Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

On 25.12.2019. at 13:19, fargo said:

Da li neko ima iskustva sa angazovanjem agencije oko izdavanja stana? Imate li preporuku za agenciju? Posto se mi selimo iz zemlje, izdavali bismo nas stan. A kako necemo biti tu, bilo bi dobro da imamo nekog ko ce brinuti o svemu. Ne znam da li agencije samo nadju stanara i posle ih vise ne interesuje, ili imaju neke obaveze sve vreme dok se stan izdaje?

Novi Beograd, blok 61, 50kvm, renoviran stan, ako slucajno nekog od vas interesuje☺️

znam za slučaj kada su ljudi u situaciji poput tvoje ostavili proverenim prijateljima stan na čuvanje. da žive u njemu i plaćaju sve troškove. kada su rešili da se trajno isele dali su oglas i prodali stan. preporučujem i tebi. sigurno znaš nekog ko se "gužva" sa roditeljima ili tako nekim.

Link to comment
znam za slučaj kada su ljudi u situaciji poput tvoje ostavili proverenim prijateljima stan na čuvanje. da žive u njemu i plaćaju sve troškove. kada su rešili da se trajno isele dali su oglas i prodali stan. preporučujem i tebi. sigurno znaš nekog ko se "gužva" sa roditeljima ili tako nekim.
Pa da ali oni koliko sam skapirao, imaju ratu kredita koju moraju da "servisiraju".
A inače i ja bih verovatno tako...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Upravo tako, imamo ratu za kredit koju bi valjalo pokriti. 

Kad se budemo tamo skucili, svakako bismo prodali stan, ali proci ce minimum godinu dana...

U potrazi smo za poznanicima ili nekim proverenim ljudim za sad, jos nismo stavili oglas. 

Link to comment
  • 1 month later...

Posto mi je vreme da razmisljam o resavanju stambenog pitanja mogli bi ste da mi razjasnite neke stvari.
Kao advokat pausalac nemam zaradu na mesecnom nivou ali na godisnjem nivou zaradim vise od prosecne mesecne plate da sada ne zalazim u detalje. Kakvi su uslovi za kredit? Neko mi rece da pausalcima ne daju stambene kredite vec da cu morati da sam sebi isplacujem platu. Da li je to tacno ili ne? Sta god mislite da bi mi bilo od koristi napisite.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment

Nazalost, mi pausalci smo zadnja rupa na svirali i tako nas tretiraju.

 

Ja sam se interesovao za isto to pre koju godinu, i odustao jer je bilo prekomplikovano i sa losim uslovima.

 

Ukratko receno - na osnovu onog godisnjeg resenja o pausalnom oporezivanju, i osnovice koja je tu zapisana, ti se odredjuje maksimalna rata za stambeni kredit. Na osnovu rate i odredjenog (maksimalnog?) perioda otplate dodjes do cifre koju banka moze da ti odobri. U mom slucaju je to bilo oko 36,000eur, sto je nedovoljno za bilo kakvu iole normalnu pricu u Beogradu.

 

Kada bi presao sa pausala na isplatu zarade, podigao bi tu osnovicu pa bi mozda mogao da dobijes bolje uslove na osnovu te "plate", ali onda bi i dosta novca izdvajao za doprinose, pa je pitanje sta se i koliko isplati.

 

SoGe banka je imala program usmeren na pausalce, davala je kredite ali kao osnovicu nije uzimala poresko resenje nego tvoj potpisani ugovor sa stalnim klijentom na osnovu kojega primas mesecnu naknadu u manje-vise fiksnom iznosu. To je bilo usmereno ka svim ovim (sada kriticnim) pausalcima koji su radili za kompanije ali novac primali na agenciju, mahom u IT sektoru. Ja takav ugovor nemam, tj. nemam fiksne prilive od istog klijenta svakog meseca i da je to zacrtano ugovorom, i nisu ni hteli da pricaju dalje bez toga. Nemam pojma da li jos uvek ovo rade od kada se SoGe spojio sa OTPom.

 

Ne znam sad kako je u tvojoj bransi, kolika ti je osnovica i kako stojis sa ugovorima prema klijentu. Iz nekih prica sam cuo da ProCredit daje dobre kredite i bez tih ugovora, a iz nekih drugih da je otprilike sve moguce u svakoj banci, samo zavisi kod koga naletis i koja ovlascenja u datom trenutku imaju.

Tako da ti je mozda najpametnije da spremis sve papire koje imas, u fasciklu, i onda od banke do banke i pitaj kakve uslove i sta mozes da dobijes.

 

Srecno, i javljaj kako si prosao :)

 

Link to comment
4 hours ago, Moća said:

Posto mi je vreme da razmisljam o resavanju stambenog pitanja mogli bi ste da mi razjasnite neke stvari.
Kao advokat pausalac nemam zaradu na mesecnom nivou ali na godisnjem nivou zaradim vise od prosecne mesecne plate da sada ne zalazim u detalje. Kakvi su uslovi za kredit? Neko mi rece da pausalcima ne daju stambene kredite vec da cu morati da sam sebi isplacujem platu. Da li je to tacno ili ne? Sta god mislite da bi mi bilo od koristi napisite.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

dosta banaka sad malo smislenije tretira pausalce. mom drugaru advokatu su u erste banci trazili promet za poslednje tri godine u svim bankama u kojim ima racune, potvrdu o placenom porezu i resenje o pausalnom placanju poreza.

Link to comment

Razlicite banke razlicita pravila, pausalci su im nova kategorija. U Unicreditu za stambeni uzimaju kao osnovicu iznos iz resenja, ali za kreditni limit uzimaju u obzir I 30% od onog sto se stvarno zaradi. Mada nisam uzimao kredit na kraju, pa nisam bas siguran (jer nisu ni oni, rekli su mi razlicite informacije u dve ekspoziture).

Takodje u Unicreditu ( a I u Intesi valjda) u kreditni limit zavisi Kako prebacujes pare na licni racun. Ako koristis sifru 241, onda to sabiraju kao redovnu platu. 

Ali uglavnom nemaju pojma I snalaze se od slucaja do slucaja

 

Link to comment

Picali smo ovde o tome da se vecina stanova kupuje u kesu u Beogradu, da je mali deo preko kredita. Evo sad i zvanicno, izvestaj RGZ za 2019. godinu: 

 

http://rs.n1info.com/Biznis/a574142/Najskuplja-kuca-na-Dedinju-najskuplji-stan-u-Beogradu-na-vodi.html

 

Quote

Kada je reč o načinu plaćanja pri kupovini stanova u Srbiji, interesantno je da se u oko 70 odsto slučajeva kupuje za keš, dok su samo 30 odsto kreditni kupci.

 

Pretpostavljam da je u Beogradu procenat kupovina za kes i veci. 

Link to comment
28 minutes ago, palikaris said:

 

Pretpostavljam da je u Beogradu procenat kupovina za kes i veci. 

 

U moje naselje koje je mlado, u stanovima nisu postavili CG. Ljudi prodaju stanove zbog velike sume koju izdvajaju tokom cele godine za CG i onda kupuju u naseljima gde je grejanje etažno, na gas ili na struju. 

 

Možda je zato više keš kupaca. I ja sam ovaj stan kupila za keš pre dve godine. 

Link to comment

ma daj, to mozda 500 ljudi godisnje promeni stan na taj nacin.

 

peru se neke ozbiljne pare, gradilista samo nicu u sirem centru grada i svi stanovi vec rasprodati, a nisu ni temelj iskopali

Link to comment

Ja mislim da kod nas ima mozda 10-15% ljudi sa solidnim parama koji kupuju sve te stanove onako, da gurnu visak para u stednju, ili da malo properu, ili da spekulisu. Nema zvanicnih podataka o tome koliko ljudi kupi sve te stanove, al kapiram da u tim novogradnjama isti lik kupi 5-6 stanova.

U svakom slucaju, bitno je da trziste stanova zapravo najvecim delom ne resava nikakve realne potrebe stanovnista, pa zato i imamo toliku divlju gradnju, snalaze se ljudi sami kako znaju, jer stan na tr`isu nece moci da kupe nikad, a neka druga legalna opcija ne postoji. 

Link to comment
  • 5 weeks later...

ne znam na kojoj temi da postavim ovo pitanje, nekretnine ili pitajte pravnika, pa cu postaviti na obe...

elem, u pitanju je pravo prece kupovine kod poljoprivrednog zemljista.... zakon je nejasan, kaze da pravo prece kupovine imaju oni cija se parcela PRETEZNO granici sa parcelom koja je predmet prodaje/kupovine.... ne kaze zakon da li je najduza medja, da li je povrsina susednog placa... sta mu to zapravo dodje "pretezno se granici"?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...