoro četiri sata ti treba samo za prevoz, plus aktivnost zbog koje si napustio toplinu svoga domaci eto ode pola dana

 

da ne napominjem kako u ovakvoj organizaciji domaćinstvo treba da poseduje minimum dva automobila, od kojih je jedan ono što se naziva ozbiljan prevoz

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, noskich said:

Pričamo o lokaciji na sat vremena vožnje od Beograda. A ti pominjes outback za koji treba pa jedno 13 sati vožnje... I ceni koja je 15 hiljada eura, dok i na 13 sati od Sidneja treba ti pa makar 100-150 hiljada dolara za nešto najlošije u ponudi.

 

Jel ti stvarno misliš kad izvučeš liniju na Google maps to je tako u stvarnosti? :laugh: Svako ko je bar malo živeo u Beogradu zna da to nema veze sa životom

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

aman nije sat vremena, shvati

 

prosečna brzina u beogradskom saobraćaju je daleko ispod 30kmh. u idealnim uslovima ovo je 1:45 a u špicu ne smem ni da zamislim. skoro četiri sata ti treba samo za prevoz, plus aktivnost zbog koje si napustio toplinu svoga domaci eto ode pola dana

 

da ne napominjem kako u ovakvoj organizaciji domaćinstvo treba da poseduje minimum dva automobila, od kojih je jedan ono što se naziva ozbiljan prevoz

Ja sam tri godine putovao na posao svakodnevno vozom toliko vremena 1:45. Nije bilo idealno, ali ako imam izbor između biti podstanar na pola sata od posla i imati svoju kuću na 1:45, uvek biram drugu opciju. 

Zavisi od domaćinstva. Recimo u mom domaćinstvu žena ne radi. Tako da ne trebaju dva automobila. 

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, noskich said:

Ja sam tri godine putovao na posao svakodnevno vozom toliko vremena 1:45. Nije bilo idealno, ali ako imam izbor između biti podstanar na pola sata od posla i imati svoju kuću na 1:45, uvek biram drugu opciju.

 

Ni blizu se ne može porediti putovanje vozom, gde možeš nešto i da radiš, tipkaš na laptopu ili prosto spavaš i 3 sata za volanom u saobraćaju

  • Haha 1
Link to comment

Malo je besmisleno raspredati u sitna crevca ko voli da tipka na laptopu u vozu, a ko voli da sluša audio knjige ili muziku dok vozi. 

 

Suma sumarum opcija postoji pa ko voli nek izvoli. Ima mali milion stvari koje bi taj commute mogle da učine bezbolnijim. Rad od kuće delimično ili u potpunosti, fleksibilno radno vreme pa bi moglo da se vozi rano ujutru kada nema gužve pa završi sa poslom ranije itd. 

 

Link to comment

Evo, 87% kolega ti iz tvoje firme rade od kuće. Prava prilika da se useliš u sopstvenu kuću 13 sati od Sidneja i da uživaš.

 

Slušati audio knjige i actually raditi na laptopu naravno nije isto.

Link to comment
17 minutes ago, dragance said:

Evo, 87% kolega ti iz tvoje firme rade od kuće. Prava prilika da se useliš u sopstvenu kuću 13 sati od Sidneja i da uživaš.

 

Slušati audio knjige i actually raditi na laptopu naravno nije isto.

Suštinska razlika postoji između 100% remote posla i takozvanog hybrid gde traže da si u kancelariji periodično. 

U Australiji 100% remote poslovi gde baš nikada ne moraš da odeš u kancelariju su izuzetno retki. Džaba ti rad od kuce u tom slučaju ako samo jedan dan nedeljno treba da si u kancelariji. Sa 13 sati vožnje do posla i nazad to znači da moraš da prespavas u gradu dve noći uzastopno zbog jednog dana u kancelariji, znači praktično si skoro tri dana van kuće. Jedan dan ti treba da stignes, drugi dan da radiš i treći da se vratiš. Osim ako ne misliš da možeš da radiš 8 sati pa pre i nakon toga da vozis 13 sati, znači ukupno 34 sata u vožnji i na poslu?

Ja da imam garantovan fully remote posao ne bih živeo 13 sati vožnje od Sidneja, već bih bio gdegod hoću na svetu. Međutim u Australiji ti ne daju da radiš iz inostranstva čak iako si fully remote zbog plaćanja poreza. Insistiraju da moraš raditi unutar Australije.

Tako da realno izbori su ako si hybrid jedan dan moraš živeti blizu nekog aerodroma pa leteti svake nedelje tamo i nazad ili ako si fully remote unutar Australije izaberes neku lokaciju koja ti odgovara pa samo online. Outback 13 sati od Sidneja baš i nije poželjna lokacija, ima daleko boljih u ovom slučaju.

Međutim opet imaš dugoročni problem što to sto imaš fully remote posao unutar Australije u ovom momentu ti ne garantuje da ta firma neće u nekom trenutku tražiti da predjes na hybrid ili ćeš morati da menjas posao.

Evo masa ljudi je tako tokom Kovida pobegla u manja mesta diljem zemlje pa se sad vraćaju kada su im firme rekle da ne žele više da im kancelarije zvrje prazne.

Dugoročno rešenje je ili da si finansijski nezavistan pa radiš šta hoćeš ili si digitalni freelancer online. Sve ostalo je na staklenim nogama nažalost.

 

 

Edited by noskich
Link to comment
1 minute ago, djordje geprat said:

čitam: 2 x 1:45 = 3:30

+ bar 0:30 na relaciji voz - posao - voz

+ 8:00 rada

= minimum 12/24

nije to život. živiš da bi radio.

U mom slučaju je bilo 1:45 od vrata do vrata. Znači uračunao sam sve to, hod od kuće do stanice, čekanje voza 5-10 minuta jer ne možeš svaki dan knap da hvatas voz ispod minuta pre nego što ode. Onda hod od stanice do kancelarije. All inclusive što kažu za turističke aranžmane.

Link to comment

Ajde da se i ja složim oko nečeg sa @noskich! 🫣

 

Djordje, to sve stoji ako je tako, ali ne bi radio 8 sati, već onoliko koliko zafali izmedju tog vreme ja putovanja (u vozu).

 

Nije idealno, ali danas je skoro nemoguće naći posao i stan/kuću gde možeš da odšetaš do posla i nazad. Čak i sama vožnja u istom gradu je problem sa saobraćajem. Koliko god to bilo “blizu”. 
 

Noskich radi za najveće plutokrate na svetu, koji imaju kancelarije u jednom od najboljih i najskupljih mesta u Sidneju. A on kuka što ne može da priušti stan/kuću tu, jer jebiga - treba više miliona da živiš pored Sidnejske opere, Harbour mosta i malih zaliva pored. 
Primer bi bio radiš kao IT podrška na VMA, ali insistiraš da živiš na Dedinju i da ne bude skupo.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Ne košta "više miliona" već desetine miliona. I potpuno je netačno da sam ikada želeo da živim tamo, sve vreme pišem o predgrađima na plus 30 minuta vozom od grada gde sada prosečna kuća košta 2-3 miliona.

Link to comment

Veliko je pitanje da li bi firma pristala na tu priču, ej ja kuckao na laptopu dva sata u vozu idem kuci u 3 popodne. Čini mi se da bi pre pristala na vozio sam od 5 do 6 ujutru da izbegnem saobraćaj pa radio od 6 do 2 popodne u kancelariji. Jer je jelte reč o firmi koja traži da se radi u kancelariji...

Ja svakako nisam radio u vozu niti bi firma bila pristala da idem kuci u 3 popodne da sam bio radio.

 

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...