Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

On 29.6.2019. at 18:18, desboj said:

 Za krečenje ~55 kvadrata stana pre 5 godina je bilo dovoljno 150 evra ,i to tip raspremi stan, kantuje ivice štekere i utičnice, kreči, a žena mu rasprema na kraju. Pre koji dan poslednja ponuda je bila 250 evra i to će tip da pomogne u pripremi samo, bez raspremanja. Ubija cena kreča ☹️

 

Ja sam pre 6 godina u stanu od 40 kvadrata platio krečenje samo kuhinje, kupatila (i farbanje kade) oko 110€ ili tu negde, nema šanse da bi mi ceo stan krečio za 150, niti su bilo šta raspremali, ako je to bilo za 150 sve, to je super ekstra povoljno.

Link to comment

Iznajmio bih stan na 2 meseca na NBGiju dok traje renoviranje mog stana. Zna li neko, da li mi je bolje preko ovih klasicnih iznajmljivaca ili postoji neka specijalizovana agencija za krace iznajmljivanje (a da nije Airbnb :) ) ?

Link to comment
  • 1 month later...

Tražim stan da iznajmim, dvosoban, namešten, pet friendly, na ili blizu poteza Đeram - Cvetko. Ako neko ima tako nešto u ponudi, bio bi zahvalan da mi se javi na PM

Link to comment

Na koliko ti treba? I kad? Kod mene u dvorištu ima kuća koju lik uglavnom iznajmljuje turistima na par dana ili više, to za skupe pare. No kad prodje sezona, možda pristane i na normalno izdavanje.

 

 

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment

Ajd da pitam ovde:

Ako iznajmljujem stan za ordinaciju nekom psihologu ili tako nesto neku ordinaciju, kako se to regulise pravno?

Cenim da on mora ordinaciju mora da prijavi sa tom adresom, kako onda to utice na moje troskove kao stanodavca?

Cenim da to malo menja stvari po pitanju dazbina?

Link to comment
Hoće li plaćati na račun?
Pa cenim da bi morali ako će da se prijave kao firma tu sa adresom onda valjda moraju i sva plaćanja da budu "na belo".
Ne znam, pretpostavljam. Zanima me koje su moje opcije, to jes "kakva je praksa".



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Ako se prijavi sa firmom na adresu tvog stana potrebno je da sa njim potpises jos jedan ugovor (osim ugovora o izdavanju) u kom ti dajes dozvolu da se odredjeni deo tog stana (tipa 10kv m) koristi za potrebe rada te firme.


Cim potpisujes takav ugovor i cim on prijavljuje firmu na tvojoj adresi znaci da moras da placas porez na izdavanje stana. Poslednji put kad sam proveravao porez placaju i stanodavac i firma useljenik, s tim sto stanodavci cesto nece da se akaju sa time pa prebace na useljenika da placa oba poreza. 
U praksi, trazis coveku 250e za kiriju i jos 50e za tvoj deo poreza, a on sam placa 50e za njegov deo poreza.

 

Iskreno preporucio bih ti da se okanes toga jer ako se ne varam procedura uplate te poreza je imbecilna dozlaboga, moras svakog meseca da ides u poresku da ti daju uplatnicu putem koje ces ti uplatiti taj porez, i onda ti traze da im odneses nazad kopiju uplatnice da oni to zavedu. Sacuvaj me boze.

 

Ne znam da li psiholoska ordinacija pod to potpada jer se to obavlja u obicnoj sobi, nema fiskalnih racuna i drugh andraka, cesto priholozi nisu registrovani kao bilo kakvo pravno lice. S druge strane, ako misli da pravi malo "tradicionalniju" ordinaciju, sa sve tablom ispred ulaza u zgradu, mora legalnim putem.

Link to comment

Обвезник пореза на приходе од непокретности је физичко лице које издавањем у закуп или подзакуп непокретности оствари приходе по том основу.

 

Опорезиви приход од непокретности, укључујући и приход од изнајмљивања станова и соба за период дужи од 30 дана, чини бруто приход из члана 65а став 2. овог закона, умањен за нормиране трошкове у висини од 25%. - ово се односи на чисту закупнину - без трошкова. Нормирани трошкови су трошкови неког одржавања које признају. То треба неки књиговођа да ти каже...

 

Стопа пореза на приходе од непокретности износи 20%

 

Овај порез се плаћа по одбитку, тј сваки пут када теби уплати на рачун закупнину, закупац дужан је да обрачуна у уплати и порез. 

 

Нема два пореза, него само треба да се договорите колико је теби нето, а он плаћа порез.

 

Ово што се тиче одбитака и основице, знају рачуновође шта може да се прикаже као твој трошак за стан, на основу чега умањујеш основицу.

 

 

 

 

Link to comment

Rutina je, kao sto bi trebalo i biti, ako korisnik nekretnine placa oba dela poreza. Po meni je to logicnije samo treba pratiti da to i rade, tj. bar za taj jedan deo da salju dokaz uplate.

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
18 hours ago, Bujodrag said:

Na koliko ti treba? I kad? Kod mene u dvorištu ima kuća koju lik uglavnom iznajmljuje turistima na par dana ili više, to za skupe pare. No kad prodje sezona, možda pristane i na normalno izdavanje.

 

 

 

 

 

 

Na 6 meseci min., verovatno malo duze

Link to comment

Srećem ga često pa ću ga pitati kad mu se i da li mu se završava sezona. Jer on dobro zaradjuje izdajući tu kuću strancima.

Tu je bila vešernica, ruina, i on i njegov ćale su se tu rodili. I onda napravili tu kuću uz našu dozvolu i umesto da tu žive, preselili se u neki Surčin.

 

Ali super zgodna mu je žena, voleo sam da je gledam kad prostire veš i pelene. I nju su odveli u taj Surčin ili kako se već zove to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...