Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

16 minutes ago, az67 said:

 

RZS prikazuje umrle po mesecu upisa u matičnu knjigu umrlih. Iz tog razloga u decembru imamo veliki skok (verovatno postoji neki zakasneli upis na kraju godine, ne znam zašto), ali iz nekog razloga imamo i veliki pad umrlih u januaru. Da nema anomalija, bilo bi nemoguće da imamo ovakvu putanju umrlih decembar-januar-februar (prvo pad 30%, pa rast 20%), već bismo imali glatku putanju.

 

 

 

Ovaj količnik je varirao između 14.0% i 15.0%, ove godine je bilo 15.4%, ništa previše značajno. I da je bilo 14.5% što je bio prosek prethodne četiri godine, imali bismo oko 11 hiljada umrlih u januaru, tj. možda 600 više, a ne vidim razlog zašto bi toliko krili, kad su u decembru prikazali višak od nekih 6.5-7 hiljada.

Izvori za sahrane: 2017 , 2018-2020 (očitano što je preciznije moguće sa charta)

 

Hajde da se fokusiramo u analizi na višak smrtnosti, pošto sve vreme ove podatke koristimo da odredimo taj višak. Dakle:

 

- Višak smrtnosti u u Srbiji u decembru 2020. bio je 8,518 u odnosu na decembar prethodne godine, prema podacima RZS.

- Višak smrtnosti u januaru 2021. bio je 1,711 u odnosu na decembar prethodne godine, prema podacima RZS.

 

Ovo znači da je prema podacima RZS ovaj višak smrtnosti opao 5 puta u januaru u odnosu na decembar.

 

Pri tome znamo:

 

- da je zvaničan (ošišan, ali bitan radi trendova) broj COVID smrti u Srbiji u januaru bio oko duplo manji u odnosu na decembar.

- višak smrtnosti koji smo utvrdili listama sa JKP beogradska groblja je u januaru bio nekih 45% manji nego u decembru.

 

Dakle, kao zaključak - zvanični podaci o višku smrtnosti sugerišu da je broj dodatno umrlih u uslovima trećeg COVID talasa 5 PUTA MANJI u januaru u odnosu na decembar, iako i zvanični podaci o broju umrlih od COVID-a, i podaci o sahranama, i generalno ostali parametri intenziteta epidemije govore o slabljenju na oko 50% intenziteta iz decembra.

Edited by Forest
Link to comment

Što se tiče priče o standardnom rastu u decembru i padu u januaru - stvari uopšte nisu toliko ustaljene koliko izgleda iz čarta koji prikazuješ - evo, npr. poslednjih 5 godina:

 

image.png.a546c43b2c57054901971b0132ae165f.png

 

Čak su češći slučajevi da je pad Dec u sledeći januar zanemarljiv, manji od 5%. Vidiš da postoje godine kada imaš znatno povećane cifre i u decembru i u januaru - bez nekog jasnog pravila koje pominješ. Pričali smo o tome ovde, moje mišljenje je da je to potpis prethodnih epidemija npr. gripa, i samo od dinamike epidemije zavisi da li će odskočiti januar ili decembar.

 

Ali, ako posmatramo 2 susedna meseca, decembar-januar, ne može se govoriti o tome da će januar uvek pasti a decembar uvek porasti zbog administracije. Tako da to ne može biti objašnjenje ni ove godine.

 

 

 

Edited by Forest
Link to comment
34 minutes ago, Forest said:

- Višak smrtnosti u januaru 2021. bio je 1,711 u odnosu na decembar prethodne godine, prema podacima RZS.

 

pogrešno sam napisao ovo - poredio sam januar sa januarom, dakle tačna rečenica je:

 

- Višak smrtnosti u januaru 2021. bio je 1,711 u odnosu na januar prethodne godine, prema podacima RZS.

Link to comment

na rts sajtu svakog dana objavljuju izvestaje iz pojedinih lokalnih zzjz, a onda, oko 3 sata, presek za celu drzavu, sa jedno desetak gradova u kojima je broj najveci toga dana. nikad, ili skoro nikad se ne poklope podaci iz lokalnih zavoda sa tom generalnom statistikom - nekad bude vise, nekad manje za konkretan grad, nekad i po 10-15 razlike, nekad samo par slucajeva... i tako za sve gradove koji se pomenu.

Spoiler

evo recimo podataka od srede, vesti su jedna za drugom

Capture.thumb.JPG.279296716f6156c1f39bcbc20e2ae0b1.JPG

 

 

Link to comment

U poslednjih par dana sam imao par rasprava sa ljudima koji i dalje "ne veruju u koronu". Ovaj jedan prilično inteligentan, čita koješta po netu, i zajedničkog prijatelja je relativno skoro zakačila korona od koje je umro na respiratoru doduše imao je ogromnih zdravstvenih problema pre toga, valjda sa bubrezima, bio sav natekao, imao 30 litara vode više na sebi. I čovek ne veruje i dalje. Ne veruje da toliko ljudi umire, misli da su mrtvi jer se određuju tako na osnovu PCR testa a on nije pouzdav jer - internet istraživanje. Pre neki dan jedna devojka od 22, 23 mi isto kaže "ma ja to ništa ne verujem, jedino verujem onom Nestoroviću". 
 

Ti ljudi me nerviraju bukvalno više od svega ali nebitno. Sve je to posledica mora informacija koje nas zapljuskuju, ljudi jednostavno krenu u jednom pravcu koji im se učini istinitim i kada se to desi, nema nazad i nema više istine. Drugim rečima, neće bilo kakav info o pravom broju mrtvi promenuti apsolutno ništa, pa sve da ih je 20.000 više. Ljudi su jednostavno neinformisani, ili priglupi, ili prsli..

Edited by Mil@n
Link to comment
2 minutes ago, Mil@n said:

U poslednjih par dana sam imao par rasprava sa ljudima koji i dalje "ne veruju u koronu". Ovaj jedan prilično inteligentan, čita koješta po netu, i zajedničkog prijatelja je relativno skoro zakačila korona od koje je umro na respiratoru doduše imao je ogromnih zdravstvenih problema pre toga, valjda sa bubrezima, bio sav natekao, imao 30 litara vode više na sebi. I čovek ne veruje i dalje. Ne veruje da toliko ljudi umire, misli da su mrtvi jer se određuju tako na osnovu PCR testa a on nije pouzdav jer - internet istraživanje. Pre neki dan jedna devojka od 22, 23 mi isto kaže "ma ja to ništa ne verujem, jedino verujem onom Nestoroviću". 
 

Ti ljudi me nerviraju bukvalno više od svega ali nebitno. Sve je to posledica mora informacija koje nas zapljuskuju, ljudi jednostavno krenu u jednom pravcu koji im se učini istinitim i kada se to desi, nema nazad i nema više istine. Drugim rečima, neće bilo kakav info o pravom broju mrtvi promenuti apsolutno ništa, pa sve da ih je 20.000 više. Ljudi su jednostavno neinformisani, ili priglupi, ili prsli..

 

neće ići ovo , jbg

  • Hvala 2
Link to comment
Just now, Tsai said:

 

neće ići ovo , jbg

 

Ići će jer se znamo ceo život, ima 41 godinu, slažemo se bukvalno u 99% tema, stavova, viđenja. To samo pokazuje koliko čovek može da se zaludi kad "odluči" sam šta je istina šta nije i kad istražuje samo ono što želi da je istina, zanemarujući očigledno. 

Link to comment

znam se i ja 25 godina sa jedim likom, isto sam mislio sto i ti, a onda mi jednog dana poslao tvit kako nas lobotomiziraju PCR testovima, i pomislih / moras biti debil da bi poverovao u tako nesto

  • +1 1
Link to comment

to je sve pitanje kakav 'marketing' ima charobni frulash, ko ce da krene za njim nema mnogo veze sa pamecu.
ludi nestor je takav. moze da povede i u bolest i u smrt.

sent from bubamoto



  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Aleksija said:

na rts sajtu svakog dana objavljuju izvestaje iz pojedinih lokalnih zzjz, a onda, oko 3 sata, presek za celu drzavu, sa jedno desetak gradova u kojima je broj najveci toga dana. nikad, ili skoro nikad se ne poklope podaci iz lokalnih zavoda sa tom generalnom statistikom - nekad bude vise, nekad manje za konkretan grad, nekad i po 10-15 razlike, nekad samo par slucajeva... i tako za sve gradove koji se pomenu.

  Reveal hidden contents

evo recimo podataka od srede, vesti su jedna za drugom

Capture.thumb.JPG.279296716f6156c1f39bcbc20e2ae0b1.JPG

 

 

Kragujevački IZJZ radi dnevni presek za Šumadiju u 20h. Republički presek je u 15h, tako da postoji neslaganje, ali mislim da je sada samo u pitanju nepodudarnost zbog time line, dok je letos bilo očigledno falsifikovanje zbog izbora.

Link to comment
2 minutes ago, Jozef K. said:

Kragujevački IZJZ radi dnevni presek za Šumadiju u 20h. Republički presek je u 15h, tako da postoji neslaganje, ali mislim da je sada samo u pitanju nepodudarnost zbog time line, dok je letos bilo očigledno falsifikovanje zbog izbora.

ne sumnjam ja na neko zataskavanje. samo mi nije jasno od koga republika uzima podatke i kada - odnosno, ako zzjz napravi presek u 20h, logicno bi bilo da te iste podatke ima i telo koje prikuplja podatke na republickom nivou i da izadje sa njima sutradan - osim ako oni nemaju neki drugi izvor informacija? ili lokalni zzjz naprave presek za lokalne medije u jedno doba dana, a onda salju republici u drugo doba dana? i koliko puta dnevno stizu rezultati testiranja ako je moguce da je razlika izmedju jednih i drugih podataka i po 15 pozitivnih? nije nista previse sumnjivo, samo nije jasno.

i na kraju, drzavni medij objavljuje te podatke bukvalno na istoj strani kao da je sve u idelnom skladu i poklapanju, sa nekoliko minuta razlike.

ja sam ovde vise radoznala, treba vise kreativnosti da stvari uradis na nejasan nacin nego da ih uradis jednostavno i logicno. pa pokusavam da udjem u trag toj kreativnosti.

 

Link to comment
4 minutes ago, Aleksija said:

ne sumnjam ja na neko zataskavanje. samo mi nije jasno od koga republika uzima podatke i kada - odnosno, ako zzjz napravi presek u 20h, logicno bi bilo da te iste podatke ima i telo koje prikuplja podatke na republickom nivou i da izadje sa njima sutradan - osim ako oni nemaju neki drugi izvor informacija? ili lokalni zzjz naprave presek za lokalne medije u jedno doba dana, a onda salju republici u drugo doba dana? i koliko puta dnevno stizu rezultati testiranja ako je moguce da je razlika izmedju jednih i drugih podataka i po 15 pozitivnih? nije nista previse sumnjivo, samo nije jasno.

i na kraju, drzavni medij objavljuje te podatke bukvalno na istoj strani kao da je sve u idelnom skladu i poklapanju, sa nekoliko minuta razlike.

ja sam ovde vise radoznala, treba vise kreativnosti da stvari uradis na nejasan nacin nego da ih uradis jednostavno i logicno. pa pokusavam da udjem u trag toj kreativnosti.

 

Naš IZJZ šalje saopštenje posle 20h, kada klasifikuje rezultate, po opštinama, pa eventualno da nema duplih unosa i slično. Koliko sam shvatio oni imaju dva preseka. Jedan je do 14h i drugi do 20. Objavljuju saopštenje taj zbir. Dok republički izveštaj objavi zbir preseka nastao od 14 do 20 plus presek od tekućeg dana do 14.

 

Što se tiče preminulih mislim da se unosi na dva sata, ali je tu potpuno jasno da se vrše intervencije prilikom saopštavanja broja preminulih.

  • Hvala 1
Link to comment

Ove sedmice ukupno 22.619 novozaraženih, prošle 15.761. Povećanje od 43,5%.

Danas 3912 hospitalizovanih, u prošlu nedelju 3569. Povećanje od 10%.

Danas 162 na respiratoru, u prošlu nedelju 151. Povećanje od 7,3%.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...