Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Just now, Meazza said:

 

Pa dobro jbg, ja citam sta pises, otkud mogu da znam da li si to napisao zato sto si ga pogresno shvatio ili zato sto si se pogresno izrazio?

 

Pitas pa ti odgovorim, upravo ovako kako smo se na kraju i razumeli.

Link to comment
12 minutes ago, harper said:

 

Ne, to sam se samo ja pogresno izrazio, nema veze sa Konom. Dostigli smo 10% stanovnistva koje je steklo imunitet, imali smo pre toga 6.4, za kolektivni je potrebno valjda 50%.

Problem je u tome da on ne zna da je dostignuto tih 10%, nego vrača. 

 

Zalio si se ranije da struka ne zna i maši. Oni koji mere i rade možda maše (jer ko radi taj može o da pogreši), ali ovo što je  Kon izjavio je  naprosto neodgovorna i opasna laž.

Edited by Zverilla
Link to comment
21 minutes ago, harper said:

 

Pitas pa ti odgovorim, upravo ovako kako smo se na kraju i razumeli.

 

Dobro. Ovako je bilo. Neko je napisao da je Kon pogrešio, bilo da je nesvesno napravio lapsus ili nije razmišljao ili nesto treće.

Ti kažeš da nije, već da "10 posto građana je steklo kolektivni imunitet" tehnički nije greška i koristiš pogrešnu analogiju.

Ja ti pokažem da analogija nije valjana i da jeste napravio grešku.

Ti onda odgovaraš da je ionako svako mogao da shvati Kona (i onda greškom napišeš pogrešno tumačenje onoga što je rekao, što je dovelo do još veće zabune), ali i ubacuješ novu tezu: da nema nikakve potrebe napadati Kona kad ovako nešto sitno pogreši - što je pretpostavljam manje-više tačno, ali isto tako nema potrebe ni braniti Kona od ukazivanja na greške koje pravi. 

 

Jer zašto bi iko branio Kona, makar mu tražili dlaku u jajetu? Ne, nije on taj koji je u nemilosti ove vlasti, već smo svi mi ovde u nemilosti i njega i vlasti. On od mene i mojih bližnjih pravi pokusne kuniće, a ja treba da pazim da ne preteram u kritici njegove poštovane persone? More da ne kažem šta.

Edited by Meazza
Link to comment
Quote

Srđan Lukić

8 hours ago, 12 tweets, 2 min read
  
Da vam kažem par reči o testiranju na SARS-CoV-2, kakvo bi to testiranje moralo da bude i u čemu je značaj testiranja.
Samo uzorkovanje traje nekoliko sekundi. To je običan bris sluznice. Kada bris stigne u laboratoriju, ne treba više od par sati da se dobije rezultat.
Kada imate simptomatskog pacijenta uzećete bris i onda ćete, u zavisnosti od stanja, pacijenta ili vratiti kući, ili primiti u bolnicu, na odeljenje ili u intenzivnu jedinicu.
Ono što je važno je da do pristizanja rezultata pacijenta morate tretirati kao da JESTE pozitivan.
Ovde se vidi koliko je bitno da rezultat stigne što pre. Ako rezultat stigne nakon par dana to nepotrebno opterećuje pacijente i ceo sistem. Takvog pacijenta ne smete primiti u sobu gde su negativni ali opet ni tamo gde su pozitivni. I opet ne možete dva "na čekanju" u istu sobu.
Naravno da nijedna ustanova u situaciji razbuktavanja epidemije ne može dozvoliti da pacijent zauzme celu sobu dok čeka danima na rezultat testa, pa se prave kompromisna rešenja koja na kraju opet dovode do pogoršanja epidemije.
Situaciju komplikuje i to što je senzitivnost PCR testa samo 70%, što znači da će 3 od 10 pozitivnih pacijenata dobiti negativan rezultat. Pa tu, kod klinički visoko sumnjivog pacijenta, morate da ponavljate testiranje ako stigne negativan rezultat. Što znači još čekanja.
Pre nego što pređemo na značaj testiranja asimptomatskih pacijenata i kontakata da zaključimo da za ovladavanje epidemijom nije bitno samo da se testiranje vrši već je važno i da ono bude brzo. To je pitanje organizacije i sistema. U Srbiji je to na katastrofalnom nivou.
Testiranje simptomatskih pacijenata je bitno za funkcionisanje zdravstvenog sistema. Testiranje asimptomatskih pacijenata i kontakata je bitno iz epidemioloških razloga. Osobe koje imaju simptome će videti da su bolesni pa će paziti da ne prenose zarazu. Osobe koje nemaju neće.
Naravno da ne možete testirati celu populaciju, ali možete napraviti neke kriterijume. Ljudi koji su imali duži i intenzivni kontakt sa obolelima su veoma bitna kategorija za testiranje jer su oni najverovatnije glavni faktor u širenju epidemije, i morali bi biti testirani.
U situaciji u kojoj imate previše simptomatskih sistem će biti preopterećen pa će testiranje kontakata prvo otpasti. Što na kraju dovodi do pogoršanja epidemije, što opet dovodi do većeg broja simptomatskih, što dalje smanjuje kapacitet za testiranje - pravi se začarani krug.
Kod testiranja ljudi bez simptoma je takođe bitna brzina. Zatvoriti nekoga ko možda nije bolestan na nekoliko dana usled nesposobnosti ljudi koji rukovode sistemom, nije nešto što je održivo. Što, opet, dovodi do pogoršanja epidemiološke situacije.
Pored toga što su Slovenci (samo)disciplinovani u poštovanju epidemioloških mera osnova dobre kontrole nad epidemijom je upravo efikasnost u testiranju: rezultati stižu za par sati, testiraju se sumnjivi kontakti, zbog kratkog čekanja na rezultate ne ispaštaju ni sistem ni ljudi.
U situaciji gde se ne možete previše osloniti na sistem, što zbog nefunkcionalnosti što zbog sve većeg broja pacijenata koji velikom brzinom popunjavaju bolnicu po bolnicu, važno je da se ljudi maksimalno samodisciplinuju i vode računa o sebi i drugima.
Zar je to toliko teško?

https://threadreaderapp.com/thread/1279318453506256898.html

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

 

Dobro. Ovako je bilo. Neko je napisao da je Kon pogresio, bilo da je nesvesno napravio lapsus ili nije razmisljao ili nesto trece.

Ti kazes da nije, vec da "10 posto gradjana je steklo kolektivni imunitet" tehnicki nije greska i koristis pogresnu analogiju.

Ja ti pokazem da analogija nije valjana i da jeste napravio gresku.

Ti odgovaras da je svako mogao da shvati Kona (i onda greskom napises pogresno tumacenje onoga sto je rekao, sto je dovelo do jos vece zabune), ali i ubacujes novu tezu: da nema nikakve potrebe napadati Kona kad ovako nesto sitno pogresi - sto je pretpostavljam manje-vise tacno, ali isto tako nema potrebe ni braniti Kona od ukazivanja na greske koje pravi. 

 

Jer zasto bi iko branio Kona, makar mu trazili dlaku u jajetu? Jer nije on taj koji je u nemilosti ove vlasti, vec smo svi u nemilosti i njega i vlasti. On od mene i mojih bliskih pravi pokusne kunice, a ja treba da pazim da ne preteram u kritici njegove postovane persone? More da ne kazem sta.

 

A ko ti je ikad rekao da treba da pazis da ne preteras u kritici ili da Kona ne treba napadati?

 

Ponovicu, moj utisak (jace od utiska ali neka bude) je da je Kon, sasvim zasluzeno, izgubio poverenje forumasa i da su ga zbog toga uzeli na zub, zato mu se spocitavaju i stvari koje su u sutini savrseno nebitne, jer ovde su svi razumeli sta je hteo da kaze a na vecini drugih mesta niko se uopste tom izjavom nije bavio. Vecina stanovnistva pretpostavljam da i ne zna za izjavu a i ako je videla zaboravila je posle 10 minuta. Ako smo svi razumeli sta je hteo da kaze onda tehnicki to nije greska, neprecizno se izrazio ali nije napravio gresku jer je poruku poslao. On je upotrebio "kolektivni imunitet" kao frazu koja je u cirkulaciji i ne verujem da je uopste razmisljao o semantici, desava se to svima kad govore u realnom vremenu. Da je neko drugi to uradio, ili da se Kon do sada ponasao u skladu sa ocekivanjima i zeljama forumasa sa PPP, tesko da bi tu omasku iko primetio. Gubljenje vremena i skretanje teme na nebitne stvari.

 

To je sve i cinjenicno je stanje na forumu. Niti napadam tebe, niti branim Kona ali mi je potpuno jasno da je u ovoj eri binarnog razmisljanja bitno da se forumasi svrstavaju u one koji napadaju ili brane nekog tipa kao sto je Kon. Posto Kon verovatno nema pojma sta se ovde pise i zivo ga zabole kurac sta PPP forumasi misle o njemu, sto neke PPP forumase ocigledno nervira, neophodno je iskreirati nekog njegovog advokata na forumu kako bi se istresla frustracija na njemu ili njoj. Nema Kon veze s tim, taj fenomen je ovde odavno dominantan. Ja licno sam o Konu napisao sve sto mislim nakon njegovog poslednjeg gostovanja u "Utisku nedelje". Zeleo sam i njemu i svim ostalim strucnjacima iz kriznog staba da dam sansu i poklonim poverenje jer smatram da nam je bilo uzasno vazno da na tom mestu imamo ljude od integriteta kojima se moze verovati, ali i Kon i svi ostali su to poverenje izigrali. To je nacin na koji funkcionisem jer nikad nisam razumeo naviku da se o ljudima o kojima nista ne znas a priori zauzme negativan stav. Mi smo koliko juce ovde citali lika koji je napenalio Steins-a zbog necega sto je napisao forumasima koji su u strahu ili realnoj opasnosti da budu zarazeni. Coveka koji vise od svih nas zajedno, osim mozda beyonce, ima razloga da bude saslusan kad govori o koroni. Eto ti realnih posledica tog forumskog kurcenja o svima koji su unapred govno, docim sam ja jedini paragon mudrosti i svekolikog znanja. Kona to svakako ni na koji nacin ne dotice jer on ovde ne pise i jebe mu se sta bilo ko od nas misli o njemu.

Link to comment

Mislim da Kona i te kako tangira šta misli PPP o njemu, ne direktno naravno, ali njegovo ponašanje, pominjanje ostavki, facebook statusi, pravdanja i koješta i te kako govore da mu je stalo do mišljenja javnosti, gde spada i ppp. 

 

Mi smo kao narod, nacija, očajni, pogotovu "građanska" Srbija koja je koliko toliko prosvetljena jer prati i nešto od informacija van nacionalnih frekvencija, pa se onda pojavi Kon kao neki stručnjak obrazovan, staložen, no brzo se ispostavilo da je kao i svi ostali u okolini AV-a, odvratni, prodani oportunista i nadam se da će jednom odgovarati za saučesništvo u prikrivanju zdravstvenih informacija i realno teškog stanja pandemije u nacije radi održavanja JEBENIH IZBORA koje su imale direktan uticaj na dalje širenje zaraze, i ogroman broj obolelih pa na kraju i umrlih. I nije to jasno od prekjuče, jasno je od davno. Jasno je od kada su se pojavile prve lažne brojke. Ako je znao, a ćutao, kriv je, ako nije znao, ne znam na osnovu čega i kojih brojki je davao savete i predloge te je opet kriv. Ogavan lik kako god da okreneš, sve najgore za gospodina Kona.

Link to comment

 

Sad pošto je u Beogradu, kako Vučić reče, 10x gora situacija nego u Novom Pazaru ovde da se napravi 10 istih takvih.

Edited by vememah
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
48 minutes ago, harper said:

To je sve i cinjenicno je stanje na forumu. Niti napadam tebe, niti branim Kona ali mi je potpuno jasno da je u ovoj eri binarnog razmisljanja bitno da se forumasi svrstavaju u one koji napadaju ili brane nekog tipa kao sto je Kon. Posto Kon verovatno nema pojma sta se ovde pise i zivo ga zabole kurac sta PPP forumasi misle o njemu, sto neke PPP forumase ocigledno nervira, neophodno je iskreirati nekog njegovog advokata na forumu kako bi se istresla frustracija na njemu ili njoj. Nema Kon veze s tim, taj fenomen je ovde odavno dominantan. Ja licno sam o Konu napisao sve sto mislim nakon njegovog poslednjeg gostovanja u "Utisku nedelje". Zeleo sam i njemu i svim ostalim strucnjacima iz kriznog staba da dam sansu i poklonim poverenje jer smatram da nam je bilo uzasno vazno da na tom mestu imamo ljude od integriteta kojima se moze verovati, ali i Kon i svi ostali su to poverenje izigrali. To je nacin na koji funkcionisem jer nikad nisam razumeo naviku da se o ljudima o kojima nista ne znas a priori zauzme negativan stav. Mi smo koliko juce ovde citali lika koji je napenalio Steins-a zbog necega sto je napisao forumasima koji su u strahu ili realnoj opasnosti da budu zarazeni. Coveka koji vise od svih nas zajedno, osim mozda beyonce, ima razloga da bude saslusan kad govori o koroni. Eto ti realnih posledica tog forumskog kurcenja o svima koji su unapred govno, docim sam ja jedini paragon mudrosti i svekolikog znanja. Kona to svakako ni na koji nacin ne dotice jer on ovde ne pise i jebe mu se sta bilo ko od nas misli o njemu.

 

Ovako, video sam da se raspravljate, da jedni kažu ovo, drugi ono, i dao svoje mišljenje, toliko. Ispostavilo se da se oko toga ne slažemo i dao si mi do znanja u svom odgovoru da nema potrebe da toliko cinculiram ako smo svi shvatili šta je hteo da kaže. Ako je cinculiranje reći da je greška što se onako izrazio onda je isto tako cinculiranje argumentovati protiv toga, zar ne?

 

Frustracija, frustracija. Je li to možda neka sramota biti frustriran jer si nemoćan da promeniš činjenicu da te tretiraju kao pokusnog kunića? Hoćeš da kažeš da ti nisi frustriran? Good for you. Ja jesam frustriran i nemam razloga toga da se stidim. Međutim to što sam frustriran ne znači da sam nepravedan kad ispravljam Kona kad napravi lapsus ili grešku. Nisam ništa posebno bio zajedljiv kad sam to pisao, napisao sam to kao običan fakt jer si ti pričao da to nije tako. 

 

Ti si njemu dao šansu i poklonio poverenje. Ko kaže da mu i ja nisam dao šansu i poklonio poverenje? Kakve veze ima priča o Konu sa tim da se neko unapred proglašava govnom i da se prema nekom zauzima a priori negativan stav? Zašto ubacuješ pozitivnu ličnost kao što je Steins, o kojeg su se neki forumaši ogrešili, u diskusiju o Konu? Šta je kog đavola ovde a priori? Ovo je sve a posteriori, i to već neko solidno vreme a posteriori. 

 

Kladim se u šta god hoćeš da si deset puta više postova potrošio od mene na kritiku korona-štaba, ma kakvih deset puta, pedeset puta. Tako da sigurno ne mogu tebe da napadam kao advokata bilo koga od njih, takva suluda ideja mi kroz glavu nije prošla. Ali dozvoli da i ja imam pravo koju reč da napišem o tome šta mislim o njihovim izjavama a da me niko pokroviteljski ne kritikuje kako "cinculiram".

 

Edited by Meazza
Link to comment
17 minutes ago, vememah said:

 

 

 

Za kratko vreme 

...od 10 dana, od kako gori NP.

 

Da nas neprijatelj blickriguje već bi osvojio celu Srbiju, dok ovi dignu 6 šatora. Kako ih nije strah od Boga?

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

 

Ćao drugarima forumašima, nemojte da se svađate, to mi deluje kao kada se panker i metalac mlate u zemlji džibera :) 

 

Evo, npr. Harper: čovek je napisao 36000 postova na PPP. Postovi su mu obično posvećeni, prvo razmisli, pa onda napiše, obično duži post. Rekao bih - sa razmišljanjem, pisanjem, spell i style-check-om to mu dođe nekih 5 minuta po postu minimum. Ne uključujem vreme na čitanje tuđih postova.

 

Dakle, ulaganje od 180,000 minuta, ili 3,000 sati. Ako sam dobro razumeo profil, čovek ima ozbiljne internacionalne klijente za svoje usluge, dakle rekao bih minimum 20E sat, verovatno bliže 40E ako je klijentela ozbiljna. Zaključak - PPP je od Harpera dobio oko 100,000E u radnim satima.

 

Respect, iznad svega, glupo je svađati se oko Konovih procenata :)

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Ovako, video sam da se raspravljate, da jedni kažu ovo, drugi ono, i dao svoje mišljenje, toliko. Ispostavilo se da se oko toga ne slažemo i dao si mi do znanja u svom odgovoru da nema potrebe da toliko cinculiram ako smo svi shvatili šta je hteo da kaže. Ako je cinculiranje reći da je greška što se netačno izrazio onda je isto tako cinculiranje argumentovati protiv toga, zar ne?

 

 

OK, s moje strane iscrpljeno je sve sto ima da se kaze na ovu temu. U pravu si, moje trosenje bajtova na temu bespotrebnog trosenja bajtova logicki jeste isto sto i ono na sta se odnosi.

 

Osim jedne stvari. Ako citiram tvoj post i napisem odgovor to ne znaci da se sve sto je napisano u tom odgovoru odnosi na tebe licno. Mislim da je vazno da to napisem zbog nekih eventualnih buducih dopisivanja. Procitao sam ponovo ovaj deo mog posta koji si citirao i mislim da sam prilicno jasno odvojio deo koji se tice nase rasprave i deo kojim opisujem opstu situaciju na forumu. Dakle, da bude savrseno jasno, ja tebi ne zameram nista, ne svrstavam te ni u sta, ne koristim te da ilustrujem fenomen koji opisujem, nisam cak ni zapoceo nasu raspravu tako sto sam te prvi citirao. Uopste nije bilo potrebe da mi odgovaras bas na taj deo koji si citirao osim ako nemas drugaciji utisak o tome o cemu sam govorio, jer se taj deo nije ni odnosio na tebe licno.

Link to comment
5 minutes ago, Forest said:

 

Ćao drugarima forumašima, nemojte da se svađate, to mi deluje kao kada se panker i metalac mlate u zemlji džibera :) 

 

Evo, npr. Harper: čovek je napisao 36000 postova na PPP. Postovi su mu obično posvećeni, prvo razmisli, pa onda napiše, obično duži post. Rekao bih - sa razmišljanjem, pisanjem, spell i style-check-om to mu dođe nekih 5 minuta po postu minimum. Ne uključujem vreme na čitanje tuđih postova.

 

Dakle, ulaganje od 180,000 minuta, ili 3,000 sati. Ako sam dobro razumeo profil, čovek ima ozbiljne internacionalne klijente za svoje usluge, dakle rekao bih minimum 20E sat, verovatno bliže 40E ako je klijentela ozbiljna. Zaključak - PPP je od Harpera dobio oko 100,000E u radnim satima.

 

Respect, iznad svega, glupo je svađati se oko Konovih procenata :)

 

 

 

 

E, ovo ja zovem kvalitetan podguz, u najboljem znacenju te reci.:D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...