Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

ja sam od pocetka svega ovoga bio optimista... danas je prvi dan kada sam ozbiljno pomislio da smo najebali. ali ono, gadno smo najebali :(
 
 
Ja i omiljeni ti se ubismo objasnjavajuci par meseci unazad. Ne znam sta ti je toliko trebalo, valjda znas matematiku, imao si primer recimo Belgije, uradis copy/paste proporciju gde se ne postuju ama bas nikakve mere, cak sta vise aktivno se radi da se poboljsa protok Korone sa glupostima i dobijes rezultat...

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

Link to comment
57 minutes ago, Aleksija said:

ali ono sto je najgore, ekonomija nista ne dobija.

kako negde raste broj obolelih, tako se ljudi povlace polako iz neesencijalnih aktivnosti. pricaju mi poznanici koji imaju veze sa brzom hranom da su od momenta kada su brojke pocele da skacu kod nas (a pre nego sto su uvedene ikakve obavezujuce mere), prvo osetili nagli pad u subotu u noc, kada bi, po lepom letnjem vremenu,  prosle godine imali duplo veci promet.

onda se promet ustalio i danju na nekih pola od onoga sto je uobicajeno za letnje mesece.

 

mozda na povrsini deluje da je sve isto, ljudi cirkulisu (mada i toga ima primetno manje), ali  epidemija svakako nije neki motivator za kupovinu i relaksaciju.

 

Gledam frizerski/kozmetički salon pored mog posla. Pre korone su bili prebukirani, zakazivalo se danima unapred. Neposredno posle ukidanja vanrednog stanja su opet imali dosta posla, ali sad već nedeljama žive duše nema, radnici po ceo dan bleje napolju i piju kafu.

S druge strane, tako i može da se životari bar neko vreme, dok bi ponovno zatvaranje za gomilu malih biznisa značilo definitivan kraj. 

Poenta je u tome što ponovno zatvaranje već u julu nije smelo da bude opcija ni u ludilu, bukvalno je sve moralo da bude urađeno da se to izbegne, a kako vidimo dolazimo u situaciju je to jedino što bi moglo da pomogne, a neće se uraditi. B

Bukvalno smo došli do onog najcrnjeg scenarija da čitavo ono mrcvarenje u martu i aprilu padne u vodu i sve se svede na isto. 

 

2 minutes ago, freakns said:

ja sam od pocetka svega ovoga bio optimista... danas je prvi dan kada sam ozbiljno pomislio da smo najebali. ali ono, gadno smo najebali :(

 

 

+1

Sad je zaista teško videti kako se možemo iščupati iz ovoga bez ozbiljnijih posledica. 

 

Link to comment
41 minutes ago, trustno1 said:

Ako se ne varam, jedan od kriterijuma za dospevanje na listu bio je i verodostojnost podataka. Stvarno...

 

Österreich nas izgleda zna kao zlu paru. Nema nas, tj. potreban je test ne stariji od 48h.

Edited by zorglub
Link to comment

Ja se i dalje mislim o onom imunitetu od 7,2% stanovništva Zapadne Srbije i Šumadije. To mi je prevelika cifra za ono što smo prošli u martu i aprilu. 

Link to comment
Just now, steins said:

Ja se i dalje mislim o onom imunitetu od 7,2% stanovništva Zapadne Srbije i Šumadije. To mi je prevelika cifra za ono što smo prošli u martu i aprilu. 

Ko zna kakav im je bio uzorak.

Link to comment
12 minutes ago, freakns said:

ja sam od pocetka svega ovoga bio optimista... danas je prvi dan kada sam ozbiljno pomislio da smo najebali. ali ono, gadno smo najebali :(

 

 

 

Pa, otprilike je bilo jasno da ce biti najebavanja jos od dana kada su Kinezi poceli ponovo da zatvaraju gradove nakon sto su se prethodno "obracunali" sa koronom. Ovo je virus koji ce i do vakcine i od vakcine, sudeci po dugovecnosti antitela, izgleda globalno da promeni nacin zivota. Onaj fazon, odes da obnovis mesecnu kartu za prevoz i usput se vakcinises za taj mesec. Karikiram ali ne previse. Do vakcine, ko ziv ko mrtav. Ako ovo nije ta cuvena globalna katastrofa koja ce da promeni svet a najavljuje se decenijama onda je svakako prvorazredni signal upozorenja. Vecina ljudi jos uvek misli da ce pandemija proci i da cemo se vratiti na staro ali meni se sve vise cini da ce ona biti ozbiljan game changer na globalnom nivou.

 

Sto se nas u Srbiji tice, proci cemo kao sto uvek prolazi periferija u slucajevima ozbiljnih drustvenih potresa - bicemo medju najgorom decom u odeljenju ali ce nam brojke u relativnom smislu biti skromne u odnosu na globalne centre.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Jumanji said:

 

 

meni je ovih 11/13 u vranju i slicne po ostalim gradovima zastrasujuca statistika jer dokazuje par stvari:

1. da se na lokalu testiraju samo oni za koje je "sigurno" da imaju koronu

2. da se njihovi kontakti i moguce-zarazeni u njihovoj okolini uopste ne testiraju, sto znaci da se korona siri nekontrolisano

3. da su svih onih 95% negativnih testova ili izmisljeni, ili su testovi po kljucu gde se masovno testiraju ljudi iz specificne (npr policija, zdravstvo) a ne opste populacije. testiranje specificnih grupa nije lose samo po sebi kao mera (jer ima smisla da lekar ne bude superspreader), ali je kriminal kada se to prodaje kao statistika koja vazi za opstu populaciju. 

 

Link to comment
33 minutes ago, harper said:

 

Mislim da su svi odustali od tog "prokuzivanja" osim ludog Nestora, za kojeg je odavno jasno da nema nikakvu odgovornost prema onome sto prica.

javno su odustali svi od svega, ama meni sad nije jasno shta rade i shta nameravaju :unsure:

 

kad nestanu resursi, trebalo bi da se generishe zdrav razum, ako ga ranije nije bilo. ili cao :unsure:

 

22 minutes ago, steins said:

Ja se i dalje mislim o onom imunitetu od 7,2% stanovništva Zapadne Srbije i Šumadije. To mi je prevelika cifra za ono što smo prošli u martu i aprilu. 

ja se mislim ovo. koga kod da su testirali (a i dalje biram da verujem (!) da su nauchnici po profesiji i da su ispravno formirali uzorak), bilo bi mnogo dobro da za recimo 3 meseca (ili nekoliko, ne znam) na istoj ekipi ponove test da saznamo da li je ostalo neshto od te priche :unsure:

Link to comment
16 minutes ago, harper said:

 

Pa, otprilike je bilo jasno da ce biti najebavanja jos od dana kada su Kinezi poceli ponovo da zatvaraju gradove nakon sto su se prethodno "obracunali" sa koronom. Ovo je virus koji ce i do vakcine i od vakcine, sudeci po dugovecnosti antitela, izgleda globalno da promeni nacin zivota. Onaj fazon, odes da obnovis mesecnu kartu za prevoz i usput se vakcinises za taj mesec. Karikiram ali ne previse. Do vakcine, ko ziv ko mrtav. Ako ovo nije ta cuvena globalna katastrofa koja ce da promeni svet a najavljuje se decenijama onda je svakako prvorazredni signal upozorenja. Vecina ljudi jos uvek misli da ce pandemija proci i da cemo se vratiti na staro ali meni se sve vise cini da ce ona biti ozbiljan game changer na globalnom nivou.

 

Sto se nas u Srbiji tice, proci cemo kao sto uvek prolazi periferija u slucajevima ozbiljnih drustvenih potresa - bicemo medju najgorom decom u odeljenju ali ce nam brojke u relativnom smislu biti skromne u odnosu na globalne centre.


ubio si me u pojam ovim postom, bolje maljem u glavu da se me udario. 

Link to comment
11 minutes ago, Zverilla said:

 

meni je ovih 11/13 u vranju i slicne po ostalim gradovima zastrasujuca statistika jer dokazuje par stvari:

1. da se na lokalu testiraju samo oni za koje je "sigurno" da imaju koronu

2. da se njihovi kontakti i moguce-zarazeni u njihovoj okolini uopste ne testiraju, sto znaci da se korona siri nekontrolisano

3. da su svih onih 95% negativnih testova ili izmisljeni, ili su testovi po kljucu gde se masovno testiraju ljudi iz specificne (npr policija, zdravstvo) a ne opste populacije. testiranje specificnih grupa nije lose samo po sebi kao mera (jer ima smisla da lekar ne bude superspreader), ali je kriminal kada se to prodaje kao statistika koja vazi za opstu populaciju. 

 

Ma kakvih 11 u Vranju, tamo gori. Dole kod mene su od danas bukvalno svi drugari koronasi, a niko nije testiran jer nema testova. Poslali ih kuci i rekli klinicka slika vam je takva da je to 1/1 korona, sedite doma i ne izlazite. Danas su kao stigli neki testovi ali ko zna koliko. 

Link to comment
30 minutes ago, steins said:

Ja se i dalje mislim o onom imunitetu od 7,2% stanovništva Zapadne Srbije i Šumadije. To mi je prevelika cifra za ono što smo prošli u martu i aprilu. 

Čak i ako su imali dobre namere, veoma je lako napraviti statisticki bias. Npr. kako je testiranje dobrovoljno, sasvim je moguce da ljudi koji uopste nisu bili bolesni nisu ni zeleli da se testiraju, a da npr. oni koji su bolovali od neceg zajebanog u tom nekom kriticnom periodu su olako pristajali da se testiraju, da saznaju da li je to mozda korona bila...

U ovakvim slucajevima je trebalo naci random ljude, platiti im nesto i ne reci za sta ce da ih testiraju, niti im obecati da ce im biti poslati nekakvi njihovi rezultati...

Link to comment
31 minutes ago, steins said:

Ja se i dalje mislim o onom imunitetu od 7,2% stanovništva Zapadne Srbije i Šumadije. To mi je prevelika cifra za ono što smo prošli u martu i aprilu. 

ma to da u Srbiji 6.4% ljudi ima antitela posle prvog talasa se ne uklapa baš nigde.

 

na onom kruzeru je CFR tik iznad 2%. To je još uvek među najmerodavnijim podacima. Testirali su ih sve, sa PCR i više puta, snimali im pluća...

činjenica je da je tamo bila ekstremno stara populacija, ali činjanica je i da su 65-70 god penzosi, koji se zajebavaju po kruzerima, očuvani ljudi. prosečan 65-70 god čovek u Srbiji se ceo život budio u 5h ujutro da pomuze krave, da preštija, da izore, da pokosi, da rmba od jutra do sutra, Kod doktora je išao jednom u 5 godina, a i to samo kad skroz zagusti, CT i MRI i drugu savremenu medicinu nije video u životu.

plus medicinska nega za ograničen broj ljudi je jedna stvar, a medicinska nega kada se prokuže stotine hiljada i milioni je skroz druga stvar.

Videćemo šta će reći nauka kad stigne da se ozbiljno pozabavi ovim stvarima, ali meni se čini da je CFR verovatno oko 1%, eventualno plus minus 0.1%-0.2% gore ili dole.

Neka buda i da je 0.8%, to bi na 6.4% prokuženosti bilo 3500 umrlih u aprilu/maju. To mi zvuči kao baš baš malo verovatno.

 

 

Link to comment
44 minutes ago, Halvard said:

 

 

Poslednjih nekoliko dana je vrlo lose sa privrednog stanovista. Iz prve ruke, sam centar Beograda, odreda: specijalzovana trgovina, prodavnica siroke potrosnje, kafic, restoran i jos jedna specijalizovana trgovina beleze veliki pad prometa. Mozda je do vrucine, jeste i kraj meseca, specificna je lokacija koja zavisi od kojecega, ali bukvalno svi kazu kako tamo od ponedeljka uopste nema posla. Danas je u mojoj trgovini najgori dan od kraja epidemije, a i okolo se zale na isto. Prosao danas nekoliko puta i malo dalje, takodje nigde nikog, prazni lokali. Jeste vrucina, ali kad dodje vreme za plate i poreze, nece se na racune uplatiti vrucina.

Link to comment
6 minutes ago, Frank Pembleton said:

Opa nove mere!
Kafići 7-20h

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Za opštine u kojima je proglašena vanredna situacija. U Beogradu, koliko znam, još nije. Čak je Vesić nešto danas pričao da gledaju da što je više moguće zaštite ugostiteljske objekte jer mora da se radi i živi™. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...