Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Jedna od (suludih) teorija koje sam cuo je da Indija i venecuela eksperimentalno uvode bitcoin sistem placanja i da je sve ovo (ogromno stampanje novca, inflacije, inflacija vrednosti novca itd) priprema za prelazak na bitcoin sisteme placanja... mislim da je prerano za to...

Link to comment
  • 3 weeks later...

Pitanje #1

Trebalo bi da uknjižim stan, otkupljen još 90-ih, kako je to najbolje uraditi u ovom trenutku, kod notara, u opštini, ili gde već treba...?

 

Pitanje#2

Kupovina prvog stana i kredit

Kod koje banke je najisplativiji

da li sa ili bez NKOSK osiguranjem, životnim i ostalim osiguranjima?

Da li na kraći ili duži vremenski period (tj. da li ići do max koliko plata dozvoljava i koji je to procenat od plate)?

 

Na kraju, zamisao je da se kredit prevremeno otkupi, kad u nekom trenutku bude moguće, nadam se u roku od 5 godina.

Link to comment

@El guapo

 

1 Stan se uknjizava u Katastru (odgovarajucim zahtevom ako imas sva potrebna resenja). Moja preporuka je da angazujes nekog ko se razume/ advokata da zavrsi to sa papirima

 

2 Stambeni krediti su slicni kod ovih dobrih Banaka - Inteza, Sosijete, Vojvodjanska/OTP, Unicredit, Rajfajzen, Erste. Preporuka da izbegnes NKOSK ali ne znam da li postoji u ponudi - i ako postoji verovatno je dosta skuplje. Zivotno ces morati da uplacujes osiguranje ako si nosilac kredita, za osiguranje stana nisam siguran da mora. Uvek uzmi kredit na duzi period jer je manja rata. AKo planiras prevremenu otplatu onda pregovaraj sa Bankom oko Klauzule za prevremenu otplatu  - obicno naplacuju mislim 1%, probaj da ti to izbace iz Ugovora

 

Pozz

Link to comment

Ako se kredit uzima uz mogućnost da relativno brzo bude otplaćen, onda je bolje uzeti na što duži period. U tom slučaju rata je niža, a samim tim i kamata koja se banci plaća - odnos otplate glavnog duga i kamate je oko pola-pola po rati (tako je bar kod mene). Ne znam da li sve banke dozvoljavaju prevremenu otplatu, ali verujem da jeste tako. Ne mislim da je potrebno pregovarati oko bilo čega, samo dobro raščisiti stvar. Čini mi se da je vookela u pravu kada kaže da je za prevremeneu otplatu bezprovizijska granica milion godišnje. Ne mogu baš tačno da se setim, ali mi mali mozak javlja da bi to trebalo da bude tako. 

Link to comment

zavisi od banke...

 

1% na ostatak duga je zakonski maksimum... Dakle, uzmeš 100.000, otpaltiš 10.000 glavnice, ostane ti 90.000, naknada je maksimum 900...

 

Nake banke daju popust, inteza na primer iam to bez naknade do 1.000.000 dinara i neke slične kerefeke...

Link to comment

Valjda kod Ersteta može bez nkoska?

Čudi me da neko razmatra uzimanje stambenog kredita bez životnog osiguranja, pa makar planirao da ga vrati za 5 godina.

Link to comment

Hvala svima na odgovorima.

Ps
ovaj advokat što se razume u uknjižavanje stanova, jel to notar?
Da li je notar skuplji od običnog advokata?

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока

Link to comment
1 hour ago, El Guapo said:

Hvala svima na odgovorima.

Ps
ovaj advokat što se razume u uknjižavanje stanova, jel to notar?
Da li je notar skuplji od običnog advokata?

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 

Notar nije advokat... :)

 

Plati nekom advokatu da ti odradi uknjižbu i završi posao...

Link to comment

sto da placa, trebalo bi to sada da notar obavi sve digitalno, tako su najavljivali od letos

ne znam jel to zazivelo, i ja treba to da obavljam pa cekam da krene ta notar/digitalna varijanta

zna neko?

Link to comment
6 hours ago, radisa said:

Plati nekom advokatu da ti odradi uknjižbu i završi posao...

+1 i moj savet bi bio da se obavezno uzme advokat za ovo (a trebace ti i kod sastavljanja kupoprodajnog ugovora za kupovinu stana)

Edited by mozzer
Link to comment

nama je kod kupovine stana u koji se selim sve obavio agent.

od validnosti papira koje je doneo prodavac (tražio je pismenu saglasnost prodavčeve ćerke na prodaju stana), preko predugovora, prijema kapare na čuvanje (prodavac je tražio deo tih para da plati zaostale obaveze, agent nije pristao), pisanja ugovora, zakazivanja i odvođenja kod notara, prijave prodaje EDB, infostanu, poreskom i katastru. kući su stigla rešenja poreskog i katastra i uplatnice EDB i infostana. zaradio je svih 2%.

 

a, pravo da vam kažem, sumnjao sam da će nešto da izvrda. 

Link to comment

Ljudi, mešate babe i žabe, nije isto uknjižba stana nakon zaključenog ugovora o kupoprodaji i uknjižba stana iz otkupa od pre 20+ godina, nije čak ni slično. Ovo ne mogu da završe ni notar, ni agent za nekretnine.

 

 @El Guapo - uzmi advokata obavezno, jer to što ti želiš može biti izazovno čak i iskusnim advokatima ako papiri nisu baš u najboljem redu. Nemoj ni slučajno nešto da pokušavaš sam, jer je sva prilika da ćeš se zapetljati i još više zakomplikovati stvari.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...