Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

3 hours ago, Sammael said:

Odgovorniji su nego što im PPP daje kredita, to je poenta.

Naravno. Ljudi su bili vrlo disciplinovani tokom vanrednog stanja. Epidemija je bila skoro suzbijena. Prerano je sve relaksirano, otvorene ful granice, prekinuto testiranje, falsifikovali brojeve kada je krenula epidemija ponovo da bukti da ne bi smanjili izlaznost. To su uzroci, ne Mile sa ili bez maske ili student na žurci.

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

kako 10 kad je ona zena proshle nedelje objavila 6% iz istrazivanja?

Pa kao to su bajati podaci. Kon smatra da smo dosad od ukidanja vanrednog stanja prešli još više od pola prvog talasa u smislu broja zaraženih.

 

Quote

On je naveo da je stopa kolektivnog imuniteta na koronavirus po završetku vanrednog stanja u Srbiji bila 6,4 odsto a da nakon povećanja broja slučajeva nakon popuštanja mera, taj procenat najverovatnije iznosi preko 10 odsto.

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/19303/Kon-Kolektivni-imunitet-na-koronavirus-ima-više-od-10-odsto-građana.htm

 

Naravno, meni to ne deluje nimalo ubedljivo.

Edited by vememah
Link to comment
1 minute ago, vememah said:

Pa kao to su bajati podaci. Kon smatra da smo dosad od ukidanja vanrednog stanja prešli još više od pola prvog talasa u smislu broja zaraženih.

 

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/19303/Kon-Kolektivni-imunitet-na-koronavirus-ima-više-od-10-odsto-građana.htm

 

Naravno, meni to ne deluje nimalo ubedljivo.

Ovim tempom cemo kol.imunitet doseci za 6-7 god, da mi ubrzamo malo?:covid19:

Link to comment
4 hours ago, Sammael said:

Sinoć sam oko 21:30 krenuo u laganu šetnju i napravio solidan krug, od Denkove bašte do Trga republike. Išao Bulevarom pa se spustio pored više poslovne do Poštanske, onda malo gore na Ilije Garašanina pa Svetogorskom. Povratak preko Terazija, Kralja Milana, Čubure i Krsta.

 

Već u vreme kad sam krenuo je na ulici bilo vidno manje ljudi nego što sam očekivao, čak su i kafići/restorani koji su inače dupke puni bili praznjikavi. Oko 22 je gomila mesta krenula da se zatvara i u 22:30 je gotovo sve bilo prazno i pusto. Do Trga sam stigao oko 23:15 i, osim u piceriji u Staklencu, nigde nije bilo većih grupa ljudi. Sam Trg, Terazije i Kralja Milana sablasno prazni, do te mere da na fotkama koje sam napravio skoro da nema ljudi. Jedino mesto koje sam video da radi posle 23 je Gradska Pivnica Terazije, čak sam bio u iskušenju da sednem na jedno pivo. 

 

Ima turista (rekao bih mahom bekpekeri iz Evrope), ali se kreću u grupicama po 2-5 ljudi max.

 

:ohmy:

  • +1 1
Link to comment

Ovo znači da treba množiti sa 40 ili 50 zvanično pozitivne. Meni je to moguće. Malo se testira tamo gde treba da se testira. Tih 8-9 hiljada dnevno ništa ne znači.

Link to comment

Tih najmanje 3,6% posto što je Kon nadogradio na originalni nalaz je preko četvrt miliona ljudi.

 

Ako je tačno da se podaci iz serološkog istraživanja manje-više odnose samo na zaražene do kraja vanrednog stanja, to znači da su detektovali tek svakog 45. pacijenta pošto je na kraju vanrednog stanja bilo zvanično detektovano nešto ispod 10.000 zaraženih.

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

Nespretno se izrazio Konara

 

Brojka od 10% je verovatno arbitrarna i lupio je odokativno ali nema niceg pogresnog u recenici "kolektivni imunitet je steklo 10% gradjana". Izraz kolektivni je ovde atribut koji je Kon upotrebio da opise tip imuniteta kojem tezi. Kao sto kolektivni smestaj, ne primer, ne prestaje da bude kolektivni i kad je prazan ili je u njemu popunjeno 10% kapaciteta. Nije bilo potrebe da uopste naznacava bilo kakav atribut imuniteta jer je jasno da ako je u pitanju 10% gradjana onda je kolektivni, dovoljno je bilo reci samo "imunitet je steklo 10% gradjana" ali Kon je epidemiolog a ne lingvista. Sve u svemu, nebitna stvar.

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, SNARC said:

 

Teslino oruzje...koje je efikasno samo ako tri meseca uzastopno svaodnevno jedete tri cena belog luka.

 

Tako resimo i distancu od dva metra. Doduse, bice poginulih koji podrignu dok nose masku...

 

:D

Link to comment

ja sam trenutno na zlatiboru, svi kazu da se broj turista skoro prepolovio u odnosu na prosli vikend, a da nije ni blizu uobicajenom pocetku jula. nadam se da je pocela frka.

Link to comment

mogu slobodno i da ukinu testiranje ako ga ovako skrnavo rade i dobrim delom nepouzdanim metodama i da se drze samo ovih drugih faktora trijaznog procesa...

Link to comment
34 minutes ago, harper said:

 

Brojka od 10% je verovatno arbitrarna i lupio je odokativno ali nema niceg pogresnog u recenici "kolektivni imunitet je steklo 10% gradjana". Izraz kolektivni je ovde atribut koji je Kon upotrebio da opise tip imuniteta kojem tezi. Kao sto kolektivni smestaj, ne primer, ne prestaje da bude kolektivni i kad je prazan ili je u njemu popunjeno 10% kapaciteta. Nije bilo potrebe da uopste naznacava bilo kakav atribut imuniteta jer je jasno da ako je u pitanju 10% gradjana onda je kolektivni, dovoljno je bilo reci samo "imunitet je steklo 10% gradjana" ali Kon je epidemiolog a ne lingvista. Sve u svemu, nebitna stvar.

 

Ne. Kolektivni imunitet se odnosi na imunitet grupe, drugi termin za istu stvar je "grupni imunitet" ili "imunitet krda". Taj termin oznacava da je dovoljan broj ljudi u nekoj grupi stekao imunitet da bi zaraza bila pod kontrolom.  U izrazu "kolektivni smestaj" ne postoji takav uslov da bi tvoja analogija mogla da se primeni. Tako da se dr Kon vrlo pogresno izrazio jer su tih 10% sastavni deo vece grupe i nisu odvojeni od nje, a taj broj nije dovoljan da bi cela grupa stekla grupni imunitet. On nije lingvista ali bi morao da precizno koristi termine iz svoje oblasti.

Edited by Meazza
  • +1 4
Link to comment

Da, kolektivni imunitet ili imaš ili nemaš. A imaš ga tek kada dovoljan broj pojedinaca ima imunitet i epidemija zbog toga krene spontano da jenjava.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...