Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

15 minutes ago, mraki said:

A mikrotalasna radi virusu šta tačno?

 

Pa valjda ga ubija, nagađam. Postiže temperaturu preko 100 stepeni, valjda će ga to zatući. A i hleb bude ukusniji.

Edited by Anonymous
Link to comment

Drugar bio u nabavci mlaopre, doneo mi par stvari. Kaže da strogo poštuju pravila razdaljine, maksimalno 50 ljudi može istovremeno biti u objektu (relativno velikom), red je ispred i nema ulaska novih dok neko ne izadje.

Link to comment
2 minutes ago, Spooky said:

It may be possible that a person can get COVID-19 by touching a surface or object that has the virus on it and then touching their own mouth, nose, or possibly their eyes, but this is not thought to be the main way the virus spreads.

In general, because of poor survivability of these coronaviruses on surfaces, there is likely very low risk of spread from food products or packaging that are shipped over a period of days or weeks at ambient, refrigerated, or frozen temperatures.


Pipanje kojecega nije glavni nacin prenosenja virusa, a savet br.1 je pranje ruku. 
Sta sad s tim, evo ne znam....

 

 

Link to comment

ja praktikujem da sve sto se unese u kucu tipa hrana, paketi i posiljke, novine i slicno, prepakujem, operem, dezinfikujem, ili ostavim na sigurno (balkon) mesto. svo povrce i voce dobro operem pre nego sto ga poslazem na police, ili gde vec. sve sto je pakovano u hartiju ili plasticnu ambalazu, vadim, a ambalazu bacam. ono sto treba da se prepakuje, prepakujem u nove kese.

obucu i odecu koju koristimo kad izlazimo napolje ostavljam u korpu pored vrata, a izuvam se u hodniku.

sto se tice hleba, a mi kupujemo u pekari neupakovani, termicki obradjujem, u peci ili u tosteru. 

naravno, telefon, kljucevi, novcanik i sve sto koristim izvan kuce, dezinfikujem alkoholom svaki put kada se vratim.

 

Link to comment

kakav divan dan u mom komsiluku, klinci igraju basket na oba kosa, drugi sede i cekaju red. pored njih se igra fudbal, dok najmladja decica sa roditeljima sede u parku. nista se nece prmeniti do 20h kad ce otici do stana da aplaudiraju hrabrim medicinarima. krivo mi je sto nisam poneo vazdusnu pusku iz zavicaja. 

Link to comment
22 minutes ago, mraki said:

Ma nema teorije da se izbegne kontakt sa virusom kao se tako lako prenosi i zadržava, uzaludno je. Pare, kese, korpe, vrata...

Ti ćeš taj hleb kontaminirati dok ga vadiš iz kese, ako nećeš njega tu je tetrapak mleka koji je ko zna ko sve predhodno dodirnuo, da ne govorim o svežim namirnicama.

 

Pa da, treba onda dezinfikovati sve što dolazi spolja, kutije sa lekovima iz apoteke, flaše s vodom ili bilo šta upakovano, neko je već dirao, radnik koji je slagao itd, level paranoja

Link to comment
29 minutes ago, mraki said:

Ma nema teorije da se izbegne kontakt sa virusom kao se tako lako prenosi i zadržava, uzaludno je. Pare, kese, korpe, vrata...

Ti ćeš taj hleb kontaminirati dok ga vadiš iz kese, ako nećeš njega tu je tetrapak mleka koji je ko zna ko sve predhodno dodirnuo, da ne govorim o svežim namirnicama.

Virus te neće zaraziti ispod određene količine, u suprotnom ni najbolje maske ne bi imale nikakvog efekta pošto i one propuštaju tipa 1% ili 1 promil. Na površinama mora da ga bude dosta da bi te zarazio. Nije bilo dokumentovanih slučajeva prenosa sa stvari na osobe mada je ruku na srce to i teško dokazati.

 

Zato je bitno pranje ruku i ostavljanje stvari da odstoje što duže pošto virus ne može da se širi van domaćina već samo preživljava na površinama i to sve slabije kako vreme odmiče.

Edited by vememah
Link to comment

šta je problem da kupujete 48h unapred, voće i povrće i da ga ostavite u špajz, ne vadeći iz kese, za to vreme će korona uginuti, nije valjda da morate odmah, po povratku iz šopinga da pojedete bananu ili neko drugo voće :happy:

Edited by gone fishing
Link to comment
12 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

kakav divan dan u mom komsiluku, klinci igraju basket na oba kosa, drugi sede i cekaju red. pored njih se igra fudbal, dok najmladja decica sa roditeljima sede u parku. nista se nece prmeniti do 20h kad ce otici do stana da aplaudiraju hrabrim medicinarima. krivo mi je sto nisam poneo vazdusnu pusku iz zavicaja. 

 

Isto, a najbrojniji su mladi roditelji + deca koja ližu klackalice, pa teretana sprave,  pa smoki, pa jedni druge. ❤️

Link to comment
Just now, gone fishing said:

šta je problem da kupujete 48h unapred, voće i povrće i da ga ostavite u špajz, za to vreme će korona uginuti, nije valjda da morate odmah, po povratku iz šopinga da pojedete bananu ili neko drugo voće :happy:

+1

Ovo sto pise vememah mi ok rezon

Ne pada mi na pamet da prskam hemijom svaki pedalj ambalaze, odece, perem kosu 2x na dan itd

Link to comment

U Jagodini i dalje nema ni maski, ni rukavica, ni dezinfekcionih sredstava po apotekama. Sada su vec to istakli na ulaznim vratima, kako bi izbegli zapitkivanje. Kucna nega je bar odmah ubacila lekove, te sam mogao direktno u apoteku.

Ja se nesto ne strecam previse, no za roditelje mi nije svejedno. Majka ne izlazi vec par dana, no moje i sestrine nabavke su rizik. Jutros rano u Lidlu solidan broj ljudi. Maske retko, kod radnika samo rukavice. Osnovni lekovi su spremni, kao i nesto hrane. Videcemo kako ce se ovo razvijati.

Edited by Miljenko
Link to comment
15 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

kakav divan dan u mom komsiluku, klinci igraju basket na oba kosa, drugi sede i cekaju red. pored njih se igra fudbal, dok najmladja decica sa roditeljima sede u parku. nista se nece prmeniti do 20h kad ce otici do stana da aplaudiraju hrabrim medicinarima. krivo mi je sto nisam poneo vazdusnu pusku iz zavicaja. 

ja bio na ušću. mnogo sveta, prednjače roditelji sa malom decom, oni open gymovi prepuni, seniora 65+ niti jedan, što je pohvalno za razliku od juče

Link to comment
2 minutes ago, Miljenko said:

U Jagodini i dalje nema ni maski, ni rukavica, ni dezinfekcionih sredstava po apotekama. Sada su vec to istakli na ulaznim vratima, kako bi izbegli zapitkivanje. Kucna nega je bar odmah ubacila lekove, te sam mogao odmah do apoteke.

Ja se nesto ne strecam previse, no za roditelje mi nije svejedno. Majka ne izlazi vec par dana, no moje i sestrine nabavke su rizik. Jutros rano u Lidlu solidan broj ljudi. Maske retko, kod radnika samo rukavice. Osnovni lekovi su spremni, kao i nesto hrane. Videcemo kako ce se ovo razvijati.

 

Nema guvernera da sa govornice viče "Asepsol za gospodina?"

Edited by Goranz
Link to comment
22 minutes ago, Leia said:

"It may be possible that a person can get COVID-19 by touching a surface or object that has the virus on it and then touching their own mouth, nose, or possibly their eyes, but this is not thought to be the main way the virus spreads."
Pipanje kojecega nije glavni nacin prenosenja virusa, a savet br.1 je pranje ruku. 
Sta sad s tim, evo ne znam....

 

 

Pa sa rukama se mozes i rukovati sa zarazenom osobom, njeni dropleti mogu i direktno dospeti na njih, kontam da nije isto kada drzis ruke na radnom stolu zarazene osobe dok sa njom imas sastanak i ona je na tom stolu celi dan, i kad dirnes hleb, pakovanje vode ili bilo sta sto je mozda zarazena osoba jednom dotakla / bila u blizini...

Da se iole znacajno siri preko ovog drugog vektora, mi bi svi vec odavno bili zarazeni...

Edited by Spooky
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...